Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste pytanie dotyczące czajnika elektrycznego

t.catch 04 Jan 2007 16:23 13617 7
 • #1
  t.catch
  Level 16  
  Witam

  nie piszę celowo modelu czajnika, bo mam z kilkoma podobny kłopot - po podłączeniu neonówka świeci a grzałka nie grzeje. Pytanie - czy świecąca neonówka na 100% oznacza dopływ prądu do grzałki i jeśli tak, to znaczy, że jest ona przepalona?

  Moderated By skryn:

  Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze.

 • #2
  Alski1
  Level 19  
  Neonówka oznacza włączony przełącznik. Grzałkę sprawdź miernikiem.
 • #3
  GALILEO
  Level 18  
  może poprostu ten włącznik co się stawia na nim czajnk nie ma styku :)
 • #4
  Mariopi
  Level 34  
  Ależ Kolego Galileo, jak już to nie "włącznik" tylko złącze w podstawie czajnika :) - ale jak pisze Autor: neonówka się świeci więc napięcie na wkład grzejny prawdopodobnie dochodzi.
  Tak jak pisze Kolega Alski1 rezystancję grzałki należy sprawdzić omomierzem - dodam jeszcze, że czasami potrafi zadziałać bezpiecznik termiczny tzw. "termik", który jest elementem zintegrowanym z wkładem grzejnym i połączonym szeregowo z grzałką (ma to miejsce jak np. czajnik był uruchomiony bez wody lub z małą ilością i woda w między czasie wyparowała. Kamień osadzony na grzałce potrafi być również przyczyną zadziaływania termika - cóż, należy od czasu do czasu przeprowadzać regularnie odkamienianie czajnika, np. na noc zalać wrzątkiem tak aby zakryć dokładnie grzałkę (lub płytę grzejną), wsypać torebkę kwasku cytrynowego i zamieszać - a później cały ten "syf" dokładnie wypłukać). Sprawdzić stan termika i w razie potrzeby wcisnąć z powrotem odpowiedni "guziczek".
  W przypadku dalszego braku przejścia w obwodzie grzałki sugeruje to ewidentne przepalenie się wkładu grzejnego.
 • #5
  andrzej-jur
  Level 17  
  Witaj

  Bezwarunkowo uszkodzona grzalka. Wymien na nowa

  pozdrawiam
 • #6
  ANDYW6
  Level 24  
  Jeśli grzałka ma przejście to wyłącznik termiczny do wymiany (sporo ich wymieniłem).
 • #7
  t.catch
  Level 16  
  Grzałka niestety spalona w środku - czyli mamy przyczynę. Ale drążąc temat do końca - czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może przybliżyć zasadę działania wyłącznika/czujnika termicznego? Rozebrałem to (czajnik trup) i jest tam ciekawy system blaszek. Spodziewałem sia bimetalu a takowego nie widzę, więc jak to działa? Jeśli ktoś może w przystępny sposób opisać - zawsze to jakaś wiedza :)
 • #8
  brofran
  Level 39  
  Wlasnie te blaszki jak je nazywasz to jest bimetal.Takie okragle powycinane " ksiezyce". Dzialaja one na ukryte w plastiku mini wylaczniki odcinajac prad do grzalki. Niektore czajniki maja rozbieralne te zabezpieczenia - wtedy mozna dokladnie zrozumiec jak toto dziala.