Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste pytanie dotyczące czajnika elektrycznego

04 Sty 2007 16:23 13020 7
  • Poziom 16  
    Witam

nie piszę celowo modelu czajnika, bo mam z kilkoma podobny kłopot - po podłączeniu neonówka świeci a grzałka nie grzeje. Pytanie - czy świecąca neonówka na 100% oznacza dopływ prądu do grzałki i jeśli tak, to znaczy, że jest ona przepalona?

Moderowany przez skryn:

Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze.

• e-miernikie-mierniki
  • Poziom 19  
    Neonówka oznacza włączony przełącznik. Grzałkę sprawdź miernikiem.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 18  
    może poprostu ten włącznik co się stawia na nim czajnk nie ma styku :)
  • Poziom 34  
    Ależ Kolego Galileo, jak już to nie "włącznik" tylko złącze w podstawie czajnika :) - ale jak pisze Autor: neonówka się świeci więc napięcie na wkład grzejny prawdopodobnie dochodzi.
    Tak jak pisze Kolega Alski1 rezystancję grzałki należy sprawdzić omomierzem - dodam jeszcze, że czasami potrafi zadziałać bezpiecznik termiczny tzw. "termik", który jest elementem zintegrowanym z wkładem grzejnym i połączonym szeregowo z grzałką (ma to miejsce jak np. czajnik był uruchomiony bez wody lub z małą ilością i woda w między czasie wyparowała. Kamień osadzony na grzałce potrafi być również przyczyną zadziaływania termika - cóż, należy od czasu do czasu przeprowadzać regularnie odkamienianie czajnika, np. na noc zalać wrzątkiem tak aby zakryć dokładnie grzałkę (lub płytę grzejną), wsypać torebkę kwasku cytrynowego i zamieszać - a później cały ten "syf" dokładnie wypłukać). Sprawdzić stan termika i w razie potrzeby wcisnąć z powrotem odpowiedni "guziczek".
    W przypadku dalszego braku przejścia w obwodzie grzałki sugeruje to ewidentne przepalenie się wkładu grzejnego.
  • Poziom 17  
    Witaj

Bezwarunkowo uszkodzona grzalka. Wymien na nowa

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Jeśli grzałka ma przejście to wyłącznik termiczny do wymiany (sporo ich wymieniłem).
  • Poziom 16  
    Grzałka niestety spalona w środku - czyli mamy przyczynę. Ale drążąc temat do końca - czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może przybliżyć zasadę działania wyłącznika/czujnika termicznego? Rozebrałem to (czajnik trup) i jest tam ciekawy system blaszek. Spodziewałem sia bimetalu a takowego nie widzę, więc jak to działa? Jeśli ktoś może w przystępny sposób opisać - zawsze to jakaś wiedza :)
  • Poziom 38  
    Wlasnie te blaszki jak je nazywasz to jest bimetal.Takie okragle powycinane " ksiezyce". Dzialaja one na ukryte w plastiku mini wylaczniki odcinajac prad do grzalki. Niektore czajniki maja rozbieralne te zabezpieczenia - wtedy mozna dokladnie zrozumiec jak toto dziala.