Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 2 x 130W/ 8 Ohm na przetwornikach Tonsil

Wejper 04 Sty 2007 17:04 4396 16
  • Witam, konstrukcja może nie zupełnie wykończona i skończona, może źle obita, ale chciałem pokazać co udało mi się zrobić.

Założenia
    Chciałem stosunkowo niewielkim kosztem zbudować zestaw pośrednio domowy pośrednio na jakieś imprezy oferujący zarazem przyzwoity dźwięk, myślę, że mi się udało

budowa, oraz koszty

jako ze chcialem maksymalnie jak najtaniej obudowe wykonalem z plyty wiorowej 18mm ze starych mebli

przetworniki
    2x GD 20/120 (tak tonsil :D) - 180zł
    2x GDWT 12-19/150 tonsil oczywiście 140zł
    wykłądzina 3 m2 - 21zł
    2x terminal 12zł
    maskownice + kable od waryjota 50zł
    + reszta dupereli, myślę, że nie przekroczyłem 450zł

wymiary zewnętrzne 40/19/67 - szer/dl/wys, br ma 7cm wysokości, 20cm długości
    waga 1 kolumny 19kg

wykończenie:
    jak pewnie widać na zdjęciach bez rewelacji, więc nie będe się rozpisywał, zdecydowałem się na dywan ze względu na lepsze pokrycie niedoskonałości obudowy, koszty materiału, oraz wytrzymałość, białe miejsca za br zamierzam niedługo prysnąć jakimś sprejem, nie dawałem żadnego wytłumienia do środka

zwrotka:
    1 kondensator 2.2uF, a więc 6dB/Okt, zamierzam w przyszłości dołożyć cewkę, i tak narazie nie mam porządnego wzmaka, więc jest bezpiecznie ;)
    GDWT nie tłumiłem, takie brzmienie mi póki co odpowiada

brzmienie:

na pewno lepsze niż moje dotychczasowe domowe kolumny(space 86 i jakieś technicsy), mają ciekawy kickbas, niestety przy tosce 303 niebardzo można wykorzystać ich potencjał, aczkolwiek wytwarzają niezłe natężenie porównując z pozostałymi kolumnami, zejście do 50 Hz, więc się mile zaskoczyłem

napisze coś jeszcze o tym GD dorwałem go dosyć okazyjnie na allegro jako nówkę, wydaje mi się, że jest to pochodna GD 30/100 protonsila i również od tego głośnika wziąłem parametry, głośnik wygląda i gra jak Tonsil ;)

a to mój pomocnik :D

mam prośbę, moglibyście mi doradzić jakiś względnie tani wzmacniacz oferujący przynajmniej 80W @8 Ohm ?
    myślałem o kenwoodach, można wyrwać coś ciekawego za 300zł

Fajne!
  • #2 04 Sty 2007 17:38
    Cienias87
    Poziom 15  

Nie ładnie z Twojej strony zamknałeś kota w pudle :( to nie jest miłe, a już na pewno nie poprawi dźwięku. Chyba, że to nowa metoda wygłuszenia. A tak na serio to sam myślę o czymś podobnym. Podoba mnie się ta konstrukcja, niewielki koszt. Tylko mogłeś z kocem trochę więcej powalczyć :D ale nie o to w tym chodzi.

• #3 04 Sty 2007 17:49
    Gibon007er
    Poziom 22  

Całość estetycznie wykonana..

Tylko ,że nie pasuje tutaj ustawienie tych GDWT w lustrzanym odbiciu :(

..i odznacza się biały kolor z wnętrza który nie jest do końca pokryty wykładziną .(mówie o br)
    ogólnie fajnie

• #4 04 Sty 2007 17:59
    Wejper
    Poziom 15  

nie no jak już napisałem wszystko białe co widac pomaluję na czarno, a te GDWT dorbze wyglądają w lustrzanym, tylko na ty mzdjęciu wydaje się, jakby było zbyt pusto po środku, ale on normalnie nie stoją tak koło siebie :)

• #5 04 Sty 2007 18:10
    Stanley121
    Poziom 16  

Widze że główny inspektor (kociak) czówał przy pracach konstrukcyjnych...:D

Konstrucja mi sie podoba z wyjatkiem paru niedociągnieć estetycznych, troche białym kolorkiem jarzy ale jak napisałeś że zamalujesz to bedzie ok... osobiście bym te gdwt na srodku zaaplikował a nie tak po bokach ale to jur kwestia gustu...

Rzeczywiscie ciekawy ten głośnik basowy...

Ogólnie spoko konstrukcja

Pozdrawiam

• #6 04 Sty 2007 18:12
    50146
    Usunięty  
  • #7 04 Sty 2007 18:25
    _eddie_
    Poziom 32  

A co do kocyka (dywanika?) to troszke zle zrobiles bo on od wew. jest pokryty cienka warstwa gumy, ktora jest po to by lezac na podlodze nie jezdzil. Niestety zle sie to dokleja i strasznie slabo "wisi" na kolumnie. Male szarpniecie Ci go odkleji. Oj zle inspektor kociak pilnowal roboty :P

• #8 04 Sty 2007 18:29
    Cienias87
    Poziom 15  

Sam mam podobną, może nawet identyczną wykładzinke z komfortu, kupiłem bo była w promocji bardzo tania. Na butapren przykleja się dobrze, odkleić się nie odklei, poprostu sam materiał oderwie się od gumy, rozwarswti się :D ale to też nie tak łatwo.

• #9 04 Sty 2007 18:59
    maxrider
    Poziom 20  

czyżbyś mi te GDN sprzątnoł z przed nosa z Allegro:/

• #10 04 Sty 2007 20:47
    Wejper
    Poziom 15  

chyba nie, bo ten allegrowicz miał 2 komplety tych głośników, poza tym to są GD!

odnośnie dywanika, wiem, ze się odwarstwia od materiału, ale wszystko robiłem w domu i nie miałem za bardzo jak bawić się w usuwanie tej gumy, skrobać to czy jak, potem pełno okruchów od tego się robi, a że to jest guma, to nawet sprzątać niewygodnie

barthezz, szkoda, ze jak do ciebie na pw pisalem, to nic nie wiedziales o tym glosniku ;), dodam jeszcze, że nie wydaje mi się, żeby on był używany, dostałem je w nienaruszonym stanie, bez żadnych śladów choćby cyny na stykach, no i ten GD mi gra niżej niż GDN 20/40, więc nie wiem, czy to fs to na pewno 65Hz, reszte na ucho ciężko mi zmierzyć ;) no może skuteczność, wydaje mi się, że GDWT bez tłumienia powinien zagłuszyć 94dB, ale ja nie wiele jeszcze słyszałem, a kontur lekki lubię :)

dodam, że i bez malowania ten biały kolor tak się w oczy nie rzuca, to wszystko to wina lampy błyskowej :]

• #11 05 Sty 2007 20:33
    kivlov
    Poziom 26  

nom mi podoba się ta konstrukcja ale na imprezy to chyba za bardzo się nie nadaje co nie? nie daje takiego powera, a z wyglądu nie podoba mi się materiał (wole ciemniejszy) i do tego te gwizdki źle rozłożone tak jak wspominał gibon007er o odbiciu lustrzanym

• #12 05 Sty 2007 20:43
    Wejper
    Poziom 15  

no powiem tak, zdecydowanie wyzszy poziom halasu niz przy space 86, przy tej samej mocy, niestety nie mam jak tego pomierzyc, nie jestem przekonany, czy te dane podane przez barthezza odnosza sie na pewno do moich GD

a gwizdki mi sie podobają tak jak jest, fakt, troche bronie mojej konstrukcji, ale co jak co, gwizdki fajnie wyglądają :D

• #13 05 Sty 2007 20:45
    tabaluszek
    Poziom 23  

Qts=0,56 skoro tak to nie do br

• #14 05 Sty 2007 23:39
    Wejper
    Poziom 15  

że tak przytoczę odp barthezza na moją pw:

Od: barthezz
    Do: Wejper

Temat: Re: Tonsil GD 30/120 Cytuj wiadomość
    Nigdy nie projektowalem gd 30/120 z uwagi na bezsensownosc takiego tworu - zwiekszenie parametru mms jest rownoznaczne z obnizeniem pasma przez dluzsza i ciezsza cewke. 12" nie jest stworzone do basu.

czyli wszystko ok, o ile barthezz robil ten glosnik, ale nie projektowal, dla mnie to troche dziwne

odnosnie br, to w konstrukcjach "estradowych" panuje zasada 1/3 pow. membrany

• #15 07 Sty 2007 13:56
    Paweł007
    Poziom 22  

Powiem tak estetycznie starannie ale troche nudą wieje jakoś czegoś brakuje....

• #16 07 Sty 2007 20:04
    Wejper
    Poziom 15  

no mi się wydaje, że przód powinien być wpuszczony, ale przyznam, że nie chciało mi się w to bawić, gorzej by się obijało

w pierwszym zamyśle miał tak w ogóle trapze powstać ;)

pozdrawiam

• #17 09 Sty 2007 19:30
    Paweł007
    Poziom 22  

Jest tak bo teraz dobrze przypatrzylęm sie. Lipa jest w górą rzeba bylo żeby material sie spotykal z tylo i było by lepiej niechodzi o wyglond tylko o praktyke jak masz jak to zrób tak jak mowie i bedzie ok. następnie tam gdzie masz br daj na dół troche też kocyka będzie lepiej wyglondalo na bank. następnie co do tego że pisałem że czegoś brakuje jakbyś dał jakiś bajer koló gwizdka toby nabrało charakteru. Kontynulując co do wpuszczenia głośnika jakbyś tak zrobil toby w sumie bylo ok ale tak niejest źle kwestia gustów i wcale nieciężko obijać dajesz jego w środek z większym pierścieniem wyciętam tam np o 2mm wpychasz dokęcasz jest wszystko na styk i wszysko jest ok. I odrazu inne kolumienki :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME