Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawność diody, świetlówki i żarówki

barytek 04 Sty 2007 22:02 20811 15
  • #1 04 Sty 2007 22:02
    barytek
    Poziom 23  

Zastanawia mnie jedna bardzo prosta sprawa. Jaką sprawność ma zwykła żarówka, jaką świetlówka a jaką dioda LED. W zasadzie proste pytanie ale w google nie znalazłem odpowiedzi. Były różne wersie:
    Żarówka próżniowa 3-4% lub 6-20%
    Dioda LED do 30% w innym źródle do 95%
    ?? i kto mówi prawdę ??

0 15
  • Pomocny post
    #2 05 Sty 2007 15:44
    atom1477
    Poziom 43  

Ja mówie prawdę ;P
    Żarówki ze 3%.
    Świetlówki (ale nie takie a Meida Marktu ani E'LEclerca za 2zł) ze 4x większa czyli z 16%.
    Diody od kilku % do nawet 90% zależnie od tego czy sa zwykłe Chińskiej produkcji czy są superjasne niechińskiej produkcji.

2
  • #3 05 Sty 2007 19:39
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Najlepsze diody LED nie mają większej sprawności od dobrych żarówek, ale życie idzie naprzód i kiedyś doczekamy się że będą lepsze.

1
  • #4 06 Sty 2007 11:55
    barytek
    Poziom 23  

Ale chyba nie masz na myśli zwykłych żarówek próżniowych? Mi te informacje o sprawności źródeł siwiała są potrzebne do zrobienia oświetlenia na niskie napięcie i o niskim poborze energii wiec, dlatego się pytam. Czy ktoś napisze jeszcze na ten temat??

1
  • Pomocny post
    #5 06 Sty 2007 12:14
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Największą sprawność mają świetlówki a najładniejsze światło halogeny. Kiedyś miałem całe oświetlenie na świetlówkach kompaktowych, ale światło jest obrzydliwe, więc zmieniłem na mniej sprawne halogenowe i jestem z tego bardzo zadowolony. Nie zawsze oszczędność ma sens.

1
  • Pomocny post
    #6 06 Sty 2007 12:30
    pawel4090
    Poziom 13  

Witam, moim zdaniem , przyszłość to LED, dlatego planuje oświetlenie pomieszczeń, oraz klatke schodową, w LED-y, tylko w te super jasne, załanczane ręcznie , oraz za pomocą czujników PIR, pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 06 Sty 2007 12:31
    DHQ
    Poziom 12  

LED-y mają sprawność porównywalną z halogenami (do ok.20%). Niestety też się grzeją, lecz o ile żarówki promieniują ciepło "do przodu" w kierunku świecenia. to u LED-ów ciepło uchodzi głównie metalowymi elementami (czyli przewodami zasilającymi strukturę) "do tyłu". Dlatego też LED-y dużych mocy miewają z tyłu radiatory.

0
  • #8 06 Sty 2007 18:21
    Dar.El
    Poziom 40  

Ledy nadają się do oświetlenia dekoracyjnego, a białe światło nie ma pełnego widma tak jak halogeny, więc nie nadaje się do oświetlenia głównego. Sprawność LED jest dużo niższa i nie sugerujcie się tym co podają na allegro, czego oni tam nie piszą żeby sprzedać jak najwięcej, ale jednak ludzie dają się na to nabrać.

0
  • #9 06 Sty 2007 19:21
    stormblast
    Poziom 14  

Też czytałem że LEDy mają sprawność pi razy drzwi 20%, a żarówki ~3%

0
  • #10 06 Sty 2007 19:30
    Dar.El
    Poziom 40  

Poszukajcie w internecie informacji na temat ilości lumelów na watt, ja za Was tego nie będę robił. Nie ma jeszcze diod LED które by miały lepszy stosunek tego parametru od dobrych halogenów. Powyżej 20% sprawności mają diody laserowe, ale są trochę droższe :D .

0
  • Pomocny post
    #12 06 Sty 2007 20:38
    Dar.El
    Poziom 40  

Tu nie chodzi ile uzyskują w laboratoriach, tylko jakie można kupić. Pamiętajcie o spadku żywotności i sprawności diod LED wraz ze wzrostem ich temperatury obudowy w czasie pracy. 100000h będą świecić gdy uda się Wam utrzymać ich temperaturę na 25°C, dla dużych mocy będą tak samo się grzać jak żarówki, tylko tym drugim to nie przeszkadza.

0
  • #13 08 Sty 2007 12:32
    barytek
    Poziom 23  

Dziękuję za pomoc. Teraz już wiem, jakie źródła światła wykorzystam.

0
  • #15 24 Sty 2007 00:47
    ppionke
    Poziom 11  

pozwole sobie dodac do posta : ;)

Sprawność o którą pytasz cieżko określić ;) mianowicie kazde zrodlo ma sprawność równą 100% chyba ze emituje pole magnetyczne poza zrodlem. Tobie chodzi za pewne o to ile światła uzyskasz z lampy - lub LED-a. Miara strumienia świetlenego są lm - lumeny a parametr jaki nas interesuje w ich ocenie to ilość lm z 1 W mocy dostarczonej (zarówka poza pasmem widzialnym emituje pozostałą energie w postaci promieniowania podczerwonego - i o ile potrafil bys widziec w tym pasmie 780 nm do 1 mm to miala by dla ciebie sprawność wiekszą niz LEDy - najwieksza z dostepnych zrodel swiatła) proste zestawienie pozwoli ci określić jakiego zrodla potrzebujesz
    żarówka ok 10lm/w
    Halogen ok 15lm/w
    świetlówka od 60 do ponad 100 lm/w (dla T5 dobrej firmy- lecz wymaga statecznika elektronicznego)
    lampa metalohalogenkowa 85 lm/w (ale tutaj poza duza cena zalozenia posiadasz doskonaly wspolczynnik oddawania barwy Ra= 98 )
    robaczek świętojanski chyba ok 600 lm/W
    jest jeszcze duzo innych rodzajii zrodel w tym ledy ktore posiadaja deklarowana sprawność od 30 do 150 lm ale to czysta teoria polecał bym świetlówki jako najtansze w eksploatacji i instalacji jednocześnie gwarantujące Ra na poziomie 80 i sprawność ok 80lm/W i zalecam nie oszczędzać na samych świetlówkach aby wydac kilka zl wiecej i kupic pozadnej firmy.

1
  • #16 12 Sty 2009 00:36
    adderek
    Poziom 12  

Może jeszcze ja dodam swoje 3 grosze o zasadzie ich działania.
    Każde z tych źródeł posiada inną zasadę działania i wykorzystuje nieco inne zjawiska fizyczne/chemiczne.
    I tak:

Żarówka to nic innego jak drut który jest bardzo rozgrzany. Jak wiadomo jeśli coś jest bardzo ciepłe to świeci (pomyślcie o rozgrzanym pogrzebaczu). Uwaga: wszystko świeci ale nie zawsze w świetle widzialnym.
    Dodatkowe informacje: widmo emisyjne ciała doskonale czarnego, przesunięcie widma emisyjnego w funkcji temperatury.
    Większość energii idzie zazwyczaj na ciepło (światło którego nie widzimy)), otrzymujemy szeroki zakres barw.

Świetlówka tak na prawdę świeci głównie w zakresie UV. Mamy tutaj elektrody położone przy przeciwległych końcach "rury" między którymi przebiega mały "piorunek". Rura jest jednak pokryta luminoforem, który to z kolei świeci.
    Dość duża swoboda w konstruowaniu charakterystyki świetlówki jest jej zaletą. Część energii oczywiście idzie na ciepło.
    Dla użytkowników końcowych ważna będzie zapewne jedna ich negatywna cecha: promieniowanie UV jest szkodliwe dla oczu i skóry (uszkadza DNA) więc nie należy tego typu oświetlenia używać jako światła głównego - szczególnie "chińszczyzny" w której niska jakość może oznaczać dużą ilość światła UV i niską sprawność w pożądanym zakresie.

Dioda świecąca (LED = Light Emission Diode) to teoretycznie źródło światła o dokładnie określonej długości (nieskończenie wąska skala barwna). W praktyce są to prążki z maksimum natężenia w jednym punkcie no i oczywiście widmo jest trochę rozmyte.
    Stosunkowo niska moc, kierunkowe działanie, ograniczona powierzchnia.
    Nadaje się do dekoracji, nie jest zbyt dobra na główne światło.
    Dobre diody laserowe są pieruńsko drogie - ale znajdują zastosowanie w chemii, fizyce, itp. Dla normalnego człowieka dioda laserowa nie jest niczym dobrym.
    To co większość ludzi kojarzy z "diodą LED" jest tak na prawdę tylko oprawką. Serce diody to taki mały plasterek ledwo dostrzegalny dla ludzkiego oka.
    Ciekawostki:
    -"Dioda LED" to "masło maślane". Nie należy używać tych słów w połączeniu (Dioda Lighe Emission Dioda).
    - Diody białe są połączeniem kilku diod - oko ludzkie widzi tylko 3 barwy (chociaż chodziły słuchy o ruskich i polakach co to po dykcie widzieli w UV).
    - Oprawka LED z czasem ulega degradacji z powodu światła które przez nią przechodzi - wpływa to na zmianę barwy (podobne zjawisko obserwujemy dla świetlówek no i coś na ten kształt w żarówkach).
    - Do LED zawsze należy dołączyć rezystor aby ograniczyć/ustabilizować płynący przez nią prąd. Jeśli mamy kilka LEDów to w zasadzie należałoby dobrać te rezystory a najlepiej umieścić potencjometry i je co jakiś czas regulować aby każda dioda świeciła z tą samą jasnością.
    - Widmo LEDów nie jest idealnie punktowe m.in. z powodu istnienia innych zjawisk niż tylko te pożądane.
    - Stosuje się również LEDy z luminoforem (jak w świetlówkach). Sprawność w zakresie widzialnym jest tu mniejsza niż dla innych LED. Cena białych diod jest tu niższa niż takich skonstruowanych z RGB - obstawiam że takie są obecnie najczęstsze (ale to tylko moje zgadywanie).

Pisałem głównie "z głowy". Jeśli coś sknociłem to proszę o poprawkę na PM - zmienię tekst postu :)

P.S.
    ppionke - świetne informacje. Szczególnie fajna wzmianka o świetlikach. Gratki.

3