Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

attiny26 i labtool48uxp problem

adrianslask 04 Jan 2007 23:39 1035 10
Relpol
    adrianslask
    Level 11  
    prosze o pomoc uzywam programatora labtool48,do tej pory uzywalem go do programowania pamieci teraz potrzebowalem skopiowac program z attiny 26 na drugi taki mikrokontroler i efekt taki:zczytuje program i konfiguracje bitow programuje weryfikuje wszystko wyglada na ok a wkladam attiny w uklad i niedziala natomiast orginal chodzi probowalem na kilku nowych scalakach i za kazdym razem tak samo urzadzenie w ktorym pracuje owy scalak na moim nowym zaprogramowanym niechce dzialac tak jak powinno co jest grane prosze o pomoc
  • Relpol
    mirekk36
    Level 42  
    a zapytam - więc jak za pierwszym razem sam zaprogramowałeś swój oryginalny procek??? udało się jakoś a teraz jach chcesz na szybko przenosić kod to nie działa? .... hmmm a może jednak z fusebitami jakiś problem??? w jakim języku napisałeś soft do procka?

pozdrawiam
    GienekS
    Level 32  
    adrianslask wrote:
    zczytuje program i konfiguracje bitow programuje weryfikuje wszystko wyglada na ok
    A nie jest tak czasem ten procesor zabezpieczony ? I dlatego program nie będzie działał.
    mirekk36
    Level 42  
    .... no właśnie delikatnie staram się wybadać swoimi pytaniami czy kolega aby przypadkiem nie chce się w tak zawoalowany sposób dowiedzieć jak kopiować nielegalnie zawartość pamięci w jakimś procku ;)
    adrianslask
    Level 11  
    programu niepisałem sam pisał mi go moj kolega ktory niestety juz niezyje i niesadze zeby procesor byl zabezpieczony bo mialem ten program w hexsie niestey po awarii dysku niemam a potzebuje drugie takie urzadzenie jest to urzadzenie mojego pomyslu do sterowania pompa wtryskowa
    GienekS
    Level 32  
    To jak to twój pomysł to nie ma problemu, wystarczy trochę pogrzebać w pamięci i sobie wszystko przypomnieć.
    A tak na serio to jakie masz ustawienia bezpieczników po odczycie ?
    OziMati
    Level 2  
    Witam, chciałem odświeżyć temat, mam podobny problem.
    Mianowicie posiadam dwa proste sterowniki do wanny z masażem (na dwa przekaźniki), w jednym jest uszkodzony układ ATTINY26-16PU. Sprawny układ to ATTINY26-16PI - działa na obydwu płytkach. Sterowniki mają po kilkanaście lat i producenta już dawno nie ma. Chciałem skopiować układ, zakupiłem ATTINY26-16PU (taki był dostępny) w sklepie elektronicznym i poprosiłem o skopiowanie, bo była taka możliwość na miejscu. Układ niestety nie reaguje na żadnej płytce.
    Używane narzędzie to labtool48, sprzedawca mówił, że zawsze robił takie rzeczy na ustawieniach domyślnych i wszystko działało.
    Z togo co wiem układ nie jest zabezpieczony - gdyby był nie dałoby się odczytać wsadu, tutaj wsad odczytany bez problemu (mogę przesłać w mailu) teoretycznie wgrany i zweryfikowany pozytywnie, niestety układ martwy. Próba przeprowadzona na 3 układach więc raczej odpada kwestia wadliwego układu.
    Słyszałem, że może być to kwestia Fusebitów - trzeba sprawdzić w działającym układzie jakie mają wartości ( spisać na kartce ) i sprawdzić na nowym układzie czy nie są inne niż domyślne, jeśli tak to zmienić. Ta rada jednak przerasta operatora narzędzia ze sklepu oraz mnie. Jak będę wiedział jak to zrobić w labtool48 to sprzedawca poprawi według wskazówek. Nie wiem czy jest to kwestia Fusebitów czy czegoś innego, bardzo proszę o porady i pomoc.
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    OziMati wrote:
    Z togo co wiem układ nie jest zabezpieczony - gdyby był nie dałoby się odczytać wsadu

Odczytać procesor zawsze się da, tyle, że jeśli jest zabezpieczony to odczytujesz śmieci, a nie program - konkretnie kolejne wartości 0, 1, 2 itd.
    Byłbym zdziwiony, gdyby w komercyjnym produkcie, któś umieścił procesor bez ustawionych lockbitów.
    OziMati
    Level 2  
    Czy po spojrzeniu na wsad, jest się w stanie stwierdzić na 100% czy jest on zabezpieczony czy nie? Mam go na mailu w wersji bin i mogę podesłać na priv, ewentualnie jak mogę sam to sprawdzić bez oprogramowania Labtool48, żeby mieć pewność? W jakiejś zakładce programu było zaznaczono NO Lockbits ( a były jeszcze opcje: 1 Lockbits, 2 Lockbits). Czy fusebity automatycznie są zmieniane tym narzędziem, czy robi się to jakoś manualnie.
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Wrzuć fragment tego pliku, będzie wiadomo, czy jest zabezpieczony. Samego narzędzia nie znam, więc tu nie pomogę.
    OziMati
    Level 2  
    Zupełnie nie w tym rzecz, nie da się kupić od producenta żadnych części więc na pewno nie działam na niczyją szkodę, ani nie chce podrabiać i tworzyć swojej serii sterowników. Chciałem naprawić drugi sprawny oryginalny sterownik tego producenta i dowiedzieć się czy został popełniony błąd przy wgrywaniu oprogramowania, czy układ jest zabezpieczony przed kopiowaniem. NIE CHE WIEDZIEĆ JAK OBEJŚĆ ZABEZPIECZENIA, tylko wiedzieć czy jest zabezpieczony, a to jest zdecydowana różnica.

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Dowiedziałem się, że program na pewno jest zabezpieczony, więc temat uważam za zamknięty.