Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

attiny26 i labtool48uxp problem

adrianslask 04 Jan 2007 23:39 1035 10
Relpol
 • #1
  adrianslask
  Level 11  
  prosze o pomoc uzywam programatora labtool48,do tej pory uzywalem go do programowania pamieci teraz potrzebowalem skopiowac program z attiny 26 na drugi taki mikrokontroler i efekt taki:zczytuje program i konfiguracje bitow programuje weryfikuje wszystko wyglada na ok a wkladam attiny w uklad i niedziala natomiast orginal chodzi probowalem na kilku nowych scalakach i za kazdym razem tak samo urzadzenie w ktorym pracuje owy scalak na moim nowym zaprogramowanym niechce dzialac tak jak powinno co jest grane prosze o pomoc
 • Relpol
 • #2
  mirekk36
  Level 42  
  a zapytam - więc jak za pierwszym razem sam zaprogramowałeś swój oryginalny procek??? udało się jakoś a teraz jach chcesz na szybko przenosić kod to nie działa? .... hmmm a może jednak z fusebitami jakiś problem??? w jakim języku napisałeś soft do procka?

  pozdrawiam
 • #3
  GienekS
  Level 32  
  adrianslask wrote:
  zczytuje program i konfiguracje bitow programuje weryfikuje wszystko wyglada na ok
  A nie jest tak czasem ten procesor zabezpieczony ? I dlatego program nie będzie działał.
 • #4
  mirekk36
  Level 42  
  .... no właśnie delikatnie staram się wybadać swoimi pytaniami czy kolega aby przypadkiem nie chce się w tak zawoalowany sposób dowiedzieć jak kopiować nielegalnie zawartość pamięci w jakimś procku ;)
 • #5
  adrianslask
  Level 11  
  programu niepisałem sam pisał mi go moj kolega ktory niestety juz niezyje i niesadze zeby procesor byl zabezpieczony bo mialem ten program w hexsie niestey po awarii dysku niemam a potzebuje drugie takie urzadzenie jest to urzadzenie mojego pomyslu do sterowania pompa wtryskowa
 • #6
  GienekS
  Level 32  
  To jak to twój pomysł to nie ma problemu, wystarczy trochę pogrzebać w pamięci i sobie wszystko przypomnieć.
  A tak na serio to jakie masz ustawienia bezpieczników po odczycie ?
 • #7
  OziMati
  Level 2  
  Witam, chciałem odświeżyć temat, mam podobny problem.
  Mianowicie posiadam dwa proste sterowniki do wanny z masażem (na dwa przekaźniki), w jednym jest uszkodzony układ ATTINY26-16PU. Sprawny układ to ATTINY26-16PI - działa na obydwu płytkach. Sterowniki mają po kilkanaście lat i producenta już dawno nie ma. Chciałem skopiować układ, zakupiłem ATTINY26-16PU (taki był dostępny) w sklepie elektronicznym i poprosiłem o skopiowanie, bo była taka możliwość na miejscu. Układ niestety nie reaguje na żadnej płytce.
  Używane narzędzie to labtool48, sprzedawca mówił, że zawsze robił takie rzeczy na ustawieniach domyślnych i wszystko działało.
  Z togo co wiem układ nie jest zabezpieczony - gdyby był nie dałoby się odczytać wsadu, tutaj wsad odczytany bez problemu (mogę przesłać w mailu) teoretycznie wgrany i zweryfikowany pozytywnie, niestety układ martwy. Próba przeprowadzona na 3 układach więc raczej odpada kwestia wadliwego układu.
  Słyszałem, że może być to kwestia Fusebitów - trzeba sprawdzić w działającym układzie jakie mają wartości ( spisać na kartce ) i sprawdzić na nowym układzie czy nie są inne niż domyślne, jeśli tak to zmienić. Ta rada jednak przerasta operatora narzędzia ze sklepu oraz mnie. Jak będę wiedział jak to zrobić w labtool48 to sprzedawca poprawi według wskazówek. Nie wiem czy jest to kwestia Fusebitów czy czegoś innego, bardzo proszę o porady i pomoc.
 • #8
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  OziMati wrote:
  Z togo co wiem układ nie jest zabezpieczony - gdyby był nie dałoby się odczytać wsadu

  Odczytać procesor zawsze się da, tyle, że jeśli jest zabezpieczony to odczytujesz śmieci, a nie program - konkretnie kolejne wartości 0, 1, 2 itd.
  Byłbym zdziwiony, gdyby w komercyjnym produkcie, któś umieścił procesor bez ustawionych lockbitów.
 • #9
  OziMati
  Level 2  
  Czy po spojrzeniu na wsad, jest się w stanie stwierdzić na 100% czy jest on zabezpieczony czy nie? Mam go na mailu w wersji bin i mogę podesłać na priv, ewentualnie jak mogę sam to sprawdzić bez oprogramowania Labtool48, żeby mieć pewność? W jakiejś zakładce programu było zaznaczono NO Lockbits ( a były jeszcze opcje: 1 Lockbits, 2 Lockbits). Czy fusebity automatycznie są zmieniane tym narzędziem, czy robi się to jakoś manualnie.
 • #10
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Wrzuć fragment tego pliku, będzie wiadomo, czy jest zabezpieczony. Samego narzędzia nie znam, więc tu nie pomogę.
 • #11
  OziMati
  Level 2  
  Zupełnie nie w tym rzecz, nie da się kupić od producenta żadnych części więc na pewno nie działam na niczyją szkodę, ani nie chce podrabiać i tworzyć swojej serii sterowników. Chciałem naprawić drugi sprawny oryginalny sterownik tego producenta i dowiedzieć się czy został popełniony błąd przy wgrywaniu oprogramowania, czy układ jest zabezpieczony przed kopiowaniem. NIE CHE WIEDZIEĆ JAK OBEJŚĆ ZABEZPIECZENIA, tylko wiedzieć czy jest zabezpieczony, a to jest zdecydowana różnica.

  Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

  Dowiedziałem się, że program na pewno jest zabezpieczony, więc temat uważam za zamknięty.