Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem po wymianie elektrolitów na płycie głównej!

Tomix C 05 Sty 2007 00:22 1103 10
  • #1 05 Sty 2007 00:22
    Tomix C
    Poziom 12  

Witam wszystkich. Po kilku latach eksploatacji mojej płyty Epox napuchło dużo kondensatorów więc postanowiłem je wymienić.
    Wszystko poszło sprawnie i bez problemowo. Po włączeniu komputer chodzi. Ale jest taki problem że napięcie na Vcore wzrosło do 1,9V i tak skacze od 1,6V do 1,9V przeważnie utrzymuje się 1,9V pomimo że jest ustawione w biosie na 1,6V. Nowe kondensatory są o takich samych napięciach i pojemnościach jakie były stare jedynie różnią się firmą i wielkością. Dodam jeszcze że stare były firmy GSC a teraz użyłem LOW ESR. Proszę o pomoc co może być tego przyczyna i czy przy takich skokach nic się nie stanie z procesorem. Pozdrawiam Tomasz

0 10
  • #2 05 Sty 2007 00:28
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Low ESR - to nie jest firma
    Low ESR -> Low Equivalent Serial Resistance

Wymieniłeś wszystkie tego typu czy tylko te spuchnięte ?
    Czym mierzysz to napięcie ?

0
  • #3 05 Sty 2007 00:34
    Tomix C
    Poziom 12  

A to przepraszam z tą firmą. Firma to JACKCON. Do mierzenia używam programu który miałem dołączony do płyty i patrzyłem też w biosie. Zmieniłem tylko te spuchnięte.

0
  • #4 05 Sty 2007 00:38
    WojtasJD

To teraz podłącz woltomierz do jednego z tych kondensatorów i ponownie sprawdź (w stanie jałowym i obciążając CPU)

0
  • #5 05 Sty 2007 00:46
    fred117
    Poziom 21  

Witam...
    Sa rownierz dostepne kondensatory z niska indukcyjnoscia wewnetrzna...
    Sa one bodajze oznaczane Low ESL...
    Przy duzych czestotliwosciach i przy sporych pradach przy ktorych pracuje przetwornica zasilajaca procesor niska indukcyjnosc moze byc znaczacym parametrem (zwlaszcze ze napiecie wzroslo co wyklucza dzialanie wylacznie rezystancji). Podczas przelaczania duzych pradow idukcyjnosc owa moze generowac impulsy napiec ktore moga byc zagrozeniem dla procesora a nawet dla samej przetwornicy...

Pozdrawiam...

0
  • Pomocny post
    #6 05 Sty 2007 01:23
    jankolo

Tomix C napisał:
    Zmieniłem tylko te spuchnięte.

Wymienia się wszystkie kondensatory w gałęzi, czyli wszystkie połączone biegunem dodatnim z kondensatorem uszkodzonym.
    Na wszelki wypadek zajrzałbym do zasilacza i przyjrzałbym się kondensatorom w jego wnętrzu.

0
  • #7 05 Sty 2007 16:56
    rambo7773
    Poziom 11  

Może być jak przestanie chodzić to napisz

0
  • #8 05 Sty 2007 18:23
    Tomix C
    Poziom 12  

Wymieniłem 12 kondensatorów (to prawie wszystkie jakie są) na każdym z nich patrzyłem woltomierzem czy skacze napięcie i na każdym jest stabilne. Poświeciłem trochę czasu i zmieniłem z powrotem na te stare. Okazało się że na tych starych jest to samo skacze do ponad 2V. Możliwe że tak już miałem wcześniej tylko nie zauważyłem ale na pewno kilka miesięcy temu wszystko było oki

0
  • Pomocny post
    #9 06 Sty 2007 19:43
    fred117
    Poziom 21  

Mozliwe ze podczas przelutowywania cos podsmarzyles...
    Jakis stabilizator ewentualnie (co badziej prawdopodobne) diode zabezpieczajaca przed takimi przepieciami...
    Sprawdz miernikiem jak sie zachowuja diody i tranzystory naokolo kondensatorow...
    Byc moze ktoras z nich jest uszkodzona...

Pozdrawiam...

0
  • #10 06 Sty 2007 19:47
    _666_
    Poziom 29  

Witam

A wymienil Kolega zasilacz?Kondensatory nie puchna bez powodu.

0
  • #11 06 Sty 2007 20:54
    Tomix C
    Poziom 12  

Zasilacza nie zmieniłem ale sprawdzałem na innym i jest to samo. Podstawowe napięcia tzrymają sie w normie i sa stabilne.
    W najbliższym czasie sprawdzę inne elementy i druk ale nie sądzę żebym go uszkodził robiłem to bardzo delikatnie.
    -----------------------------------------------------
    09 Sty 2007 00:28
    Problem się rozwiązał podczas wykręcania płyty z obudowy uszkodziłem rezystora smd i jedna nóżką nie było styku.
    Dziękuje wszystkim za pomoc i jednocześnie przepraszam.
    Pozdrawiam Tomasz
    Pisanie postu pod postem !
    Należy używać przycisku < ZMIEŃ >.
    Scaliłem dwa posty.
    TONI_2003

0