Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik-odbiornik o zasięgu 200m, jaką wybrać technologię?

Ziemniak303 05 Sty 2007 09:15 1847 5
  • #1 05 Sty 2007 09:15
    Ziemniak303
    Poziom 9  

Uszanowanie moje:)

Mam pewien pomysł ale nie bardzo wiem jak podejść do sprawy. Chcę zrobić, z pozoru prosty, nadajnik i odbiornik dzialający no odległość około 200m. Nadajnik ma wysłać sygnał, odbiornik odebrać i np. załączyć lampkę. I tu się pojawia ale. Chcę, żeby szerokość wiązki sygnału z nadajnika nie była większa niż 10cm na odległości 200m tak abym mogł sobie wybrać, który odbiornik chcę uruchomić. Można to przyrównać do strzelania strzelania z karabinu, jeden sygnał kilka odbiorników. Jaką zastosować tu metodę? Laser? Radio chyba odpada bo jak ukierunkować sygnał? Ma ktoś może jakiś pomysł? Będę wielce wdzięczny za jaką kolwiek pomoc.

Pozdrawiam.

0 5
  • #2 05 Sty 2007 11:44
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Myśle że możnaby spróbować z laserem pracującym w podczerwieni i scalonymi odbiornikami podczerwieni, reagującymi na zmodulowaną wiązkę lasera. Można użyć widocznego promienia lasera, ale trzeba wtedy samemu wykonać odbiornik.

0
  • #3 05 Sty 2007 12:28
    me_super
    Poziom 29  

Ziemniak303 napisał:
    Uszanowanie moje:)
    Laser? Radio chyba odpada bo jak ukierunkować sygnał? Ma ktoś może jakiś pomysł? Będę wielce wdzięczny za jaką kolwiek pomoc.

Dlaczego radio odpada? Są gotowe moduły na 4xx MHz z interfejsem do mikrokontrolera. Robisz prosty protokół, każdy datagram wysyłany z nadajnika ma w nagłówku adres odbiornika, odbiornik reaguje tylko na swój adres. Czy deszcz, czy śnieg wszystko działa.

0
  • #4 05 Sty 2007 15:18
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Chodzi o kierowanie fizyczne, możnaby próbować z antenami kierunkowymi, ale myślę że laser to najlepsze co można w tym kierunku wymyślić.

0
  • #5 05 Sty 2007 16:41
    submariner
    Poziom 32  

jesli zalezy Ci na takiej kierunkowosci to tylko technika mikrofalowa ale raczej niedostepna bo pewno od 10GHz w zwyz wiec jakies laserki - glowice z nagrywarek ze zmodyfikowana optyka - pewno dodatkowy obiektyw(1 soczewka o krotkiej ogniskowej) zalatwi sprawe.

0
  • #6 06 Sty 2007 11:32
    Ziemniak303
    Poziom 9  

Czołem

Znaczy się, spróbuję z laserem. Jest tylko jeden mały problem, nie miałem za wiele doczynienia z laserami. Gdzie mogłbym znaleźć trochę wiedzy na ten temat? Albo moze ktoś kiedyś robił coś podobnego lub zbliżonego? Albo od czeo zaczać?

Pozdrawiam

0