Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pulsująca kontrolka stereo i dzwięk a tunerze, POMOCY

05 Sty 2007 13:15 1983 3
 • Poziom 9  
  Witam zakupiłem niedawno używany amplituner kina domowego SHERWOOD RV-4050R. Po włączniu do sieci bezproblemowo odbiera stacje FM, jednakże po upływie 1-3 minut zaczyna migać kontrolka stereo a wraz znią znika sygnał w kolumnach (te pulsacje dziwięku i kontrolki oczywiście nie są systematyczne a dodatkowo ich częstość rośnie wraz upływem czasu działania amplitunera, oczywiście to może być tylko moja subiektywna ocena). Zadałem sobie trochę trudu i na internecie znalazł bardzo podobny problem (związany z dewiacją sygnału FM) który cytuję poniżęj. Troche dziwi mnie fakt, dlaczego to się dzieje po upływie pewnego czasu, dlatego proszę o pomoc (po przeczytaniu dużej częsci forum większość osób na ogół przy problemach z tunerami wymienia kondensatory) :

  "Tuner gubi stacje:
  Jeżeli stacja radiowa gra zbyt głośno (przekracza dewiację, choćby tylko chwilami, w tzw. peak'ach) pojawiają się zakłócenia. Niektóre tunery(wysoko oceniane w pismach audiofilskich) nie radzą sobie z takim sygnałem. W tych najgłośniejszych fragmentach audycji dochodzi do chwilowych zaników odbioru (w momencie przekroczenia pewnego poziomu głośności opada słupek wskazujący poziom sygnału z anteny i włącza się układ wyciszający - tzw. muting, na chwilę tuner gubi też sygnał RDS-u). I nie jest to wada 1 egzemplarza (sprawdzałem kilka egzemplarzy z różnych serii, z różnych okresów produkcji). Takie zakłócenia występują np. przy odbiorze RMF-u, niezależnie od nadajnika (i zastosowanej anteny). Dlatego nie zgodzę się z tym, że np. RMF nie przekracza dopuszczalnej normy dewiacji. Chwilami (w peak'ach), najczęściej w czasie reklam, na pewno ją przekracza! "
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 37  
  Podręcznikowy przykład rozstrojenia detektora FM. Znajdź cewkę oznaczoną
  "FM DET ADJ" lub coś podobnego i strój zapamiętując pierwotne położenie.
  Korekta powinna być minimalna rzędu ¼ obrotu.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za tak szybką i fachowową odpowiedź.
  Co prawda nie jestem elektronikiem lecz fizykiem (chociaż czasmi coś lutuję) prosił bym o głębszą odpowiedź (może jakaż stronka z opisem albo literatura?). A propo samej odpowiedzi to znaczy że indukcyjność cewek się zmienia pod wpływem temperatury ??? (W takim wypadku ponowne dostojenie automatyczne powinno problem zlikwidować a po drugie gdy temperatura się ustali nie powinno być żadnych puslacji a tak nie jest wręcz przeciwnie - czy dobrze myśle )
 • Poziom 9  
  Faktycznie, odnalazłem takową cewkę, przekręciłem śrubką i problem zniknął. Jeszcze raz dziękuje