Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pulsująca kontrolka stereo i dzwięk a tunerze, POMOCY

irocz1979 05 Sty 2007 13:15 1545 3
  • #1 05 Sty 2007 13:15
    irocz1979
    Poziom 9  

Witam zakupiłem niedawno używany amplituner kina domowego SHERWOOD RV-4050R. Po włączniu do sieci bezproblemowo odbiera stacje FM, jednakże po upływie 1-3 minut zaczyna migać kontrolka stereo a wraz znią znika sygnał w kolumnach (te pulsacje dziwięku i kontrolki oczywiście nie są systematyczne a dodatkowo ich częstość rośnie wraz upływem czasu działania amplitunera, oczywiście to może być tylko moja subiektywna ocena). Zadałem sobie trochę trudu i na internecie znalazł bardzo podobny problem (związany z dewiacją sygnału FM) który cytuję poniżęj. Troche dziwi mnie fakt, dlaczego to się dzieje po upływie pewnego czasu, dlatego proszę o pomoc (po przeczytaniu dużej częsci forum większość osób na ogół przy problemach z tunerami wymienia kondensatory) :

"Tuner gubi stacje:
    Jeżeli stacja radiowa gra zbyt głośno (przekracza dewiację, choćby tylko chwilami, w tzw. peak'ach) pojawiają się zakłócenia. Niektóre tunery(wysoko oceniane w pismach audiofilskich) nie radzą sobie z takim sygnałem. W tych najgłośniejszych fragmentach audycji dochodzi do chwilowych zaników odbioru (w momencie przekroczenia pewnego poziomu głośności opada słupek wskazujący poziom sygnału z anteny i włącza się układ wyciszający - tzw. muting, na chwilę tuner gubi też sygnał RDS-u). I nie jest to wada 1 egzemplarza (sprawdzałem kilka egzemplarzy z różnych serii, z różnych okresów produkcji). Takie zakłócenia występują np. przy odbiorze RMF-u, niezależnie od nadajnika (i zastosowanej anteny). Dlatego nie zgodzę się z tym, że np. RMF nie przekracza dopuszczalnej normy dewiacji. Chwilami (w peak'ach), najczęściej w czasie reklam, na pewno ją przekracza! "

0 3
  • #2 05 Sty 2007 13:25
    dybas
    Poziom 37  

Podręcznikowy przykład rozstrojenia detektora FM. Znajdź cewkę oznaczoną
    "FM DET ADJ" lub coś podobnego i strój zapamiętując pierwotne położenie.
    Korekta powinna być minimalna rzędu ¼ obrotu.

1
  • #3 05 Sty 2007 13:43
    irocz1979
    Poziom 9  

Dziękuję za tak szybką i fachowową odpowiedź.
    Co prawda nie jestem elektronikiem lecz fizykiem (chociaż czasmi coś lutuję) prosił bym o głębszą odpowiedź (może jakaż stronka z opisem albo literatura?). A propo samej odpowiedzi to znaczy że indukcyjność cewek się zmienia pod wpływem temperatury ??? (W takim wypadku ponowne dostojenie automatyczne powinno problem zlikwidować a po drugie gdy temperatura się ustali nie powinno być żadnych puslacji a tak nie jest wręcz przeciwnie - czy dobrze myśle )

0
  • #4 07 Sty 2007 11:22
    irocz1979
    Poziom 9  

Faktycznie, odnalazłem takową cewkę, przekręciłem śrubką i problem zniknął. Jeszcze raz dziękuje

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo