Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obsługa RBM-1. Proszę o pomoc.

05 Sty 2007 13:36 3948 9
  • Poziom 9  
    Witam. Posiadam dokumentację do tej radiostacji, ale jest ona po rosyjsku a ja niestety nie znam tego języka. Interesuje mnie strojenie anteny, funkcja skalowania i korzystanie z kalibratora kwarcowego. Jeżeli chodzi o strojenie anteny to stroi się na maksimum świecenia lampki po wciśnięciu i zablokowaniu przycisku "wskaźnik i kalibrator", ustawieniu przełącznika rodzaju pracy na "telegraf I"i wciśnięciu klucza, stroić należy za pomocą przełącznika odczepów cewki (pozycję od 1 do 5) i kondensatora ''strojenie anteny'' następnie dostroić dokładnie kondensatorem "podstrój anteny". Jeżeli się mylę to mnie poprawcie. Czy należy stroić ponownie gdy przełączymy przełącznik rodzaju pracy na inną pozycję? Jak korzystać z kalibratora kwarcowego i skalowania.
    Bardzo proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Szybkie tłumaczenie rozdziału 5 - Strojenie nadajnika:
    a) ustawić właściwy podzakres
    b) ustawić na skali właściwy numer fali
    w) ustawić przełącznik zgrubnego strojenia anteny w połozenie zalezne od wybranej fali roboczej i typu anteny - patrz tabelka
    g) ustawić przełącznik rodzaju pracy w położenie "TLF"
    d) nacinsnąć przycisk PTT mikrotelefonu
    je) naciśnąć przycisk lampki wskaźnikowej i pokrętłem "STROJENIE ANTENY" kręcić tak, aby uzyskać jak najjaśniejsze świecenie
    ż) aby sprawdzić modulację, należy powiedzieć parę słów do mikrofonu. W takt mówienia lampka powinna zmiennie świecić
    z) przy sprawdzaniu pracy w układzie "TLG" nacisnąć przycisk "PTT" i nacisnąć klucz telegraficzny
    i) przy pracy "TLF" należy trzymać mikrotelefon pionowo, w lewej ręce, aby prawą mieć wolną do zapisywania kryptogramów. Po wciśnięciu przycisku PTT należy odczekać ze 2-3 sekundy i dopiero zacząć mówić, aby dać czas na rozgrzanie się lampom nadajnika. mówić do mikrofonu w miarę wolno normalnym głosem, nie krzyczeć i nie szeptać.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki SP5WCX, widzę, żę zawsze można liczyć na Twoją pomoc.
    Mam pytanie, do czego służy gałka "podstrój anteny", jak posługiwać się skalowaniem i kalibratorem? Słuchawki na wtyczce mają zaznaczoną polaryzację, czy można je włączać dowolnie czy minus słuchawek musi być podłączony do masy. Na płycie czołowej RBM-ki nie ma zaznaczonej polaryzacji a np. w odbiorniku 10-RT jest?. Nie grozi im rozmagnesowanie?
  • Poziom 33  
    Pokrętło "PODSTROJKA ANTENY" służy do podstrojenia wejścia odbiornika.
    Polaryzacja słuchawek nie ma znaczenia, wyjście m.cz. jest odseparowane od składowej stałej.
    Na resztę pytań odpowiem po niedzieli - brak czasu.
  • Poziom 9  
    OK, bardzo dziękuję SP5WCX.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Proces kalibracji opiszę nieco krócej niż w dokumentacji, bo nie chcę Ci robić zamętu w głowie. Proces kalibracji całej skali odbiornika (nadajnika pośrednio też) jest bardziej skomplikowany.
    1) Włącz radio i ustaw rodzaj pracy na "TGR"
    2) Ustaw na skali odbiornika falę na której można dokonać kalibracji (fala numer 60, 80, 100 ..... 200). Wybierz tą falę, która najbliższa jest częstotliwości na której najczęsciej słuchasz.
    3) Ustaw pokrętło regulacji głośności prawie na minimum
    4) Naciśnij przycisk "INDIKATOR I KALIBRATOR"
    5) Jeżeli w słuchawkach nie słysz żadnego tonu, a po leciutkim odstrojeniu w górę i w dół ton się pojawia to zaczy, że odbiornik jest dobrze skalibrowany w tym miejscu
    6) Jeżeli odbiornik jest źle skalibrowany, to w takim przypadku podjedź pokrętłem strojenia na zero dudnień w słuchawkach.
    7) Zdejmin osłonkę z mechanizmu korekcji skali
    8 ) Śrubokrętłem sprowadź nitkę wskaźnika skali dokładnie na kreskę odpowiadającą danej fali kalibrowanej.
    9) Załóż osłonkę korektora.

Jak chcesz mieć dokumentację po polsku do RBM-1, to od czasu do czasu zaglądaj na Allegro. W tej serii:
    http://www.allegro.pl/item155009038_radiostacja_10_rt_instrukcja_obslugi.html
    ukazały się też dokumentacje między innymi do A-7-B i RBM-1.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za pomoc SP5WCX, będę szukał na allegro polskiej instrukcji.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    No i przypominam, że pasma ciekawe do słuchania na tym urządzeniu to amatorskie pasmo 160m (fale od nr 72 do 78) oraz 80m (fale od nr 140 do nr 152, ze szczególnym uwzględnieniem wycinka pomiędzy falami 148 a 150).
  • Pomocny post
    Moderator
    Jeszcze trzy drobne uwagi:

1. Kalibrując odbiornik robimy to ustawiając możliwie najmniejsze wzmocnienie odbiornika. Uwaga! Regulacja wzmocnienia polega na regulacji wzmocnienia toru posredniej czestotliwości, RBM-ka nie ma ARW, a przy silnych sygnałach generator BFO ma tendencje do dostrajania sie do sygnału odbieranego co objawia się takimi dziwnymi czkawkami i gwałtownymi zmianami tonu przy przestrajaniu. Przycik kalibratora po nacisnięciu i przekręceniu 90 stopni w lewo czy prawo będzie stabilny w tym połozeniu.

2. Strojąc antenę nadajnika sprawdźmy czy przypadkiem nie jest zsunięta zwora po lewej stronie obsługująca zacisk ANT. Wyjście antenowe RBM1 jest symetryczne i ta zwora służy do dołączenia jednego końca wyjscia do masy urządzenia. Jeżlei dysponujemy anteną symetryczną to podlączamy ja w ten własnie sposób, odłączając zworę. Uwaga: antena odbiornika jest TYLKO niesymetryczna i pobiera napięcie tylko porcelanowego izolatora.

3. Wykonując strojenie anteny dla nadawania staramy się by używać mozliwie jak najnizszej pozycji przełacznika STROJENIE ANTENY, dla pasma 3,5 MHz jest to najczesciej pozycja 3 i 4, dla pasma 1,8 MHz to jest najczesciej 1 i 2. Zaczynająć strojenie przekręcamy pokretło strojenia nadajnika maksymalnie w prawo (najwieksza pojemnośc kondensatora) a nastepnie stopniowo przekręcamy pokretło w lewo az uzyskamu maksymalne świecenie się zarówki.

Prawidłowo zestrojona RBM-ka daje około 2 W mocy wyjściowej. Warto zaoptrzyć się w sztuczne obciążenie i poćwiczyć strojenie "na sucho".

sukcesów zycze...
  • Poziom 9  
    Dziękuję za pomoc, pozdrawiam