Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stroboskop z halogenu

05 Sty 2007 16:26 3397 8
  • Poziom 38  
    No kiedyś dawniej w czasach kiedy tyrystor był nie do zdobycia, robiłem takie próby ale działało "to" na innej zasadzie. Halogen świecił ciągle a ja szybko zatykałem i odtykałem strumień światla. Robiłem to różnymi metodami ale najlepsze efekty uzyskiwałem przy użyciu rzutnika i obracającej się przesłony strumienia światła z wyciętym otworem.
  • Specjalista-oldradio
    Preskaler napisał:
    No kiedyś dawniej w czasach kiedy tyrystor był nie do zdobycia, robiłem takie próby ale działało "to" na innej zasadzie. Halogen świecił ciągle a ja szybko zatykałem i odtykałem strumień światla. Robiłem to różnymi metodami ale najlepsze efekty uzyskiwałem przy użyciu rzutnika i obracającej się przesłony strumienia światła z wyciętym otworem.

Zawsze niestety widać biegający cień. No i halogen może sie zagotowac.
  • Poziom 38  
    W rzutmiku cienia nie widać bo jest układ optyczny. Działa to tak jak w projektorze kinowym. Też 24 razy na sekundę jest strumień światła przerywany i przy tej częstotliwości (szybkości obracania przesłony) oko nie jest w stanie tego w żaden sposób zauważyć. Co do nagrzewania to jest takie jak w popularnych rzutnikach z lampami halogenowymi. Można też zastosować wentylator.
  • Specjalista-oldradio
    Preskaler napisał:
    W rzutmiku cienia nie widać bo jest układ optyczny. Działa to tak jak w projektorze kinowym. Też 24 razy na sekundę jest strumień światła przerywany i przy tej częstotliwości (szybkości obracania przesłony) oko nie jest w stanie tego w żaden sposób zauważyć. Co do nagrzewania to jest takie jak w popularnych rzutnikach z lampami halogenowymi. Można też zastosować wentylator.

Ostatnia odpowiedx, bo nas jeszcze moderator za OT zje :)

W rzutniku masz projekcję na ekran o małej powierzchni - wiązka światła z obiektywu pod niewielkim kątem idzie, ponadto w okolicach przysłony jest jeszcze bardziej skupiona. Stroboskop świeci pod znacznie większym kątem, więc cień może być widoczny, zwłaszcza, że nie chcesz migać z częstotliwością kilkudziesięciu mrygnięć na sekundę. :)

A żarówka jest nieosłonięta szczelną obudową, i lepiej przez to chłodzona, choć może i wentylator wystarczy. w każdym razie w normalnej pracy ta szybka z wierzchu rogrzeewa się do zdrowo ponad 100 stopni.
  • Poziom 14  
    no to zamowie jakis zestaw i tylko wsadze go w obudowe do halogenu i powinno byc ok :)
  • Poziom 22  
    Taki halogen to idealna obudowa na stroboskop:D (to tyle co mazna z niego zrobic), Stroboskopy działające na zasadzie przeuwającej sie przesłony wyszły z urzycia ze 15 lat temu, juz tylko w muzeum techniki i "magazynach sprzetu wszelkiego" mozna takie konstrukcje spotkac .
    (czasem da sie znaleźć "u kumpla w piwnicy" )
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    To przechodzi ludzkie pojęcie. Żaden z użytkowników zabierających głos w tym temacie nie reaguje na fakt, że lampa halogenowa to nie lampa elektronowa (a z takimi mamy do czynienia w dziale "Retro i Lampy"), że stroboskop to zakres działu "Optoelektronika i Efekty Wizualne". Żadnego raportu. W sposób bezkrytyczny służą poradami nawet ci użytkownicy, którzy zwykle mają pretensje o niestosowność moich działań moderatorskich w tym dziale. Ręce opadają.
    Temat mógłbym przenieść we właściwe miejsce ale celowo pozostawię tutaj jako klasyczny przykład bezmyślności i braku poczucia odpowiedzialności.