Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Generatora Wysokiego Napięcia 200kV- ważne pytanie

Tojtas 05 Sty 2007 17:54 1958 3
  • #1 05 Sty 2007 17:54
    Tojtas
    Poziom 20  

Witam.

Wczoraj wieczorem wpadłem na pewny pomysł:
    Chciałbym podłączyć trafo 9V/230V do 230V AC. Ale podłączyć tak żeby 230V AC szło na uzwojenie wtórne.

Juz tak raz zrobiłem tylko że z prądem 3V DC to otrzymałem impuls o mocy max 2000V, ale jeśli podłącze do 230V AC powinien osiągnąć napięcie stało około 200kV

PYTANIE:
    Czy trafo wytrzyma taki prąd? Czy taki eksperyment jest niebezpieczny?

Proszę o szybką odpowiedż - ponieważ hce wiedziec czy eksperyment ma sens, a jeśli tak to go zaraz przeprowadze

0 3
  • #2 05 Sty 2007 18:33
    fysiek
    Poziom 24  

Nie uzyskasz takiego napięcia, z róznych względów, np. takie jak nasycenie się rdzenia, ogromny prąd zwarcia ograniczony tylko indukcyjnością uzwojenia. Podstawa - żadne trafo Tobie dostępne nie wytrzyma napiecia 200kV. Popatrz na dowolny katalog transformatorów sieciowych a zwłaszcza na tabele wytrzymałości napięciowej uzwojenie. Przeważnie nie przekracza ona 4kV.Podłączenie uzwojenia wtórnego pod 230VAC skończy się w najlepszym wypadku wysadzeniem bezpieczników, a w najgorszym wysadzeniem bezpieczników i spaleniem uzwojenia. Jak tak bardzo chcesz 200kV to połącz szeregowo trafa odchylania poziomego z przerobionym pierwotnym, wszystko umieść w oleju transformatorowym i podłącz np. do mocnego falownika, ale nie bezpośrednio do sieci !!!! Niestety Twój post zdradził poziom wiedzy, więc jak na razie sugeruje nie wykonywanie tego typu doświadczeń. Tak na marginesie 200kV to napięcie nie prąd, 2000V to nie moc.

0
  • #3 05 Sty 2007 18:57
    timo66
    Poziom 22  

Tojtas napisał:
    Witam.

że z prądem 3V DC.................... mocy max 2000V,

po pierwsze prad jest w amperach [A] , a moc jest w watach[W], a nie w woltach
    po drugie jezeli podlaczysz uzwojenie o rezystancji kilku omow [nie wiecej niz 10Ω] to przy napieciu 230V polynie prad +/- 23A czyli na uzwojeni sie wydieli okolo 5300W mocy [ ciepla]

ps: jak kolega wyzej stwierdzam ze kolega Tojtas jest laikiem i pewnie nawet niezna prawa OHMA :!:
    wiec ostroznie bo przez swoja glupote mozna stracic zycie:idea:

0
  • #4 05 Sty 2007 19:20
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy

0