Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowana głowica filmowa z opcją motioncontrol.

leon007 05 Sty 2007 22:06 9820 34
  • Zdalnie sterowana głowica filmowa z opcją motioncontrol.
    Witam!
    Chciałem zaprezentować moją konstrukcję na pograniczu elektroniki i mechaniki: zdalnie sterowaną głowicę filmową.
    Zadaniem urządzenia jest wykonywanie efektownych ujęć, jakie widzimy w telewizji (lot nad publicznością, itp.). Ponadto posiada ona funkcję motion control umożliwiającą wielokrotne powtarzanie zadanego ruchu. Pozwala to uzyskać ciekawe efekty, takie jak kopiowanie postaci w ruchomym ujęciu, dodawanie cyfrowych efektów specjalnych na "niebieskim ekranie".
    Mechanika została wykonana z profili aluminiowych pospawanych ze sobą, wszystkie przegłuby łożyskowane. Napęd (póki co najsłabszy punkt konstrukcji) stanowią silniki krokowe wraz z przekładniami wymontowane z drukarek hp.
    Sterowanie głowcą odbywa się za pomocą joysticka analogowego. Silnikami sterują scalone kontrolery "krokowców" z mikrokrokiem frmy allegro a3977 (płytka autorstwa Phila z pminmo.com), a nad całością czuwa atmega8.
    Kontrolowanie funkcji motion control poki co odbywa się bardzo niewygodnie - mianowici z poziomu programu źródłowego. W przyszłości planuję zmiany.

Pozdrawiam
    Michał Ciąćka

Fajne!
  • #2 06 Sty 2007 00:42
    Gibon007er
    Poziom 22  

Jeśli te urządzenie robi to co opisujesz to BOMBA :)
    Ale musi nam to zobrazować filmik :)

• #3 06 Sty 2007 00:44
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Brawo :)

Zamierzasz to jeszcze wrzucić na jakieś ramie kamerowe? Może i wózek dorobisz do tego? ;>

• #4 06 Sty 2007 02:56
    bio3y
    Poziom 11  

super pomysł. jaka jest waga tej głowicy ??

• #5 06 Sty 2007 10:04
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Efekt zajefajny, kamerę sterujesz z "ziemi" czy uruchamiasz i kręci sama. Czy po nagraniu nie słychać przydźwięków z mechanizmu??

• #6 06 Sty 2007 12:25
    Snikers
    Poziom 24  

ramie jest dobrze wywazone? chodzi mi o pochylanie kamery gora-dol

• #7 06 Sty 2007 15:11
    Goofy87
    Poziom 10  

Bardzo fajny pomysł.... Ładne wykonanie .... Gdybyś jeszcze zrobił obudowę do tych silników (zakrył je) to już naprawdę pełen sukces. Sam spawałeś te aluminium? Jak tak to czym...? Można prosić o wsad do atmegi?
    Moja ocena -6 / 6 za nieosłonięte silniki (wiem czepiam się ;) )

• #8 06 Sty 2007 17:40
    leon007
    Poziom 13  

Cytat:
    o kurde niezle :] a moze jakis filmik ?

Filmik i pare dodatkowych zdjęć w załączniku.
    Cytat:
    Zamierzasz to jeszcze wrzucić na jakieś ramie kamerowe? Może i wózek dorobisz do tego? ;>

Ramie jest, ale na razie bardzo krótkie - 1m, bo aluminium drogie jest.
    Cytat:
    ramie jest dobrze wywazone? chodzi mi o pochylanie kamery gora-dol

Przy długości ramienia 1m nie ma z tym problemów, zobaczymy co będzie potem. Kamera na samej głowicy jest wyważona pod konkretny model- sony trv-120e, ale z uwagi na ogromny moment zastosowanch silników wyważenie okazało się zbędne. Pozatym, na przykład dodanie obiektywu szerokokątnego i większego akumulatora psuło wyważenie.
    Cytat:
    jaka jest waga tej głowicy ??

Hmm, dobre pytanie...bez kamery ok 2kg.
    Cytat:
    kamerę sterujesz z "ziemi" czy uruchamiasz i kręci sama. Czy po nagraniu nie słychać przydźwięków z mechanizmu??

Zależy w jakim "trybie". Ręcznie można sterować głowicą kablowo z max odległości 9m. Jako motion control uruchamiam i kręci się sama.
    Jeżeli chodzi o hałas, to nie jest bezszelestna, ale po zastosowaniu zewnętrznego mikrofonu można nagrywać "setki".
    Cytat:
    Sam spawałeś te aluminium? Jak tak to czym...?

Pospawane tigiem w osłonie argonu.
    Cytat:
    Można prosić o wsad do atmegi?

Niestety nie mam przy sobie, ale to banalny program ściągający wartość z przetwornika ac i na jej podstawie wyliczający opóźnienie impulsów sterujących silnikami.

• #9 06 Sty 2007 18:00
    Jacqbus
    Poziom 12  

Bardzo dobry pomysł...
    Zastanawia mnie czy jesteś filmowcem czy tylko tak dla zabawy :D
    Pozdrawiam

• #10 06 Sty 2007 21:18
    redart
    Poziom 23  

David Lynch czy jak?
    Super gadżet. Takie konstrukcje nie zdarzają się każdego dnia. Gratuluję pomysłu i wykonania. 5/5. A masz takie fajne krzesło z napisem DIRECTOR na oparciu :D.
    Pzdr.

• #11 06 Sty 2007 21:25
    ziomal155
    Poziom 15  

Ej czy na tym drugim filmiku wszyscy wygladaja tak samo?? To chyba jedna osoba?? jak to jest połączone??

• #12 06 Sty 2007 21:50
    Jacqbus
    Poziom 12  

ziomal155 napisał:
    Ej czy na tym drugim filmiku wszyscy wygladaja tak samo?? To chyba jedna osoba?? jak to jest połączone??

Jest to motion control.
    Na filmie jest jedna osoba. Zrobione jest to w ten sposób, że tę samą scenę nakręca się kilkanaście razy bez zmiany położenia kamery (zmienia się jedynie położenie aktora). Później montuje się obraz i wychodzi...
    Swoją drogą musi być fajnie zobaczyć siebie ze sobą przy stole :D
    Gratulacje...

• #13 06 Sty 2007 22:49
    Orochimaru
    Poziom 31  

Jestem pod wrażeniem zarówno projektu jak i montażu filmu.
    Ostatnio widziałem coś takiego na jednym z teledysków Kylie Minogue.
    Jak widać nie trzeba mieć kasy jak lodu, żeby zrobić porządny sprzęt.

Brawo.

• #14 06 Sty 2007 23:45
    djleeon603
    Poziom 20  

OT: Szukam osoby do pomocy przy poszukiwaniu mojej szczęki, tylko uczciwej bo złote tez posiadam :D

A tak serio.... To sie nazywa DIY :O filmik "sam z sobą " mnie rozbroil..... moze zrob filmik jak grasz sam z sobą w szachy <lol>

Wykonanie + pomysł 10/10 BRAWO!

• #15 07 Sty 2007 00:18
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

djleeon603 napisał:
    OT: Szukam osoby do pomocy przy poszukiwaniu mojej szczęki, tylko uczciwej bo złote tez posiadam :D

A tak serio.... To sie nazywa DIY :O filmik "sam z sobą " mnie rozbroil..... moze zrob filmik jak grasz sam z sobą w szachy :lol:

Wykonanie + pomysł 10/10 BRAWO!

Ja Ci pomogę, ale pod warunkiem, że Ty pomożesz mi szukać mojej szczęki :lol::D

A do autora ... ( a może powinienem powiedzieć - Autorów? ;) )
    Jakim programem to było montowane, i jeśli możesz opisać, to w jaki sposób dokładniej?
    Też się amatorsko zajmuje montażem filmów, i ciekawi mnie to. ( z tym że raczej preferuje Blue Screen + grafikę 3D )

Gratulacje jeszcze raz !
    Ocena 60 / 6 ( No co? Po szóstce dla każdego .... )

Pozdrawiam

• #16 07 Sty 2007 01:24
    grzesiek_re
    Poziom 14  

a ja ma takie pytanko? po co ci taki fajny bajer z ramieniem i kamerka? do pracy? bo tak sobie myslałem to w domu niema za wiele zastosowń.
    Gratuleje wykonania i pomysłu.

• #17 07 Sty 2007 02:35
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Po obejżeniu pierwszego filmiku mam pewien niesmak, chodzi o brak zwalniania i przyspieszania na końcu i początku ruchu, przez co kamera wpada w drgania na początku i końcu ruchu. Silniki krokowe można płynnie sterować za pomocą mikrokroku, aż się prosi o takie usprawnienie.

• #18 07 Sty 2007 08:40
    Jacqbus
    Poziom 12  

Znacie może jakieś strony o takiej tematyce (tworzenie własnego sprzętu do kamer, aparatów itp) ????

• #19 07 Sty 2007 13:55
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Jacqbus napisał:
    Znacie może jakieś strony o takiej tematyce (tworzenie własnego sprzętu do kamer, aparatów itp) ????

Zapytałem Pana googla...
    http://homebuiltstabilizers.com/greytipsDIY.htm

Bardzo fajna strona - dużo pomysłów. No ale trzeba znać angielski.

• #20 07 Sty 2007 21:24
    trzygrosze
    Poziom 21  

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale zauważyłem że podczas ruchu głowicy "szarpie" kamerą przy jej zatrzymaniu. Nie ma to czsem wpływu na obraz , nie widac tego na ekranie ?

• #21 07 Sty 2007 21:39
    lucas_mcs
    Poziom 22  

swietnie ten film jest zrobiony mam pytanie do autora i VIGOR'a
    faktycznie jakim programem jest montowany ten montion caputre i w jaki dokladnie sposob, swojego czasu duzo robilem w adobe premiere ale to wiadomo tylko proste przejscia i napisy
    pytanie do vigora, analogiczne
    w jaki sposob i jakim programem oprocz maya/3d studioto jest robione? i jak wyglada takie montowanie, moze cos wiecej o metodzie bluescreen bo zawsze widac ze ludzie pracuja na zielonych tlach (no i dlaczego akurat te kolory)
    w sumie wiem ze moglbym zajrzec na google i troche oftopuje ale interesuje mnie wypowiedz osob ktore to prakycznie wykonywaly ;) dzieki
    a robota wspaniala, gdybym mial kamerke to bym pomyslal nad takim wysiegnikiem , tylko dodac jescze trzeci stopien swobody, czyli zeby jescze jechalo po jakims precie np do przodu i do tylu:)
    robota przednia! filmik mnie rozlozyl :)

• #22 07 Sty 2007 22:34
    leon007
    Poziom 13  

Cytat:
    Jakim programem to było montowane, i jeśli możesz opisać, to w jaki sposób dokładniej?

Program to Adobe Ater Effects 5.0. Robi się to bardzo prosto - kręcimy scenę tyla razy ile razy chcemy kogoś klonować, zgrywany wszystko do kompa, dzielimy na ujęcia o takich samych długościach i dajemy równolegla na timeline. Potem dłuższa zabawa z maskami (umożliwiają wycięcie fragmentu ujęcia, dzięki temu ujęcie będące rónloegle pod 'ucinanym' ujęciem staje się widoczne), tyle.
    Cytat:
    no i dlaczego akurat te kolory

Jako składowe barwy białej (RGB), na kolor niebieski i zielony kamery lepiej reagują. Podobno kamery filmowe (taśma światłoczuja) lepiej odbiera zieleń, a cyfrówki niebieski, ma to odzwierciedlenie w kompresji.
    Cytat:
    Nie wiem czy to ma znaczenie, ale zauważyłem że podczas ruchu głowicy "szarpie" kamerą przy jej zatrzymaniu. Nie ma to czsem wpływu na obraz , nie widac tego na ekranie ?

Na szerokich planach stabilizator daje sobie z nimi rade, ale podczas zbliżeń są już widoczne. Poza tym filmik który widzicie został zrobiony, gdy sterowanie odbyłwało się półkrokiem na tranzystorach, teraz jest mikrokrok 1/8 kroku, ale nadal nie jest idealnie.
    Cytat:
    Po obejżeniu pierwszego filmiku mam pewien niesmak, chodzi o brak zwalniania i przyspieszania na końcu i początku ruchu, przez co kamera wpada w drgania na początku i końcu ruchu. Silniki krokowe można płynnie sterować za pomocą mikrokroku, aż się prosi o takie usprawnienie.

Kwestia poprawy algorytmu - już zrobione!
    Cytat:
    po co ci taki fajny bajer z ramieniem i kamerka? do pracy?

Jestem filmowcem amatorem, chciałem połączyć oba zainteresowania (film i elektronikę) i stąd ten projekt. Gdyby go dopracować może mógłby przynieś jakieś zyski...

• #23 07 Sty 2007 23:23
    lechoo
    Poziom 39  

Wjeżdzasz z tym na wesele (no i zdecydowanie z lepszą kamerą), a goście zbierają szczęki z podłogi... ;)

W każdym razie projekt mi się podoba, przydałby się jeszcze obrót kamery wokół własnej osi.

• #24 08 Sty 2007 00:02
    krzsiek
    Poziom 13  

Sprzet fajny ale brak mu czegos co jest w czyms takim podstawa.
    Plynne ruszanie - od zera do predkosci pracy i bezwladnosci tegoz ruchu.

Bezwladnosc w tym przypadku ma na celu nadane plynnosci wszelkim zmianom ruchu i zazwyczaj jest elektronicznie realizowanym "kolem zamachowym" silnika, nadajacym mu pewna, mozliwa do regulowania bezwladnosc.

Jak na razie wszystko jak widac Ci szarpie i nie jest to zaleta w tego przypadku sprzecie, a raczej wada.

W profesjonalnych konstrukcjach stosowane sa normalne silniki pradu stalego i przekladania na ramie o ilosci zebow dobieranej do potrzeb. Krokowce maja ze swej natury szarpany ruch i to je dyskwalifikuje.

Mimo wszystko otrzymales cos na oslode - montion control. Pytanie tylko czy nie da sie tego zrealizowac tak aby wilk byl syty i owca cala? Ale tutaj trzebaby bylo zastosowac cos co zliczaloby obroty itd, itd.

Tak czy inaczej projekt zasluguje na pochwale i ku chwale, jest kawalem swietnej roboty! Oby tak dalej :)

pozdro'
    Krzsiek

• #25 08 Sty 2007 10:12
    lucas_mcs
    Poziom 22  

leon007 - dzięki za odpowiedź na pytania:)

Co do wesela.. ciężko byloby chyba w tak dynamicznym i pełnym spontanizmu przestawieniu nakrecać kilka razy to samo ujęcie, no ale wykorzystania tego i tak niezliczone możliwości :))

Jednak mam pewien niedosyt informacyjny, mianowicie, np jak szanowny pan/pani podają pogode w telewizji to wiadomo ze stoją przed zielonym tłem i machają rękami a obraz nakladany jest w czasie rzeczywistym..
    No i pytanie (biorąc pod uwage niedokładne oswietlenie, cien prowadzącego i inne detaliki) jakim zmyślnym programem i algorytmem to jest wycinane i wpasowywane tak dokładnie.. i naprzykład co by bylo gdyby ów Pan/Pani ubrał zieloną koszule?
    Bardzo sie zainteresowalem tematem, postaram sie wieczorem tez poszukać jakiś informacji.
    Pozdrawiam

• #26 08 Sty 2007 12:24
    krzsiek
    Poziom 13  

Co bo bluboxa o ktorym piszesz, czasem greenboxa, to jest to zwyczajne kluczowanie kolorow. Wybierajac barwe o okreslonej skladowej odpowiadajacej np zieleni, mozna okreslic jej tolerancje w liminancji jak rowniez chrominancji. Dzieki temu nie straszne cienie i inne paskudztwa. Oczywiscie w pewnych granicach.

A co by bylo gdyby mieli koszulke w tym kolorze? Zauwaz ze tam gdzie jest robione cos z nakladaniem obrazu nie znajdzisz niczego o kolorze ktory jest kluczowany. A to dlatego, ze tez jest kluczowane i tego juz nie widac - wyswietla sie na tym to co jest nakladane w tle. Wiek gdyby zalozyli czapke w tym kolorze, byli by bez glowy ;)

W domu mozesz zobaczyc jak to dziala w prawie kazdym programie do wideo, np w Ediusie lub prostszej jego wersji - Let's Edit. Tam to jest dosc dobrze opracowane i sprawnie funkcjonuje. Szukaj w filtrach chrominance.

Pozdro
    krzsiek

• #27 08 Sty 2007 18:23
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

lucas_mcs napisał:
    swietnie ten film jest zrobiony mam pytanie do autora i VIGOR'a
    faktycznie jakim programem jest montowany ten montion caputre i w jaki dokladnie sposob, swojego czasu duzo robilem w adobe premiere ale to wiadomo tylko proste przejscia i napisy
    pytanie do vigora, analogiczne
    w jaki sposob i jakim programem oprocz maya/3d studioto jest robione? i jak wyglada takie montowanie, moze cos wiecej o metodzie bluescreen bo zawsze widac ze ludzie pracuja na zielonych tlach (no i dlaczego akurat te kolory)

O kolorach już Ci powiedzieli. Ja osobiście do "zabawy" używam Blendera ( grafika 3D) i do obróbki programu Vegas. Oba z początku wydają się być zagmatwane. Zwłaszcza Blender i jego interfejs.

lucas_mcs napisał:

dodac jescze trzeci stopien swobody, czyli zeby jescze jechalo po jakims precie np do przodu i do tylu:)

Taka zabawka ( wózek) nazywa się Dolly i jest bardzo przydatna ;), nawet jeśli postawisz na niej kamerę na statywie ( zamiennie z biednym kamerzystą :P )

Do autora:
    A już myślałem, że jest jakaś szybsza metoda niż zabawa z maskami :(
    No nic, trzeba żyć dalej :P

Pozdrawiam

PS: Coś mi się wydaje, że trzeba będzie założyć kącik filmowców zapaleńców na elektrodzie :P

• #28 08 Sty 2007 19:36
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Z tym kącikiem to pomysł Ok.

Obserwuję ten temat i mam wrażenie, że większość z Was miałaby ochotę dodać coś do tego :D Czasami są to dziwne pomysły(wg. mnie - bo na kręceniu filmów nie znam się zupełnie :D )... Można by oczywiście podłączyć komputer :D (386 i działaj :D ( W TYM TEMACIE można o tym pogadać. Ja osobiście jestem dość pozytywnie nastawiony do tego projektu i może sam taki zrobię :D Oczywiście z nieśmiertelnym 386 ;D ))
    Wiem, że już podawane były linki do stron jak to zrobić, ale jakby ktoś miał takie, co nie chce się umieszczać na forum to niech wyśle na pw :D Chętnie podziękuję :D

• #29 09 Sty 2007 15:53
    Duch__
    Poziom 31  

Powiem tylko tak: WOOOOOW Naprawde Super konstrukcja. Ile ty masz lat?? Zauważyłem na tym filmiku oprócz wcześniej wspomnianego ruszania kamery to że masz ucietą dłoń, ale to szczegół. 10/10

• #30 09 Sty 2007 16:04
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

WITAM I POZDRAWIAM .... Wykonanie i projekt super a że zajmuje sie zawodowo automatyką robotyką i mech precyzyjną to ten projekt to bomba na DIY..... JAK DLA MNIE TO 10/10 Widać że autor zna się na mechanice precyzyjnej!!!! HMMM a swoją drogą to ciekaw jestem jak robi się taki filmik?????? pozdro COOLTYGRYSEK
    GRATULACJIE

Dodano po 9 [minuty]:

A tak na marginesie z czego są te mechanizmy wydają mi się znajome......

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME