Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasada dzilanie dynistora i nie tylko

06 Sty 2007 00:01 3449 10
  • Poziom 14  
    witam!
    mam taki problemik. czy moze mi ktos wyjasnic zasade dzialania dynistora? no i tak ogolnie elementow przelaczajacych?
    w ogole nie rozumiem tych charakterystyk. dla mnie charakterystyka to funkcja, no a jezeli ja widze, ze dla jednej wartosci napiecia sa 2 wartosci pradu, to w ogolnie nie kapuje... mowie o tej czesci charakterystyki, co jest najblizej osi Y. na czym polega sama zasada przelaczenia? np jak polacze dynistor z rezystorem, to co to znaczy, ze ja wlaczam dynistor? da sie jakos inaczej przedstawic jego charakterystyke? moze np charakterystyka R(U) bedzie latwiejsza do zrozumienia.
  • Poziom 14  
    no ale tam nie ma tego wytlumaczenia tej charakterystyki :/
    dla mnie ten opis to jest, jak opis diody. aby dioda mogla przewodzic, musi byc okreslone napiecie. przy dynistorze jest dokladnie to samo napisane
  • Poziom 14  
    a mozna jakos normalnie wyznaczyc charakterystyke dynistora? tak normalnie pradowo-napieciowa, a nie jakies nie wiadomo co
  • Poziom 14  
    chodzi mi o to, ze nie rozumiem, co znaczy, ze dynistor zostal wlaczony. z charakterystyki to nie wynika. ja na tym wykresie wdzie, 2 charakterystyki. jedna przy niezalaczonym dynistorze (ta pozioma) i przy zalaczonym (ta "pionowa") ale co to jest to zalaczenie? na tej stronie jest napisane:
    "Ale załączenie dynistora następuje dopiero po gwałtownym wzroście napięcia pomiędzy anodą a katodą - du/dt(przewodzenie) lub przez przekroczenie napięcia włączenia."
    tak analizujac:
    ten gwaltowny wzrost napiecie co oznacza? ze jak mam np 1V i w ulamek sekundy pojawi sie napiecie 2V, to bedzie dynistor wlaczony i bedzie mial duzy prad?
    jakies dzikie to dla mnie jest:/
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    dokonałem poprawek na charakterystyce dynistora, może teraz zrozumiesz:

zasada dzilanie dynistora i nie tylko

kiedy napięcie pomiędzy anodą a katodą rośnie od zera w kierunku dodatnim aż do punktu w, to jest to część charakterystyki kiedy dynistor jest wyłączony (dla znacznego napięcia - płynie mała wartość prądu), ale po przekroczeniu wartości napięcia włączenia, na charakterystyce następuje przeskok do punktu z - załączenia, gdzie dla niedużego napięcia płynie dość znaczy prąd, punkt pracy na charakteryce przemieszcza się do góry w kierunku większych wartości prądu (mimo, iż napięcie wzrasta nieznacznie) to jest zakres włączenia.
    Ponowne wyłączenie możliwe jest tylko przez sprowadzemie punktu pracy dynistora poniżej punktu z, można to osiągnąć albo przez wyłączenie źródła zasilającego obwód dynistora, lub używając dodatkowych obwodów komutowanych włączonych w obwód dynistora, a służących do jego wyłączenia, czyli na przeniesienie jego punktu pracy na część charakterystyki pomiędzy 0 a w, ten drugi sposób nosi nazwę komutacji wymuszonej w odróżnieniu od zaniku wymuszenia (prądu), który to sposób wyłączenia nosi nazwę komutacji swobodnej (naturalnej).

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    a czy miernikiem sprawdze dinistor czy będzie pokazywał że nie przewodzi w żadnym kierunku
  • Poziom 10  
    Stary temat, ale przyłącze się do pytania: jakie są typowe wartości spadku napięcia na dynistorze (diaku) po załączeniu?

Wszędzie jest napisane, że zależy od prądu i podawane jest tylko dla 10mA. A jaki jest ten spadek dla np. diaka DB3 przy 0.5A, 1A, 2A?
  • Admin grupy audio
    240sx napisał:
    A jaki jest ten spadek dla np. diaka DB3 przy 0.5A, 1A, 2A?

Nie ma takich charakterystyk, ponieważ diak DB3 nie pracuje przy takich prądach.
    Wystarczy dokładnie przeczytać notę katalogową tego elementu i zrozumieć co tam jest napisane:
    http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00002277.pdf

Temat zamykam.