Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partner闚

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME
Prosz, dodaj wyj徠ek elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Lampowa g這wa gitarowa 100W (Mesa DR) - du穎 zdjec z budowy!

piotrbu1 06 Sty 2007 11:20 80807 121
  • Lampowa g這wa gitarowa 100W (Mesa DR) - du穎 zdjec z budowy!

Przedstawiam fotki wzmacniacza, kt鏎y ostatnio z這篡貫m.

Jest to 100W g這wa gitarowa - kopia wzmacniacza Mesa Boogie Dual Rectifier z niewielkimi modyfikacjami (np brak prostownika lampowego, kt鏎ego i tak bym nie u篡wa).

Zbudowany g堯wnie dzi瘯i schematom ze strony http://tubeamps.prv.pl

Mam nadziej, 瞠 si spodoba... pierwszy raz wysy豉m tutaj fotki, wi璚 nie wiem czy do ko鎍a wszystko dobrze robi ;/

G鏎na cz窷 obudowy wykonana z blachy alu 3mm, panele przedni i tylni z ceownika alu. Po wywierceniu i wyci璚iu otwor闚 ca這嗆 wyszlifowana i wypolerowana:

Panele wykonane z prostok徠nej rury aluminiowej przeci皻ej wzd逝 (niestety nie uda這 mi si kupi gotowych ceownik闚)

Po skr璚eniu:

Przykr璚one podstawki do lamp i przewody 瘸rzenia:

Mocowanie kabli do podstawki lamp preampu - przylutowane do podstawki, nast瘼nie do陰czane do p造tki za pomoc z陰czki. Ca這嗆 mia豉 by dosy 豉two rozbieralna - stara貫m si tak wszystko po陰czy, aby przy demonta簑 nie trzeba by這 nic rozlutowywa.

Przykr璚one transformatory:

P造tki: po lewej preamp, na 鈔odku zasilacz i p造tki potencjometr闚, po prawej ko鎍闚ka mocy

Zasilacz:

Spos鏏 do陰czenia lamp mocy:

[url][/url]

Fajne!
  • Megger
  • #2 06 Sty 2007 11:30
    neo_dc
    Poziom 32  

Konstrukcja pierwsza klasa !
    Wszystko kupowa貫 nowe czy np. lampy u篡wane ?
    Bardzo staranne wykonanie, jaki jest orientacyjny koszt takiego cude鎥a ? ( licz帷 sam elektronik i alu ).

Pozdrawiam

• Megger
  • #3 06 Sty 2007 11:34
    piotrbu1
    Poziom 10  

Wszystko nowe, jedynie rdze na trafo g這郾ikowe "z odzysku". Trafo g這郾ikowe nawija貫m sam, sieciowe kupi貫m gotowy toroid, bo mi si nie chcia這 ju z tym m璚zy.

Koszt ci篹ko powiedzi耩, troch to trwa這 i nie zapisywa貫m wszystkich wydatk闚. Powiedzmy co ko這 1000z i duuu穎 pracy ;)

• #4 06 Sty 2007 11:58
    Jake1
    Poziom 18  

Wzmaniacz piekny, nic dodac nic ujac. Uwielbiam tai design, przydalby sie jakis napis na siatce ale niekoniecznie. Jakich lamp uzyles ECC83/EL34? Pcb sam trawiles? Podzielisz sie wiedza do czego sluzy tyle potencjometrow, i jakie funkcje ma head? No i przydaly by sie jakies probki dzwiekowe, chetnie bym posluchal, widac ze drzemie w nim moca :)

11/10 jak dla mnie :]

• Megger
  • #5 06 Sty 2007 12:17
    piotrbu1
    Poziom 10  

Lampy: 5x 6n2p-eb (radziecki odpowiednik ecc83) w preampie i 4x 6p3s-eb (wojskowy odpowiednik 6L6) w koncowce.

PCB sam projektowa貫m i trawi貫m, og鏊nie ca造 projekt jest m鎩 - tylko schematy z netu ;)

Piecyk ma 2 oddzielne kana造, z tego ka盥y ma jeszcze 2 tryby pracy - vintage/modern. Ca這嗆 jest zrobiona tak, 瞠 jest jeden tor wzmacniaj帷y i masa przeka幡ik闚, kt鏎e go rekonfiguruj - np prze豉czaj kt鏎y potencjometr jest aktualnie aktywny, dodoaj gdzieniegdzie jaki kondensator, rezystor itp, zeby zmienic brzmienie.

Schematy s tutaj:
    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/files

Z przodu, od prawej: wej軼ie gitary, wej軼ie foot-switcha, gain, high, mid, bass, presence, level, zbiorczy lewel po p皻li efekt闚.

Z ty逝, od lewej: r璚zne prze陰czenie kana逝, gniazda footswitchy, wyjscia g這郾ikowe, wyj軼ie "liniowe", prze陰cznik trybu dzia豉nia p皻li efekt闚, regulacja send/return i p皻la efekt闚.

Pr鏏ek na razie nie mam na czym nagra, nie mam 瘸dnego porz康nego mikrofonu... no i g這郾iki jeszcze dopiero w trakcie produkcji ;)) Ale gra na prawd 鈍ietnie, niekt鏎ym znajomym bardziej si podoba ni orygina :)

• #6 06 Sty 2007 12:19
    2jan
    Poziom 10  

Mesa ma standardowo 6L6 ;-) EL34 s wy窺ze, wiec tu widz, 瞠 s standardowe u篡te.
    Ale konstrukcja jest pierwsza klasa! :) Na prawd bardzo podoba mi si w jaki spos鏏 wszystko jest wyko鎍zone, jak s poprowadzone wszelkie przewody, po prostu ekstra! :) Mam nadziej, 瞠 brzmi r闚nie fajnie, jak wygl康a ;-) Heh, w ko鎍u to Dual Rectifier :D 11/10 jak kolega powy瞠j :) Jednak podpisy wypada這 by wg mnie zrobi, bo tak to jako prz鏚 i ty ja這wo wygl康aj. Mam nadziej, 瞠 to si znajduje na Twojej li軼ie TODO ;)
    Pozdrawiam
    ---[edit]---

piotrbu1 napisa:
    Z ty逝, od lewej: r璚zne prze陰czenie kana逝, gniazda footswitchy, wyjscia g這郾ikowe, wyj軼ie "liniowe", prze陰cznik trybu dzia豉nia p皻li efekt闚, regulacja send/return i p皻la efekt闚.

Pr鏏ek na razie nie mam na czym nagra, nie mam 瘸dnego porz康nego mikrofonu... no i g這郾iki jeszcze dopiero w trakcie produkcji ;)) Ale gra na prawd 鈍ietnie, niekt鏎ym znajomym bardziej si podoba ni orygina :)

oo, a jakie paczuszk chcesz do tego zrobi? :)
    ekstra, 瞠 zrobi貫 od razu mo磧iwo嗆 zmiany dzia豉nia FX-Loopa (domy郵am si, 瞠 z tym 'trybem dzia豉nia' chodzi o szeregowa/r闚noleg豉), bo to by wg mnie problem z Mesami.
    Pozdrawiam

• #7 06 Sty 2007 12:22
    piotrbu1
    Poziom 10  

Hehe, w sumie to sie zastanawiam jeszcze nad podpisami pod ga趾i. Ja wiem, kt鏎a ga趾a do czego ;p Mo瞠 za jaki czas b璠 mia dost瘼 do grawerki laserowej, to mo瞠 co wtedy z tym zrobi :)

• #8 06 Sty 2007 12:31
    matel001
    Poziom 20  

:turn-l: :turn-l: Ja dzi瘯uje. Szcz瘯a mi opada jak widz takie konstrukcj. Podziwiam i gratuluj pomys逝. Wykonanie bdb, a ten chassis z alu-blachy wymiata :-) Oby wi璚ej takich projekt闚 na forum.

Ocena 15/10

PS. Jak widze ze zdj耩 to ty masz ca陰 pracownie elektroniczn (a przynajmiej odpowiednie miejsce pracy), czyli to czego wielu pocz徠kuj帷ym elektronikom brakuje.

• #9 06 Sty 2007 12:39
    piotrbu1
    Poziom 10  

2jan napisa:

oo, a jakie paczuszk chcesz do tego zrobi? :)
    ekstra, 瞠 zrobi貫 od razu mo磧iwo嗆 zmiany dzia豉nia FX-Loopa (domy郵am si, 瞠 z tym 'trybem dzia豉nia' chodzi o szeregowa/r闚noleg豉), bo to by wg mnie problem z Mesami.

Na paczk na razie zbieram fundusze :(. Najprawdopodobniej b璠zie 4x12'' (4x Eminence Legend V12) :)

FX ma prze陰czanie tak ja w oryginale: zawsze wy陰czony, zawsze w陰czony, w陰czanie z footswitcha, w陰czony z kana貫m czerwonym, w陰czony z pomara鎍zowym, bypass.

Dodatkowo ten ma造 prze陰cznik pod spodem prze陰cza z r闚noleg貫j (z ga趾 mix) na szeregow - bo mi te tego brakowa這 w oryginale ;)

matel001 napisa:

PS. Jak widze ze zdj耩 to ty masz ca陰 pracownie elektroniczn (a przynajmiej odpowiednie miejsce pracy), czyli to czego wielu pocz徠kuj帷ym elektronikom brakuje.

Jako sobi radz, mam ma造 pok鎩, ale jako uda這 mi si tam upcha troch "sprz皻u" ;) Najgorzej, 瞠 mam zawsze za ma這 wolnego czasu, 瞠by "pod逝ba" co d逝瞠j w elektronice :(

• #10 06 Sty 2007 13:02
    Jake1
    Poziom 18  

No, no ladnie uzadzona pracownia, i sprzetu tez pozazdroscic, swoja droga tez pracuje na dwoch monitorach - przyjemniej.

Paczka domhyslam sie tez bedzie DIY? :)

Cytat:
    4x Eminence Legend V12)

No to pozadnie, bedzie czym dac czadu.

Co do wzmaniaczy nie ma jak lampa, sam gram na lampowej kopii DIY Marshalla, do tego paczka z 12' Celestion

• #11 06 Sty 2007 13:10
    2jan
    Poziom 10  

piotrbu1 napisa:
    Na paczk na razie zbieram fundusze :(. Najprawdopodobniej b璠zie 4x12'' (4x Eminence Legend V12) :)

Eee, to porz康nie! :) Sam sobie skonstruowa貫m 2x12" w豉郾ie na Legend V12, a nie wiem czy jak sobie uzbieram zn闚 nie kupi jeszcze dw鏂h i albo zrobi drug paczk, 瞠bym mia 2x212, albo przerobi t na 412. 圭i皻a oczywi軼ie :P Ale to niestety po innych, wi瘯szych wydatkach niestety :( A sama paczka pra篡 niesamowicie - tnie, niszczy i ma fajny d馧 (zamkni皻a). Bez problemu zag逝szam combo marshalla 212 vs na celestionach :D

Pozdrawiam :)

• #12 06 Sty 2007 13:34
    maxrider
    Poziom 20  

Super wyczes konstrukcja !!
    zawsze chcia貫m zrobi co na lampach ale jako nigdy nie potrafie z豉pa natchnienia ty mnie natchno貫!!
    鈍ietna konstrukcja wykonanie bardziej ni profesjonalne wszystko w 鈔odeczku w idealnym po膨dku!!
    ocena jak koledzy wy瞠j poza skal!!!!!!!!!!!!!!!
    pozdrawiam oby wi璚ej takich wspanai造ch konstrukcji!!

• #13 06 Sty 2007 14:35
    przemo-lukas
    VIP Zas逝穎ny dla elektroda

Pi瘯ny head. A szkoda pcha go w jak彗olwiek obudow. ζdnie wygl康a by bez niej. Moim skromnym zdaniem jest to mistrzostwo. Jakie masz "wios這"?

• #14 06 Sty 2007 15:17
    piotrbu1
    Poziom 10  

Wios這 to na razie nic nadzwyczajnego ;) Stary Hohner LX-90G na kt鏎ym uczy貫m si gra i mam go do dzisiaj ;) Zbieram fundusze na co lepszego...

Tutaj:
    http://www.znik.w.tkb.pl/mesa/stara/
    mo積a zobaczy moje pierwsze podej軼ie do tego tematu ;) Dawno, dawno temu zrobi貫m co w stylu "zr鏏 se mese tanim kosztem"... gra這 bardzo fajnie, ale nie wygl康a這 zbyt dobrze... teraz chyba wysz這 du穎 lepiej ? :D

• #15 07 Sty 2007 07:36
    ghost666
    T逝macz Redaktor

安ietnie, 瞠by nie powiedzie 瞠 bardzo 鈍ietnie.
    Nie chcia豚y mo瞠 podzieli si projektami p造tek? Napewno wiele os鏏 chcia這 by wykona taki wzmacniacz, a p造tka to u豉twia o wiele.
    Mo瞠s tak瞠 poda jaki orientacyjny cennik ile Cie to uczyni這?

• #16 07 Sty 2007 12:12
    piotrbu1
    Poziom 10  

Musz najpierw zrobi 豉dne projekty p造tek i reszt rysunk闚, bo na razie s troszke chaotyczne ;). Mo瞠 jak znajd chwilk to zrobi jak捷 stron z dok陰dnym opisem... ale to za jaki czas...

• #17 09 Sty 2007 00:05
    Krzysztof Tabaczy雟ki
    Poziom 2  

Wyt逝maczcie dinozaurowi, po co p造tki do wzmacniacza lampowego?
    Na pocz徠ku lat 70-tych robi貫m takie
    wzmacnicze BEZ p造tek i te dobrze gra造,
    a niekt鏎e przez 15 lat obje寮zi造 ca陰 Polsk
    i p馧 ZSRR...

Pozdrowienia. Krzysztof.

• #18 09 Sty 2007 10:42
    matel001
    Poziom 20  

Ja mam jeszcze jedno pytanie. Czy na lampy zak豉dasz ekrany?

• #19 09 Sty 2007 17:25
    piotrbu1
    Poziom 10  

Krzysztof Tabaczy雟ki napisa:
    Wyt逝maczcie dinozaurowi, po co p造tki do wzmacniacza lampowego?
    Na pocz徠ku lat 70-tych robi貫m takie
    wzmacnicze BEZ p造tek i te dobrze gra造,
    a niekt鏎e przez 15 lat obje寮zi造 ca陰 Polsk
    i p馧 ZSRR...

Akurat ten piecyk ma dosy skomplikowany uk豉d przedwzmacniacza. Jest du穎 przeka幡ik闚 i dosy skomplikowany uk豉d sterowania tym wszystkim. Pewnie by si da這 zrobi i bez p造tek, ale wysz豉by niez豉 pl徠anina ;) Wola貫m zaprojektowa p造tki, tym bardziej 瞠 cz窷 element闚 jest smd (np przeka幡iki) :)

matel001 napisa:
    Ja mam jeszcze jedno pytanie. Czy na lampy zak豉dasz ekrany?

Akurat mia貫m takie podstawki z ekranami. Na pewno przydaje si ekran na pierwsz lamp w preampie, wszystkie 鄉ieci ktore ona zbierze s p騧niej bardzo mocno wzmacniane. Kiedy dawa貫m ekrany tylko na 2 pierwsze lampki i te wystarcza這

Do ko鎍闚ki ekrany nie potrzebne. Nic nie pomog, a mog tylko zaszkodzi - te lampy si nie幢e grzej.

• #20 10 Sty 2007 00:15
    pudl
    Poziom 14  

Pe貫n luksus!!!! Jestem pod wra瞠niem, 鈍ietna robota! Choc musze sie przyczepi 瞠 wygl康a tak troche ubogo - 瘸dnych napis闚 ani nic, troche mi tego brakuje choc mo瞠 masz to jeszcze w planach. Ale i tak wzorowa konstrukcja! :)

Mam takie pytanko: m鏬豚ys mi poda parametry trafa g這snikowego? Najbardziej mi zalezy na ilo軼i uzwoje pierwotnych i wt鏎nych oraz czy stosowa貫 jaki skomplikowany podzia na sekcje czy najprostszy uk豉d?

• #21 10 Sty 2007 16:09
    piotrbu1
    Poziom 10  

pudl napisa:

Mam takie pytanko: m鏬豚ys mi poda parametry trafa g這snikowego? Najbardziej mi zalezy na ilo軼i uzwoje pierwotnych i wt鏎nych oraz czy stosowa貫 jaki skomplikowany podzia na sekcje czy najprostszy uk豉d?

Tutaj jest schemat trafa:

Podzia na sekcje tak jak na rysunku.

• #22 12 Sty 2007 10:09
    matel001
    Poziom 20  

Jeszcze jedno, jak najmocniejsz ko鎍闚k lampow znacie. Czy istnieje jaka techniczna bariera mocy?

• #23 12 Sty 2007 11:15
    piotrbu1
    Poziom 10  

matel001 napisa:
    Jeszcze jedno, jak najmocniejsz ko鎍闚k lampow znacie. Czy istnieje jaka techniczna bariera mocy?

Ko鎍闚ki mocy w nadajnikach radiowych na lampach bez problemu wyci庵aj kilkadziesi徠-kilkaset kW ;)

Do audio robi si np 300W wzmacniacze do basu, np co takiego:
    http://www.ampeg.com/products/classic/svtcl/index.html
    http://www.ampeg.com/products/pro/svt2pro/index.html

w ko鎍闚ce 6 x 6550 :)

Pewnie da這by si i wi璚ej... jedyny problem to dobra 6 lub wi璚ej lamp o takich samych parametrach. No i przy wi瘯szej ilo軼i lamp ca這嗆 staje si ma這 op豉calna :(

• #24 21 Sty 2007 11:39
    ghost666
    T逝macz Redaktor

i jak tam z p造tkami? Bo ja czekam niecierpliwie... :>

• #25 21 Sty 2007 14:19
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

Jestem pod wrazeniem.Jakosc wykonania wewnatrz jak i na zewnatrz pierwsza klasa.Milo popatrzec na takie cudenko :) 10/10

• #26 24 Sty 2007 15:14
    piotrbu1
    Poziom 10  

ghost666 napisa:
    i jak tam z p造tkami? Bo ja czekam niecierpliwie... :>

Chwilowo mam urwanie g這wy na uczelni (sesja) :( Nast瘼ny tydzie raczej skre郵ony z 篡ciorysu ;)

Jak znajd chwilk, to postaram si przygotowa 豉dne schematy,p造tki i troch wi璚ej opisu.

Pozdrawiam

• #27 24 Sty 2007 19:40
    pudl
    Poziom 14  

hej jeszcze jedno pytanko: te przeka幡iki s elektromagnetyczne czy jakies p馧przewodnikowe? strasznie to to ma貫 dlatego mam w徠pliwosci

dzi甋 wielkie za rysunki trafa!! :)

• #28 25 Sty 2007 02:07
    piotrbu1
    Poziom 10  

pudl napisa:
    hej jeszcze jedno pytanko: te przeka幡iki s elektromagnetyczne czy jakies p馧przewodnikowe? strasznie to to ma貫 dlatego mam w徠pliwosci

dzi甋 wielkie za rysunki trafa!! :)

Normalny przeka幡ik elektromagnetyczny (telekomunikacyjny), cewka na 5V, 2 komplety styk闚, styki platynowo-jakie鈣am, juz nie pami皻am ;)
    Wymiary tak mniej wi璚ej (nie mam linijki pod r瘯): 10x5x5mm

Uda這 mi si kiedy kupi troch tego na Allegro :)
    Podobne do tych (aukcja nie jest moja):
    http://allegro.pl/item158413212_przekaznik_smd_5vdc_v23079_d2001_b301_457_.html
    tylko jeszcze mniejsze :)

Bardzo 豉dnie si sprawuj, maj 鈍ietne parametry i nie zajmuj du穎 miejsca na p造tce.

Pozdrawiam

[-EDIT-]
    Je郵i komu si spodaba豉 ta konstrukcja, to zapraszam te tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic677502.html
    wrzuci貫m w豉郾ie troch zdj耩 nowego wzmacniacza, tym razem kombo lampowe :)

• #29 27 Sty 2007 08:39
    ghost666
    T逝macz Redaktor

A co z p造tkami? baardzo mi na nich zalezy, bo jak juz pisa貫m chce posklada kopie...

• #30 27 Sty 2007 09:41
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

wzmacniacz bardzo 豉dny i 豉dnie i starannie wykonany. Jedynie do czego si przyczepie to znajomo嗆 cyrylicy przez konstruktora. U篡te lampy to 6N2P-EV. Litera B w cyrylicy to nasze W, ale pisze si V bo u篡wa si transkrypcji 豉ci雟kiej. W j瞛yku polskim nazwa tej lampy to 6N2P-JeW. Pisz帷 co publicznie warto zna transkrypcje, bo wychodzi si na dyletanta.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME