Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki komparator ? - pomocy!

06 Sty 2007 12:33 1565 4
  • Poziom 10  
    Na zaliczenie projektu z Układów Elektronicznych otrzymałem zadanie zaprojektowania przetwornika A/C 3 bitowego typu Flash i następujących założeniach:
    - czas konwersji < 100 ns;
    - zakres napięć wejściowych 0-10 V;
    - pobór mocy <=15 ppm/st.C (ppm=points per ???);
    - wsp. temp. napięcia odniesienia <=50 uv/st.C;
    - szumy dyskretyzacji <=4 dB.

Początkowo ochoczo zabrałem się do obliczeń (pierwsza część projektu składa się z obliczeń RĘCZNYCH) dla komparatora uA710 - niestety znalazłem gdzieś, że max. zakres napięć wejściowycych to 5V (u mnie byłoby ponad 9). I tu pojawia się problem: nie mogę znaleźć żadnego modelu spełniającego wszystkie warunki. Już chciałem użyć LM311 (ściemniłbym, że facet podał mi 200ns, a nie 100 ;-) ), tylko że 22 tranzystorki trochę mnie przeraziły (przy okazji zaznaczam, że w elektronice dopiero raczkuję).

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jakiś typ komparatora, który spełniałby ww. warunki i przy okazji nie był ekstremalnie skomplikowany? Oczywiście za inne podpowiedzi pomocne mi w wykonaniu projektu też się nie obrażę ;-) . Z góry wielkie dzięki!
  • Poziom 43  
    witam,
    Mario_G napisał:
    Na zaliczenie projektu z Układów Elektronicznych otrzymałem zadanie zaprojektowania przetwornika A/C 3 bitowego typu Flash i następujących założeniach:
    - czas konwersji < 100 ns;
    - zakres napięć wejściowych 0-10 V;
    - pobór mocy <=15 ppm/st.C (ppm=points per ???);

to na pewno nie jest pobór mocy....
    ppm ==> parts per milion (części na milion), z podanej jednostki wnioskuję, iż jest to zmiana jakiegoś parametru na zmiany temperatury.

Mario_G napisał:
    - wsp. temp. napięcia odniesienia <=50 uV/st.C;
    - szumy dyskretyzacji <=4 dB.

Początkowo ochoczo zabrałem się do obliczeń (pierwsza część projektu składa się z obliczeń RĘCZNYCH) dla komparatora uA710 - niestety znalazłem gdzieś, że max. zakres napięć wejściowycych to 5V (u mnie byłoby ponad 9). I tu pojawia się problem: nie mogę znaleźć żadnego modelu spełniającego wszystkie warunki. Już chciałem użyć LM311 (ściemniłbym, że facet podał mi 200ns, a nie 100 ;-) ), tylko że 22 tranzystorki trochę mnie przeraziły (przy okazji zaznaczam, że w elektronice dopiero raczkuję).

To wiele wyjaśnia, przecież przetwornik A/C typu flash to przetwornik bezpośredniego przetwarzania i komparatory wraz z dzielnikiem rezystorowym to zasadnicza część przetwornika.
    Dla czasu konwersji < 100 ns na komparator powinno przypadać nie więcej jak 25% tego czasu, resztę należy przeznaczyć na transkoder (automat kombinacyjny), który przetranskoduje na wygodny kod wyjściowy stany wyjściowe z przetwornika flash.
    Na chwilkę obecną, z pamięci, nie umiem odpowiedzieć jaki scalony komparator spełniałby oba kryteria (zakres amplitudy napięcia wejściowego i czas odpowiedzi).
    Polecam przeszukanie stron firm Analog Device, National Semiconductors, Fairchild.

Mario_G napisał:

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jakiś typ komparatora, który spełniałby ww. warunki i przy okazji nie był ekstremalnie skomplikowany? Oczywiście za inne podpowiedzi pomocne mi w wykonaniu projektu też się nie obrażę ;-) . Z góry wielkie dzięki!

Patrz wyżej, Myślę, iż nie masz zamiaru projektować komparatora z elementów dyskretnych?

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Sorrki za "przejęzyczenie":
    - pobór mocy P<150mW
    - wsp. temperaturowy <=15 ppm/st. C

Posta pisałem rano po całonocnej pracy nad teorią do projektu - przepisując dane z kartki ominąłem jedną linijkę :-)
  • Poziom 43  
    Witam,
    Mario_G napisał:
    Sorrki za "przejęzyczenie":
    [ ... ]
    - wsp. temperaturowy <=15 ppm/st. C

jakiego parametru ta zmiana od temperatury ma tyczyć?
    Choć niezależnie co by to było, to moim zdaniem, jest to bardzo "wyśrubowania" wartość, ponieważ większość rezystorów wysokostabilnych ma współczynnik temperaturowy zmiany rezystancji rzędu 10ppm/°C, a biorąc pod uwagę, iż takich rezystorów jest kilka i ich błąd może sumować się, to chyba sam rozumiesz z czym chcesz mierzyć się... :cry:

Pozdrawiam