Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu ideowego woltomierza potrójnie całkującego

mikezibi 06 Sty 2007 13:30 3101 6
  • #1 06 Sty 2007 13:30
    mikezibi
    Poziom 1  

Szukam schematu ideowego woltomierza potrójnie całkującego, interesowałaby mnie także teoria dotycząca tego urządzenia i ewentualnie schematy w programach symulacyjnych.

0 6
  • #2 06 Sty 2007 18:15
    Arnold_S.
    Poziom 26  

Znalazłem taki skan(autor niewyraźnie pisze, ale da się zrozumieć o co chodzi):
    https://obrazki.elektroda.pl/47_1168103504.jpg

P.S.
    Pomyłka. :|
    Na obrazku jest podwójne całkowanie, a w temacie chodziło o potrójne...
    Ale warto to zostawić na forum - na pewno się komuś przyda.

0
  • #3 06 Sty 2007 18:58
    pukury
    Poziom 35  

witam !! znalazłem w literatrze (przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe ) schemat , raczej blokowy , oraz opis całego procesu . jak byś chciał to zrobię fotki a jak nie wyjdą to zeskanuję i podeślę Ci na PW - może być ? . pozdrawiam !!

0
  • #4 06 Sty 2007 20:56
    Arnold_S.
    Poziom 26  

pukury napisał:
    [...]jak byś chciał to zrobię fotki a jak nie wyjdą to zeskanuję i podeślę Ci na PW - może być ? . pozdrawiam !!

Jeśli odpowiadasz na temat, to masz obowiązek umieścić wszelkie załączniki tak, aby były widoczne dla wszystkich.
    Forum nie służy do załatwiania spraw za plecami innych("na PW").
    Jeśli serwer Elektrody https://obrazki.elektroda.pl/ nie przyjmie skanów(bo nie będziesz umiał dobrać rozdzielczości i stopnia kompresji JPEG), to można je umieścić na darmowych serwerach w stylu MegaUpload, WyslijTo.pl, RapidShare, itd.

0
  • #5 06 Sty 2007 21:29
    pukury
    Poziom 35  

witam !! myślę że jesteś w błędzie - publikowanie na forum skanów z publikacji bez zgody autora jest naruszeniem praw autorskich . co do umiejętności zamieszczania obrazków to myślę że jakoś bym sobie poradził . jak ci coś w moim poście nie odpowiada to możesz go zawsae zaraportować . poza tym ton twojej wypowiedzi jest jakiś taki niemiły . pozdrawiam !!

0
  • #6 06 Sty 2007 23:04
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    poszukiwanym przez Ciebie woltomierzem jest np. powszechnie znany układ woltomierza scalonego Firmy Intersil ICL7106/7107, lub jego odmiana przystosowana do współpracy z układem µPC; ICL7109.
    Dane, opisy, DataSheet tych układów są powszechnie dostępne, więc poszukaj sobie ich sam.

Pozdrawiam

0
  • #7 07 Sty 2007 00:17
    musculus
    Poziom 17  

Quarz napisał:
    (...) układ woltomierza scalonego Firmy Intersil ICL7106/7107, lub (...) ICL7109.

Niestety o ile się orientuję, układy te są układami z podwójnym całkowaniem, nie z potrójnym. Osobiście nie znam żadnego układu scalonego realizującego potrójne całkowanie (metoda ta nie ma znaczących zalet w stosunku do podwójnego całkowania, jest natomiast bardziej skomplikowana).

O ile pamiętam (mogę się mylić, piszę "z głowy", a z tym tematem nie miałem styczności już ponad 10 lat) - układ z potrójnym całkowaniem jest szybszą wersją układu z podwójnym całkowaniem.

Jego działanie wygląda następująco (zakładam, że zasada działania przetwornika z podwójnym całkowaniem jest znana):
    W pierwszej fazie układ całkuje przez zadany czas (do przepełnienia licznika) napięcie mierzone. Jest to dokładnie takie samo zachowanie, jak przy podwójnym całkowaniu.

W drugiej fazie układ z podwójnym całkowaniem całkuje napięcie wzorcowe o przeciwnym znaku w stosunku do napięcia mierzonego. W tym czasie chodzi sobie licznik. W momencie, gdy napięcie na kondensatorze całkującym osiągnie zero, licznik jest zatrzymywany, a jego stan odpowiada wartości mierzonego napięcia wejściowego.

Jednak dla zliczenia tej wartości potrzeba określonego czasu. Czasami warto by to przyspieszyć. Do tego służy potrójne całkowanie. Polega na tym, że do układu całkującego podłączamy napięcie będące wielokrotnością napięcia wzorcowego (np. 8 razy większe). Licznik ten czas zlicza, jednak jego zawartość jest inkrementowana nie o 1, lecz o wielokrotność napięcia wzorcowego (czyli w naszym przykładzie o 8 ). To jest drugie całkowanie. Sytuacja ta trwa aż do momentu, gdy napięcie na kondensatorze całkującym nie spadnie poniżej określonego progu. Jeśli spadnie - to wraz z kolejnym impulsem inkrementującym licznik zamiast napięcia 8 razy większego, przykłada się napięcie wzorcowe nie powiększone. Tu się zaczyna trzecie całkowanie. Dalej licznik będzie inkrementowany już nie o 8, lecz o 1 - jak w zwykłym, podwójnym całkowaniu. W momencie, gdy napięcie na kondensatorze całkującym osiągnie zero, licznik jest zatrzymywany, a jego stan odzwierciedla mierzoną wartość.

Jakie to rozwiązanie ma plusy? Czas całkowania napięcia mierzonego jest taki sam, jak przy podwójnym całkowaniu. Natomiast czas całkowania napięcia wzorcowego jest krótszy. Ponieważ w naszym przykładzie na układ jest przykładane napięcie 8 razy większe, zatem i czas tego całkowania będzie 8 razy krótszy. Do tego dochodzi czas trzeciego całkowania , jednak napięcie startowe ma tu już niewielką wartość, zatem czas jego całkowania będzie niewielki.

Czyli tak: Czas pierwszego całkowania jest taki sam przy podwójnym, jak i przy potrójnym całkowaniu. Natomiast sumaryczny czas drugiego i trzeciego całkowania (przy potrójnym całkowaniu) będzie krótszy, niż czas drugiego całkowania przy pomiarze z podwójnym całkowaniem. W efekcie układ z potrójnym całkowaniem będzie nieco szybszy.

Ufff... Trochę tego jest. Mam nadzieję, że będzie to zrozumiałe - chociaż może ktoś będzie w stanie to wytłumaczyć prościej. I mam też nadzieję, że się nie mylę - jak zaznaczyłem, piszę z głowy, czyli z niczego i mogło mi się coś pomylić. Jeśli ktoś zauważyłby tu jakieś błędy - to proszę o poprawienie.

0