Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przerobić migomat 3 fazowy aby spawał na 1 fazę!!

06 Sty 2007 14:25 3676 6
  • Poziom 12  
    Kupiłem (okazyjnie) migomat 16A -3 fazowy tyle że mały problem nie mam założonej w domu siły.Stąd to pytanie ,jak przerobić ten migomat aby spawał po podłączeniu do 1 fazy. Czekam na podpowiedzi. Pozdrowionka
  • Admin DIY, Automatyka
    Niektóre trójfazowe urządzenia można podłączyć do sieci jednofazowej przy pomocy kondensatora (jako przesuwnika wytwarzającego 3 fazę). W przypadku spawarki jest to wilce nieopłacalne, bo będa olbrzymie straty mocy. Najlepszych chyba rozwiązaniem będzie jesli zamienisz się z kimś na jednofazowy półautomat. Myślę, że nie będzie z tym problemu, poszukaj w jakimś serwisie w swoim mieście.

Paweł
  • Poziom 12  
    Poprawka: po rozebraniu urządzenia okazało się że jest to przeróbka. Potężne trafo i diody . Trafo - 3 cewki rdzeń grubości 5cm wymiary rdzenia 20x30cmUzwojenie wtórne nawinięte drutem płaskim 6x2,5mm. Diody DIO-100R-08 porcelanowe Unitry 6 szt Migomat posiada 7 zakresów. Mam w związku z tym pytanie czy na podstawie tych wiadomości mógłby ktoś chociaż w przybliżeniu określić amperaż tego urządzenia. Za wszelkie sugestie z góry dzięki.Ale podstawowe pytanie tematu nadal aktualne!![/img]
  • Poziom 12  
    Możesz mu zasilić tylko środkową kolumnę transformatora. To wiąże się z dość dużym ograniczeniem mocy, ale może Ci wystarczy. Gdybyś nie miał gdzie podpiąć drugiego końca zasilania to (przy założeniu że uzwojenia pierwotne połączone są w gwiazdę), musisz znaleźć to połączenie. Wyprowadzenia ze wszystkich trzech uzwojeń pierwotnych będą ze sobą złączone do kupy i to będzie ten drugi punkt do podłączenia. Reasumując: tzw. "fazę" tzn. przewód czynny podepniesz do przełącznika zakresów, a "zero" do tego punktu gdzie końce wszystkich trzech uzwojeń pierwotnych są zwarte.
    Przy takim podłączeniu transformator będzie chodził, ale czy będzie miał wystarczającą moc to nie wiem, ponieważ nie mogę zrozumieć tych wymiarów rdzenia jakie podałeś.
    Ważny jest przekrój rdzenia kolumny na której jest nawinięte uzwojenie. W Twoim przypadku masz trzy identyczne kolumny, więc jakbyś jedną z nich przeciął poprzecznie to pole rdzenia które Ci się odsłoni, zmierzone w cm² da Ci tą poszukiwaną wielkość.
  • Poziom 26  
    A ja wątpię w szanse dla tej przeróbki. Kiedyś kupiłem poniżej ceny złomowej sprawne trafo 3 fazowe i okazało się, że uzwojenia pierotne są nawinięte na napięcie przewodowe. A więc trafo leży i czeka na "lepsze czasy". Proponuję włączyć na największy zakres u kogoś, co ma 3 fazy i zmierzyć napięcie na uzwojeniu. Jeśli będzie 380 to bez przewinięcia trafa nic nie zrobisz. Szkoda psuć migomat takimi przeróbkami, lepiej jak wcześniej kolega napisał sprzedać i kupić na 220V.
  • Poziom 12  
    Podpowiedzi bardzo ciekawe i myślę że wielce prawdopodobne.Dzięki wszystkim za podpowiedzi ale tak jak większość radziła poszedłem na wymianę nawet nie musiałem długo szukać ,tym bardziej że jakość spawania tym migomatem można porównać do tych z wyższej półki (coś o tym wiem pracuję w sklepie ze sprzętem spawalniczym).Tym samym myślę że można temat zakończyć.Pozdrawiam!!