Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz JCM800 + Wzmacniacz 90W na bipolarach

Tajoka 06 Sty 2007 17:01 2812 9
  • #1 06 Sty 2007 17:01
    Tajoka
    Poziom 20  

Witam.Przedstawię po krótce mój problem. Niedawno Kolega poprosił mnie o stworzenie wzmacniacza gitarowego, który miałby współpracować z paczką na 4*ARZ6608. Poprosił aby wzmak był lampowy, ponieważ jak twierdzi : takie sa najlepsze (ja nie przeczę :) ). W swoim życiu popełniłem kilka lampowych konstrukcji. Głównie były to próbne wzmaki na lampach EL84, PCL86 itp. W planach był nawet wzmak na 4*PL36, ale trafo głośnikowe spowodowało, że projekt wylądował na strychu :(. Może kiedyś. Zdecydowałem się na połączenie lampowego przedwzmacniacza i tranzystorowej końcówki. Ponieważ nie dysponuję dużą kwotą a trafa głośnikowe przyprawiają mnie o ból głowy. Przeszukując forum i stronkę www.tubeamps.prv.pl natrafiłem na schemat przedwzmacniacza JCM800 z Marshall'a i końcówkę na tranzystorach bipolarnych z Elektora. Wybrałem ten wzmacniacz bo ma przyzwoitą moc (czyt. dużą :D ) i bardzo prostą konstrukcję. Opatrzyły mi się już konstrukcję na TDA7294. Ponieważ jest to moja pierwsza konstrukcja gitarowa to proszę drogich Forumowiczów o porady. Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę łącząc tranzystory z lampami i czy to zestawienie jest w ogóle odpowiednie. Czy ktoś miał do czynienia z tym wzmakiem? Jaki ma być prąd spoczynkowy, może ktoś ma artykuł z Elektora?Ten przedwzmacniacz ma regulację niskie, średnie, wysokie, master volume i przester, tak? Proszę o porady. Pozdrawiam.
    Zapomniałem jeszcze dodać, że Kumpel gra w małej kapeli.

0 9
  • #2 06 Sty 2007 22:34
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Ten przedwzmacniacz, jak na moje oko nie ma przesteru, a ten pierwszy potencjometr służy do regulacji "gain".

Oczywiście można połaczyć przedwzmacniacz lampowy z końcówką tranzystorową ale myśle że lepsze by było do tego coś na mosfetach.

Przeszukaj strone kol.Tremolo tam znajdziesz sporo schematów wzmacniaczy oraz przedwzmacniaczy.

Pamiętaj o tym że lampy są zasilane wysokim napięciem i należy solidnie wykonać całość żeby użytkownikowi nie stała sie krzywda.

Pozdrawiam

0
  • #3 06 Sty 2007 23:26
    Tajoka
    Poziom 20  

A już się napaliłem na ten "prosty" wzmacniacz. Tak sobie przeglądałem stronę Kol. Tremolo to też trafiłem na ten wzmacniacz. Może ktoś ma numer Elektora w którym był on opisany? Najbardziej wartościowy był by wzór płytki. Bo jeżeli go nie wykorzystam w tym wzmaku to i tak chciałbym spróbować go złożyć. Ale jednak na tym nie poprzestane. Spytam się dlaczego tranzystory bipolarne się nie nadają do wzmacniaczy gitarowych? Pozdrawiam :D

0
  • #5 07 Sty 2007 01:12
    Tajoka
    Poziom 20  

Jeżeli coś nie będzie pasowało to zawsze można poeksperymentować. Sama końcówk to koszt ok.25zł więc gdy bipolar nie będzie odpowiadał to się coś na Mosfetach skleci :) . Ponawiam moje pytanie/prośbę czy ktoś posiada artykuł z Elektora na temat tego wzmacniacza? I jeszcze małe pytanko, czy narazie mogę wsadzić zamiat ECC83 ECC81? Posiadam kilka takich, wiem, że ma mniejsze wzmoacnienie. Tylko chcem wiedzieć czy nie trzeba zmianiać elementów (póki nie zakupię ECC83) Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Sty 2007 02:44
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Wiesz przynajmniej z którego elektora jest ten schemat (miesiąc, rocznik) ??, bo tak to jak szukanie igły w stogu siana.
    Jakiś czas temu Elektor był wydawany w Polsce, a od kilku lat jest dostępny tylko w wersji Anglojęzycznej. Myśle że jeśli to schemat pochodzący z wersji Anglojęzycznej to niestety ale może być kłopt ze zdobyciem tego numeru.

Co do lamp to aż tak bardzo sie na tym nie wyznaje, przeszukaj dział "retro i lampy" tam pewnie znajdziesz odpowiedź.
    Zamieszczam linki do not katalogowych obu lamp:
    http://www.lampy.eres.alpha.pl/pdf/ecc81.pdf
    http://www.lampy.eres.alpha.pl/pdf/ecc83.pdf

Pozdrawiam

0
  • #7 07 Sty 2007 08:46
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

wszystkim się wydaje, ze dając preamp z JCM800 i bylejaką tranzystorową końcówkę mocy uzyskają legendarny sound Marshalla. Akurat JCM800 jest wzmacniaczem tego typu gdzie duża część jego brzmienia powstaje w końcówce mocy i jakby się nie gimnastykować brzmienia Marshalla się nie osiągnie, choć autosugestia czyni cuda. Moim zdaniem opłaca się robić w ten sposób tylko w przypadku wzmacniaczy typu hi-gain gdzie wiekszość brzmienia powstaje w preampie. Pozatym końcówki bipolarne praktycznie zginęły z techniki gitarowej bo mosfety oferują brzmienie z pogranicza bipolara i lampy. Drugą sprawą jest to, że ludziom się wydaje że JCM800 jest prostym preampem bo zawiera 10 elementów nakrzyż. Kto choć raz go nie robił ten niech myśli, że tak naprawdę jest. Tylko niech potem nie zalewa fora pytaniami: dlaczego piszczy? dlaczego brumi? itp. A co do ECC81 to oczywiście można użyć ich w tym preampie tylko trzeba pamiętać, że dadzą mniejsze przesterowanie i trzeba dać rezystory anodowe 1W.

0
  • #8 07 Sty 2007 11:46
    Tajoka
    Poziom 20  

Absolutnie nie to miałem na myśli Kolego painlust. Nawet nie wiem jak brzmi ten legendarny dźwięk :). Ja po prostu chciałem zbudować niezbyt wyszukany, dość prosty (tani) i o średniej mocy piec. Dlatego też znalezłem schematy prostej końcówki i prostego preampu (jak mój Kolega sobie życzył na lampach i z podstawową regulacją) Jeszcze nie zaczełem prac nad nim. Czekam na Wasze komentarze odnośnie wzmacniacza. A mosfeta i tak mogę poszukać :D A co do tego bipolara to tam nic nie ma napisane odnośnie numeru ;/ Jest tylko nazwisko autora.Pozdrawiam

0
  • #9 07 Sty 2007 13:04
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Tajoka napisał:
    Absolutnie nie to miałem na myśli Kolego painlust. Nawet nie wiem jak brzmi ten legendarny dźwięk :). Ja po prostu chciałem zbudować niezbyt wyszukany, dość prosty (tani) i o średniej mocy piec. Dlatego też znalezłem schematy prostej końcówki i prostego preampu (jak mój Kolega sobie życzył na lampach i z podstawową regulacją) Jeszcze nie zaczełem prac nad nim. Czekam na Wasze komentarze odnośnie wzmacniacza. A mosfeta i tak mogę poszukać :D A co do tego bipolara to tam nic nie ma napisane odnośnie numeru ;/ Jest tylko nazwisko autora.Pozdrawiam

jeżeli nie wiesz jak brzmi JCM800 to rozczarowany jakoś bardzo nie będziesz. Przynajmniej do momentu aż usłyszysz. Życzę powodzenia w budowie tego wzmacniacza.

0
  • #10 07 Sty 2007 19:16
    Tajoka
    Poziom 20  

I znalazłem Hexfeta. W szafce znalazłem oryginalną płytkę do kitu AVT-890. Czy nadawałby się lepiej do tej roli? Poczytałem trochę na elektrodzie na temat tego kitu. Czy po uwzględnieniu erraty i wywaleniu R16 i R17 wszystko dziła poprawnie? Jaki ma być rezystor R5, bo na schemacie pisze 43 (chodzi o 43 ohm)? I takie jeszcze pytanko, czy dało by się bez zmiany płytki zamiast IRF540 i IRF9540 wsadzić IRFP9240 i IRFP240. Zależy mi na tym, aby końcówka pracowała w komforcie. Pozdrawiam

Widzę, że nikt już nie ma do mnie cierpliwości :D . Temat uważam za zamknięty.

0