Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek tda 7294. Czy mogę podłączyć 2 głośniki 4 Ohm do masy?

romoo 06 Sty 2007 20:16 1095 7
  • #1 06 Sty 2007 20:16
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Mam pytanie czy 2 sztuki ww. układów w konfiguracji do pracy mostkowej, (tzn. rezystor 22k od wejścia jednego do wyjścia drugiego układu), czy w tej konfiguracji mogę podłączyć 2 głośniki 4 om do masy a nie pomiędzy 2 wyjścia ,- tak jak jest w końcówkach samochodowych.
    Zależy mi na pracy 4/8 om wedle powyższej zasady, bo raz mam 75w/4om a raz 150/8om i na tym mi zależy.
    Końcówka mono oczywiście.

0 7
  • #2 06 Sty 2007 22:55
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

W takiej konfiguracji może to nie działać zbyt dobrze, podłącz i sprawdź nie powinno sie nic złego stać.

Jeśli byłby zewnętrzny inwerter fazy to nie było by problemu, tylko trzeba pamiętać, że głośniki należy łączyć w przeciwfazie.

Pozdrawiam

0
  • #3 06 Sty 2007 23:03
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Mam tylko obawy co do tego jak jeden wzmacniacz by oddziaływał na drugi i potrzebuje sprawdzonego sposobu ww. metody.
    Żeby od razu nie uwalić obydwu kostek.

0
  • #4 06 Sty 2007 23:16
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Ja kiedyś sie bawiłem i podłączyłem głośniki tak jak piszesz, jednak we wzmacniaczu był zewnętrzny inwerter fazy.
    Co do takiego mostka jak u Ciebie nie mam pewności, niby zasada pracy taka sama ale jednak troche inaczej jest to podłączone.

Zasada działania mostka jest prosta:
    Jeden wzmacniacz podaje sygnał "normalnie", a drugi w fazie odwróconej o 180st. więc jeśli oba są identycznie zbudowane i faze odwraca zewnętrzny inwerter to nie ma problemu.
    Tyle że trzeba łaczyć jeden głośnik w przeciwnej fazie do drugiego, bo inaczej nie będzie niskich tonów.

Pozdrawiam

0
  • #5 07 Sty 2007 00:04
    irek2
    Poziom 40  

Bedzie wszystko dzialac bez problemu. To typowa aplikacja TDA i nie ma znaczenia czy podlaczysz jeden glosnik 8om do wyjsc wzmacniaczy czy dwa 4omowe do wyjsc i masy.

0
  • #6 07 Sty 2007 00:08
    Tomash_ek
    Poziom 15  

Niestety nie zgodzę się z przedmówcą. Jeśli nie masz zewnętrznego inwertera tylko zmontowałeś "mostek" to czeka Cię niemiła niespodzianka.
    Co prawda będą grały oba głośniki ale w jednym szlag trafi niskie tony i będzie grał o wiele ciszej. Jest to spowodowane sposobem przenoszenia sygnału audio.
    Czy nie lepiej zastosować przełącznik dwupozycyjny podłączający do wejścia drugiego układu albo sygnał audio albo rezystor ? w takim układzie przecież działają samochodowe wzmaki mocy z funkcją mostka i dobrze im z tym.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 07 Sty 2007 00:17
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tomash_ek napisał:
    Niestety nie zgodzę się z przedmówcą. Jeśli nie masz zewnętrznego inwertera tylko zmontowałeś "mostek" to czeka Cię niemiła niespodzianka.
    Co prawda będą grały oba głośniki ale w jednym szlag trafi niskie tony i będzie grał o wiele ciszej. Jest to spowodowane sposobem przenoszenia sygnału audio.
    Czy nie lepiej zastosować przełącznik dwupozycyjny podłączający do wejścia drugiego układu albo sygnał audio albo rezystor ? w takim układzie przecież działają samochodowe wzmaki mocy z funkcją mostka i dobrze im z tym.
    Pozdrawiam.

Przeczytałeś co napisałem ??

Trzeba podłaczyć głośniki w przeciwfazie i wtedy będzie wszystko tak jak trzeba. Po co kombinować ??

Pozdrawiam

0
  • #8 09 Sty 2007 00:04
    irek2
    Poziom 40  

glosniku musza byc po prostu podlaczone w fazie akustycznej a jak to bedzie elektrycznie to juz zalezy od konfuguracji glosnikow w obudowie. Jesli glosniki sa identyczne to najlepiej polaczyc je szeregowo i wtedy razem podpiac pod wyjscie mostkowe.

0