Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam wzmacniacza na +-24V na tranzystorach o mocy ok 200 W

06 Sty 2007 23:22 3515 19
  • Poziom 22  
    Witam
    Kończe przetwornicę (Irka) i szukam jakiegoś wzmacniacza do niej.Na początku były plany żeby mieć TDA 7294 co ponoć osiąga 150 watt, ale jednak rezygnuje z tego pomysłu.Czytając Elektrode doczytałem że mosfety były modne pare naście lat temu :?: a na ich miejsce lepiej użyć IRFP250. Jeżeli decydował bym się na IRFP250 lub coś podobnego chyba napiecie +-24 jest niewystarczające do zasilenia tego i zaczynam mieć problem.Bardzo proszę o porade
  • Poziom 38  
    Dysponując napieciem +/- 24V masz do dyspozycji na wyjściu układu SEPP (single-ended push-pull)napięcie międzyszczytowe ok. 46V (zakładam po 1V spadku napięcia na nasyconym tranzystorze wykonawczym), czyli Uszcz=23V, Usk=Uszcz/1,41=16,3V, czyli na 4 ohmach jest 66,4W (sinus).
    Jeżeli byś zastosował układ mostkowy, to przy tym samym zasilaniu masz moc 4 razy większą, czyli 250W.
    Obliczenie wynika z prawa Ohma, jest niezależne od typu użytych tranzystorów.
    Oczywiście, trzeba pamietać o sprawności wzmacniacza, jest to ok. 70%, więc dla 65W zasilacz musi dostarczyć prawie 100W, a w przypadku 250W- zasilacz musi dać ok. 360W (dla 1 kanału). Różnica zostanie wydzielona w postaci ciepła w tranzystorach wykonawczych. Jeżeli tranzystory wykonawcze są mocowane do radiatora na podkładkach izolacyjnych, a dla każdego tranzystora masz przewidziane ok. 100 cm2 radiatora, to w pojedynczym tranzystorze możesz wydzielic ok. 10, a góra 15W ciepła. Tak więc, dla wersji 65 watowej musisz użyć 2 par tranzystorów wykonawczych, a dla wersji 250W musi być 6 - 8 par tranzystorów wykonawczych, chyba, że zastosujesz nadmuch.
    Obliczenia cieplne - jak widzisz - nie są zwiazane z napięciem zasilania, a tylko z mocą.
  • Poziom 40  
    ojej ale nieprzydatnej i niezbyt trafnej teoretycznej wiedzy :)

Typowe napiecie nasycenia koncowki mocy wynosi ok 3-5V a sa i wieksze. Wyjatkiem jest tu moja konfiguracja n-mosfet ktora zapewnia nasycenie <2V.
    Co do mocy to wszystko zalezy od zastosowanych tranzystorow mocy i tu mozna osiagnac do 100W z parki w obudowie TO220 a nawet ponad 200W z wiekszych tranzystorow.

Jesli chcesz uzyskac 200W/4omach to przetwornica powinna dostarczy ok +-55V w spoczynku a do tego wzmacniacz o malym nasyceniu najlepiej na dwoch parach dobrych tranzystorow mocy. W zasadzie moj n-mosfet 200W wytrzymuje na jednej parze mosfetow ale to juz tylko dla profesjonalistow znajacych zagadnienia odprowadzania ciepla.
  • Poziom 38  
    Irek2!
    Przyjmuję Twój punkt widzenia za podstawę dalszych obliczeń z zastosowaniem prawa Ohma, którego - jak sądzę - nie kwestionujesz, a do którego jestem osobiście bardzo szczerze przywiązany.
    W instalacji samochodowej jest ok. 14V, podłączam wzmacniacz SEPP (sigle-ended push-pull), czyli że tam są takie 2 tranzystory szeregowe, zatem spadek napięcia na każdym z nich to 5V, więc zostaje mi do dyspozycji na sygnał 4V jako wartość miedzyszczytowa, zatem Uszczytowe to połowa z tego - czyli 2V, a wartość skuteczna (mówimy cały czas o sygnale sinusoidalnym) to 1,41V. Dla głośnika 4 ohmy taki sygnał oznacza U²/R czyli 0,5W, a nie to, co podają prawie wszyscy producenci - coś w przedziale ok. 5-6W.
    Czyżbyś złapał tych wszystkich producentów na skandalicznym oszustwie?

A teraz koryguję moje obliczenia zgodnie a Twoimi wskazówkami: przyjmuję, ze nasycony tranzystor w końcówce ma 5V, zatem z napięcia zasilania tracę 2 razy po 5V i z +-24 (czyli 48V) na wartość miedzyszczytową zostaje mi 38V, więc wartość szczytowa wynosi 19V, a wartość skuteczna 13,5V. Taki sygnał doprowadzony do obciążenia 4Ω oznacza moc 45W. Według mnie, to obliczenie można przyjąć za drugie, tym razem skrajnie pesymistyczne (w przeciwieństwie do mojego pierwszego - skrajnie optymistycznego) oszacowanie mocy, jaką można uzyskać z zasilania, którym dysponuje autor pierwszego postu (ravmar).

A rzeczywistość może być zarówno pomiędzy tymi dwoma wartościami, jak i może zakończyć się efektownym fajerwerkiem ...
  • Poziom 40  
    szkoda Twojego czasu na takie wyliczenia.
    Wzmacniacz o mocy 200W/4omach bedzie mial nasycenie zedu 5V i konieczne zasilanie +-45V pod obciazeniem czyli sporo wiecej bez obciazenia.
    Z napiecia +-24V pod obciazeniem mozna uzyskac 200W/4 w mostku.
  • Poziom 22  
    Irek moja widza w porównaniu do twojej jest znikoma. Dopiero zaczynam po pewnym czasie jako tako kojarzyc co do czego jak co działa.Wzmacniacz na tranzystorach to dla mnie nowosć (można to podciągnąć pod magie). Jestem człowiekiem, który bardziej uczy się w praktyce. To "nasycenie zedu 5V" to czary,ale mam nadzieje ze powoli się z tym oswoje i wtajemnicze.Jak moge oterzymac 200W watt w mostku moze jakiś schemacik ?
  • Poziom 40  
    musisz wykonac dwie koncowki mocy i polaczyc je w mostek. Robi sie to podajac sygnal w pzreciwnych fazach na wejscia wzmakow a glosnik podlacza sie do wyjsc miedzy koncowkami.
    Nie gotowych schematow z opisami takich ukladow, trzeba czytac, uczyc sie i cos probowac zlozyc.
    Obecnie jednak nie warto bo firmowy wzmak samochodowy kosztuje nie ok 200zl, ma gwarancje i konieczne zabezpieczenia. no i raczej nie spali samochodu a o pajakach ktore niektorzy reklamuja to by tego nie powiedzial.
  • Poziom 22  
    A czy wzmacniacz zmontowany przez jakiegoś elektronika może spalić samochu ? W jaki sposób (zakładając że podstawa to bezpiecznik)
  • Poziom 21  
    dobre, solidne wykonanie ---> potem bezpiecznik;)
  • Poziom 40  
    bezpiecznik nie jest gwarancja. Moc przeplywajacego pradu potrzebna do wzniecenia pozaru jest wielokrotnie mniejsza niz zabezpieczenie w postaci bezpiecznika.
    domowy grzejnik elektryczny bez problemu moze cos zapalic mimo nie przekraczania pradu bezpiecznikow. Dlatego obecnie wiekszosc wylaczniki termiczne lub przewroceniowe.
    Jak ktos chce zobaczyc jak nie powina wygladac budowa wzmaka samochodwego niech obejzy konstrukcje MDCS-a
  • Poziom 22  
    nie wiem dlaczego ale mi nie działa wyszukiwarka na elce ma ktoś z was na dysku moze schemat do wyłacznika terimcznego??
  • Poziom 40  
    schemat? Wystraczy kupic bimetaliczny wylacznik termiczny na okreslona temperature to koszt zedu 5zl.
  • Poziom 22  
    irek2 jak wyłącznik bimetaliczny
    1.Wyłączniki termiczne (termostaty) z ręcznym kasowaniem, wyposażone w dwa styki NC (normalnie zamknięte) http://www.tme.pl/wylacznik-termiczny/arts/pl/a29/ak33-85.html
    czy
    2.Termostaty (wyłączniki termiczne) bimetaliczne, z jednym stykiem NC (normalnie zamkniętym) http://www.tme.pl/termostat-bimetaliczny-z-pr...mi-fi-15mm-6-3a-95-c/arts/pl/a29/am03-90.html
    Domyślam się że powinien byc on zamocowany na lini 230V~ ----wyłącznik bimetaliczny----trafo dobrze mysle :?:
  • Poziom 40  
    mozesz sobie go zamontowac gdzie tylko ci sie podoba, byle wylaczyl wzmacniacz. Ja uzywam typu NO i moze np zwierac nim sygnal wejsciowy co wyciszy wzmacniacz.
  • Poziom 22  
    Irek2
    Czy z twojej przetwornicy jest mozliwe osiągnięcie +-55V, co należy uczynić wystarczy tylko zastosować inną przekładnie w trafie i zmienić elektrolity po stronie wtórnej:?:
  • Poziom 40  
    wystarczy nawinac wiecej zwoi na wtornym przy mniejszej srednicy drutu zeby sie zmiescil no i elektrolity na wyzsze napiecie.

Nastepnym razem pisz na pw bo to nie na temat.
  • Poziom 27  
    ravmar napisał:
    A czy wzmacniacz zmontowany przez jakiegoś elektronika może spalić samochu ? W jaki sposób (zakładając że podstawa to bezpiecznik)

A seryjne wzmacniacze kto projektuje i wykonuje ?? kosmici ?? cudotwórcy ?? magicy ?? a może kubuś puchatek ?? Niedobrze się człowiekowi robi jak takie coś czyta.Zrobione przez jakiegoś nieznanego człeka nie znaczy złe.A jak zrobisz sam to jeszcze lepiej bo wiesz co siedzi w środku.Przez takie posty jak napisał kolega wyżej ludzie tkwią w jakimś ciemnogrodzie twierdząc że jak zrobił sprzęt pan Franek z kombinerkowa dolnego, to musi być gorszy niż fabryczne soniacze techniksy panasoniki (pisownia celowa) i inne barachło które na bank nie zjarają mu chaty/samochodu.
  • Poziom 22  
    spokojnie cieszę sie ze mi to uświadomiłeś. Bo do tej pory żyłem w takim przekonaniu
  • Poziom 40  
    telemach to pokaz mi jakis pozadnie wykonany wzmacniacz samochodowy DIY?

Samochod tez mozna samemu zespawac i co bedzie lepszy niz fabryczne? Firmowe konstrukcje przechodza wiele specjalistycznych badac o ktorych wiekszosc amatorow nie ma pojecia.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    musisz wykonac dwie koncowki mocy i polaczyc je w mostek. Robi sie to podajac sygnal w pzreciwnych fazach na wejscia wzmakow a glosnik podlacza sie do wyjsc miedzy koncowkami.

A nie moge wykoncac naprzykład koncówki holtona 200 i przetwórki twojej na +-55 V:?: