Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips Vr-605

adam69 03 Wrz 2003 09:12 1703 9
  • #1 03 Wrz 2003 09:12
    adam69
    Poziom 2  

Pzry odtwarzaniu w gornej czesci ekranu pojawia sie fragment (poziomy pas o grubosci 5-10 cm na 29'' TV) obrazu bez koloru. Czasami sa to dwa lub 3 pasy zmieniajace swa wielkosc adekwatnie do tresci obrazu, ktory w pozastalej czesci ekranu jest poprawny. Jesli nadawany obraz jest niebieski wtedy pasy te sa czerwone. Zauwazylem, ze nie zawsze tak sie dzieje czasami obraz jest prawidlowy. Zauwazylem rowniez, ze jesli wystepuja ww pasy i lekko uniesie sie grzbiet odtwarzanej kasety to pasy znikaja. Czyzby cos z prowadzeniem tasmy? Regulujac trackingiem mozna weliminowac pasy, ale jakosc obrazu sie pogarsza. A moze cos z glowicami? Bardzo prosze o sugestie - co prawda jestem elektronikiem, ale serwisem sie nie zajmuje i po prostu brak mi doswiadczenia. Z gory dziekuje!

0 9
  • #2 03 Wrz 2003 09:41
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Sprawdź czy rolki (LEADER`y)wyciągajace taśmę na dysk wizyjny dochodza do końca i "mocno" parkują w gniazdach ograniczających
    2. Sprawdź czy na krawędziach styku taśmy z nieruchomą częścią DRUM`a nie znajdują się zanieczyszczenia
    3. Gdyby usterka występowała systematycznie to prowadzenie taśmy po dysku wizyjnym wymagałoby regulacji, ale u Ciebie zachowuje się zmiennie.

0
  • #3 03 Wrz 2003 21:49
    stimoroll
    Poziom 20  

W tego typu usterkach główną przyczyną jest problem z szybkością prowadzenia taśmy. Jeśli nikt nie grzebał wcześniej w sprzęcie i chodził on prawidłowo, a nagle zaczęły się problemy to są 3 możliwości.
    - zły rozkłąd sił naciągających taśmę
    - zabrudzenia na elementach toru taśmy
    - lub spowolnienie prędkości liniowej taśmy, a to się może dziać z wielu przyczyn - zła filtracja lub zaniżone napięcie zasialnia capstana, uszkodzenie capstana , uszkodzenie drivera itp itd.

Wiem ,że to nie brzmi zbyt prosto - ale dla doświadczonego serwisanta sprawdzenie wszystkich przyczyn to 10 min roboty.

0
  • #4 04 Wrz 2003 00:13
    oldboy

Nie mogę się zgodzić z uwagami stimoroll.
    "Szybkość prowadzenia taśmy" jak pisze stimoroll wynika z pracy układy serworegulacji CAPSTAN`a i każda zmiana obrotów jest kompensowana (tak działa servo) a jeżeli zmiany są większe niż zakres regulacji to napęd jest wyłączany. Zwracam uwagę, że dla zdecydowanej większości linii obraz jest poprawny czyli prędkość przesuwu taśmy jest prawidłowa.

0
  • #5 04 Wrz 2003 00:22
    stimoroll
    Poziom 20  

TRACKING - z tego co się dobrze orientuje - zmienia prędkość liniową taśmy , czyli autotracking - to właśnie to o czym mówisz.

Jeżeli da się regulować ręcznie - to znaczy że nie jest właczony autotracking.
    Po za tym autotracking w sposób sztuczny stara się nadgonić błędy, które powstały z innych przyczyn, po pewnym czasie jednak te błedy są zbyt duże by elektronika była w stanie je wyeliminować.
    Z tej też przyczyny często miałem paski w sony i w sanyo - ale moge zawsze się mylić.

To jest po prostu schemat dziąłania jaki przeprowadzam w widelcach w takich przypadkach - a nie zdażyło mi się jeszcze by z tym samym wrócił.

A co do wyłaczenia magnetowidu - to owszem - jesli obroty są za małe to się wyłącza, ale przedziały są ustawione dość tolerancyjnie.

0
  • #6 04 Wrz 2003 00:30
    stimoroll
    Poziom 20  

W tym wypadku bezwzględnie wymieniłby rolkę dociskową - sprawdził luz Capstana, poprawiłbym docisk na rolki [na sprężynie], sprawdziłbym przenoszenie napędu [idler, sprzęgło etc - bo by tam było].
    Potem sprawdziłbym czy tażma nie ma luzów i czy się gdzies nie gniecie.
    Jeżeli tak - to poprawiłbym napięcie taśmy, jeżeli nie - to pozostaje już elektronika.

Jeżeli nie było kręcone głowicą , rolkami itp- to bym nie kręcił - to jest efekt chwilowy - fabryczne ustawienie jest na pewno poprawne, a to że jest źle to raczej efekt zużycia elementów.

0
  • #7 04 Wrz 2003 01:30
    oldboy

I znowu nie mogę się z Tobą zgodzić. TRACKING czyli po polsku ścieżkowanie (śledzenie) nie zmienia prędkości liniowej taśmy. Konsekwencją jego działania jest chwilowa zmiana prędkości przesuwu taśmy spowodowana pracą układu serworegulacji a nie TRACKING`u. Zmianie ulega faza (nie częstotliwość) obrotów CAPSTAN`a tak aby głowice wizyjne odczytywały zapisane linie obrazu z maksymalnym poziomem sygnału. Efekt tej regulacji można zaobserwować na oscyloskopie, poziom obwiedniej sygnału z głowic (envelope) zmienia się wraz z regulacją TRACKING`u. AUTOTRACKING zastępuje regulację manualną tzn. ręczną regulację potencjometrem.

0
  • #8 04 Wrz 2003 09:02
    adam69
    Poziom 2  

Dzieki wam za uwagi. Postaram sie wszystko po kolei sprawdzic wedlug waszych wskazowek. Jedzno jest pewne: sprzet kupilem nowy i nigdy nic oprocz czyszczenia toru przesuwu w nim nie robilem. Brudny mechaniz raczej nie wchodzi w gre czyszczenie to bylo pierwsze co zrobilem po zauwazeniu usterki i od tego czasu wyczyscilem go jeszcze pare razy dokladniej gdy nie pomoglo. Bardziej czysty juz byc nie moze. Jest jeszcze jedna prawidlowosc. Na swiezo nagranej kasecie ww efektow nie ma. Musi kaseta polezec dzien dwa, aby efekty sie pojawily. Wszystkie kasety sa markowe i stosunkowo nowe. I przypomne jeszcze jedno: Jesli pojawia sie te efekty to wystarczy lekko uniesc grzbiet kasety i obraz jest perfekcyjny. Jesli na powrot opuszcze kasete to pasy pojawiaja sie z powrotem ale dopiero po pewnej chwili. Sprawdze to o czym mowil oldboy a jesli nie to to moze rzeczywiscie wypadaloby wymienic rolke dociskowa? Co prawda magnetowid ma dopiero dwa lata, ale nalezy do tych tanszych stereofonicznych, wiec moze uzyte w nim elementy nie sa zbyt trwale.

0
  • #9 04 Wrz 2003 09:18
    stimoroll
    Poziom 20  

:arrow: Dobra - nie będe teoretyzował więcej, ale wierz mi że prędkość taśmy w magnetowidach potrafi się zmieniać.

Co do tej klapki - to tak - sprawdź na czym się ona opiera, czy elementy podtrzymujące ją są ułozone prawidłowo, a po drugie sprawdź czy kaseta siedzi dobrze [na samym dole] - dociskając ją lekko.

0
  • #10 05 Lut 2005 14:59
    crocs
    Poziom 16  

stimoroll napisał:
    a po drugie sprawdź czy kaseta siedzi dobrze [na samym dole] - dociskając ją lekko.

Witam
    mam problem tego typu, że właśnie kieszeń nie dochodzi do końca w efekcie czego koło zbierającew zatrzymuje się i taśma jest wyplatana za rolką dociskową. Czy to wina przestawienia mechaniki, że kaseta nie dochodzi do końca?
    Będę wdzięczny za poradę

0