Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z płynną regulacją 0-24V

07 Sty 2007 15:56 6701 13
  • Poziom 16  
    Chciałbym zrobić prostownik z płynną regulacją napięcia 0-24 i natężenia tak gdzieś od 0 do 15-20A a trafo na wyjściu ma ~26V czy da sie coś takiego zrobić ??
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Po wyprostowaniu dwupołówkowym i odfiltrowaniu na konensatorze napięcie stałe będzie miało wartość 26*1,41 = 36,6V.
    Jest to wystarczający zapas napięcia (nawet jeśli spadnie na transformatorze pod obciążeniem).
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    Heh zrobić się wszystko da!!!
    Po pierwsze to żeby zmniejszyć napięcie od 26V do np. 3.6V to trzeba mieć niezły radiator no istnieje też druga możliwość poprzez regulacje PWM no to już mogłoby być chyba. Najlepsze wyjście w tej kwestii i tutaj polecam zrobić sobie prostownik na jedno lub na dwa napięcia. W końcu to prostownik a nie zasilacz laboratoryjny no i taki prostownik na zasilaczu impulsowym. Jeśli chciałbyś zrobić taki zasilacz laboratoryjny jak w temacie no to są do tego takie układy na mosfet działają na PWM i mają częstotliwość nawet 200kHz (szumi to niemiłosiernie) taki układ to np. L4970 i ma 10A ale nie przy 26V. Ogólnie to bardzo fajna rzecz taki układzik myślę że to raczej jedyne wyjście do takich zastosowań. No jeszcze można kombinować samemu z jakimiś mosfetami a to zaawansowana technika. albo po prostu zrobić sobie regulację po pierwotnej stronie tego trafa ale tutaj pojawia się problem że trafo jest dostosowane do napięcia 26V i jego rezystancja wewnętrzna jest większa niż dla 5V. Pozdrowionka
  • Poziom 17  
    No chciałbym tutaj wcisnąć swoje dwa grosze że przy 25V i 15A odpada konstrukcja kompensacyjnego stabilizatora napięcia o działaniu ciągłym bo wydziela się ogromna ilość ciepła. Mam pytanko do autora postu czy posiada trafo o mocy ponad 300W. No w sumie to wiem że oszukują nawet producenci układów bo podają prąd największy przy najmniejszym napięciu. Pytanie jest zasadnicze przy jakim napięciu ma być 15A?
  • Poziom 16  
    Jeśli mówicie ze trudno jest zrobić taki układ to czy mógłbym przynajmniej mieć regulację 12V - 24V i te 10A ?
  • Poziom 16  
    To ma być prostownik do ładowania akumulatorów 12V i 24V.
  • Poziom 16  
    Znalazłem do tego trafa 2 płytki w domu,przekaźnik, kondensator,dwa radiatory z końcówkami i to prawdopodobie bylo wszystko razem podłączone. Trochę pokombinowałem i popodłanczałem i działa na jednej z płytek jest potencjometr i którym ustawiam napięcie od 12V do 30V. Więc mam to co chciałem.
    Dzięki wszystkim za pomoc i Pozdrawiam