Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica z transoptorem pod sztucznym obciążeniem

07 Sty 2007 16:08 975 3
  • Poziom 12  
    Szukam i nie mogę znaleźć na elektrodzie jak podłączyć pod sztuczne obciążenie przetwornice TV z transoptorem. Chodzi mi dokładnie o to jak za sterować transoptor.
  • Poziom 25  
    Możesz to troszkę rozjaśnić? Pod sztuczne obciążenia czyli co? Rezystor?
    Transoptor zwykle podłączony jest pod wyjście, często siedzi tam też TL431, więc o co chodzi z jego sterowaniem?
  • Poziom 12  
    Chodzi mi o to żeby przetwornice całkowicie odłączyć od TV i żeby jej wyjścia obciążyć żarówką. Nie wiem tylko co mam zrobić z transoptorem. Jak go po prostu odłączę, to boje się, że napięcie wydzielane przez przetwornica, niebezpiecznie wzrośnie.
  • Pomocny post
    Moderator
    Całkowicie odłączyć wyjść rzeczywiście nie wolno. Najlepiej mieć schemat, wtedy widać, który obwód zasila obwody transoptora i który jest mierzony (najczęściej +B). Bez schematu pomiar napięć można przeprowadzić przy wyjętym tranzystorze WN, pomiar obciążalności - dołączając żarówkę zamiast tranzystora. Pozostałe obwody wyjściowe (pomijając, że najczęściej nie "siadają") dość łatwo z reguły idzie wymierzyć na ewentualne zwarcia itp. W zasadzie tylko załączenie trafopowielacza (czyli w ogóle praca stopnia końcowego H) może spowodować, że dotychczas stabilne B+ siada. Inne załączone wcześniej obwody, na których wcześniej były właściwe napięcia, też oczywiście wtedy "siądą", ale przy lokalizacji usterki można je pominąć. Czyli - jeśli napięcia bez obciążenia są właściwe, na sztucznym obciążeniu właściwe, a po starcie odchylania poziomego i WN siadają, to tam właśnie należy szukać przyczyny. I takie podejście do przetwornic z transoptorem (lub transformatorkiem, np. starsze Nokie i Thomsonowate) jest na ogół wystarczające. Inna całkiem kwestia to przetwornice (np. na niektórych STRS), w których do pracy jest potrzebny impuls zwrotny z prawidłowo pracującego stopnia WN.