Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn - pyta laik :)

_barti_ 07 Sty 2007 17:17 1467 7
  • #1 07 Sty 2007 17:17
    _barti_
    Poziom 10  

Witam!
    Chciałbym zbudować sobie niezaduże kolumny, które spokojnie nagłośniły by mój pokój i małą sale (np. klase).
    Myślałem nad zastosowaniem głośników

Imp: 4 LUB 8 OHM
    Śr: 20cm 8'' 200mm
    Pasmo:45 - 6000Hz
    Moc max: 90W
    Magnes: 20oz
    Efektywność: 90dB
    Zawieszenie: piankowe
    cena- 20zł :)
    W każdej kolumnie byłby jeden taki głośnik i oprócz tego.. no włąśnie co? Bo wiem że są głośniki nisko, wysoko i średnio tonowe. Jaki jeszcze musiałbyć w takiej kolumnie głosnik i o jakiś parametrach żeby zgrał sie z tym co podałem?

Pozdrawiam i prosze o odpowiedź

• Pomocny post
    #2 07 Sty 2007 17:46
    196339
    Usunięty  
  • #3 09 Sty 2007 09:46
    Arkadyo
    Poziom 29  

Twoje wymogi idealnie spełni kolumna na tonsilu gdn 20/80/2. Żeby zrobić na 20 stxa musiałbyś dawać dwa żeby mieć spl 90db i oczywiście stx nie zagra tak ładnie jak tonsil.
    Do tego średniak i kopułka też tonsila - gdm 10/80/2 i gdwk 10/80/7 EX

• #4 09 Sty 2007 10:11
    fujitsu
    Poziom 12  

Do głośnika nisko-średniotonowego pasuje jeszcze dodać głośnik wysokotonowy o mocy 40-120 [W] - to zależy jak intensywnie bedzie eksploatowany sprzęt. Głośnik wysokotonowy MUSI byc podłączony przez kondensator (NIEelektrolityczny !) ~4.7 -mikroF i to powinnno wystarczyć - są odpowiednie obliczenia na pojemność kondensatora w zaleznosci od impedancji i dolnego pasma przenoszenia. Albo kupić gotową zwrotnice do kolumn dwudrożnych - wtedy dodatkowo są cewki zwiększające stopień tłumienia częstotliwości niechcianych.

Zakładam że to ma być prosty zestaw nagłaśniajacy, w przypadku dobrego zestawu HI-FI mozna wzorować się na konstrukacji kolumn ALTUS. Pozostaje jeszce problem obudowy, powinna byc sztywna . Pytanie następne czy obudowa z otworem czy zamknieta ?
    Jeżli zastosujemy głośnik przeznaczony TYLKO do obudowy zamkniętej w odudowie z otworem to ulegnie on po czasie uszkodzeniu !
    Na szczeście większosc głośników mozna stosować w różnych obudowach.
    Prościej wykonać obudowe zamknietą - wypełniając środek materiałem dźwiękochłonnym ale bedzie mniejsza efektywnosć. Obudowa z otworem ma większą efektywnosć ale dla melomanów wymagane jest zestrojenie ( dobór długosci tulei w otworze). Można tym się też nie przejmować i zrobić otwór "na oko" a potem posłuchać jak to chodzi.

Należy sprawdzić czy GDN 20/80 ma pasmo przenoszenia do 6kHz bo nie pamiętam. Jeżeli tak to w ostateczności może pełnić role niskośredniotonowego ale jak sama nazwa wskazuje "GDN" to głośnik niskotonowy.

To tak w skrócie bo temat jest szeroki :)
    pozdrawiam

• #5 10 Sty 2007 09:02
    Arkadyo
    Poziom 29  

Niewiele jest przetworników 20cm które nadają się do 2 way. Na tym rozmiarze lepiej jest robić 3 way bo napewno zagra lepiej.

Cytat:
    Prościej wykonać obudowe zamknietą - wypełniając środek materiałem dźwiękochłonnym ale bedzie mniejsza efektywnosć. Obudowa z otworem ma większą efektywnosć ale dla melomanów wymagane jest zestrojenie ( dobór długosci tulei w otworze). Można tym się też nie przejmować i zrobić otwór "na oko" a potem posłuchać jak to chodzi.

Efektywność w closed nie jest mniejsza niż w br. W obu można ją podbić zmniejszając obudowę ale uzyskujesz podbicie tylko w niskim paśmie i zawsze kosztem zejścia. Takie podbicie można wykorzystać w subach lub kolumnach gdzie pasmo jest odcinane zaraz za podbiciem - zyskujesz wtedy na efektywności grajka :). W kolumnach ze zwrotnicami pasywnymi gdzie gdn z regóły ciągnie dosyć wysoko podbicie takie jest wogóle nie wskazane i jeżeli ktokolwiek się na nie decyduje to tylko żeby poprawić odpowiedz impulsową przetwornika - charakterystyka spl powinna być jak najbardziej liniowa. Zaletą obudów br jest to, że można uzyskać trochę niższe zejście niż w closed ale głosnik musi się nadawać do br.

• #6 10 Sty 2007 11:39
    patrykdud
    Poziom 22  

Witam,

Tak jakoś nie wizę 20cm głośnika i 6kHz. A już GDN 20/80 jak ktoś proponował to kompletna porażka w 2-way (no chyba żeby go uzupełnić szerokopasmowcem to może by coś wyszło)

Nie bardzo rozumiem skąd pochodzą te parametry które podałeś w pierwszym poście, masz jakiś głośnik na oku czy co?

Podstawowe pytania które w kółko trzeba powtarzać:
    - ile masz kasy,
    -czym chcesz napędzać (ewentualnie jaka moc cię interesuje)

I to co wszystkim początkującym trzeba pisać:
    PRZEJRZYJ DIY, ZASTANÓW SIĘ CZY COŚ CI PASUJE a potem dopiero pytaj.

Fujitsu - niewiele znam głośników którym wystarczy kondensator zamiast zwrotnicy żeby ładnie grały, nie trzeba być audiofilem żeby zauważyć że obudowa BR jest źle zestrojona albo nie dopasowana do głośnika - różnice potrafią być kolosalne, GDN bardzo często są nisko-średniotonowe a ALTUS ma to do siebie że jedni go kochają a inni nienawidzą.

• #7 10 Sty 2007 12:20
    196339
    Usunięty  
  • #8 10 Sty 2007 15:29
    fujitsu
    Poziom 12  

patrykdud napisał:
    Witam,

Tak jakoś nie wizę 20cm głośnika i 6kHz. A już GDN 20/80 jak ktoś proponował to kompletna porażka w 2-way (no chyba żeby go uzupełnić szerokopasmowcem to może by coś wyszło)

Też mi się tak wydaje. Większa szansa z górnym pasmem przenoszenia jest przy głośnikach 16cm. Czym większa średnica membrany to mniej przenoszonych wyższych częstotliwości. Kolumny 2-Way też super grają pod warunkiem dobrego doboru głośników i granicy podziału.
    Około 15 lat temu sam robiłem ALTUSY 3- WAY a potem dodałem drugi wysokotonowy od 10 KHz i zrobiło się 4-Way. Zwrotnice miałem gotowe, głośniki (o ile dobrze pamiętam) to: GDN 25/55 ,GDM 10/60, GDWT 9/80 , GDWK 9/80 (>10KHz).

Cytat:

Fujitsu - niewiele znam głośników którym wystarczy kondensator zamiast zwrotnicy żeby ładnie grały, nie trzeba być audiofilem żeby zauważyć że obudowa BR jest źle zestrojona albo nie dopasowana do głośnika - różnice potrafią być kolosalne, GDN bardzo często są nisko-średniotonowe a ALTUS ma to do siebie że jedni go kochają a inni nienawidzą.

No oczywiście powinna być jeszcze cewka na nisko-średniotonowy. Wszystko zależy od charakterystyki przenoszenia głośników.
    Melomana zadowolą głośniki 3- WAY a typowego Kowalskiego 2-WAY.
    Meloman będzie chciał filtr L-C o stromej chrakterystyce tłumienia przy każdym głośniku a innemu wystarczy tylko kondensator na gwizdku.

W moje konstrukcji Altusowej miałem wymiary fabryczne - oprócz rury PCV którą obliczałem gdzieś z materiałów Radioelektronika. Zauważ że również miejsce gdzie są kolumny ma istotny wpływ na przenoszenie basów - inaczej będzie przy ścianie na podłodze a inaczej na środku pokoju. Co do bass-reflex najlepiej wzorować się na gotowej dokumentacji bo własna konstrukcja może być uciązliwa pod względem doboru częstotliwosci rezonansowej obudowy. Ale dla NIEmelomana może to nie mieć większego znaczenia.
    Autor wątku nie napisał do czego mają służyć te kolumny, czy zależy mu na wysokiej jakości dźwięku , jaki ma wzmacniacz i jakim dysponuje budżetem` - konstrukcje są różne w zalezności od potrzeb i funduszy.

A może faktycznie najprościej kupić używane kolumny w komisie i wymienić głośniki ?

Z Altusami już się pożegnałem mimo że uważam je za dobrą konstrukcje - po prostu membranki zaczeły pękać od upływu czasu....

Obecnie mam kolumne basową 2xGDN16/55 połączone ze sobą membranami (system push-pull ?) i dwie satelity 2-WAY, a całosć to produkt firmy SKART.

pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo