Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows XP i Mandriva 2007 ?

krzysiekj18 07 Jan 2007 21:17 2789 5
 • #1
  krzysiekj18
  Level 19  
  Ostatnio postanowiłem zainstalować na dysku Mandrive 2007.
  Podzieliłem dysk twardy na 5 partycj [c] i [d] to FAT32 natomiast [e,f,g] zrobiłem jako partycje linuxowe.
  Następnie zainstalowałem winXP na partycji c i po nim linuxa na jego parycjach.
  Jednak po zakończeniu instalacji linuxa i ponownym uruchomieniu systemu zamiast bootloadera pokazał sie "komunikat" :
  L999999999999( i tak dalej z tymi 9).
  Dopiero po uruchomieniu komendy Fixmbr z instalki XP uruchomiłem jakikowliek systm (XP).

  Jednak nadal nie wiem co zrobić, aby uruchomić linuxa ponieważ gdy przywróce jego obszar rozruchowy to wyskakują mi tylko te L999...
 • #2
  dr.master
  Level 39  
  może to Ci troche pomoże :
  Quote:
  KOlejnosc bedzie taka
  1 windows me na pierwszej partycji
  2 windows xp na drugiej, xp automarycznie powinien dodac do swojego bootloadera windowsa me
  3 instalujemy linuxa z grubem tylko ze tu uwaca musimy miec linuxa ktory pozwoli gruba nagrac na poczatku partycji linuxowej a nie w mbr bo zamaze bootloadera z windowsa.
  PO resecie ni uda sie odpalic bezposrednio linuxa jednak kozystamy z programu bootpart

  http://www.winimage.com/bootpart.htm

  pod xp ocztwiscie i dodajemy z wykorzystaniem tego programu gruba do menu startowego windowsa
  i teraz xp i me sa z botmenu windowsa a linux z menu gruba ktory jest odpalany z bot meny windy jak juz mamy takiego broba to potem mozna jeszcze kilka dystrybucji linuxa dorzucic
 • #3
  krzysiekj18
  Level 19  
  Problem tylko w tym ze posiada Mandrive 2007 i nie wiem za bardzo jak nagrać na innej partycji jej MBR.
 • #4
  vinci
  Level 25  
  przydatny jest w Twoim przypadku partition magic który stworzy ci partycje pod Linuxa typu / i swap. potem w trakcie instalacji Mandriva 2007 on sam wykryje ze moze sie nagrac na te partycje. podczas standardowej instalacji nie masz wplywu na wybor jaki system ma sie pierwszy wgrywac. dopiero na zakonczenie wybierz szczegoly i wejdz na bootloader tam mozesz wybrac mbr i windows. w takiej kolejnosci wszystko powinno byc ok.
  Czy kolegę to nie razi?
  Proszę poprawić post!
  Zdania zaczynamy z dużej litery, a i przecinki czy kropki również by się przydały !
  Dziękuję ...
  TONI_2003
 • #5
  marek216

  Level 43  
  podczas instalacji jest takie czas gdy instalujesz program rozruchowy i instalator pyta gdzie go zapisać - wybierz sektor rozruchowy /MBR ( można wybrać dyskietkę i coś jeszcze )
 • #6
  Przem188
  EDA specialist
  Jedna uwaga jeszcze ode mnie, jako posiadacza zainstalowanego Windows Xp i Mandriwy PowerPack 2007. Nie kombinujcie koledzy, czy myślicie, że instalator linuxa jest tak tępy? Widzieliście go? Posiada on system partycjonowania, przy krótym instalator Windowsa się chowa. Sam kiedyś szykowałem partycje specjalnie dla lina programem spod Windy, i na nic to się zdało. System spod takiej partycji nie chce najczęściej sie uruchomić. Widocznie coś jest nie tak w sposobie założenia partycji linuksa w np. Partition Magic. Ale zresztą to nie ma sensu. Oto jak zrobić to szybko, latwo i co najważniejsze skutecznie: Zainstaluj Xp normalnie, na partycji, pozakładaj partycje NTFS, jeżeli chcesz aby Windows mial do nich dostęp. Zostaw przy tej operacji (zakładania partycji) nieco wolnego miejsca, tak ok. 5-10 GB wolne na dysku, nie zakładaj żadnej ! partycji! Po prostu pozostaw ten obszar wolny. A następnie uruchom instalkę Linuksa, która dojdzie do etapu partycjonowania. Instalator spyta co robic> wymaż cały dysk, zaawansowany podział na partycje i wykorzystaj wolne miejsce. Wybierasz to ostatnie, instalator sam sobie wyszuka miejsce na dysku, czyli właśnie te wolne, które celowo pozostawiłeś. Instalator sam utworzy partycje (3) na tym obszarze i sformatuje je. I na pytanie gdzie umiesćić bootloadera możesz wybrać dowolnie, czy to MBR, czy partycja liniksa, nie mówiąc o flopy. Instaloawałem Mandrivwę już paru osobom, i to takim, które miały juz windowsa i dużo ważnych dla nich rzeczy na dysku, owszem, ze starchem na pczątku, ale wybierałem MBR-a i było ok. Xp startował. Ale spod LILA, nie GRUBA! Przed końcem instalacji będziesz miał listę sprzętu i usług, na prawie samym końcu będzie >program rozruchowy. Domyślnie jest tam lilo, pozostaw go. Kliknij dalej, konfigurator pokaże, jakie systemy operacyjne znalazł na dysku, będzie ich 4 lub 5. Pozosawt tylko dwie linux(1 pozycja) i Windows (ostatnia pozycja w spisie). Wybierz system domyślny, czyli ten, który sam wystartuje po określnym przez ciebie czasie, gdy nie dokonasz wyboru. I to wszystko! A potem po dokonćzeniu instalacji, restart kompa, pamiętaj aby wyciągnąc płytkę z napędu, zresztą szuflada sama się otworzy. I po restrcie zobaczysz piękne niebieskie okno wyboru systemu. I aby Linux był tym domyśłnym! Tego życzę wszystkim początkującym linuxowcom.