Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie głośniki basowe w tylnią półkę??

Filipin555 07 Jan 2007 23:13 14885 30
Bosch
    Filipin555
    Level 2  
    Witam.Mam Nissana Primerę i powoli rzeźbie coś z systemem audio.Wymieniłem przód na Zestaw Phonocara Y line,ale chciałbym jeszcze trochę basu.Naczytałem się juz że najlepsza skrzynia itd itp ,ale niestety moje zdolności do zbudowania własnej skrzynia ,są delikatnie mówiąc niewystarczające.Oczywiście najlepiej byłoby kupić gotowego Blaupunktz GTB ,ale mam zbyt małe fundusze i narazie się nie powiększą.Szukam w związku z tym czegoś co da mi sporo basu na tylną połkę,będę to napędzał wzmakiem ktory nabyłem wcześniej Panasonic M652 podobno 2x100w.Niestety mam bardzo ograniczony budzet-muszę zmieścić się w 100-120zł.Czytałem że jednym z lepzch wyrobów Alpharda było Lw800 i zstanawiam się nad tym tylko one maja 60w ,to nie za mło na ten wzmak? Macie jakies inne propozycje?Niewiem ,może lepiej inwestowac w 6x9?Pozdrowienia
  • Bosch
    bados1990
    Level 13  
    Hej, ja Ci proponuje 6x9 pionnera bo są na prawdę warte zachodu. W polonezie atu w tylnej półce są zamontowane u mojego brata. Grają naprawdę dobrze i basu im nie brakuje:) Zawsze wszyscy mówią ze jest tam skrzynia basowa a tak naprawdę to te pionki robią ostre zamieszanie. Kosztowały 200zl ale się opłacało. plus jest w tym że bagażnik masz wolny i nie zagraca Ci go żadna skrzynia. Tylko taka mała uwaga kup te 93db bo grają jednak dużo głośniej.
    pawel.ccc
    Level 14  
    Poszukaj na allegro albo na swistaku gotową skrzynię z głośnikiem 20-25 cm średnicy, najlepiej np. Tonsila serii S-line (raczej nie tubę, bo to nie do końca jest to). Za 100-120 PLN można od czasu do czasu cos całkiem przyzwoitego wynaleźć. Tylko nie napalaj sie na skrzynię Dibelsi, bo to naprawdę nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Mnie się udało kilka tygodni temu "upolować" Tonsila SW2252 w skrzyni zamkniętej za 80 PLN i gra pod wzmacniaczem naprawdę dobrze. Jeżeli chodzi o sam bas to zdecydowanie skrzynia będzie lepsza od głośników w półkę.
    Powodzenia

Paweł.
    łowieca
    Level 30  
    Jak dla mnie to równieś szukał bym jakiegoś suba (chyba że zależy koledze na dżwięku z tyłu, który psuje stereofonie)suba to jakoś wolałbym Tonsila S-line, jak dla mnie to gra ładniej niż STX'y.Może nie tak donośnie, ale wolał bym Tonsila :)
  • Bosch
    crazy_88
    Level 42  
    mi tez sie wydaje ze tonsil bylby lepszy niz stx:)
    bados1990
    Level 13  
    Zgadzam się że tonsil będzie lepszy:) ale tu jest samochód a te pionnery dają naprawdę ładny bass i dźwięk. To nie są jakieś podróbki tylko pionki a do samochodu w tylnej półce to jak znalazł. Nie wiem jaką skrzynie albo tubę można kupić za 120zl?? heh jakąś podróbkę, bardziej skrzyniopodobne i dźwięk tak samo. Ja proponuje kupić te pionnery 2 drożne 93db i chyba 40 watt sztuka i będzie jak znalazł.
    retim
    Level 11  
    Witam ja uważam że na tylnom pólke można wżucic np.
    dwa alphardy o srednicy 25cm o mocy 150w/x2. Sam zrobiłem tak u siebie z tymi głosnikami oczywiście pólke musiałem zrobić nowom bo te dwa alphardy troche ważą. Dożuciłem do tego mały wzmacniacz i efekt jest naprawde zadowalający.

Dodano po 5 [minuty]:

te alphardy to: Alphard EW100. Na takim też oto głosniku oparłem budowe tuby jestem bardzo z niej zadowolony bo na dobrej zwrotce i te głośniki jak i ta tuba uzyskują piękne basowe brzmienie. Pozdrawiam myśle że pomogłem.

RETIM
    pawel.ccc
    Level 14  
    Na allegro widziałem skrzynię z 25 cm głośnikiem Tonsila s-line za 80 PLN, było kilka alphardów w skrzyni poniżej 100 PLN, więc, jak ktoś szuka to znajdzie.
    Filipin555
    Level 2  
    Chyba jednak zdecyduje się na jakiś 6x9 w półkę.Tylko czy opłaca się do tego podpinać wzmacniacz czy będzie OK pod samym radiem?Mam jeszcze jedno pytanie.Primera to sedan, tak wiec taką skrzynie czy tubę wogóle slychac wewnatrz ,jak bagaznik jest oddzielony od częsći "pasażerskiej"siedzeniami ?Nie chodzi mi specjalnie o kozaczenie tylko o dobry bas.Dzięki za odpowiedzi.Filip
    bados1990
    Level 13  
    Z tymi pionnerami 6x9 niemiało żadnych problemów radio Alpine 4x40:) Więc do nich wzmacniacz będzie raczej niepotrzebny. Możesz np. sprzedać ten wzmacniacz a dołożyć pieniążków na te pionki. I będzie miodzio:)
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Zostaw ten wzmacniacz w spokoju(nie sprzedawaj jak radzą SPECJALISCI ) kup głośnik STX27/150/4 i zrób skrzynkę 35l zamknietą (kup jeśli nie potrafisz,nawet nie na allegro ,tylko podjedź do pierwszego lepszego stolarza ,to ci zrobi z odpadów płyt).Podlącz tak jak należy i potem .......śmiej się z wszystkich,którzy mają "jajca" w półce z tyłu(to co oni uważają za ZAJEFAJNY BASS to zwykłe PITUPITU, z drgającej półki ,bez kontroli i głębi ).

Nie mogłem się powstrzymać czytając te podpowiedzi w stylu " sprzedać ten wzmacniacz a dołożyć pieniążków na te pionki. I będzie miodzio:) "
    pawel.ccc
    Level 14  
    @Filipin555 . Oprócz tego, co piszą inni, miałem okazję przetestować osobiście wszystkie opisywane warianty. W Citroenie Saxo miałem:
    - najpierw głośnik alphard 25 cm CW1002K zamontowany w półkę,
    - następnie skrzynię zamkniętą Tonsil SW2252,
    podłączone tylko do radia JVC 4x50W, następnie podłączyłem je, kolejno, do wzmacniacza Magnat Crusader 300W. Różnice były przeogromne.
    Najsłabiej grał alphard w półce bez wzmacniacza, potem ze wzmacniaczem, następnie Tonsil w skrzyni bez wzmacniacza a najlepiej, zupełnie bez porównania -Tonsil w skrzyni pod wzmacniaczem. Najlepsze ustawienie- wbrew temu, co pisze wiele osób- głośnikiem do przodu.

Wszystkie układy można było słuchać, ale zdecydowanie najlepiej grał głośnik w skrzyni i podłączony do wzmacniacza.

Podobne testy prowadziłem na sedanie Toyota Corolla, miałem w niej najpierw tylko dwie "dziesiątki" sony zamontowane w półce (taki kupiłem). Nie dość, że grały beznadziejnie, to jeszcze pasażerowie marudzili, że im głośnik gra prosto w ucho (!), tak że praktycznie, jak ktoś siedział na tylnej kanapie, to radio było OFF. Następnie wywaliłem głośniki z tyłu, zamontowałem 10 cm Tonsile SC2103 w miejsca fabryczne z przodu, włożyłem skrzynię z 30 cm głośnikiem RTO Bassforce 300W (max) z dwoma Bass Reflexami u góry, do bagażnika, podłączyłem pod wyjście głośnikowe, dałem balans radia na tył i podbicie basów i było nienajgorzej. Następnie podłączyłem skrzynię pod wzmacniacz mangat Crusader 300 W i TO było TO, co "tygrysy lubią najbardziej".
    Najlepiej sprawdził się układ 2 głośniki dwudrożne z przodu (przydał by się zestaw odseparowany tj. dołożone dwa tweetery na słupki, podłączone do wyjścia radiowego na tylne głośniki) plus skrzynia basowa ze wzmacniaczem z tyłu, skierowana głośnikiem do przodu (do tylnej kanapy).

Paweł.

P.S. nie kombinuj z głośnikami na półce, bp "dobry" bas wymaga przyzwoitej skrzyni, solidnego wzmacniacza i sporo mocy. Im nizej będzie grał, tym więcej mocy będzie potrzebował. Im bliżej 20 Hz tym więcej mocy głośnika idzie w "pompowanie powietrza- tworzenie fali uderzeniowej" i tym mniej w "basowanie".

Jeżeli chodzi o głośniki STX, to mam wrażenie, że są bardzo lekkie, jak by zrobione "z miski dla psa". Czy one będą dobrze basować ??? Nie wiem, nie słuchałem, ale nie wzbudzają one mojego zaufania. Przecież dobre głośniki do mocnego, niskiego basu, ważą po 20 kg i więcej.
    qstosz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    niby jasno i klarownie opisane.ale te głośniki po 20kg??
    ciekawa teza.
    pawel.ccc
    Level 14  
    @ pan dan. Przykładowe parametry głośników z allegro:

ROCKFORD FOSGATE PUNCH HX2 RFR3112 12' - 30CM
    1000wat RMS,waga + / - 16KG!!
    .................................................................
    CARPOWER SONIC -15
    2 x 400WRMS, Weight 15.6kg

Nie są to najcięższe, najdroższe i najwyższej klasy głośniki niskotonowe. Na allegro był wystawiany głośnik demonstracyjny Tonsila, który ważył grubo ponad 20 kg, kilka innych, równie potężnych widziałem na stronach poświęconych profesjonalnemu Car Audio.

Wyższej klasy głośniki 30 cm ważą około 7-8 kg, natomiast najcięższa 32cm 300W STX GDN-32-300-4-SS waży, według katalogu 5900g. Porównaj 16 kg Rockforda za ... do 6 kg STX za 133 PLN :D.
    qstosz
    tylko nie wiem co ma waga do grania??
    sam mam suba dls-a i jakoś wagowo nie jest super ciężki
    posiadam też suba phase linear Alliante i też nie jest az tak ciężki
    wiec co ma dac waga??
    ige
    Level 35  
    jak dlamnie pawel.ccc to jakas dziwna teoria niemajaca pokrycia w rzeczywistosci...
    fujitsu
    Level 12  
    Zauważ tylko ile jest teraz wygiętych tylnych półek od głośników montowanych niefabrycznie. Trzeba zastanowić się nad wzmocnieniem półki bo z czasem wyleci jej mocowanie jak to się zdarza w autkach VW.

pozdrawiam
    crazy_88
    Level 42  
    zawsze mozna dac jakiejs listewki wzmacniajace
    pawel.ccc
    Level 14  
    Bardzo proste. Chodzić ma membrama a nie obudowa, więc im większa różnica masy tym lepiej ( w granicach zdrowego rozsądku), do tego odpowiednio duży magnes, solidne zawieszenie. To samo dotyczy skrzyni. Jak dasz za lekką, to będzie za cienka i nie uzyskasz odpowiedniej sztywności.

@crazy. Wieksze głośniki powinno montować się na dorabianych półkach z mdf-u, inaczej będą się wyginać. Nie ma lekko.:D

Powodzenia

P.S. gdyby lepsze były bardzo lekkie głosniki, to by stosowano obudowy z tworzyw sztucznych, stopów magnezu albo tytanu. Jak na razie dominują w głośnikach kosze stalowe lub dosyć grube aluminiowe.
    ige
    Level 35  
    hehe a co jak mam magnes neodymowy ? glosnik wazy bardzo malo czy to znaczy ze bedzie grac zle heheh jak juz mowilem twoia teoria ma nikly zwiazek z rzeczywistoscia,pozatym to ze niektore glosniki duzo waza nie oznacza ze maja niewiadomo jaki magnes czesto wage nabijaja duzymi wymyslnymi koszami,pozatym dam przyklad glosniki bazaropwe czesto maja potezne magnesy i co dobrze graja?to czy glosnik ma dobry magnes zalezy od tego z jakiego materialu zostal wykonany
    pawel.ccc
    Level 14  
    @ige. Pokaż mi głośnik 30 cm i większy, kosztujący powyżej 1000 PLN, który by ważył poniżej 7 kg.
    ige
    Level 35  
    niema teraz zamiaru szukac ci glosnikow,chodzi mi tylko oto ze twoja teoria niedokonca sie pokrywa z rzeczywistoscia
    ps.swego czasu byla seria glosnikow Em Phasera NEO glosniki wazyly 1,8kg a cena ich byal z tego co pamietam znacznie powyzej 1000zl
    pawel.ccc
    Level 14  
    @ige. To Ty sobie kupuj te lekkie głośniki, a ja pozostanę przy tych solidniejszych. Powodzenia.

Paweł.

P.S. popatrz na parametry np. głosników Carpowera. Im droższy głośnik, tym solidniejszy ma kosz i tym jest cięższy.
    ige
    Level 35  
    wlasnie tym solidniejszy ma kosz a co do ma do magnezu? przyklad z taniszych glosnikow ravemaster bsw154II wazy 7kg glosnik bardzo solidnie wykonany bez wodotryskow gra zle?

jako ze widze ze strasznie luibisz carpowera to przyklady
    predator 12 7.5kg
    blackbass 6.5kg

i teraz najlepsze raptor 15 wazy mniej od sonica 15 a przeciez raptor jest drozszy i lepszy znacznie o sonica i co idac twoim tokiem myslenia raptor bedzie gorszy ? hehe no fajnie to ja tobie zycze powodzenia
    parametry na ktore zwraca sie uwage to parametry t/s a nie waga glosnika
    pawel.ccc
    Level 14  
    Waży dokładnie tyle, ile napisałem. Solidny, mocny głośnik, starannie wykonany, w klasycznej technologii. Em Phaser, o którym pisałeś, to zdaje się, już technologia kosmiczna "made in USA" i unikat na naszym rynku.

Powodzenia.

P.S. Jak Ci zależy na oryginalnym Em Phaserze, to jest jeden na allegro i to w oryginalnej, fabrycznej skrzyni.
    Druga rzecz, stopy magnezu (Mg) stosowane są w lekkich konstrukcjach lotniczych a magnes m.in. w głośnikach. Drobne nieporozumienie językowe:D.
    ige
    Level 35  
    niezaglebiajmy sie w bledy jezykowe bo nie otym jest rozmowa ;) chciales przyklad glosniak powyzej 1000zl lekiej konstrukcji to ci podalem,ale dalem ci tez przyklad z sonic-iem o ktorym mowiles i raptore ,raptor jest niezaprzeczalnie lepszy a jednak wazy mniej....i co cala twoja teoria legla w gruzach,powtarzam to jeszcze raz to ile wazy glosnik zalezy od tego z czego jest wykonany itp a czy magnes jest silny mozna sprawdzic po pewnym parametrze ktory podaja producenci jesli sie znasz to wiesz o jaki parametr chodzi
    pawel.ccc
    Level 14  
    ige. Ja napisałem :
    "gdyby lepsze były bardzo lekkie głośniki, to by stosowano obudowy z tworzyw sztucznych, stopów magnezu albo tytanu." ,
    na co Ty odpowiedziałeś:
    "wlaśnie tym solidniejszy ma kosz a co do ma do magnezu?"
    wiec to nie był błąd językowy, tylko nie odróżniasz magnezu od magnesu,
    To po pierwsze,
    Po drugie, nie masz oczu ?
    Nie widzisz różnicy w budowie raptora i sonica ? Różnica wagi wynika z technologii wykonania, ale rząd wielkości jest zbliżony ( 13,6 kg-15,6 kg, dokładnie ok 13% różnicy). Porównaj te kilkanaście kg głośnika z STX-ami. Strach się do tych drugich dotykać.

Po trzecie: napisałeś:
    "pozatym dam przyklad glosniki bazaropwe czesto maja potezne magnesy i co dobrze grają"

Duży procent głośników bazarowych i tweetery po 4,50 PLN/szt też mają magnesy neodymowe i co z tego ? Dlatego, że mają magnesy z tego samego materiału co Em Phaser NEO, to znaczy, że są lepsze ?
    Usiłujesz manipulować informacjami.

Poza tym, zasada jest z grubsza zachowana, bo i raptor i sonic, są głośnikami z najwyższej półki. Od każdej reguły są wyjątki, poza tym solidność, czy masa głośnika jest tylko kryterium pomocniczym w odniesieniu do parmetrów akustycznych i elektrycznych, ale moim zdaniem świadczy o "porządnym" wykonaniu.
    Ja w każdym razie, jak mam do wyboru "wydmuszkę", czy "masywny" głośnik tej samej klasy i o zbliżonych parametrach, to zawsze wybiorę ten solidniejszy. Często jest tak, że duża masa głośnika związana jest z różnymi "ozdóbkami" i "bajerami", ale od czego masz oczy i rozum ?

Dalsza dalsza dyskusja jest bezcelowa i nie na temat.

Szkoda czasu.

EOT.

Paweł.
    qstosz
    cholera aż zważę któregoś suba.
    ige
    Level 35  
    pawel.ccc wrote:

wiec to nie był błąd językowy, tylko nie odróżniasz magnezu od magnesu

hehe nieprobuj robic zemnie glupka,doskonale rozrozniam obydiw rzeczy wiec niewypisuj takich rzeczy pozatym temat jest oczym innym

pawel.ccc wrote:

To po pierwsze,
    Po drugie, nie masz oczu ?
    Nie widzisz różnicy w budowie raptora i sonica ?

Doskonale wiem czym sie roznia oba te przetworniki,ALE uogolnilem to tak samo jak ty mowiac ze glosnik leki gra slabo a ciezki dobrze co jest DUZYM UOGOLNIENIEM....

pawel.ccc wrote:

Różnica wagi wynika z technologii wykonania, ale rząd wielkości jest zbliżony

Wlasnie zalezy od techniki wykonania,pieknie to ujoles czyli jednak glosnik lzejszy moze byc lepszy poraz kolejny zaprzeczasz temu co mowisz

pawel.ccc wrote:

Porównaj te kilkanaście kg głośnika z STX-ami. Strach się do tych drugich dotykać

Po pierwsze to ja nigdzie nie napisalem ze stx sa dobrymi glosnikami wiec niewiem oczym mowisz po drugie czy miales okazje sluchac jakiegos stx?
    po trzecie wiesz z czego sa robione kosze wiekszosci stx?

pawel.ccc wrote:

Po trzecie: napisałeś:
    "pozatym dam przyklad glosniki bazaropwe czesto maja potezne magnesy i co dobrze grają"

co ma to do tego?

pawel.ccc wrote:

Duży procent głośników bazarowych i tweetery po 4,50 PLN/szt też mają magnesy neodymowe i co z tego ? Dlatego, że mają magnesy z tego samego materiału co Em Phaser NEO, to znaczy, że są lepsze ?
    Usiłujesz manipulować informacjami.

Nigdzie tak nie napisalem,wiec nie prubuj mi nic wpiereac,ja niemanipuluje informacjami tylko ty je zle interpretujesz....co do bazarowego sprzetu to jeszcze niespotkalem chyba bazarowego suba z magnesem neodymowym....

pawel.ccc wrote:

Poza tym, zasada jest z grubsza zachowana, bo i raptor i sonic, są głośnikami z najwyższej półki. Od każdej reguły są wyjątki,

no od twojej regoly sa BARDZO DUZE WYJATKI....

pawel.ccc wrote:

poza tym solidność, czy masa głośnika jest tylko kryterium pomocniczym w odniesieniu do parmetrów akustycznych i elektrycznych, ale moim zdaniem świadczy o "porządnym" wykonaniu.

no glosniku swiadcza znacznie inne parametry,a o sile napedu swiadczy takze pewien parametr niewiem czy zdajesz sobie z tego sprawe....

pawel.ccc wrote:

Często jest tak, że duża masa głośnika związana jest z różnymi "ozdóbkami" i "bajerami", ale od czego masz oczy i rozum ?

no ale tu chodzi tylko iwylacznie oto ze to wlasnie te rzeczy podnasza wage

pawel.ccc wrote:

Dalsza dalsza dyskusja jest bezcelowa i nie na temat.

Jest jak najbardziej celowa czekam tylko az kotos jeszcze sie wyowie na ten temat