Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator, M-JPEG czy MPEG4 ?

08 Sty 2007 01:02 5182 3
 • Poziom 11  
  Skłaniam sie ku zakupowi rejestratora do malego sklepu. Z jakim rodzajem kompresji wybrac rejestrator? Potrzebuje otrzymac bardzo dobrej jakosci obraz. M-JPEG czy MPEG4 lub moze jakas inna?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  MJPEG był dotąd najczęściej używaną technologią do kompresji cyfrowych danych wideo. Pierwotnie stworzony do kompresji pojedynczych klatek, MJPEG kompresuje każdą klatkę oddzielnie (kompresja wewnątrzklatkowa) czego rezultatem jest duży strumień danych w porównaniu do MPEG'a. Edycja w standardzie MJPEG może się odbywać bezproblemowo z dokładnością co do klatki ponieważ kompresowana jest tutaj każda pojedyncza klatka. Dużą niedogodnością jest tutaj brak jednolitego standardu; każdy producent ustanawia swój własny algorytm kompresji, który jest najczęściej różny u każdego producenta. Z tego powodu pliki ze skompresowanym sygnałem wideo w standardzie MJPEG są między sobą niewymienne.
  Format MPEG wykorzystuje kompresję międzyklatkową. Kompresja polega na wyrzucaniu informacji, na które nasz zmysł wzroku jest najmniej wrażliwy (dlatego oddzielnie obrabia się poziom jasności i kolory pikseli obrazu). Ponadto wykorzystuje się własność praktycznie każdego filmu - kolejne klatki są do siebie dosyć podobne. Dlatego oprócz klatek kluczowych I (infra frames) istnieją klatki przewidywane P (predicted frames). Oprócz nich występują klatki dwukierunkowe B (bidirectional). Dekompresji dokonuje się dla tzw. grupy obrazów GOP (Group Of Pictures). GOP zaczyna i kończy się klatką kluczową I. Przykładowo, dla zapisu PAL długość GOP wynosi 12 klatek.
  Kodowanie filmu jest znacznie bardziej złożone niż odkodowanie. Podczas kodowania dzieli się bowiem obraz na makrobloki o wymiarach 16x16 pixeli i sprawdza się, czy taki blok nie przesunął się w następnych klatkach. Jeśli wykryto w miarę podobny makroblok, to zapamiętywane jest jedynie jego przesunięcie oraz informacja o ewentualnych różnicach. Jednym z ulepszeń wprowadzonych w standardzie MPEG-4 jest predykcja ruchu obiektów o dowolnych kształtach. Z tego powodu znacznie rzadziej można zauważyć "kwadratowe"`zakłócenia obrazu związane z podziałem na regularne bloki - kosztem zwiększenia złożoności obliczeniowej.
  Proponowałbym wybrać rejestrator z kodowaniem w systemie MPEG.System ten daje lepsze możliwości w późniejszym odtwarzaniu nagranego materiału, jest bardziej ustandaryzowany.
 • Poziom 11  
  Dziekuje bardzo za odpowiedz.
  Zostalem zbity z tropu, bo juz mialem upatrzonego APERa PDR-J1004 ale tam jest MJPEG.
  Czy ktos moze polecisz jakies rejestratory z mpeg?
  Czy warto sie skusic na cos 'allegrowego' czy lepiej wybrac firmowy sprzet?

  Co powiecie o tym?
  http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=769
 • Poziom 27  
  Testuję teraz avc760 i sprawuje się całkiem dobrze.