Nie ma standardowych wartości, ile sobie założysz, tyle masz. Nie ma też czegoś takiego jak standardowy VCO, parametry dobiera się stosownie do potrzeb.
Jest wiele rozwiązań, niektóre pracują z częstotliwościami poniżej 1Hz, a inne z częstotliwościami kilkudziesięciu i więcej GHz.
To samo dotyczy zakresu napięcia wejściowego, ale najczęściej mieści się ono w jakimś łatwym do uzyskania zakresie (najczęściej od kilku do około 30V, dlatego że stosowane w nich dość powszechnie diody pojemnościowe mogą pracować w takim zakresie napięć).
Co do napięcia odniesienia ADC w ATmega, to też nie ma jako tako zdefiniowanej standardowej wartości, w każdym razie powinno się ono mieścić w zakresie 2V..V_adc (napięcie zasilania ADC).
Możesz skorzystać z wewnętrznego źródła naięcia odniesienia, nei wiem ilo ono ma, 2.56V chyba, w nocie katalogowej sprawdź, osobiście wolę używać do tego celu zewnętrznego źródła napięcia odniesienia 2.495V na TL431 (podłączonego do końcówki A_ref). Możesz też użyć napięcia zasilania (V_adc do końcówki A_ref). Zakres przetwarzanych napięć wejściowych zawiera się w przedziale 0V..A_ref.
Timer w mikrokontrolerze taktowany jest z głównego oscylatora po ewentualnym podzieleniu częstotliwości. Wniosek z tąd taki, że maksymalna częstotliwość na wyjściu określona jest przez częstotliwość głównego zegara (z uwzględnieniem wewntualnego dzielnik częstotliwości). Konkretniej to wynosi ona połowę częstotliwości taktowania timera.
Jeżeli na przykłąd uC taktowany będzie zegarem f_CLKI/O = 8MHz, a preskaler (dzielnik) dla timera będzie wyłączony, to maksymalna możliwa do uzyskania częstotliwość będzie wynosiła f_CLKI/O / 2 = 4MHz.
Jeżeli teraz zakres przetwarzanego napięcia (czyli napięcie odniesienia dla ADC) ustalisz sobie na poziomie 5V, to dla uzyskania maksymalnej częstotliwości przy maksymalnym napięciu wejściowym wzmocnienie VCO należy ustalić na poziomie k_VCO = 4MHz/5V = 800000, przy założeniu że czestotliwość początkowa f_0 = 0Hz.
Ale żeby nie było tak lekko to jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać - za pomocą timera nie można wygenerować dowolnie małej częstotlwości, ograniczona jest ona długościa słowa erjestru wyznbaczającego tę częstotliwość, dla timera 1 rejestr ten ma 16 bitów, co daje stosunek najwyższej do najniższej częstotliwośći równy 65536 (2^16), czyli najmniejsza mozliwa częstotliwość będzie wynosiła w tym wypadku 61.035Hz. Oczywiście da się i mniej, ale wymagało by to zmiany preskalera dla timera w trakcie pracy (ustawienie większego podziału), nie wiem czy bascom umożliwia coś takiego "w locie", jak nie, to musisz operować bezpośredniu na rejestrach uC.
Zakres napięcia wejściowego możesz rozszerzyć przez dodanie dzielnika napięcia z dwóch rezystorów na wejście ADC, zawęzić można go przez dodanie wzmacniacza.
Ale to nie jest takie ważne, jak zbydujesz VCO, to w dokumentacji piszesz, że ma taki a taki zakres napięć wejściowych i to wystarczy, resztę układu można zawsze dostowować do tego, ważne tylko żebyś podał wszystkie istotne parametry (czyli te o które pytasz).
Jeszcze jest jedna dość ważna kwestia - przetwornik A/C ma skończoną rozdzielczość (tu 10 bitów), czyli z całego zakresu częsotliwości będziesz mógł uzyskać 2^10 = 1024 różne częstotliwości i to nie równo (liniowo) rozłożone, tylko hiperbolicznie.
Ale jeżeli to ma być VCO tylko "na pokaz", to będzie to jak najbardziej wystarczające (i rozdzielczość i zakres częstotliwości).
W analogowych VCO zakres częstotliwości wyjściowych wybiera się zawse jak najmniejszy zakres częstotliwości wyjściowych, tylko taki, żeby wystarczył do pokrycia pożądanego zakresu częstotliwości, innemi słowy - ustala się najmniejszą akceptowalną wartość wzmocnienia. Ma to na celu redukcję szumów fazowych, czyli tak jak dla amplitudy szumy są odchyleniami od wartości średniej, tak dla częstotliwości szumy fazowe są odcyleniami od średniej wartości częstotliwości. W napięciu sterującym VCO występują zawsze szumy amplitudowe, które wraz z napięciem sterującym zostaną przez VCO "przełożone" na częstotliwość co właśnie spowoduje powstanie szumów fazowych.