Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przejście z układu TN-S do TN-C?

KJaniczak 12 Sty 2007 10:42 24551 82
    wiewiórka
    Poziom 15  
    Bradzisz Albercik i wprowadzasz w błąd. Nie powinieneś zabierać głosu na temat elektroenergetyki, bo nie orientujesz się w podstawowych zagadnieniach i wprowadzasz ferment i obrażasz użytkowników forum.
    Nikt nie zabrania budowy sieci TT i IT. Powiem więcej,należy je stosować i to się robi! IT jest najbezpieczniejszy, lecz wymaga dużych nakładów finansowych. TT jest powszechnie stosowany w przesyle energii elektrycznej.
    Najczęściej stosuje się TN, ze względu na kompromis między względnym bezpieczeństwem a kosztami.
    Oczywiście niemożliwe jest przejście bez transformatora energetycznego z TN na TT, lub z TN na IT. Ale o tym Albercik chyba zapomniałeś.

siwa napisał:

a co z urządzeniami w drugiej klasie izolacji ???
    masowo sprzedawane nowe i do śmieci ?? (albo do mamra)

Czym innym są wymagania dla instalacji, a czym innym dla odbiorników i szeroko pojętej ochrony przeciwporażeniowej.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Albercik 321
    Poziom 25  
    Geguś - sory wielkie,ale albo naucz się czytać,albo nie zabieraj niepotrzebnie głosu.Zapis prawny z DZ.U.02.75.690 dotyczący wykonywania instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych,§183.1 pkt.2,wyraźnie mówi,że w instalacjach elektrycznych należy stosować oddzielny przewód neutralny(N) i ochronny(PE).
    A więc równocześnie mówi on o tym,że NIE WOLNO budować nowych sieci typu IT,TT lub TN-C,ani modernizować z TT na TN-C,ponieważ żadna z tych sieci nie ma osobnego przewodu N i PE.JEDYNĄ siecią z oddzielnymi przewodami N i PE jest sieć TN-S lub TN-C-S,na którą można zmodernizowac sieć TN-C.
    Jeżeli tego nie rozumiesz,to już trudno.Nie będę ci udzielał wykładów,bo na to czas był w szkole i na uczelni.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    waldekel
    Poziom 28  
    Przypomnę jaki był problem do rozwiązania.

KJaniczak napisał:
    Mam pytanie czy moge przejść z układu TN-S do TN-C .

Ponownie odpowiadam NIE

[b]KJaniczak
    uzyskał konkretną odpowiedź podpartą odpowiednimi przepisami.

Rozważania inne są nie na temat i nie powinny mieć tu miejsca, tym bardziej, że KJaniczak nie wykazuje zainteresowania dalszymi rozważaniami.

Pozdrawiam
    Albercik 321
    Poziom 25  
    Geguś - DZ.U.20.75.690,§183.1 pkt.2,wyraźnie mówi,że w instalacjach elektrycznych w budownictwie mieszkalnym,należy stosować oddzielny przewód N i PE.Czy w sieci typu IT,TT lub TN-C jest oddzielny przewód N i PE??????
    Tym samym wykonując instalację nową,należy tworzyć sieć typu TN-S lub modernizując starą,już istniejącą,należy zrobic instalację TN-C-S.
    A jeżeli chcesz wiedzieć czym się rózni sieć IT,TT lub TN-C od sieci TN-S,to spojrzyj na schematy tych sieci i wyciagnij sam wnioski.
    Osobiście temat kończę,bo zaczyna się tu robic niepotrzebna dyskusja.
    wiewiórka
    Poziom 15  
    Albercik 321 napisał:

Osobiście temat kończę,bo zaczyna się tu robic niepotrzebna dyskusja.

Nareszcie - Twoje posty czytają fachowcy i parskają ze śmiechu.
    Albercik 321
    Poziom 25  
    Wiewiórka - jeszcze raz ci proponuję - jeżeli chcesz dyskutować na tym forum o rodzajach sieci,to najpierw naucz się je rozróżniać,bo z tego to raczej jesteś ciemny.A już nie wspomnę,że tak jak napisałeś sieć IT jest najbezpieczniejsza.BZDURA TOTALNA.3 fazy bez zera - to jest według ciebie najbezpieczniejsze?Chłopie,ty się nie dotykaj nawet bateri 9V bo jeszcze sobie krzywdę zrobisz.A jak uważasz,że cię obrażam twoją niewiedzą,to chyba nie muszę ci udzielać rad co możesz zrobić?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    wiewiórka
    Poziom 15  
    Błaźnisz się każdym postem!
    Widziałeś kiedyś układ IT? Masz jakieś rysunki przed sobą i na tym opierasz swoje śmieszne wywody. Zapewniam cię IT jest najbezpieczniejszy, a jeśli to podważasz to podważasz wszystkie zasady elektroenergetyki. Tylko do tego trzeba czymś się wyróżniać. Mówię o wiedzy i doświadczeniu którego ci brakuje i nie widzę w tobie partnera do dyskusji.
    Proponuję żebyś zadawał pytania a nie doradzał.
    menek
    Poziom 19  
    Kolego Albercik123, dla pewności spojrzałem w kilka książek i na wszystkich schematach występuje układ TT z oddzielnymi przewodami N i PE.
    Sprawa druga: sieć w układzie IT stosuje się np. w salach operacyjnych i kopalniach więc sieci te są nie mniej bezpieczne niż TN-S...
    Albercik 321
    Poziom 25  
    Wiewiórka - bez komentarza.Zrób sobie w domu nawet i instalację IT,skoro jest ona tak bezpieczna.Dla mnie w instalacji elektrody jesteś bezmyślnym przewodem zerowym(N).Kończę z tobą dyskusję na ten temat,bo twoja wiedza jest równa właśnie przewodowi N.
    Menek - A na jakie to niebezpieczeństwo porażenia prądem,narażają się lekarze na sali operacyjnej?I dlaczego na kopalniach jest tyle porażen prądem i do tego śmiertelnych?Jakie są zabezpieczenia trafo na kopalni przed porażeniem prądem i jak działają,skoro jest tyle porażeń?Zagłębiłes się w tym temacie?No i gdzie ty w układzie TT widzisz przewód PE?Ja na tym układzie widzę tylko odbiornik,który jest UZIEMIONY.A układ IT wyglada tak samo,tyle,że nie ma przewodu N.
    Zastanawiałeś się,czym rózni się układ TT od TN-C,TN-S i TN-C-S?
    Zastanawiałeś się,po co wymyślili sieć TN-S i TN-C-S,skoro TT według ciebie ma także oddzielny przewód PE?No i dlaczego należy w budownictwie robić sieć TN-S,a nie wolno robić IT,skoro według wiewiórki jest ona najbezpieczniejsza?
    dun1
    Poziom 9  
    cze
    Dla wszystkich. Sieci IT stosowane są tylko w przemyśle z powodu ich mniejszego kosztu budowy. Dlatego nie stosujemy ich w domach ponieważ trudno zlokalizować uszkodzenie izolacji. Prądy doziemne są małe, dlatego że jest włączona impedancja w uziemiony punkt neutralny transformatora.
    Instalacja elektryczna w budynkach powinna być realizowana w układzie sieci TN-S (przewody L1; L2; L3; N; PE). Nie wyklucza to stosowania w szczególnie uzasadnionych przypadkach układu sieci TT lub IT. Prosiłbym aby na temat napięć od 100V w górę, wypowiadały się osoby z wykształceniem elektrycznym i mające uprawnienia SEP a wszystkich zainteresowanych odsyłam na forum SEP-u i do opracowań zamieszczonych na ich stronie.

POZDRAWIAM WSZYSTKICH.

Dodano po 2 [minuty]:

przejście z układu TN-S do TN-C?
    wiewiórka
    Poziom 15  
    Albercik 321zero - brak ci pojęcia o rzeczach, które wymaga się w zawodówce. Obrażasz się sam, swoją miernotą. Twój udział w dyskusji jest szkodliwy, bo wprowadzasz ludzi w błąd nie znając tematu i podważając wiedzę techniczną opartą niekiedy na ofiarach śmiertelnych.
    Wstydź się człowieczku swojej małości i nie podskakuj, bo nie sięgniesz mi kolan.
    menek
    Poziom 19  
    Albercik 321, a niby czym jest połączony uziom z obudową odbiornika w sieci TT? Przewodem oznaczanym jako PE! Proponuję sprawdzić jaka jest definicja przewodu PE i co w ogóle ten skrót oznacza...
    Co do układu IT na salach operacyjnych: nie chodzi o narażenia jakim poddawany jest lekarz, ale pacjent - podpięty do aparatów elektromedycznych...
    KJaniczak
    Poziom 24  
    Jeszcze raz dzięki wszystkim za odpowiedz;) ale tematu jeszcze nie zamykam bo fajnie sie czyta te wasze "przegadywanki" przynajmniej można sie dowiedzieć czegoś więcej:)
    leszek N
    Poziom 13  
    Dobre a najleprze to z tym zakazem sieci TT i IT
    :D
    Dodam ze sa to jedyne typy dozwolone we Francji i w Europie A
    wlasnie dlatego ze sa bezpieczniejsze
    co sie tyczy IT to dlatego uzywa sie go na lotniskach w szpitalach
    itp ze pomimo przebicia na 1 fazie dzieki impedancji PE napiecie
    na masie nie przektacza 50V i nie zagraza zyciu pozwalajac jednoczesnie
    na dalsze funkcjionowanie instalacji intalacjie takie powinny
    wypozazone byc w CPI oraz sygnal dzwienkowo swietlny
    to tak w skrocie wolne tlumaczenie dyrektywy EU
    dun1
    Poziom 9  
    Leszek N dzięki wielki że naświetliłeś " wybitnym elektrykom " sedno sprawy.
    Ponownie proszę o nie zabieranie głosu przez ludzi niewykwalifikowanych na temat czegoś czego nie mogą pojąć.
    Albercik 321 przeczytaj swoją wypowiedz

" Albercik 321, a niby czym jest połączony uziom z obudową odbiornika w sieci TT? Przewodem oznaczanym jako PE! Proponuję sprawdzić jaka jest definicja przewodu PE i co w ogóle ten skrót oznacza... "
    a teraz spójrz na rysunki które wkleiłem w poprzedniej wypowiedzi.

SPAL SIE ZE WSTYDU !!!!!!!!!!!!!!!

[/img]
    Albercik 321
    Poziom 25  
    Ale żeście są oszołomy!Czytajcie uważnie,co jest napisane w przepisach budowlanych - Instalację TN-S należy wykonywac w BUDYNKACH MIESZKALNYCH!!!!
    LeszekN - Czy lotnisko,kopalnia,huta,szpital zalicza się do budynków mieszkalnych????No,czhyba,że mieszkasz na lotnisku pod hangarem.Wówczas mozesz sobie w pudle z kartonu zrobić instalację IT.
    Wyraźnie pisze w DZ.U.,że w BUDYNKACH MIESZKALNYCH należy stosować osobny przewód N i PE.A budująć blok,domek jednorodzinny,zaden normalny elektryk nie zrobi sieci w układzie IT czy TT.
    Czy to jest jasne pseudoelektryki?Nauczcie się czytać,a co najważniejsze zrozumieć co się czyta.I przestańcie się sami ośmieszać,bo co poniektórzy to chyba dopiero co skończyli szkołę i to na niejlepszych ocenach.
    wiewiórka
    Poziom 15  
    Albercik 321zero znowu !bredzi
    pseudoelektryk Albercik 321 napisał:
    Ale żeście są oszołomy!Czytajcie uważnie,co jest napisane w przepisach budowlanych - Instalację TN-S należy wykonywac w BUDYNKACH MIESZKALNYCH!!!!

Chciałem to odkręcić, bo głowa boli co ten człowiek wypisuje.
    Przepisy budowlane to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - rozdział 8 Instalacja elektryczna, które odwołuje się do Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane. Nie ma tam żadnej wzmianki o tym, że „Instalację TN-S należy wykonywac w BUDYNKACH MIESZKALNYCH!!”. Przepisy ogólnie odnoszą się do budynków zarówno mieszkałnych jak i użyteczności publicznej, również dworców lotniskowych, o których była mowa. To jaki układ sieciowy zostanie zastosowany zależy od projektanta w oparciu o normy PN-IEC 60364 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych.
    Układu TN-C nie buduje się w Polsce od ok.18 lat.

Post z dnia 29 Gru 2006 22:02 Re: Przepięciówka
    pseudoelektryk Albercik 321zero napisał:
    [...]Wyjaśnię jeszcze,że z zawodu jestem elektrykiem,ale pracuję na dole kopalni,a tam są całkiem inne zabezpieczenia i całkiem inaczej się je oblicza.Dlatego mimo,że jestem elektrykiem proszę was o pomoc,ponieważ nie zajmowałem się nigdy elektryką powierzchniową i nie znam dokładnie przepisów jakie obowiązują w kwestii obliczeń.

To wiele wyjaśnia. Więc zajmij się wydobyciem, a nie aspektami techniczno-prawnymi "elektryki powierzchniowej"!
    Albercik 321
    Poziom 25  
    Wiewiórka - wykaż się inteligencją i napisz coś co sam wymyślisz,a nie powtarzaj po kimś.Wystarczy,że pseudoelektrykiem i zerem jesteś ty.A to,że pracuję na dole kopalni,nie ma tutaj żadnego znaczenia,ponieważ elektrycy pracujący na dole,również muszą mieć uprawnienia sepowskie.I to na dodatek nawet na wysokie napięcia,ponieważ to pracownicy kopalni obsługują swoje rozdzielnie WN.A te dotyczą również i powierzchni.Pozatym nie muszę wiedzieć wszystkiego co dotyczy instalacji powierzchniowych,jeżeli nie zajmuje się tym zawodowo.Ale te rzeczy które są ważne,jak np. układy sieciowe i najważniejsze zabezpieczeniato akurat znam,ponieważ o tych rzeczach wie każdy elektryk.Dodatkowo,żeby móc wykonywać instalacje elektryczne na dole,trzeba mieć osobne,dodatkowe upoważnienia.Bo nie każde zero może tam pracować.Do twojej informacji - wydobycie to mam głęboko w ......Ja nie wydobywam węgla.Od tego są górnicy,nie elektrycy.No i z twojego postu wynika,że twierdzisz,że w domu można zrobić sobie instalacje nawet IT,jeżeli projektant tak wskaże.A co z prawem unijnym?Głupi jesteś ponad obowiązujące normy chłopczyku.Widocznie jesteś jeszcze młody i dlatego zostanie ci to wybaczone.Jak projektant ci każe,to możesz zrobić instalację IT lub TT nawet swojemu psu w budzie.Będzie sobie parzył kawę,chociaż może wyczuje,że chcesz sie go pozbyć,bo może jest bardziej intligentniejszy niż ty. Żegnam cie,bo ze smarkaczami i lekkomyślnymi głupkami którzy myślą,że są elektrykami,bo wkładali baterie do latarki nie dyskusuję.Papa chłopcze.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Albercik 321
    Poziom 25  
    Geguś - nie rozumiesz co czytasz.Przepis ten dotyczy WYKONYWANIA NOWYCH instalacji oraz MODERNIZOWANIA STARYCH.I ŻADEN przepis nie zakazuje ci UŻYWAĆ TT czy TN-C.A co do TT - nie tylko Lublin i okolice mają w większości ten rodzaj sieci.Mają to praktycznie wszystkie województwa.Ameryki tym stwierdzeniem nie odkryłeś.
    leszek N
    Poziom 13  
    Albercik mam wrazenie ze to ty nierozumiesz co piszesz
    instalacjie TT lub IT maja osobny N i PE wiec gdzie twoj problem?
    co sie tyczy nowych budynkow w Europie A to tylko TT aIT dopuszczalne w przemysle a i prawo unijne ma prim nad krajowym bo
    do 2012 r mamy sie dostosowac wiedz obudz sie kolego zanim nie bedzie zapozno:idea:
    Albercik 321
    Poziom 25  
    Ciekawe gdzie Leszek N widzi przewód N w IT?Ja mam tylko nadzieję,że tacy zerowi elektrycy jak wiewiórka,geguś i inni podobni,nie zajmują się montażem instalacji w praktyce tylko w teorii.Bo jakby mi przyszli jeden z drugim do nowo wybudowanego domku i chcieli założyć instalację IT,TT lub TN-C,to wypier.... bym ich z samego dachu do szamba,bo tam ich miejsce,ponieważ robia jedno wielkie g...,a nie porządną instalację.
    Tak dla spokoju serca byłem w energetyce zapłacić rachunek za prąd i przy okazji zapytałem jaką obecnie instalację wykonują elektrycy z uprawnieniami w domach.Odpowiedz była jednoznaczna - "Jak dom jest nowy to TN-S,a jak remont starej instalacjii to TN-C-S.Kiedyś były wykonywane instalacje TT lub TN-C.Teraz się to zmieniło.Nie robi się tak,że pralkę uziemia się poprzez podpięcie przewodu ochronnego do rurki z wody lub CO,lub przewodem PEN,czyli mostkowanie bolca w gniazdku z przewodem N.Przewód PE jest wyprowadzony z uziemienia lokalnego(najczęściej z piwnicy) do tablicy rozdzielczej,a z niej do puszek rozdzielczych.I z zasady z tablicy rozdzielczej prowadzi się każdy przewód PE osobno do każdej "puszki łączeniowej",czyli do każdego pomieszczenia."To tyle co się dowiedziałem.PODOBNO pewna firma(nazwy nie podaję z wiadomego powodu),wypuściła na rynek urządzenia,które kontrolują ciągłość przewodu PE.Zakłada się je w tablicy rozdzielczej i łączy z bezpiecznikiem,np. z łazienki.Z drugiej strony,np.przy pralce montuje się "czujnik końcowy".Jak to urządzonko przestanie widzieć ten czujnik końcowy(czyli np. przerwa na przewodzie PE do tej łazienki),to wyłącza bezpiecznik,z którego jest zasilana łazienka.Tak samo,jeżeli wyczuje napięcie na obudowie tej pralki(od iluś wolt),to również wyłącza obwód zasilania łazienki.Ciekawe urządzenie.Ale podobno jeszcze drogie.No i do tego jest oczywiście potrzebny osobny przewód N i PE.PEN i osobne uziemienie odpadają.
    wiewiórka
    Poziom 15  
    pseudoelektryk Albercik 321zero napisał:
    Ciekawe gdzie Leszek N widzi przewód N w IT?Ja mam tylko nadzieję,że tacy zerowi elektrycy jak wiewiórka,geguś i inni podobni,nie zajmują się montażem instalacji w praktyce tylko w teorii.

Tak myślałem, że wywody pseudoelektryka-albercika opierają się na podręcznikowych rysunkach. Autor rysunków nie narysował przewodu N, więc albercik sądzi, że go nie ma w układzie IT. Żenada ...
    Znaczy się górniku, że w IT jest tylko 400V, a 230 niema bo brak przewodu N. Rozumiem, że w twojej kopalni żarówki świecą na 400V. Gratuluję!
    Madergames9
    Poziom 15  
    Czytam, czytam i w sumie zaskakuje mnie jedna rzecz do tej pory nikt nie napisal o ukladzie zasilania mieszanym tzn TNC-S. Stosowanym powszechnie poki co nawt w mieszkaniach. Pytanie w sumie jest jedno skad zasilany jest kabel zasilajacy garaż. Jest to bardzo istotne, bo jeżeli jeszcze z PEN to w czym problem..?. Mozna zostawić tak jak jest, a po drugie ktoś kto wykonywał instalację w TNS to dlaczego zostawil kabel 4 zylowy do garazu skoro jego tam nie powinno byc.?. Jeżeli wiec w garazu mamy TNC to dla swojego bezpieczenstwa mozna wykonac TNS wykonując dołożenie przewodów PE do gniazd itp jednoczesnie wykonujac uziemienie punktu rozgalezienia. WAŻNE jest jednak ze kabel 4-zyłowy jest wpiety w rozdzielni w domku jest wpiety jeszcze w TNC zasilajacej budynek czyli do PEN. I będzie to TNC-S. Zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi przez RE sam w moim mieszkaniu posiadam instalację wykonana w układzie TNC-S.

Dodano po 14 [minuty]:

A co do ukladow IT oraz TT to sprawa jest inna. W ukladach zasilania TNC linia kablowa zasilajaca jest przeciez 4 przewodowa po przejściu do TN-S przechodzi na 5 przewodową z uziemieniem punktu rozgalezienia uziemienie typu RB ktore to jak napisano sluzy tylko do przeniesienia potencjalu ziemi i nie nalezy do glownego obwodu zwarciowego. W ukladach IT i TT linia zasilania jest 3 żylowa i tam stosuje sie uziemienia typu RA i należą one do glownego obwodu zwarciowego. Dlaczego tak jest to niech sobie przetlumaczy kazdy po swojemu. Chyba ze nie jest elektrykiem, albo sie tylko za niego uwaza... :cry:
    janhen
    Poziom 21  
    Witam
    Jak czytam te posty to widzę że większość piszących nie potrafi odróżnić sieci nn. od instalacji elektrycznych wewnętrznych.Sieć to sieć a instalacja elektryczna wewnętrzna to nie to samo.Podobnie z układami sieciowymi.Układ sieciowy 3-fazowy TN-S różni się zdecydowanie tym że posiada 5 przewodów (żył kabli) na całym odcinku od transformatora do odbiorników w instalacji elektrycznej wewn.I jak na razie nie spotkałem jeszcze sieci napowietrznej nn w układzie TN-S.W układzie TN-C-S ,w sieci jest układ TN-C 4-przewodowy a rozdział PEN na N i PE następuje najczęściej w złączu lub rozdzielnicy głównej przy zachowaniu warunku minimalnego przekroju PEN 10mm2 Cu i 16mm2 Al do miejsa rozdziału na N i PE. Wtedy dopiero następuje zmiana układu na TN-C-S. Aby się o tym przekonać dobrze jest przeanalizować schematy układów sieciowych w książkach uznanych autorów atakże symbolikę. Sieci w układzie TN-S jest niewiele i z reguły tam gdzie stacje transformatorowe umieszczone są w obiektach zasilanych z tej stacji.Ponieważ te sieci są droższe.Poz.690 z D.U. nr.75 z 2002.jest już nieaktualna.Sieci TN-C i TT będą istniały długo i wielu forumowiczów zdąży się bardzo zestarzeć zanim one znikną.A pisanie takich bzdur o układach TN-S instalacji zasilanych z sieci TT tylko dlatego że mają 3 lub 5 przewodów to całkowita kompromitacja.Główny problem ze zrozumieniem rysunków układów sieciowych polega na tym że nie zaznaczono miejsc podziału na sieć i instalacje elektryczne wewnętrzne.Pozdrawiam
    menek
    Poziom 19  
    Albercik 321 napisał:
    .... "Przewód PE jest wyprowadzony z uziemienia lokalnego(najczęściej z piwnicy) do tablicy rozdzielczej,a z niej do puszek rozdzielczych. I z zasady z tablicy rozdzielczej prowadzi się każdy przewód PE osobno do każdej "puszki łączeniowej",czyli do każdego pomieszczenia."...

Albercik, i według ciebie to jest TN-S? Brawo... Gdzie w tym opisie masz metaliczne połączenie przewodów PE z uziomem transformatora? Przez brak kilku wyrazów (ważnych!) masz TT z centralnym uziemieniem. Powinieneś zaliczyć egzamin SEP, ale taki prawdziwy, a nie uprawnienia "z przydziału" jak to w kopalniach się praktykuje. Miałem (nie)przyjemność pracować z dwoma byłymi elektrykami "z dołu" - uprawnienia są, wiedza praktycznie żadna. Kwalifikowali się do ponownego wysłania do szkoły...

Co do pralki - jeśli jakieś urządzenie ma wykrywać napięcie na jej obudowie to znaczy, że uziemienie pralki jest o kant d*** rozbić. Osobiście spotkałem się z wyłącznikami różnicowoprądowymi z kontrolą ciągłości przewodu PEN - niestety, nie wszędzie można to zastosować.
    wiewiórka
    Poziom 15  
    Post kolegi Janhen zmusił mnie do refleksji jak nikła jest wiedza elektryków i osób uważających się za elektryków.
    Od dawna jestem zwolennikiem systemu panującego w Japoni i jaki ma się dobrze.. Albo jesteś inżynierem i doskonale znasz swoją specjalność, albo jesteś robotnikiem i z zamkniętymi ustami robisz co ci każą.
    Jak widać w tym temacie wielu ma blade pojęcie o sztuce, a dyskutuje i przekonuje krzykiem do swych wątpliwych racji.
    Proszę Państwa! Zachowujmy się jak cywilizowani ludzie i korzystajmy z dobrodziejstw dorobku intelektualno-technicznego (myślę o niniejszm forum internetowym) i nie zabierajmy głosu w dyskusji jesli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
    Najwyższej rangi wiedza techniczna jest zawarta w normach i na nich należy się opierać wypowiadając choćby słowo. Jeżeli któremuś z was zdarzyłoby się coś ciężko zawalić w sztuce elektryka - czego nie życzę - i stanąć przed prokuratorem to zarzuty będą opierać się wyłącznie na wiedzy z norm i przepisów prawnych. i nie będzie tłumaczenia, że tego nie było w szkole, że tak pisze w książce lub na forum np. elektrody.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany problematyką techniczno-prawną w zakresie elektroenergetyki to zapraszam na fora temu poświęcone np. forum ise, forum sep oraz czytaniem norm, które niestety są odpłatne.

Jeżeli jest tu jakiś moderator to niech zamknie ten temat bo brednie jakie się tu wypisuje to bluźnierstwo.
    dun1
    Poziom 9  
    Czyta, czytam i się dziwie
    Dlaczego nikt nie korzysta z tego co jest na forum. Trochę wyżej znajduje się rysunek WSZYSTKICH RODZAJOW SIECI wystarczy trochę popatrzyć
    i wysunąć wnioski. Nie piszcie na forum o uziemieniach w cieci TN-S bo to są śmiechy, Zgadzam się na główną szynę wyrównawczą.

Pozdrawiam wszystkich
    Szuszu_z_Buszu
    Poziom 13  
    Nie wiem czy ten temat jest zamknięty czy jeszcze nie ale to co się tu dzieje przechodzi ludzkie pojęcie!!!!!!!
    Panowie nie bedę się za bardzo produkował na temat tych instalacji poniewaz za rok dopiero konczę szkolę jako Technik Elektryk Brak mi doświadczenia zeby tu dyskutować...
    Ale piszę poniewaz bardziej załosnego forum juz nie widziałem!!!! Czesto oglądam fora związane z instalacjami elektrycznymi poniewaz chcę się poduczyć do specjalizacji jaką sobie wybrałem (instalacje elektryczne) ale jak patrzę na te wszystkie posty to robi mi się słabo!!! Panowie kolega KJaniczak prosił o pomoc a panowie przerodzili pomoc w kłutnie...
    Wyzywanie się od "pseudoelektryków" jest nie na miejscu jak ktoś napisał coś źle to nalezy mu to wytłumaczyć a nie wyzywać...
    Ale faktem jest to ze jak ktoś nie wie ze w połączeniu 3 faz w gwiazdę otrzymamy N nie powinien zabierać głosu w tym forum!!!!
    Jeszcze jedno nie mieszajcie sieci przesyłowych z instalacjami domowymi!!!!
    Moim zdaniem kolega KJaniczak praktycznie moze sobie przejsc z TN-S na TN-C ale jest to nie zgodne z
    normami...
    I jak zabije koledze KJaniczak zonę dzieci lub kogoś innego z rodziny to nie dość ze będzie rozpacz
    w rodzinie to kolega KJaniczak pujdzie jeszcze za kratki za umyślne nararzenie zycia i nieumyślne spowodowanie smierci...
    Tak ze odradzam bo wszystko dobrze do czasu!!!!!