Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie powinno być napięcie żarzenia w odbiorniku Philips 28PW 8505?

08 Sty 2007 14:52 1563 16
  • Poziom 20  
    Witam!Jakie powinno być napięcie żarzenia w odbiorniku PHILIPS 28PW 8505.Według moich pomiarów wynosi ono 11V.Czy nie jest ono zbyt duże , z tego co wiem żarzenie powinno wynosić ok.6V.Nie wiem czy pomiar jest prawidłowy bo jak wiadomo miernik uniwersalny mierzy napięcia zmienne o kształcie sinusoidy,a odchylaniu jest piła.Czy wynik jest sfałszowany?Podałem doświadczalnie na żarzenie napięcie 2V(zrobiłem zwój na rdzeniu trafoWN) i mimo ,że nie widać blasku w szyjce obraz jest i to całkiem niezły.Wobec tego jakie są objawy wizualne na ekranie zbyt małego i zbyt duzego napięcia żarzenia i jak prawidłowo wykonac pomiar?
  • Poziom 33  
    Witam

"Zwykłym" miernikiem uniwersalnym tak jak napisałeś nie zmierzysz poprawnie napięć i prądów niesinosuidalnych. A z żarzeniem kineskopu nie kombinuj, bo go jeszcze uszkodzisz i będzie wydatek. Jeśli nie masz możliwości zmierzenia tego napięcia miernikiem wartości skutecznej, to oceń kolor katody. Powinien być pomarańczowy. Nie jest to oczywiście najlepsza z metod, ale wystarczy do stwierdzenia, czy nie ma "grubego" błędu. W razie wątpliwości trzeba jednak zdobyć miernik, lub poprosić w serwisie o pomiar tego napięcia, ponieważ zarówno "przeżarzenie", jak i "niedożarzenie" są bardzo szkodliwe dla kineskopu.

Remeknapr
  • Poziom 20  
    Zbyt duże napięcie z pewnościa skraca żywotność kineskopu,a co się złego dzieje przy zbyt niskim napięciu?
  • Poziom 33  
    mirekkk:) napisał:
    Zbyt duże napięcie z pewnościa skraca żywotność kineskopu,a co się złego dzieje przy zbyt niskim napięciu?

Żywotność kineskopu skraca przede wszystkim zbyt niskie napięcie żarzenia. Zbyt wysokie też, ale powoduje dodatkowe zagrożenia:

- skłonność do wyładowań wewnętrznych
    - możliwość odkształcenia elektrod i powstanie zwarć

Remeknapr
  • Poziom 20  
    Czyli prawidłowa wartośc tego napięcia jest rzeczą niezmiernie ważna.Jakie więc powinno być w moim przypadku i jakie są tolerancje odchyłki?
  • Specjalista AGD
    powinno być około 6,3v ale do zmierzenia go jest potrzebny specjalny miernik zwykym uniwersalnym nie zmierzysz bo to jest napięcie o częstotliwości generatora H czyli około 16khz
    ale jak ci swieci żażenie jak na ciemno czerwono to jest raczej jest dobre bo jak by było 11v to żażenie świeciło by jak zwykła żarówka
  • Poziom 43  
    Czy bardziej szkodliwe czy mniej szkodliwe zalezy od różnicy od właściwej wartości 6,3V skutecznego.. Jeżeli będzie większe np. o 10% lub mniejsze o 10% to większe jest bardziej szkodliwe-możliwość "odparowania " katody ,ewentualne zwarcia itp. Mniejsze powoduje powstawanie "nagaru" i przy "aktywacji" kineskopu prędzej daje pozytywne rezultaty.Można zwykłym miernikiem prawie dokładnie zmierzyć napięcie żarzenia kineskopu. Wystarczy pomiarów dokonać na" pewnej ,sprawdzonej, wartosci tego napięcia ,i wiedzieć ile pokazuje swój miernik.Mierzymy na zakresie np. 200V zmienne(Miernikiem np.M 830B) w jednym kierunku i odwrotnym kierunku i w tym mierniku pomiary zawierają sie w przedziale 3,7-4,1V i to jest mniejwięcej równe 6,3V mierzone miernikiem wartości skutecznej. Na takim mierniku tak sprawdzałem ale po wymianie trafa itp. sprawdzam właściwym miernikiem czyli wartości skutecznej. Tamten sposób pomocny w terenie dla orientacji.Tolerancja czym mniej % tym lepiej .10% więcej to praktycznie kineskop roku nie wytrzyma.
  • Poziom 20  
    To czegoś nie rozumiem.Jeśli mój uniwersalny miernik wykazał 11V to wartość skuteczna wynosi ok.17V.Jak to możliwe ,że przy takim napięci włókno nie uległo spaleniu?Czy jako zastępcze żródło mogę zastosować dwa zwoje na rdzeniu WN i doprowadzić napięcie przez ewentualny rezystor 4V(pomiar miernikiem uniwersalnym)?
  • Poziom 43  
    Napisałem,że test swojego miernika przeprowadzić na pewnym, sprawdzonym napięciu żarzenia (może być to TV w miare nowy gdzie jeszcze nikt nic nie robił)i wtedy masz porównanie ile pokazuje twój miernik.Nie wiem jaki masz i ile powinien pokazywać twój miernik. To są wskazówki jak dojść ,żeby ewentualnie mierzyć swoim miernikiem orientacyjnie żarzenie. PS. Po co mierzyłeś to napięcie?
  • Poziom 20  
    Na obrazie pozawia się efekt szybkiego migotania obrazu, który ustępuje po lekkim puknięciu w szyjkę.Jakiś czas temu pisałem o tym na forum i poradzono mi żebum zajoł się napięciem żarzenia.
  • Poziom 13  
    Pewnie chodziło o wyseparowanie żarzenia a nie o zmianę jego wartości.
  • Poziom 20  
    Więc jak prawidłowo wyseparować żarzenie?
  • Poziom 43  
    Nie wiem co macie na myśli "wyseparować żarzenie"-odizolować od masy?
  • Poziom 13  
    Tak jak wcześniej napisałeś, nawinąć na trafo WN uzwojenie ale bez miernika żarzenia jest to najlepsza droga do uszkodzenia kineskopu.
    Jeżeli chcesz koniecznie zrobić to sam nawijając uzwojenie ustaw takie napięcie jakie wskazuje ci miernik w obecnym stanie.
    Pamiętaj o odcięciu obecnego zasilania z masą włącznie
  • Poziom 20  
    Dzięki za porady.Pozdrawiam!
  • Poziom 23  
    Różne mierniki mogą pokazywać różne wartości, generalnie każdy miernik może pokazywaćinną wartość.

Jest pewna metoda zmierzenia wartości skut.nap. z dokładnością około 10%.
    Należy znaleźć zarówkę (dwie żarówki), która przy napięciu 6,3V będzie pobierać mniej więcej tak sam prąd jak żerzenie kineskopu (polskie kineskop 22cale pobieta około 0,9A)

Żarówkę tą podłączyć do TV zamiast kineskopu, następnie drugą taką samą żarówkę podłączyć do zasilacza nap. stałego najlepiej z płynną regulacją napięcia. Ustawić napięcie na zasilaczu tak aby "Na oko" żarówki świeciły jednakowo. Wartość nap. stałego podana na drugą żarówką będzie w przybliżeniu równa wartości skutecznej nap. pierwszej żarówki.

Metoda ta jest opisana i stosowana w miernictwie elektrycznym, na podstawie doświadczeń ustalono że błąd tej metody to okoł 10%.
  • Poziom 43  
    Plus 10% dla kineskopu to jego smierć w ciągu roku.Już lepiej polecałbym pomiar metodą jak opisałem czyli swoim miernikiem pomiar na "pewnym" TV ,zmiana biegunowości przy pomiarach bo po zmianie wartości się zmieniają ,i wiedzieć,że takie wskazania miernika to jest właśnie wartość skuteczna 6,3V napięcia żarzenia kineskopu.Jeszcze dodam,że napięcie wyższe jest bardziej szkodliwe dla kineskopu niż proporcjonalnie niższe. Może ,analogicznie jak diagnozowanie trafopowielaczy,kineskopów, dać także ten temat?