Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak duże bazy mogą być w OutlookExpress?

mirekk36 09 Jan 2007 13:00 2685 13
 • #1
  mirekk36
  Level 42  
  Witam,

  mam taki problem, otóż gdy bazy danych (maili) pliki *.dbx rozrosną się łącznie do ponad 10-15GB to często zaczyna mi tenże OutlookExpress "świrować" polega to na tym, że albo są problemy z wysyłaniem wiadomości (najczęściej) ale także z odbieraniem maili (rzadziej). Myślałem wiele razy, że to problem gdzieś tam gdzie mam konto u provider'a ale NIE. Zawsze gdy na szybko np usunę te bazy i Otlook utworzy je na nowo (czyste) to odrazu wszystko działa bez najmniejszego problemu.  W związku z tym, próbowałem robić narzędziami zawartymi w Outlook'u kompaktowanie bazy, oczyszczanie nagłówków itp ale to niestety NIC a NIC nie daje :( .... Dodam, że sporo różnych maili to duże wiadomosci z załącznikami po nawet kilkanaście MB....

  Czy miał już ktoś podobne doświadczenia z OtlookExpresem? czy jedynym ratunkiem jest ciągłe kasowanie danych aby nie dopuszczać rozrostu baz do takich ogrmonych rozmiarów bo on sobie z nimi nie radzi?

  czy może są jeszcze jakieś sposoby na ich naprawę o których ja nie wiem narazie???

  pozdrawiam i czekam na jakieś sugestie - podpowiedzi
 • #2
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  10-15GB? Jeśli faktycznie tyle jest, to oznacza 15000 (nie kłócąc się o ten kilometr, który ma 1024 metry :D) wiadomości po 1M każda :D. Gratuluje łącza które potrafi przepchnąć taką pocztę.
  Co mi się nasuwa:
  1. Błędne wyświetlanie informacji o wielkości plików.
  2. Wikusy/adaware, które generują rzeczywisty, lub "wirtualny" ruch w outlooku.

  Przeskanuj dyski antywirusem (sugeruje jakiś online), korzystając z trybu awaryjnego (z obsługą sieci)
  Program spybot (lub inny szukajacy adaware)
  Sprawdź, czy po właczeniu komputera, bez żadnych aplikacji "internetowych" nie wysyłasz/odbierasz czegoś (zakładka "sieć w menadżerze zadań).
  Napisz nam dokładnie które pliki sa tak duże (pliki .dbx)
 • #3
  MAXO17
  Level 1  
  witam

  to wygląda na problem OExpressa,
  Co i jak bym testował

  1. Meadżer Zadan- odpalgoprzed uruchomiemieniem OEXP
  obserwujczy niezaczyna zabierać zbyt dużoRAMU.
  jak zacznie to by znaczyło że próbuję listy wiadomości pchać do ramu - to by było bad

  2. Jeżeli naprawdę koniecznie musisz przez cały rok trzymać kopie Odebrane i tammasz te załączniki po kilkamega, naucz uzytkoników zapisywać je regularnie i kasować.

  3. Mysle że powinienieś tez Ustanowić Reguły Poczty przychodzącej
  np:. dla każdej wiadomości z załącznikiem i Tematem np: "Skany..." przenieś ją do folderu.....
  - może podział jednej dużej Skrzynki Odbiorczej na kilka pod skrzynek a co za tym idzie kilka osobnych plików *.dbx spowoduję poprawe.

  Winda niegdy nie lubi dużych plików (kilkagiga) a już zwłaszcza w folderze Documents And Settings -a tam jest domyślnie folder Identities - czyli magazyn OExpresa

  Walcz
  Zmien klienta poczty

  Pozdrowienia


  oczywiście wirusy/robaki wyeliminuj
  Uruchom przed OExp w Oknie MsDos -komende: netstat /a
 • #4
  mirekk36
  Level 42  
  ... co do rozmiaru wszystkich plików nie przesadziłem ;) wiem, że to przegięcie trochę ale tak jest ;)... te pliki to standardowe jak "skrzynka nadawcza.dbx", "..odbiorcz.dbx" oraz wiele innych jeśli mam utworzone podfoldery w outlook'u.

  Fakt nie wspomniałem, że na tym komputerze pracuje mi i to z powodzeniem NAV2006, a od kilku dni NAV2007 ... pełna legalna wersja. Od czasu gdy używam tych NAV praktycznie zbędne stały mi się takie programiki jak SpyBot czy AdAware ponieważ NAV od wrsji 2006 bardzo ładnie "chlasta" takie badziewie ;) ... ale o czywiście co jakiś czas tak dla sprawdzenia załączam spybot'a , który w zasadzie nic nie wykazuje - więc na tym polu jest raczej czyściocha. Oczywiście sprawdzane na 100% również w trybie awaryjnym - to podstawa często aby się dobrać do niektórych robali.

  .... te pliki baz są tak duże oraz maile tak duże bo mam łącze synchroniczne 4MBit(w każdą stronę) więc nie ma żadnych problemów aby odbierać takie wielkie maile po kilkanaście Mega a największe zdarzały się po 27-30MB !!!! - masakra ;) - Bierze się to stąd, że pracuję czasem dla poligrafii i otrzymuję takie wielkie i nieskompresowane pliki graficzne robione w corelu lub innym Adobie ;), nie mówiąc już o czasem na żywca wysyłanych do mnie plikach typu TIFF.

  .... sam się łapię nieraz za głowę jak sprawdzam wielkości tych baz - i zauważyłem już tak pod dłuższym czasie (dobrych kilka miesięcy), że gdy bazy jak mówię przekraczają tak naprawdę 5-8GB to zaczyna się wszystko sypać nieraz....

  co do wysyłanych maili to występuje czasem dziwolągowaty efekt, że napisany mail (krótki tekst) wpada do skrzynki nadawczej i biedak próbuje się wysłać, męczy się a potem się okazuje, że dotarł do adresata w takiej samej postaci ale np 8 razy natomiast z mojej skrzynki nadawczej nie zniknął.

  wtedy robię tak: cały folder Outlook ( z bazami ) przenoszę (move) gdzieś na bok. Przy wyłączonym Outlook'u. Następnie odpalam tego Outlook'a - on odtwarza sobie podstawowe i czyste bazy. Piszę wtedy ten sam krótki tekst do tego adresata do którego pisałem przed zlikwidowaniem baz i tym razem mail wpada szybko do skrzynki nadawczej, zostaje błyskawicznie wysłany oraz przeniesiony do elementów wysłanych, a odbiorca otrzymuje go jeden raz - czyli wtedy działa wszystko jak powinno. Aby się upewnić - przywracam poprzednią sytuację. Wyłączam Outlook'a, kasuję bierzące bazy i w ich miejsce znowu robię move tych które przed chwilą odłożyłem "na bok". Otlook startuje i mam dokładnie znowu pdobną sytuację jak poprzednio - czyli nie chce mi się albo wogóle nic wysłać albo wysyła się po kilka razy ;) ....

  ... co ciekawe - zaczynam "ręcznie" czyścić bazy - kasując mail po mailu ze wszystkich folderów. Usuwam ich ogromną większość i zapuszczam kompaktowanie - i co? .... to głupie kompaktowanie nie potrafi już zmniejszyć tych nadętych baz.

  Robiłem jeszcze tak, że zamiast przywracać te bazy odłożone "na boku" za pomocą move - udpalałem Outlooka na czystych bazach i zapuszczałem import wiadomości wskazując jako źródło te odłożone. I tu co ciekawe po baaardzo długotrwałej operacji (wiadomo mega giga ilości) ale czasem po takim odzyskaniu - bazy zmniejszyły nieco swoją pojemność o ok 20% i działają tak jeszcze ale naprawdę niedługo - może tydzień albo dwa i znowu ta sama awaryjna sytuacja. Takie odzyskiwanie poprzez import kończy się jednak czasem zawieszeniem biednego Outlooka na jakimś etapie i Quniec ;)

  .... niestety takie importowanie to bardzo długie operacje nawet pomimo tego że procek mam np Celeron 2,8GHz a pamięci RAM 512 lub 1Gb . Wszystko oczywiście na Windzie XP Home OEM

  .... i dlatego teraz po tych moich wyczerpujących mam nadzieję wyjaśnieniach może ktoś będzie mógł coś się wypowiedzieć, czy spotkał się z czymś podobnym albo poprostu potwierdzić mi, że robię głupotę doprowadzając do takiego zwiększania baz bo Outlook sobie z tym nie radzi? albo jeszcze inne sugetie

  - specjalne dzięki za zainteresowanie i pierwsze sugestie dla kolegi forestx - nie sprawdzałem jeszcze tylko w menadżerze czy w czasie tych problemów coś nie dzieje się w tej zakładce sieć - ale jak mówię z powodu narazie zaufania do swoich antyvirusów - jednak sprawdzę

  pozdrawiam

  Dodano po 2 [minuty]:

  kolega MAXO17 napisał:
  Quote:
  "Jeżeli naprawdę koniecznie musisz przez cały rok trzymać kopie Odebrane i tammasz te załączniki po kilkamega, naucz uzytkoników zapisywać je regularnie i kasować. "


  mi właśnie na podstawie własnych doświadczeń to właśnie też przychodzi tylko do głowy (ale jak słusznie kolega wyczuł - ciężko niektórych ludzi odzwyczaić od tego - a potem, żądają cudów ;) )

  ( a własnie wrzucanie tych skanów do podfolderów ale utworzonych w outlooku nie pomaga niestety)

  - ale dzięki za sugetie jeszcze aby popatrzeć w menadżerze co się dzieje z pamięcią przy uruchamianiu otlooka
 • #5
  labas
  Level 17  
  Witam
  A co z dyskiem i partycjami (wielkość) ?
  Czy oby nie brakuje miejsca na dysku , na którym jest Outlook ?
 • #7
  paweliw
  IT specialist
  Obawiam się, że problem mirekk36 to niestety "specyfika" Outlook Expressa.

  Mam cztery tożsamości i w każdej jest często identyczny problem, mimo iż np. Skrzynka nadawcza, Elementy usunięte itp. są całkowicie puste to ich rozmiar jest znaczny (jak na moje potrzeby - kilka, kilkdziesiąt MB).
  Kompaktowanie nic nie daje (lub zmiana rozmiaru jest minimalna). Podobna sytuacja jest gdy w folderze jest kilka małych wiadomości, parę Kb a rozmiar folderu parę MB !

  Jedyne rozwiązanie jakie stosuję (jak na razie najskuteczniejsze) to usunięcie pustego folderu (mającego znaczący rozmiar) przy wyłączonym programie, po włączeniu programu folder zostaje "odtworzony" z minimalnym rozmiarem. Dotyczy to każdego folderu, także tych stworzonych "ręcznie" przeze mnie.
  Przy kilku małych wiadomościach w danym "dużym folderze" przenoszę je do nowego pustego folderu a "duży folder" kasuję ręcznie.
  Np. tuż przed napisaniem tego tekstu rozmiar skrzynek wynosił ok. 160 MB a po wykonaniu kasowania ręcznego rozmiar spadł do zaledwie 75 MB ! Jeżeli u mnie jest ponad 50 % spadek rozmiaru to ciekawe jaki będzie u Ciebie !

  Proponowałbym oprócz okresowego kasowania "ręcznego" zbyt dużych folderów dodanie kilku-kilkunastu własnych folderów i wykorzystanie reguł wiadomości aby ilość (i rozmiar danych) nieco bardziej "rozłożył się" w większej ilości folderów (tak jak wcześniej polecał MAXO17).

  Dobrze też byłoby zmienić domyślny folder Outlooka w inne miejsce (najlepiej poza dysk/partycję systemową) i oczywiście sprawdzenie wszelkich wcześniej polecanych operacji na dysku twardym czy problemu robactwa.
 • #8
  mirekk36
  Level 42  
  no dzięki kolego paweliw ;) ... myślę że również i twoje przemyślenie:

  "to niestety "specyfika" Outlook Expressa"

  jest kolejnym kamyczkiem, który potwierdza też te moje obawy, ale wolałem się tu dopytać bo może jednak ktoś miałby jakieś cudowne narzędzie do naprawy tych baz - bo tak to trzeba nazwać. Te bazy nie chcą w pewnym momencie się kompaktować tzn nie potrafi ten mechanizm usunąć pustych czy nie używanych rekordów i dlatego tak się dzieje (dowodem na to jest to o czym pisałem wcześniej, że zaimportowanie takiej bazy jeśli się już powiedzie powoduje , że zmniejsza się ona drastycznie, rekordy układają się po kolei, nie ma dziur i przez jakiś czas działa to ok).... w moim przypadku następuje to już poprostu prawie nagmninnie gdy ci moi użytkownicy - a mam takich w zasadzie 2 upierdliwych, którzy z uporem maniaka nie chcą na bieżąco kopiować sobie tych wiadomości na zewnątrz poza Outlook'a. A zaleciłem im już naprawdę najprostszą metodę - tzn przeciągnięcie myszką wiadomości do folderu archiwum ale założonego na pulpicie (w zasadzie na pulpicie zrobiłem im tylko skrót do folderu gdzieś tam na innym dysku) .... i ci którzy jakoś próbują tak pracować i utrzymują rozmiary poczty rzędu 2-3GB max to jeszcze jakoś im to działa - a tym którzy przekraczają to ponad 5GB to już masakra....

  dzięki więc za zainteresowanie i tak chyba należy uznać że outlook biedny nie radzi sobie w pewnych sytuacjach. Pomijam tu oczywiście sprawy robali i wirusów bo one oczywiście mają ogromny wpływ na działanie poczty - ale ja mam je jak pisałem ładnie wyeliminowane.

  pozdrawiam
 • #9
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Limitem wielkości pliku dbx jest 2 GB.
 • #10
  mirekk36
  Level 42  
  ooo a to bardzo ciekawe, tzn jak widać na moim przykładzie potrafi się rozrosnąć jak "wrzód" do większych rozmiarów - ale ma kolega tę informację z jakiegoś źródła konkretnego czy też raczej z własnych doświadczeń??. Z chęcią zobaczyłbym jakieś właśnie informacje o tego typu problemach najlepiej pochodzące z samego microsoftu ;) ... ale czy to możliwe?

  dzięki i pozdrawiam
 • #11
  Atreyu
  Level 22  
  To ja też wtrącę swoje "dwa grosze"
  Zajmuję się zawodowo informatycznym serwisem outsourcingowym w różnych firmach (głównie nieruchomości). Mogę jedynie potwierdzić że sytuacje takiej jak opisana powyżej zdarzały się bardzo często na OE i pełnym Outlooku. Kiedyś nawet wysypała się taka baza w jednej z firm z całą korespondencją w skutek czego firma pozbyła się przechowywanych tam ważnych maili. Jedyne rozwiązanie jakie jest skuteczne to wdrożenie innego mailera - chociażby Thunderbirda który zapisuje bazy danych w zasadzie w czystej tekstówce, edytowalnej pod praktycznie każdym porządnym edytorem. Przykro to stwierdzić ale produkty MS są niestety właśnie takie...
 • #12
  mirekk36
  Level 42  
  no bywają "takie" ;) ... ale w przypadku Outlooka trzeba przywołać przysłowie - "darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda" ;) .... i rację ma też kolega, że trza powoli myśleć o wdrażaniu innego softu do maili ;) ... pozdrówka
 • Helpful post
  #13
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  mirekk36 wrote:
  ale ma kolega tę informację z jakiegoś źródła konkretnego czy też raczej z własnych doświadczeń??. Z chęcią zobaczyłbym jakieś właśnie informacje o tego typu problemach najlepiej pochodzące z samego microsoftu

  Uprzejmie proszę: http://support.microsoft.com/kb/903095