Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ miękiego startu do szlifierki kątowej.

09 Sty 2007 21:32 6925 10
  • Poziom 23  
    zrobiłem układ miękkiego startu na u2008b do szlifierki kątowej i przy starcie układ podaje silny impuls - występuje szarpnięcie. Szukałem czegoś na ten temat na forum, ale nic nie znalazłem.
  • Poziom 40  
    Witam
    Jeśli szlifierka jest na silniku asynchronicznym, to tylko falownik może pomóc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Witam,
    to jaką moc znamionową ma silnik tej szlifierki?
    Skoro do wiertarek ręcznych z silnikiem uniwersalnym, można nabyć układy regulatorów z triakiem sterowane fazowo, to jaki to problem by taki wyłącznik-regulator wmontować do wspomnianej szlifierki?

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    przede wszystkim, to w układzie podanym tam (Figure 1-1 i Figure 1-2):
    http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc4712.pdf zmieniłbym sposób zasilania układu sterującego triakiem.
    Między katodę diody D1 a rezystor R1 należy włączyć anodę diody Zenera na 13V/500mW, a jej katodę do GND (dolny zacisk zasilania i pin-4 U2008B).
    W szereg z rezystorem R1, który należy zmiejszyć do ok. 1/0,5W, należy włączyć kondenastor typu X2 (taki, jakie stosowane są w filtrach sieciowych) o pojemności 220nF/250V~.
    Dioda D1 może być niskonapięciową diodą Schottky'ego, np. 1N5817 (lub ...18/19).
    Co prawda, jak to wynika DataSheet, układ ten ma wewnętrzy stabilizator ograniczający jego napięcie zasilania do ok. 14V, ale z autopsji wiem, iż na dobre to temu układowi nie wychodzi (jest bardzo gorący, a po zmianie sposobu zasilania na proponowany przeze mnie jest znacznie chłodniejszy).

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Zrobiłem ten układ z EP , odwróciłem polaryzacje kondensatora i efekt jest taki, że regulacja obrotów jest OK, miękki start też jest, tylko że co 2-3 raz szarpnie przy starcie. Moc szlifierki 2300W, i wsadziłem triak BT 137 - powinno wytrzymac, zobaczymy
  • Poziom 23  
    nie montowałem wogóle zenerek.
  • Poziom 19  
    kolego Quarz odświeżam temat tylko po to by potwierdzić 100% działanie twojej modyfikacji , działa pięknie :)