Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polonez zegary

ROKAR1 09 Sty 2007 23:16 3144 17
    ROKAR1
    Poziom 2  
    Proszę o pomoc, w moim Poldku 1,5 SLE wymieniłem zegary na nowsze od Caro, nie mogę sobie poradzić z obrotomierzem, który pokazuje 2x wyższe obroty niż powinien. Podpowiedzcie co zrobić i jak. Pozdrawiam.:cry:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    DOHC
    Poziom 19  
    masz wskazniki od wersji abimex albo bosch i dlatego , nic z tym nie zrobisz musisz kupic zegary od gaznikowego poldka i je zalozyc (mi wpadly za 15zl) , albo na upartego sam obrotomierz wymienic ale to gra nie warta swieczki
    Karol966
    Poziom 30  
    jeżeli pokazuje Ci 2 razy wyższe obroty to załóż dzielnik częstotliwości przez 2 przed wejściem licznika pomiedzy cewką zapłonową(modułem) u mnie to był chyba kabel brązowa, a samym licznikiem i będzie ok. Też wymieniłem zegary na nowsze ale mam problem bo mam uszkodzony uk scalony w obrotomierzu i powyżej 3tys obr wskazówka opada
    DOHC
    Poziom 19  
    karol zegary z abimexa a ty masz gaznik tak ?
    ROKAR1
    Poziom 2  
    Karol
    Ja mam gaźnikowca i wiem że trzeba założyć dzielnik impulsu, i chodzi mi właśnie żeby ktoś podpowiedział jak go zrobić!!!!!!!!!!!!! i ewentualnie schemat takiego dzielnika.
    Pozdrawiam
    Karol966
    Poziom 30  
    dzielnik częstotliwości zrobisz np na dowolnym liczniku, przeżutniku itp. ja na kiedyś zrobiłem na przeżutniku JK i na D, ukŁad taki pracowaŁ jak dwójka licząca z wypeŁnieniem 1/2, opis ukŁadu znajdziesz w aplikacjach a jaki to ukŁad ma dyc (oznaczenia to niestetyz gŁowy nie odpowiem) jak sobie nie poradzisz to pomogę a na teraz mam sporo roboty wię dopiero jak sobie nie poradzisz umieszcze schem itd, licze na to że dasz sobieradę;-)
    ROKAR1
    Poziom 2  
    Witaj Karol
    Jak narazie tylko Ty mądrze odpowiadasz na moje pytanie!!! Mam prośbę żebyś jednak podrzucił schemat ideowy takiego dzielnika. Na cyfrówce nie zabardzo kumam.
    Pozdrawiam Rokar1
    ryborz
    Poziom 23  
    Układ cmos 4020. Trzeba sprawdźić czy licznik jest zasilany impulsem 5V. Jeśli tak podłączamy do 4020 zasilanie ze stabilizatora np. 7805. Na 4020 podajemy impulsy z modułu a z wyjścia Q1 impulsy do obrotomierza.
    Karol966
    Poziom 30  
    witam, spróbuj zrobić coś takiego:

Polonez zegary

dzielnik powinien dziaŁać na 99,9%;-)
    nie mam pewności co do poprawnych konfiguracji tranzystorów ale ja tak bym zrobiŁ, na wejście CLK lepiej podać max 5V, z tąd ten pierwszy tranzystor a na wejście licznika chyba można podać 12, z tąd ten drugi tranzystor. Najlepiej gdybyś zmierzyŁ jaką amplitudę ma sygnaŁ idący do licznika, z resztą sobie wtedy poradzisz. w zaŁączniku pomniejszone zdjęcia. do nóżki 14 ukŁadu 4013 przylutuj kondensator 100nF i to chyba na tyle, powodzenia:-)
    POZDRAWIAM
    Załączniki:
    łowieca
    Poziom 30  
    Witam
    Czy dało by rade wyskrobac jakiś mnożnik czestotliwości ??
    Mam obrotek z poloneza na wtrysku i chce go założyć do maluszka, ale pokazuje 2x za mało rpm.
    Karol966
    Poziom 30  
    mhy, no nie wiem, być może da się toi zrobić ale to nie byłoby już takie prostę, trzeba by użyć podwajacza częstotliwości wykonanego na wzmacniaczu operacyjnym. Sorki, w sumie to jednak jest to prostrze od dzielnika, bo układ mam mniej nóżek:-D, z tego co pamiętam wejście odwracające i nieodwracające łączysz razem i to jest wejście a wyjście to juz bez zmian
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda
    użyj szukaja i znajdź posty na temat zakładania obrotomierza od poloneza do malucha nie potrzeba całej masy elektroniki zmiana jednego kondensatora i po sprawie (nie pytaj mnie którego, to znajdziesz w postach)
    Karol966
    Poziom 30  
    ryborz a ja pamiętam jak dziś jak na pracowni elektronicznej badalem taki układ i byłon na wzmacniaczu operacyjnym i na 90% tak jak to opisałem ale głowy faktycznie nie dam, fakt faktem można zrobić to jak inni piszą prościej więc po co utrudniać sobie życie
    SSobula
    Poziom 11  
    Witam. I jak tak Rokar, dziala Ci ten dzielnik??? Bo ja też sukam czegoś pdobnego do motocykla.
    Pozdrawiam
    szymtro
    Poziom 30  
    Żadnych dzielników w tym mechanizmie.
    Miernik jest analogowy i potrzeba wymienić główne elementy RC na inne i potem zestroić częstotliwością sieci (przez trafo). Coś takiego nawet nieelektronik da radę zrobić w domu bez dodatkowego sprzętu laboratoryjnego.

Rób zdjęcia - będziemy radzić co i na co wymienić aby było dobrze.
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ile i jakich zegarów od poloneza szukacie? Bo używek to teraz można mieć na tony i nie warto się bawić w jakieś wynalazki.