Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik pralki TAMAT500 - parametry znamionowe + podłączenie

DZIKU5 10 Sty 2007 11:19 13562 9
  • #1 10 Sty 2007 11:19
    DZIKU5
    Poziom 10  

Witam!

Mam silnik od pralki TAMAT500, który chciałbym zamontować do mojej małej tokarki. Niestety na silniku nie ma tabliczki znamionowej i nie wiem jaka jest jego moc oraz obroty na obu prędkościach. Długo grzebałem w forum, ale nie znalazłem tych informacji (pewnie zaraz ktoś pogrzebie i mi je znajdzie...).
    Jest też druga sprawa: jeśli się okaże, że moc jest wystarczająca (0.5kW wystarczy) to chciałbym ten silnik podłączyć tak, aby móc używać zarówno wolnego jak i szybkiego biegu, ale nie wiem jak to zrobić.
    Wcześniej znalazłem na forum schemat podłączenia, ale dla mnie jako laika jest on niewystarczający - potrzebuje "łopatologicznego" wyjaśnienia które kable z czym połączyć, jakie kupić przełączniki, gdzie i jaki zamontować kondensator (jest potrzebny do zmiany kierunku obrotów?) no i na zakończenie gdzie do tego wszystkiego podłączyć kabel do sieci. Bardzo proszę o pomoc, mam mnóstwo roboty a maszyna stoi.

Równocześnie zapraszam na forum rowerowe www.bikeaction.pl oraz forum cnc: www.cnc.info.pl

Pozdrawiam!
    Paweł

dzikus-cnc MAŁPA o2 KROPKA pl

1 9
  • Pomocny post
    #2 10 Sty 2007 12:02
    staszekf
    Poziom 32  

Wtyczka silnika od lewej do góry 1, środek 2 ,po prawej góra 3
    Od lewej dół 4, środek 5, poprawej dół 6,

Zasilanie na 1i2 między 2i5 C = wirowanie
    Zasilanie na4i3 miedzy 3i6 C = obroty wolne lewe
    Zasilanie na4i6 miedzy 6i3 C =obroty wolne prawe
    Tak moge pomóc .Powodzenia

3
  • #3 10 Sty 2007 12:21
    DZIKU5
    Poziom 10  

No i właśnie o taką konkretną odpowiedź mi chodziło. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć o parametry kondensatora, który powinien być zastosowany i o to jak podłączyć wirowanie w drugą stronę.
    No i oczywiście czekam na parametry silnika takie jak jego moc i prędkość obrotowa na obu biegach.

3
  • Pomocny post
    #4 10 Sty 2007 13:03
    staszekf
    Poziom 32  

Kondesator przy Tamacie 20 mikro . Wirówka chodzi tylko w jedna strone, obroty wole prawo lewo. Co do mocy i obrotów to nie mam tego silnika przy sobie i narazie nie odpowiem, Przybliżona moc na wirowaniu około 1kW. Pozdrawiam

0
  • #5 10 Sty 2007 22:45
    DZIKU5
    Poziom 10  

Czy żeby wirowanie chodziło w drugą stronę, potrzebne by były dodatkowe dwa wyprowadzenia kabli z silnika?
    Czy naprawdę nikt nie wie, jakie ten silnik ma moce i obroty znamionowe na obu biegach? Jeśli na szybkim biegu ma ok 1kW, to na wolnym pewnie będzie to dużo mniej, pytanie tylko jak dużo? nigdy nie widziałem tabliczki znamionowej od silnika dwubiegowego, ale przez analogię do silników "zwykłych" przypuszczam, że powinno to być tam napisane.

pozdrawiam

1
  • Pomocny post
    #6 10 Sty 2007 22:59
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 11 Sty 2007 01:45
    DZIKU5
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź, żebym tylko jeszcze wiedział ile wynoszą te nieszczęsne obroty to już bym wiedział wszystko. Jeśli rzeczywiście jest to ok 350W na wolnych to już będzie dawało radę.
    Nawiasem mówiąc właśnie się dowiedziałem, że mój ojczulek ma w domu dwa nowe silniki od ruskiej pralki WIATKA (czy jak to się tam pisze). Z tego co pamiętam pralka ta była duża i ciężka, więc chyba tamten silnik powinien być mocniejszy? Niestety ojciec sprawdzi tabliczkę znamionową dopiero w niedzielę, a ja muszę podjąć decyzję czy robić z tego co mam, czy czekać na tamten silnik. Który Waszym zdaniem jest lepszy - czeski czy ruski?

0
  • Pomocny post
    #8 11 Sty 2007 08:01
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Witam
    W Wiatkach był stosowany silnik ruski i czeski,a jeśli chodzi o silnik z Tamat 500,to mam zapisane w danych moc:815/280W,a obroty:2820/280.

4
  • #9 11 Sty 2007 08:17
    DZIKU5
    Poziom 10  

Dziękuję. Nie spodziewałem się aż tak dużej rozbieżności w obrotach, ale mi to bardzo na rękę.

1
  • #10 10 Paź 2008 15:39
    grzegorz3714
    Poziom 1  

zasilanie daj na zaciski 1-5 a konensator na 2-5 będziesz miał odwrotne obroty

1