Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RADMOR 5102-T trzeszczy 1 kanal

smc 10 Sty 2007 16:38 3466 17
  • #1 10 Sty 2007 16:38
    smc
    Poziom 2  

Witam.
    mam nastepujacy problem:
    W moim radmorze 5102-t jeden kanal (prawy przód-25w) znieksztalca dzwiek.(Szumy trzaski...itp) Na poczatku myslsalem ze to cewka sie przepalila w glosniku ale podlaczalem inne sprawne glosniki do tego kanalu i to samo:(.... Dodam jescze ze przyczyna moglo byc zwarcie kabli przy głośniku... Jezeliby ktos wiedzial co sie stało oraz jak to mozna naprawic to bylbym wdzieczny...

0 17
  • #2 10 Sty 2007 18:48
    dzimi
    Moderator

Częstą pzryczyną takiego tzreszczenai może byc brudny potencjometr wzmocnuienia - wyczyść go.

0
  • #3 10 Sty 2007 18:53
    Qbuś
    Poziom 38  

Jeżeli zechcesz przebrnąć przez temat to tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic112320.html znajdziesz odpowiedź.Jeżeli nie to użyj funkcji "szukaj" tematy bardzo podobne o RADMORACH były kilka razy na forum i nie ma potrzeby powtarzać po raz kolejny........sprawdź bezpiecznik potem tranzystor...itd...........

0
  • #4 10 Sty 2007 19:00
    renegat...
    Poziom 22  

WITAM
    też mam taki problem jutro sie zabiore za to:-) na poczatek planuje zamienic przewody sygnałowe wejsc do wzmacniaczy mocy zeby sprawdzic przyopadkiem czy to nie róznicówka:-) jak to nie pomoze wezme sie za szukanie usterki w przedwzmacniaczu u mnie np ten sygnał jest taki jakby z tunera FM gdzies on sie przedostawał:-) podejzewam albo potki w co troszke watpie ewentualnei moze przełaczniki i styki w 5102 jest mase przełaczników i mase kabli a u mnei dodatkowo szum wystepuje zawsze:-) za wyjatkiem radia bo wtedy ten szum zaglusza szum radia:-) i tez u mnei jest to na prawym kanale:-)
    pozdrawiam

0
  • #5 10 Sty 2007 19:05
    Qbuś
    Poziom 38  

Panowie !!! Pierwsza sprawa to wymiana elektrolitów!!! potem reszta .W tak leciwym sprzęcie elektrolity nie trzymają parametrów (są powysychane).mam kilka radmorów :D :D :D

0
  • #6 10 Sty 2007 19:38
    renegat...
    Poziom 22  

wiesz co czy ja wiem? to czemu trzeszczy jeden kanał a nie 2? skoro elektroolity sa z tego samego roku? ja juz wiele polskich wzmacniaczy naprawiłem i tylko w jednym wymieniałem kondy sprzegajace ale on był po wylaniu na niego około 1,5 litra napoju gazowanego:-) a takto zawsze albo jakis przełacznik albo cos ale jak inne sposoby nie pomoga to wymienie kilka na próbe:-)no chyba ze na próbe wymienie najpierw elektrolity? w imie nauki?

0
  • #7 10 Sty 2007 19:41
    101823
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 10 Sty 2007 19:51
    laufer888
    Poziom 19  

Witam ścisz całkowicie potencjometrem i jezeli bedzie słychac trzaski to wymien w koncówce mocy tranzystory T1001 i T1002 BC157 na BC 557 one są powodem tej usterki Jesli pomoże to zrób to samo w 2 kanale bedziesz miał spokój

0
  • #9 14 Sty 2007 21:04
    renegat...
    Poziom 22  

ne ne ne :-) u mnie było i napiecie dodatnie i tranzystory róznicowe były w porzadeczku najwiekszym:-)oczywiscie zastosowałem na poczatku wasze rady ale nie pomogło:-)to zmotywowało mnie do pójscia na strych i przytachanie mojego C1-20 i tak sobie jechałem i jechałe od konca i wiecie co sie okazało?ze własnei w prawym kanale pierwsze tranzystory przy samym wejsciu szlak trafił-chodzi o BC413 i BC415 (znajduja sie one na tej płytce co włacznik sieciowy muting i loudnes)ciekawe stosujac test na diody wychodziło ze sa sprawne ale cos tam z nimi było nie tak i generowały one dosc znaczne szumy wzmacniane nastepnie przez dalsze stopnie co mylnie wskazywało na pare róznicową:-)sprytna usterka pozdrawiam aha najpierw tez próbowałęm na wyzej wymienionej płytce od tych becaków wymieniac kondy sprzegajace ale etz nie pomogło;-)

0
  • #10 15 Sty 2007 09:32
    dj master
    Poziom 21  

Nie wymieniaj zadnych tranzystorów.
    Na początku zweryfikuj,czy bezpieczniki -są całe (na płytkach PWM ,czyli koncowe)
    Są tam po dwa bezpieczniki na płytce,jesli gołym okiem nie mozesz sprawdzić czy są cale, uzyj miernika (jesli posiadasz oczywiscie). Przeczyśc także głowki bezpieczników i same gniazda...
    To jest najczęstrza przyczyna...

0
  • #11 15 Sty 2007 12:22
    Athloneq
    Poziom 11  

Ja miałem to samo. Wymieniłem bezpiecznik na płytce końcówki mocy. Stało mi się to jakiś czas temu jak przepinałem kolumny. Widocznie zrobiłem zwarcie. Naszczęście po tym incydencie zakupiłem jeszcze 3 takie bezpieczniki :) Tam są chyba 2x bezpieczniki 250V / 2,5 amp. Ale lepiej sprawdź w schemacie, albo na płytce.

0
  • #12 16 Sty 2007 17:12
    renegat...
    Poziom 22  

a te rady to dla kogo dla mnie?

0
  • #13 15 Gru 2009 10:59
    jackie01
    Poziom 12  

Witam,

Pacjent to Radmor 5102 po 10 letnim odpoczynku. Po osuszeniu sensorow zaczalem lapac Jedynke na AM (sprzet nieprzestrojony). Problem w tym, ze jeden kanał na wyjsciu przez chwile po wlaczeniu ma wysokie napiecie na wyjsciu glosnikowym. Dokladnie to na przewodzie masowym glosnika wzgledem masy radia jest okolo 15-18V. Po pewnym czasie kanal zaczyna grac jednak co jakis czas wlanie w glosnik, trzasnie dosc zdrowo. Odlaczalem przedwzmacniacz i to nie jego wina. Bezpieczniki sprawdzone na PWM sprawdzone. Po podmianie plyty PWM kanalami trzaski sie przeonosza. Czy powodem przebic sa tranzystory sterujace czy raczej elektorlity ?

0
  • #14 15 Gru 2009 16:03
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

jackie01 napisał:
    Czy powodem przebic sa tranzystory sterujace czy raczej elektorlity ?
    Do tej porady się zastosuj.
    laufer888 napisał:
    Witam ścisz całkowicie potencjometrem i jezeli bedzie słychac trzaski to wymien w koncówce mocy tranzystory T1001 i T1002 BC157 na BC 557 one są powodem tej usterki Jesli pomoże to zrób to samo w 2 kanale bedziesz miał spokój

0
  • #15 15 Gru 2009 17:34
    jackie01
    Poziom 12  

Dzieki - juz mam te tranzystorki w drodze ;) Wymienie w dwoch kanalach od razu. Jak bedzie juz gralo to powymieniam elektorlity w preampie. Dam znac jak poszlo.

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

PS. Czy bedzie wielkim bledem uzycie BC557B zamiast A - z noty wynika, ze maja wieksze wzmocnienie...

0
  • #16 17 Gru 2009 20:44
    jackie01
    Poziom 12  

Wymienilem tranzystory T1001 i T1002 w PWM (siedzialy tma oryginalnie bc307A) na BC557 ale nadal strzela od czasu do czasu w tym kanale. Zanim wymienilem te tranzystory czestotliwosc "trzaskow" znacznie spadla - moge sluchac caly dzien i strzeli kilka razy ale czasami zdarza sie jakby zwarcie w koncowce i odcina sygnal i slychac tylko buczenie w glosniku. Podejrzewam, ze pojawia się wtedy napeicie stale na wyjsciu glosnikowym(nie zdaze zmierzyć). Czyzby wina lezala jednak po stronie elektorlitow na PWM ktore po 3 dniach grania sie zregenerowaly i od czasu do czasu ktorys broi ?

Zaznacze, ze wyregulowalem napiecie zasilania oraz prad spoczynkowy ustawiony na okolo 30mA.

PS. Nadal strzela w tym kanale... Podejrzane jest to, ze czasem odetnie sygnal i tylko buczy glosnik wiec zapewne pojawia sie napiecie stale na glosniku - czy to wskazuje na tranzystory sterujace ? Podczas trzasku wzrasta prad spoczynkowy i to bardzo. Prosilbym o porade bo nie chce na pale wymieniac wszystkich tranzystorow na PWM - chociaz sklaniam sie ku przebiajniu ktoregos z tranzystorow sterujacych...

0
  • #18 19 Gru 2009 15:22
    jackie01
    Poziom 12  

Artur k. bezpieczniki jak pisalem poprzednio sprawdozne i jest napiecie na ich wej/wyj. Wymienilem wszystkie elektorlity oraz tranzystory i jak na razie pomoglo. Prawdopodobna przyczyna byl kondensator C1001 10uF na wejsciu syganlu do tranzystorow roznicowych (po wylutowaniu widoczne wybrzuszenie gumowego denka).

Jeszcze czeka mnie wymiana kondensatorow w przedwzmacniaczu gdyz czasem cos strzeli w kanale (jak w starych filamch ;) ) - cos jak dzwiek przeskakując iskry - niezbyt glosny. Na wyciszeniu pokrętłem nie ma tego dzwieku w kolumnie wiec z tego wnioskuje, ze to przedwzmacniacz ? Mam racje ? 10 lat stania dalo sie we znaki kondensatorom...

1