Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VCR Daewoo DV-F34D - nie zwija kasety

Wojtek 24 lata 10 Jan 2007 19:13 2032 8
 • #1
  Wojtek 24 lata
  Level 25  
  Witam.
  Video przyjmuje kasetę i od razu zaczyna ja odtwarzać. Po naciśnięciu przycisku STOP video nie zwija kasety, nie gasi bębna wizyjnego, nie wyłącza się. Można w ten sposób przewijać kasetę w obie strony. Uszkodzenie powstało po wymianie pasków przez jednego z "fachowców". Video rzadko, ale po oddaniu kasety, potrafi ją ponownie pobrać. Poprawione luty, przesmarowana mechanika, oczyściłem nadajnik i odbiorniki podczerwieni czujnika kasety i od razu przestało 2 razy częściej samo z siebie oddawać kasetę. Czy to jeszcze usterka w mechanice? Dziękuję.
 • Helpful post
  #2
  WojtekU
  Level 15  
  Proponuję sprawdzić przełącznik funkcji (mode select switch): usunąć stary smar, wypolerować pola stykowe, ew. użyć jakiegoś tłustego Kontaktu
 • #3
  Wojtek 24 lata
  Level 25  
  Po przeczyszczeniu efekt jest taki, że video w czasie oddawania kasety zwija ją do środka (eject). Nie oddaje zagnieconej i tu wyraźna poprawa. Jednak po naciśnięciu stop w trakcie odtwarzania nadal nie zwija nośnika do kasety i nie wyłącza bębna. Znalazłem w hurtowni elektronicznej nowy "mode select switch" oznaczony jako "multi switch niebieski vp1619" wyglądający identycznie jak mój. Rozumiem że to ten sam jaki mogę kupić i wstawić? Model daewoo DV-F34D.
  Dzięki koledze "WojtekU" za podpowiedzi.
 • #4
  WojtekU
  Level 15  
  Prawdopodobnie ten sprzęt ma tak jak większość współczesnych magnetowidów tzw. Quick Start, tzn. po włożeniu kasety taśma jest wyciągana i startuje drum, przewijanie odbywa się też w tej pozycji. Wydaje się z opisu że sprzęt działa poprawnie. Po ok. 5 min. bezczynności taśma powinna zostać zwinięta i/albo wyłączy się drum.
 • #5
  Wojtek 24 lata
  Level 25  
  Witam.
  Quick start? hmm w porządku, słyszałem o tym ale w odniesieniu do kamer. Możliwe że to video tak ma. Wymieniłem przełącznik funkcyjny, taka sama sytuacja jak po przeczyszczeniu starego. Jednak nowy to nowy, przy oddawaniu kasety zwija (a nie robił tego).
  Nie wydaje mi się jednak żeby przewijanie mogło odbywać się w momencie opasania bębna taśmą. Zabieraki nawet odrobinę się nie cofają, chyba że głowica ma być zajechana przy przewijaniu w taki sposób (po pewnym czasie) i to w tym video jest stanem świadczącym o poprawnej pracy video, przy niezrozumiałych powodach takiego zamierzenia samego konstruktora.
  Hmmm, przewijanie taśmy opinającej zarazem bęben :?: Kiedyś czytałem, że taki objaw to wina procesora syscon a proste videa mają syscon i procesor servo zespolone w jednej obudowie.
  To chyba tyle na temat tego video, przynajmniej oddaje kasety niepogniecione.
  Podziękowania dla kolegi "WojtekU".
 • #6
  Giciomen
  Level 17  
  Kolego, ale magnetowidy maja funkcje szybkiego startu i napinacze taśmy wcale nie muszą drgnąć podczas przewijania. Tak jest napisany program dla procesora Syscon.
  Pozdrawiam
 • #7
  Wojtek 24 lata
  Level 25  
  Witam kolegę "Giciomen".
  Nie wnikam w sprawę jak napisano program dla syscon. Ja tego nie wiem. Nie przeczę, że masz o tym większe pojęcie. Zgodnie z tym co napisał kolega "WojtekU" magnetowid po 5min wyłącza drum i zwija kasetę. Jeśli teraz nacisnę przewijanie obojętnie w którą stronę, magnetowid uruchamia ponownie drum, wyciąga zabierakami kasetę aby nią opasać bęben, i zaczyna przewijać kasetę. Może tak te magnetowidy mają ale w życiu z taką głupotą się nie spotkałem. Miałem Uniwersum, 2 x Akai, 2 x Hitachi itp. Zawsze po STOP musi wyłączyć drum.
  Jak ma: QUICK START i wyciąga kasetę i uruchamia drum, to wciśnięcie rew lub f.fwd musi wpierw zatrzymać drum i zdjąć kasetę z bębna. To video tego nie robi. To jest ewidentnie usterka. Nie można przewijać kasety, która wtedy tak szybko trze po głowicach od bębna przecież to chore. No ale oki. Jeśli jednak tak wygląda program dla syscon, i tak ma się przewijać kaseta, to ja już dziękuję za takie video.
 • #8
  Giciomen
  Level 17  
  By było ciekawiej :) większość nowych magnetwidów tak ma :).
  Pozdrawiam :)
 • #9
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Wojtek 24 lata wrote:
  Jak ma: QUICK START i wyciąga kasetę i uruchamia drum, to wciśnięcie rew lub f.fwd musi wpierw zatrzymać drum i zdjąć kasetę z bębna. To video tego nie robi. To jest ewidentnie usterka. Nie można przewijać kasety, która wtedy tak szybko trze po głowicach od bębna przecież to chore.


  Tytułem wyjaśnienia - w modelach DAEWOO serii DV-F... (i nie tylko) zastosowano mechanizm typu FM w którym wykorzystano system FULL LOADING. Oznacza to, że w trybach:
  - PLAY/RECORD/STOP
  - REVIEW MODE
  - SLOW MODE
  - FF/REV
  taśma opasuje dysk wizyjny :!: