Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodzenie komputera za pomocą wody... z basenu

Viper_One 10 Jan 2007 21:33 12539 28
  • Chłodzenie komputera za pomocą wody... z basenu

Oto bardzo ciekawy sposób na wodny system chłodzenia komputera.
    Pewien posiadacz basenu wpadł na pomysł zmniejszenia rachunków za klimatyzację, oraz prawie całkowitego wyciszenia komputerów w swoim pokoju.

Podłączył on tradycyjny system chłodzenia komputera wodą do układu filtrującego i wymieniającego wodę w basenie.

Po dołączeniu dodatkowej linii do hydrauliki basenu (wymagało to prac ziemnych :) ) oraz dodaniu dodatkowej pompy o znośnym zużyciu energii (ok 85W), przystosowanej do ciągłej pracy, układ w pełni spełnia swoje zadanie.

Oto poglądowy schemat działania:

przed ingerencją w system wymiany wody

po dodaniu zaworów zabezpieczających, pompy oraz linii chłodzenia komputerów

linia chłodzenia

Aby móc odłączać komputery bez potrzeby zatrzymywania całego systemu, na każdej linii (odpływowej i dopływowej) zamontowano zawór kulowy, a pomiędzy nimi dodatkowo zawór pozwalający ominąć komputery.

System ten działa bez żadnych wycieków od sierpnia 2006, temperatura komputerów waha się pomiędzy 30 a 40°C zatem całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

Źródło: www.thebuehls.com

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Viper_One
    Level 12  
    Viper_One wrote 87 posts with rating 27, helped 1 times. Live in city Poznań. Been with us since 2004 year.
    electro
    Level 18  
    faktycznie troche egzotyczny wymiennik ciepla, ale z drugiej strony jesli autor ma komuterow naprawde duzo to mysle ze bedzie to zdecydowanie tansze w eksploatacji (85w), niz np klimatyzacja w typowej serwerowni(900-2500W), bo moze nie wszyscy zwracaja na to uwage ze odebrac temp np. z cpu to jedno, ale co dalej z nia zrobic, w malych pomieszczeniach z kilkunastoma komputerami bez klimatyzacji bardzo szybko osiaga sie bardzo wysokie temp wewnatrz i wtedy zwykle radiatory nic juz nie daja. A tak przy okazji to po gniazdkach na listwie wyglada to na USA
    BuBos18
    Conditionally unlocked
    Wygląda na to, że nie wszyscy pojęli po co on tak zrobił. Oczywiste jest, że nikt nie będzie robił takiej instalacji dla jednego kompa. Jak już ktoś wspomniał o serwerowni - do tego jest właśnie zrobione. Nie chodzi o drastyczne zmniejszenie temperatury (jak widze, niektórzy myślą, że to jest zadanie wc) lecz o zmniejszenie kosztów związanych z chłodzeniem kilkunastu lub kilkudziesięciu maszyn. Jako że basen w pobliżu... to czemu by z niego nie skorzystać... :)
    Jak dla mnie super pomysł :)

Dodano po 1 [minuty]:

PabloSSS wrote:
    Viper_One wrote:

Pewien posiadacz basenu wpadł na pomysł zmniejszenia rachunków za klimatyzację, oraz prawie całkowitego wyciszenia komputerów w swoim pokoju.

Przepraszam co ma do tego klimatyzacja? Jakiś niepełnosprytny był ten właściciel basenu. Pewnie mu upał zaszkodził. 40°C na WC :D:D:D

Ma dużo, bo jak w serwerowni działa z kilkadziesiąt kompów to takie rozwiązanie daje duże oszczędności.
    PabloSSS
    Level 16  
    BuBos18 wrote:
    Nie chodzi o drastyczne zmniejszenie temperatury (jak widze, niektórzy myślą, że to jest zadanie wc) lecz o zmniejszenie kosztów związanych z chłodzeniem kilkunastu lub kilkudziesięciu maszyn.

Mnie wciąż kołacze po głowie to 40°C. Wnioskuje, ze albo woda w basenie wyjatkowo ciepła albo słabe bloki wodne zostały zastosowane.
    Macieks14
    Level 17  
    Witam pomysł fajny ale daj zdjęci procesora bo jestem ciekaw jak to wygląda.
    PEJO
    Level 22  
    "wpadł na pomysł zmniejszenia rachunków za klimatyzację"

nie wiem czy to takie nie ekonomiczne... zamiast paru kW ciagnie 80W
    moim zdaniem komputery były tylko przy okazji...
    prez8s
    Level 33  
    Ja uważam że to bardzo dobry pomysł, wprawdzie instalacja dosyć kłopotliwa, ale do serwerowni w sam raz. Ciepła dużo z tego nie ma, ale zawsze coś, straty cieplne jak widać też można do czegoś wykorzystać, zwłaszcza jeżeli komputery chodzą non stop. To nawet można by pomyśleć aby w podobny sposob chłodzić superkomputery.
    Kiermasz
    Level 19  
    Według mnie pomysł jest znakomity. Nie tyle co oszczędza na prądzie do klimatyzacji a jeszcze ma o wiele ciszej. Tylko ciekaw jestem co jeśli basen zamarznie? (O ile temperatury spadają tak nisko;))
    Lashred
    Level 14  
    Według mnie to jeszce dzięki komputerom tempertura wody w basenie może sie podnieść o jakiś niecały stopień oczywiśćie jeśli kompy chodzą non-stop a basen jest niewielki...
    marcin13
    Level 14  
    Jeśli chodzi o chłodzenie to pomysł przedni. Klimatyzacja tez by z tego była niezła. Wystarczy popatrzyć na wątek o klimach DIY i proponowanych tam projektach ze studnią.
    A jeśli chodzi po podniesienie temperatury wody to na 100% się nie nagrzeje. Mam w domu akwarium 350l i grzałkę 200W która z trudem ogrzewa wodę do 25*C, więc nawet przy małym basenie temperatura wody nawet nie drgnie.
    prez8s
    Level 33  
    marcin13 wrote:
    Jeśli chodzi o chłodzenie to pomysł przedni. Klimatyzacja tez by z tego była niezła. Wystarczy popatrzyć na wątek o klimach DIY i proponowanych tam projektach ze studnią.
    A jeśli chodzi po podniesienie temperatury wody to na 100% się nie nagrzeje. Mam w domu akwarium 350l i grzałkę 200W która z trudem ogrzewa wodę do 25*C, więc nawet przy małym basenie temperatura wody nawet nie drgnie.

Zapodałeś dobry motyw :) Chłodzić komputer wodą z akwarium :), zamiast wymiennika ciepla (chlodnicy) z wentylatorem lepiej przepompowywac wode w akwarium, tylko na wlocie musi byc siateczka, zeby jakiejs rybki nie wessalo :). Komputer sie schlodzi i rybkom będzie cieplej :).
    grzesiek_re
    Level 14  
    a mnie jedno ciekawi ile kompów musiało by byc zeby podgrzac wode w basenie do 60°C...
    ale pomysł jest genialny
    pozdrawiam
    kenobi0
    Level 12  
    Widziałem już różne oryginalne sposoby chłodzenia procka ale basenem to jak do tej pory nie :D Pomysł jest genialny. Jak do serwerowi to świetne rozwiązanie.
    Pozdrawiam :]
    cypherius
    Level 14  
    no woda z akwarium to raczej nie za bardzo... chyba ze masz zawsze wzorcowy porządek zero glonów itp... na moj gust zamuliłoby układ chłodzenia...
    prez8s
    Level 33  
    cypherius wrote:
    no woda z akwarium to raczej nie za bardzo... chyba ze masz zawsze wzorcowy porządek zero glonów itp... na moj gust zamuliłoby układ chłodzenia...

to trzeba by wpuscic pare glonojadków :D
    marcin13
    Level 14  
    Woda z akwa nadawałaby się ale tylko przy porządnym filtrze biologicznym i koniecznie lampie UVC, jednak zbiornik musiałby być dość spory.
    dual
    Level 21  
    Typowy przykład "budującej" dyskusji na najwyższym poziomie . Ciekawe , że moderator tym razem nie interweniuje ? Nawet gdyby serwerownia miała 100 jednostek z zasilaniem 300 W i zakładając , że sprawność cieplna osiąga 30 % ciepło ogrzewające "basen" może mieć moc 9 kW czyli jest odpowiednie dla bojlera , a nie "basenu" . Można wymyślić wiele równie interesujących newsów działających na wyobraźnię lecz wiele z tego nie wynika .
    Cichy666
    Level 20  
    Pomysł ciekawy, chociażby ze względu na "nietypowość"... Ja takie rzeczy popieram...
    tomus2k
    Level 26  
    A co by było jakby spadła któraś z gumowych rurek . Basen w serwerowni !!!! Co to za idiota wymyślił. Dobrze że nie polak.
    mirnies
    Level 11  
    całkowicie sie z wami nie zgadzam oczewiscie problem moze wystąpic z czystoscia wody w basenie aby instalacja sie nie zapychała brudami reeszta jak najbardziej tak ja nawet sam sie zastanawiałem nad przeróbka moich komputerów wizja prawie całkowitej ciszy bardzo kusi tylko należy wspomniec o jednym problemie nalezy wykonac (zakupic ) odpowiednie koncówki do chłodzenia procesora oraz układu w grafice problemem jest chłodzenie zasilacza podobno mozna wymienic na takie które ise łatwo chłodzi 1( radiator) oraz nalezy pamietac ze w komputerze sa inne elementy które wprawdzie sie mało grzeją ale przy zupełnym braku wentylatorów moga byc problemem i jeszcze jedno wszystko musi byc szczelnie wykonana bo w razie co bedzie tragedia (choćby ze zględów bezpieczenstwa) ale mimo wszystko bedze czynił kroki ku przeróbce może nie podłącze do basenu ale do innego p[ochłaniacza ciepła ale o tym juz nie dzisiaj ...
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Witam.

Zamiast basenu można zastosować znacznie bardziej efektywną chłodnię kominową.
    marcin13
    Level 14  
    A na jakiej zasadzie działa taka chłodnia??

PS: Wątek coraz bardziej interesujący :D
    User removed account
    User removed account  
    underground
    Level 12  
    Mnie nie przekonuje pomysł z basenem (no chyba że są tam jakieś dobre filtry). Kumpel miał w komputerze chłodzenie wodne (mały obieg)... chłodził wodą i po jakimś czasie zaczęło mu się wszystko robić zielone (glony). Do takich celów (zamiast wody) używa się specjalnych płynów.
    MARIO159
    Level 11  
    Pomysł całkiem niezły:) Zastanawia mnie jedynie czemu autor nie pobiera wody do chłodzenia z dna. Przy dnie jest woda zimniejsza można by było lepiej schłodzić:) Z schematu wynika ze woda jest pobierana z lustra gdzie woda jest cieplejsza. Polecam pobranie z dna będzie większa sprawność wymiennika. :)
    polls
    Level 17  
    Heh ciekawe co z kompami gdy ktoś spuści wode z basenu :)
    MICHAŁ6201
    Level 16  
    Ja widziałem kiedyś na Doscovery super szybkie komputery stosowane w wojskowosci zanurzone w całości w nieprzewodzącej cieczy, która ma za zadanie chłodzenie tych komputerów. Ale te kompy miały gigantyczną moc obliczeniową i pewnie dlatego musiały być chłodzone w ten sposób.
    Dj_Stone
    Level 12  
    Witam!
    Pomysł dobry, ale trochę nie pokolei...
    Istalacja wodna powinna iść podłogą, a nad nią kable :) W tym przypadku jest odwrotnie :| Nie chcę myśleć co by było gdyby...