Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzanie się rury gazowej po włączeniu el.piekarnika.

majster_15 10 Sty 2007 22:22 3510 6
 • #1 10 Sty 2007 22:22
  majster_15
  Poziom 23  

  Witam serdecznie kolegów.

  U kolegi w domu po podłączeniu piekarnika elektrycznego, czy to innych urządzeń większej mocy grzeje się rurka łącząca gaz z kuchenką. Rurka ta jest giętka, podobna do tych którą podłączamy baterię umywalki do rurociągu. Przejdźmy do rzeczy. Po odkręceniu tej rurki od gazu i włączeniu w szereg amperomierz wskazywał on ponad 4 ampery, oczywiście po włączeniu piekarnika (ok.2 kW) Podejrzewam słabe "zero", jest to stary 10-cio piętrowiec. Tyle co mogłem zobaczyć zobaczyłem, puszki w kuchni są w porządku. Poleciłem mu wezwanie elektryka ze spółdzielni ponieważ wydaje mi się, że to wina spółdzielni. Co o tym sądzicie?


  Pozdrawiam, Mat.

  0 6
 • Testo
 • #2 10 Sty 2007 22:28
  Witkacy8
  Poziom 20  

  Brak dobrego zera, proponuję szybką naprawę instalacji,zanim dojdzie do tragedii.

  0
 • Testo
 • #3 10 Sty 2007 22:29
  gregorio27
  Poziom 31  

  Ja bym zaczął najpierw od przeglądu piekarnika ponieważ ma gdzieś dużą upływność prądu co może grozić w każdej chwili porażeniem!!!

  0
 • #4 10 Sty 2007 23:04
  Witkacy8
  Poziom 20  

  gregorio27 napisał:
  Ja bym zaczął najpierw od przeglądu piekarnika ponieważ ma gdzieś dużą upływność prądu co może grozić w każdej chwili porażeniem!!!


  Ale gdyby miał dobrze uzerowany piekarnik to mimo wszystko prąd nie płynął by po rurze a przez zero instalacji.

  0
 • #5 10 Sty 2007 23:20
  wiewiórka
  Poziom 15  

  majster_15 napisał:
  Poleciłem mu wezwanie elektryka ze spółdzielni ponieważ wydaje mi się, że to wina spółdzielni.

  To najlepsze rozwiązanie. Zero (PEN) nie wytrzymuje obciążeń i szuka lepszej drogi do ziemi.
  Płyną wtedy prądy również z innych urządzeń.
  Skutki mogą być zgubne np. w przypadku przebicia/uszkodzenia izolacji.
  Elektryk powinien przede wszystkim zmierzyć impedancję pętli zwarcia i tym samym ocenić stan zera (PEN).

  0
 • Pomocny post
  #6 11 Sty 2007 12:52
  janhen
  Poziom 21  

  Witam
  Pomiar natężenia przepływającego prądu przez rurę gazową najlepiej jest wykonać amperomierzem cęgowym.Włączenie amperomierza innego niż cęgowy,szeregowo z rurą gazową może spowodować wybuch resztek gazu w rurze lub kuchence gazowej.Przepływ tego prądu może być spowodowany przerwą lub niepewnym bądź nadpalonym połączeniem przewodu PEN w instalacji elektrycznej wewnątrz mieszkania lub w WLZ(pionie zasilającym) ale także asymetrią obciążenia poszczególnych faz powodując przepływ prądu wyrównawczego w przewodzie PEN .Ten prąd może przez PEN i rurę gazową przepływać do ziemi.Trzeba sprawdzić stan przewodu i połączeń PEN od złącza oraz instalacji elektrycznej i kuchence gazowej.Trzeba sprawdzić amperomierzem cęgowym czy tak duży lub większy prąd płynie w rurze gazowej w pionie.Ta usterka musi być usunięta jak najprędzej bo stanowi zagrożenie wybuchem gazu w przypadku przegrzania tej rury giętkiej.Sam pomiar pętli zwarcia nie zawsze daje informację o stanie połączeń i musi być wykonany przy wyjętej wtyczce zasilającej kuchenki gazowo-elektrycznej i ewentualnie bojlera elektrycznego jesli taki jest zainstalowany w mieszkaniu ponieważ można uzyskać błędne wyniki pomiaru..Pozdrawiam

  0
 • #7 11 Sty 2007 21:55
  majster_15
  Poziom 23  

  Serdecznie dziękuję kolegą za wyjaśnienie sprawy od strony teoretycznej. Sprawa rozwiązana, luźny i o zbyt małym przekroju przewód PEN w rozdzielnicy. Wymiana i poprawne dokręcenie załatwiło sprawę.
  Jeszcze raz dziękuję i temat zamykam.

  Pozdrawiam, Mat.

  PS Ja jestem praktykiem i było tak jak podejrzewałem ale wolałem się upewnić. Tak jak mawiał mój dziadek emerytowany elektryk, elektronik: "Teoretyk powinien pamiętać, praktyk wiedzieć gdzie szukać" No i ja wiem gdzie szukać, na Elektrodzie, gdzie mam Was :). Pozdrawiam jeszcze raz, Mat.

  1