Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zadanie elektrotechnika. Czy da się obliczyć wskazanie woltomierza?

-=Kenzoo=- 10 Jan 2007 23:01 9710 14
    -=Kenzoo=-
    Level 10  
    Witam, mam problem z zadaniem z EL, jeżeli ktoś jest na tyle kumaty aby mi pomóc, z góry dziękuję. Moje pytanie jest następujące: Czy da się obliczyć w tym obwodzie wskazanie woltomierza Vo ... oczywiście rozpatrujemy obwód prądu zmiennego ...Zadanie elektrotechnika. Czy da się obliczyć wskazanie woltomierza?
    krzyjak
    Level 29  
    Jasne, że się da. :-)

Dodano po 55 [sekundy]:

A w ogóle to po co Ci to jakieś zaliczenie, zadanie domowe ???
    -=Kenzoo=-
    Level 10  
    A można zrobić to tak: obliczyć oczko między UR1, UR2, Uvo? Czyli np. Uvo = UR2 - UR1 ??? Czy może inaczej...?
    krzyjak
    Level 29  
    Dobrze kombinujesz

Dodano po 54 [sekundy]:

Tylko nie masz ani UR2 ani UR1
    Quarz
    Level 43  
    [quote="Quarz"]Witam,
    jasne, iż to da się policzyć, ja już sobie to policzyłem i to w pamięci... :D
    Odpowiedzi dla:
    a); |I| = √2•√10/2A = √(4•5)/2A=2•(√5)/2A=√5A=2.2361...A, |UL| = (√2•(√2)/2)•100V≈100V,

b); [tu było; Uv =√2/2•100V=70,71...V], a powinno być: Uv =(√2•√2)/2•100V=100V
    Poprawiam po raz drugi 2007.01.11 ok. godz. 01:41 (znak, iż pora iść spać).
    c) to jest tak proste, iż nie odbiorę Tobie przyjemności, byś te wykresy wskazowe wykonał sam.

Tobie zaś proponuję Prawa Kirchhoffa i sumowanie harmonik, ponieważ te napięcia nie są ze sobą w fazie, wobec tego nie można ich dodawać (odejmować) algebraicznie.

Poprawiłem; 2007.01.11, godz. ok. 01:04, ponieważ w moich pamięciowych obliczeniach nie uwzględniłem uprzednio czynnika •√2, który jest w wyrażeniu na wartość napięcia |U|.
    Za co autora i czytelników przepraszam.

Pozdrawiam
    -=Kenzoo=-
    Level 10  
    Quarz wrote:
    |UL| = (√2/2)•100V≈70,711...V,

Quarz - to jest prąd zmienny więc napięcia na L i na R2 są identyczne ale w sumie (algebraicznie) nie dają U. Więc chyba nie możesz obliczyć UL w sposób taki że to jest U/2 ?

Dodano po 11 [minuty]:

krzyjak wrote:
    Dobrze kombinujesz

Dodano po 54 [sekundy]:

Tylko nie masz ani UR2 ani UR1

OK. ale mogę je w łatwy sposób policzyć. np. Z1= √R1²+XC², nastepnie Ic=U/Z1, potem UR1=Jc*R1... Podobnie UR2.... czyż nie?
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    -=Kenzoo=- wrote:
    Quarz wrote:
    |UL| = (√2/2)•100V≈70,711...V,

Quarz - to jest prąd zmienny więc napięcia na L i na R2 są identyczne ale w sumie (algebraicznie) nie dają U. Więc chyba nie możesz obliczyć UL w sposób taki że to jest U/2 ?

zobacz wyżej, dlaczego tak zauważyłeś... :cry:
    Jeszcze raz przepraszam.

-=Kenzoo=- wrote:
    OK. ale mogę je w łatwy sposób policzyć. np. Z1= √(R1²+XC²), nastepnie Ic=U/Z1, potem UR1=Jc*R1... Podobnie UR2.... czyż nie?

I co dalej, a co przesunięciami fazowymi prądów w obu gałęziach?
    Jak potrafisz, to skorzystaj z wykresu wskazowego, ponieważ na nim widać rozwiązanie (geometryczne).

Pozdrawiam
    -=Kenzoo=-
    Level 10  
    Quarz wrote:

Poprawiłem; 2007.01.11, godz. ok. 01:04, ponieważ w moich pamięciowych obliczeniach nie uwzględniłem uprzednio czynnika •√2, który jest w wyrażeniu na wartość napięcia |U|.

Przepraszam, ale nadal coś mi się nie zgadza. Na chłopski rozum:

UL=IL*XL, a IL=U/Z2, a Z2=√R2²+XL² a więc od konca:
    Z2=100√2Ω, następnie IL=100√2/100√2=1A, a więc UL=1*100=100V

jeśli źle myślę, proszę o poprawkę. Pozdr
    Quarz
    Level 43  
    Dobrze myślisz, tylko ja już o tej porze myśleć przestałem, zobacz wyżej.

Pozdrawiam i dobranoc
    krzyjak
    Level 29  
    [quote="Quarz"]
    Quarz wrote:
    Witam,

Tobie zaś proponuję Prawa Kirchhoffa i sumowanie harmonik, ponieważ te napięcia nie są ze sobą w fazie, wobec tego nie można ich dodawać (odejmować) algebraicznie.

Pozdrawiam

Quarz o co Ci chodzi z tym "sumowanie harmonik" i fazami ? Co ma jedno do drugiego ?

Dodano po 2 [minuty]:

A tak w ogóle patrząc na te "wywody" to proponuje zajrzeć do książki z podstaw elektrotechniki
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    krzyjak wrote:
    Quarz wrote:
    Witam,

Pozdrawiam

Quarz o co Ci chodzi z tym "sumowanie harmonik" i fazami ? Co ma jedno do drugiego ?

a o to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3388008&highlight=#3388008

krzyjak wrote:
    Dodano po 2 [minuty]:
    A tak w ogóle patrząc na te "wywody" to proponuje zajrzeć do książki z podstaw elektrotechniki

I dla kogo ta propozycja, dla mnie?
    Nie bluźnij, nawet w planach rodziców jeszcze nie byłeś, to ja już uczyłem Podstaw Elektrotechniki...

Pozdrawiam
    krzyjak
    Level 29  
    Quarz nie rozumiem jak ma się ten post do którego wstawiłeś link do tego o co ci chodzi z tym "sumowanie harmonik" i fazami. Proszę o szersze wyjaśnienie.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    krzyjak wrote:
    Quarz nie rozumiem jak ma się ten post do którego wstawiłeś link do tego o co ci chodzi z tym "sumowanie harmonik" i fazami. Proszę o szersze wyjaśnienie.

a ja sobie myślę, iż Ty masz tak znaczne braki w wiedzy ze szkoły średniej i chyba do samodzielnej pracy niedorosłeś... :D
    Przecież pytasz mnie o "przedszkole z elektrotechniki", oraz o podstawowe narzędzia do tego, jakim jest aparat matematyczny...".
    Wybacz, ale jest zima i pewne narzędzia ogrodowe mam pochowane, wobec tego dalszego tłumaczenia nie będzie... :cry:
    W końcu masz również swego Wykładowcę Przedmiotu w Szkółce gdzie "studiejesz", a ów Wykładowca powinien mieć godziny konsultacji i również Tobie udzielić pomocy, tylko należy się na te konsultacje udać.

Pozdrawiam
    krzyjak
    Level 29  
    Ja Ciebie nie pytam o co ogólnie chodzi w elektrotechnice, ale pytam o co Tobie chodzi. Z tego co wiem harmoniczne mają zastosowanie przy sygnałach niesinusoidalnych a ja w tym układzie takich sygnałów nie widzę. A Ty wyjeżdżasz z tymi harmonicznymi.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    krzyjak wrote:
    Ja Ciebie nie pytam o co ogólnie chodzi w elektrotechnice, ale pytam o co Tobie chodzi.

więc jaśnie nieqmatemu odpowiadam:
    Po nauki ze szkoły średniej...
    Wykazujesz rażące braki w swojej edukacji, posłyszałeś coś i zwyczajnie wymądrzasz się... niewiedząc "w jakim kościele dzwonią" tylko "słyszysz", że "dzwonią" ...

krzyjak wrote:
    Z tego co wiem harmoniczne mają zastosowanie przy sygnałach niesinusoidalnych a ja w tym układzie takich sygnałów nie widzę. A Ty wyjeżdżasz z tymi harmonicznymi.

A właśnie, że nie wiesz, ponieważ przebieg harmoniczny, znaczy tyle samo co przebieg sinusoidalnie zmienny. Co nie nauczyli tego w szkołe średniej, a dali świadectwo maturalne?
    I nigdzie nie pisałem w tym temacie o wyższych haramonicznych, tylko o dodawaniu harmonik, czyli o dodawaniu przebiegów sinusoidalnie zmiennych o tej samej pulsacji.

Quarz