Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka jest wydajność pradowa transformatora 2x24V 150VA

11 Sty 2007 14:08 2880 9
  • Poziom 1  
    Witam,
    Mam takie pytanie jaka jest wydajność prądowa transformatora toroidalniego 2x24V 150VA?
    I=S/U czyli należy I=150/2*24 czyli w przybliżeniu 3A czy może I=150/24
    czyli w przybliżeniu 6A na każdym z uzwojenia?
    Proszę o szybką odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    150 VA to jest moc calego trafo, więc na każdym z uzwojeń jest po 3 A
  • Poziom 40  
    Witam
    Trzeba też pamiętać że ta moc katalogowa dotyczy obciążenia rezystancyjnego np. żarówka. Jeśli obciążysz go mostkiem prostowniczym i kondensatorami, to sprawność takiego układu jest mniejsza od 100%.
  • Poziom 31  
    No właśnie, jaki jest przy mostku z kondensatorem udział strat w miedzi za które pewnie odpowiada RMS, a strat w rdzeniu? Przypuszczam ze bardziej uwydatnią sie straty w miedzi? Sczerze mówiąc traf sieciowych nie liczyłem. Nie wiem jak producenci zakładają założenia co do zarówno miedzi jak i rdzenia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych
  • Poziom 43  
    Witam,
    trol.six napisał:
    No właśnie, jaki jest przy mostku z kondensatorem udział strat w miedzi za które pewnie odpowiada RMS, a strat w rdzeniu? Przypuszczam ze bardziej uwydatnią sie straty w miedzi? Sczerze mówiąc traf sieciowych nie liczyłem. Nie wiem jak producenci zakładają założenia co do zarówno miedzi jak i rdzenia.

transformator dla układu z prostownikiem mostkowym z układem Graetza, lub dla układu dwupulsowego z środkiem (patrząc na skrajne wyprowadzenia uzwojenia wtórnego, to obciążeniem również jest mostek Graetza) oraz z wejściowym filtrem pojemnościowym, dobiera się według zależności:
    U2•I2 = 1,4•Uo•Io, gdzie;
    U2•I2 - moc prądu przemiennego po stronie wtórnej (pozorna).
    Uo - średnia wartość napięcia wyprostowanego i wyfiltrowanego.
    Io - maksymalna średnia wartość prądu obciążenia (stałego).
    Dla klasycznego układu mostkowego (z jednym uzwojeniem) powyższą zależność należy stosować wprost, natomiast dla układu ze środkiem, należy wziąć sumę napięć uzwojeń wtórnych U2, oraz także sumę napięć Uo (od zacisku plus do zacisku minus), przecież przy równym obciążeniu w obu gałęziach prądu stałego, to w przewodzie środkowym nie płynie prąd.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Panowie chlopak jest pwenie początkujący więć może nie rozumieć takich rzeczy jak straty w rdeniu i miedzi...
  • Poziom 31  
    Po prostu nie wiem jak producenci robią takie rzeczy. Jeżeli mam dwa trafa, z czego jedno nawinięte odrobine grubszym przwodem to co uzyskam w ten spoób?

--dodane:

Jarek837 napisał:
    Panowie chlopak jest pwenie początkujący więć może nie rozumieć takich rzeczy jak straty w rdeniu i miedzi...

Twoja wypowiedź jest nic nie wnoszącym do tematu śmieciem.

Tutaj sa dwa wątki jakie znalazłem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2801832
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1608285

Czy zgodne z wiedza Quarz z którą sie zgadzam, są to porady złe czy dobre? , wiec jak widać moje pytanie z którym zrezsztą Jarek837 nie potrafi sobie poradzić, jest bardzo sensowne i na miejscu.

Bo czy można w takim razie pobrać 1A prądu po mostku z dużą pojemnością, z trafa o parametrach prądu znamionowego katalogowaego 1A?
  • Poziom 40  
    Odpowiem jak ja to rozumiem jeśli chodzi o straty w drucie. Obliczenia będą trochę uproszczone, ale chyba o to chodzi. Załóżmy że z trafa płynie 1A a rezystancja drutu 1Ω. Przy obciążeniu rezystancyjnym moc wydzielana wyniesie 1A²x1=1W, jeżeli przy obciążeniu mostkiem i kondensatorami skrócimy przepływ prądu o połowę to prąd musi wzrosnąć 2x aby naładować kondensatory tą samą mocą. Moc wydzielona w drucie przy obciążeniu mostkiem i kondensatorami w tym przypadku wyniesie 2A²x1x0,5=2W, więc płynący dwa razy większy prąd w połowie czasu, wydzieli dwa razy więcej ciepła.
  • Poziom 43  
    Witam,
    dopiszę, ponieważ w poprzedniej mej wypowiedzi tego nie uczyniłem.
    Dla dyskutowanego tu prostownika z mostkiem Graetza i wejściowym filtrem pojemnościowym "mądre książki" podają:
    U2 = 0,88•Uo, oraz
    I2 = 1,6•Io, co, jak łatwo sprawdzić, daje:
    U2•I2 = 1,4•Uo•Io
    Należy tylko dodać, iż powyższe zależności należy traktować jako pierwsze przybliżenie.
    Dokładne (rzecz względna ile to jest dokładnie) wartości można wyliczyć, kiedy uzwględni się rezystancje uzwojeń (pierwotna przeniesiona na wtórną + wtórna) transformatora, wartość pojemności filtru, a przy relatywnie niskich napięciach wyprostowanych, również spadki napięć na zaworach prostowniczych, i to wszystko odniesione do rezystancji obciążenia;
    Ro = Uo/Io

Pozdrawiam