Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy Open Office obsługuje wszystkie formaty Microsoft Office

raf.sie 11 Sty 2007 16:25 23368 39
 • #1 11 Sty 2007 16:25
  raf.sie
  Poziom 16  

  Czy Open Office obsługuje wszystkie formaty Microsoft Office i na odwrót?

 • #2 11 Sty 2007 16:35
  Tdv
  Poziom 33  

  OpenOffice obsługuje większość plików M$ office, z niektórymi jednak czasami miewa problemy.
  M$ Office nie czyta żadnego typu plików z OpenOffice.

 • #3 13 Sty 2007 12:48
  monjan5
  Poziom 20  

  To jakim cudem dokumenty napisane w OO, otwieram bez problemu w MO??? pozdrawiam.mon

 • #4 13 Sty 2007 12:59
  Tdv
  Poziom 33  

  Bo pewnie je w OOo zapisałeś jako pliki M$ Office.

 • #5 13 Sty 2007 13:09
  krzychoocpp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam, wygląda to mniej więcej tak:
  M$O Zapisuje głównie do swoich formatów i swoje odczytuje, z innymi to już sobie nie poradzi, może z małymi wyjątkami.

  OO.o Zapisuje domyślnie do ODF, który jest oficjalnym standardem w Polsce i nie tylko, zapisuje też do kilku innych formatów m.in M$O. Odczytuje wszystko co potrafi zapisać - jest bardziej uniwersalny, w dodatku potrafi również eksportować do PDF.

  Pozdrawiam, Krzysztof.

 • #6 13 Sty 2007 13:33
  monjan5
  Poziom 20  

  I takim to podstępnym pytaniem można zmusić do myślenia [hihihi]. Wystarczy odpowiednio zapisać lub przekonwertować pliki i no... prawie wszystko się da.Czyli OO nie jest taki beznadziejny a poza tym komercyjny i darmowy.co daję pod uwagę. pozdrawiam.mon

 • #7 13 Sty 2007 18:13
  Tdv
  Poziom 33  

  monjan5 napisał:
  I takim to podstępnym pytaniem można zmusić do myślenia [hihihi]. Wystarczy odpowiednio zapisać lub przekonwertować pliki i no... prawie wszystko się da...


  Zanim zaczniesz uczyć myślenia innych, naucz się czytać ze zrozumieniem bo jak na razie z tym u Ciebie wyjątkowo kiepsko.
  raf.sie napisał:
  czy open office obsługuje wszystkie formaty microsoft office i na odwrót??


  monjan5 napisał:
  ...Czyli OO nie jest taki beznadziejny a poza tym komercyjny i darmowy.co daję pod uwagę. pozdrawiam.mon

  OOo jest nieporównywalnie lepszy niż M$ Office.

 • #8 13 Sty 2007 23:58
  bobo
  Poziom 28  

  Tdv napisał:

  OOo jest nieporównywalnie lepszy niż M$ Office.

  Taką opinię kolega wyraża na podstawie perfekcyjnej znajomości obu programów, czy tylko tak plecie co mu ślina na język przyniesie?
  Pozdrawiam

 • #9 14 Sty 2007 09:19
  Tdv
  Poziom 33  

  bobo napisał:
  Tdv napisał:

  OOo jest nieporównywalnie lepszy niż M$ Office.

  Taką opinię kolega wyraża na podstawie perfekcyjnej znajomości obu programów, czy tylko tak plecie co mu ślina na język przyniesie?
  Pozdrawiam


  Perfekcyjnej bym nie powiedzał, raczej dobrej, przy czym przyznać muszę, że ostatnie M$ Office jakiego używałem było chyba z 2003r. Od kilku lat posługuje się wyłącznie OOo, również w pracy zawodowej i to w firmie, gdzie króluje M$O (Użytkowników OOo jest dwóch).
  Jeżeli Cię to interesuje to używam OOo z ux.pl.

 • #10 14 Sty 2007 13:36
  SiLeNt_hUnTeR
  Poziom 21  

  OpenOffice jest dobry, gdy pracuje się w nim i jednocześnie pokazuje efekty pracy. Tak samo MS Office. Na własnej skórze się przekonałem, że kompatybilność prezentacji jest mierna (źle sformatowane obrazki, brak przeźroczystości). Co innego z Wordem/Writerem, tam wszystko w porządku.
  OpenOffice'a dobrze nie poznałem, ale myślę że to dobra alternatywa dla MS Office.

 • #11 14 Sty 2007 17:13
  adderek
  Poziom 11  

  OpenOffice
  Darmowy i wciąż rozbudowywany.
  Posiada dużą funkcjonalność i za tę cenę jest świetny.
  Jeśli ktoś się wgryzie głębiej to stwierdzi, żę z OpenOffice nie da się pracować. Niemniej "na szybko" można napisać jakiś dokument.
  Otwiera większość dokumentów Microsoft Office. Nie czyta makr (Microsoft na to nei pozwala w związku z czym nie ma pełniej przenośności między tymi aplikacjami - tak chce M$).

  Microsoft Office
  Dużo lepszy od OpenOffice.
  Makra tworzy się dość przyjemnie.
  "Standard" dokumentów (niestety).
  Drogi.

  Przy porównaniu tych produktów można zauważyć, że Microsoft Office kosztuje sporo a OpenOffice nie. Ale za Microsoft Office warto moim zdaniem zapłacić.

  Moja osobista ocena: obydwa produkty remisują (wliczam w to już różnice kosztów)

 • #12 14 Sty 2007 17:21
  Tdv
  Poziom 33  

  adderek napisał:
  OpenOffice...Nie czyta makr (Microsoft na to nei pozwala w związku z czym nie ma pełniej przenośności między tymi aplikacjami - tak chce M$).

  Microsoft Office...Makra tworzy się dość przyjemnie.


  Świadczy o tym, że nie masz pojęcia o OOo. W OpenOffice.org można tworzyć makra i to w kilku językach. Brak pełnej obsługi typów plików wynika z postawy M$ i tylko tam należy kierować pretensje.

  adderek napisał:
  OpenOffice Jeśli ktoś się wgryzie głębiej to stwierdzi, żę z OpenOffice nie da się pracować. Niemniej "na szybko" można napisać jakiś dokument.

  Uzasadnij to.

  adderek napisał:

  Microsoft Office
  Dużo lepszy od OpenOffice.
  Makra tworzy się dość przyjemnie.

  Stwórz w M$O dokumenta zawierający 80 rozbudowanych wzorów matematycznych...

  A tak przy okazji - ile typów plików OOo można otworzyć w M$O? A przecież nikt nie zabrania...

 • #13 14 Sty 2007 22:01
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Tdv napisał:
  Stwórz w M$O dokumenta zawierający 80 rozbudowanych wzorów matematycznych...

  Bez żadnego problemu.

 • #14 14 Sty 2007 22:22
  arnoldk_20
  Poziom 35  

  Są pewne rozbieżności z formatach plików obu programów.
  Jeżeli zrobi się tabelkę w M$O i tekst w komórkach wpisze się bokiem (z góry na dół) i zapisze się plik to po otwarciu pliku tekst będzie bez zmian.
  Jeżeli to samo się zrobi w OO to po otwarciu pliku tekst będzie zapisany w komórce normalnie (od lewej do prawej).
  Pliki zapisane w M$O jako rtf można importować do pagemakera bez problemu, pliki zapisane w OO jako rtf często im się sypią polskie znaki w pagemakerze (mimo że OO jak M$O czytaja bez problemu).
  To są różnice które sam zauważyłem w obu programach.
  Dla niewymagającego użytkownika nie ma znaczenia którego programu użyje.

 • #15 14 Sty 2007 23:57
  bobo
  Poziom 28  

  Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze. Na wstepie zaznaczam, nie twierdzę że M$O jest lepszy czy gorszy od OO. Każdy program jest dobry który spełnia, zaspokaja wymagania uzytkownika. Tak jeden jak drugi maja swoje wady jak i zalety, z tym że M$O jakoś ma tych wad mniej ( nie mówię o cenie ). Dwa lata temu postawiłem w firmie 20 pakietów OO na stanowiskach które są typowo "pisarskie", na takich gdzie wymagania pracownika sprowadzaja się do zrobienia prostej tabeli lub dokumentu. Reszte stanowisk, ok. 60, obsadziłem M$O. Drobne wnioski po tym czasie jakie mozna wysnuć, oprócz nawyków z M$O ( przyzwyczajenia osób wczesniej pracujących na M$O ) w zasadzie pracownicy radza sobie bez problemów. Pamiętać trzeba oczywiście o zapisie w formacie M$O i OO aby zachować powtarzalność dokumentu. Problemy jakie pojawiaja się w pracy to np. formaty tabel, konwersja danych z innych programów np. księgowych do OO, nimozność pracy z dokumentami wyposazonymi w makra ( konieczność przeróbek ). Generalnie nie jest źle, przecież na OO pracuje dziesiatki tysięcy ludzi, oprogramowanie jest "goniące" za M$O ( to OO został stworzony na wzór M$O ) niemniej twierdze że, jest to system dla ubogich, w firmach powszechnie panuje M$O i to oprogramowanie wymusza pewne standardy ( znakomita wiekszość na świecie i w polsce uzytkownikow ), przerabianie dokumentów z OO na M$O aby mozna z nich korzystać jest koszmarem nie tylko czasowym, a to jak wiadomo kosztuje. Mysle że do domu OO jest trafionym oprogramowaniem, do firmy chybionym. Ciekawostką jest bariera cenowa i formy sprzedaży, w niemczech np. Excela 2003 mozna kupic za 120 Euro niemal w kazdym sklepie komputerowym czy hipermarkecie, nie wspomnę o innym oprogramowaniu w cenach np. 30 lub 40 Euro zalegajacym polki, oprogramowaniu które my musimy pobierać w wersjach demo i szukać cracka, tam nikt nie kombinuje z wersjami dla edukacji czy firm. Takie formy sprzedaży ( zdroworozsądkowe ) pokazuja nam jak jeszcze daleko jestesmy od upragnionej Europy a to tylko drobiazgi nic nie znaczące. Przeciez gdyby każdy z nas mogl kupic osobno Worda czy Excela ( dla firmy ) w cenie po np. 400zl to zawracalby sobie glowe OO lub medytowal nad zakupem pełnego pakietu M$O za kilkanascie stowek? po to tylko aby mieć legalnego Worda i Excela, odstawiając na bok Accessa lub PowerPointa.
  Pozdrówka

 • #17 15 Sty 2007 09:10
  Tdv
  Poziom 33  

  jankolo napisał:
  Tdv napisał:
  Stwórz w M$O dokumenta zawierający 80 rozbudowanych wzorów matematycznych...

  Bez żadnego problemu.


  Napisz jeszcze ile czasu Ci to zajmie ;-D. Aha, i nie pisz o dodatkowym module do wzorów, który można osobno dokupić tylko o wbudowanym edytorze wzorów.

  bobo: Owszem są problemy w obsłudze plików M$, ale jak już pisałem za ten stan rzeczy odpowiedzialny jest M$, który z uprem maniaka chroni swoje standardy plików, więc nie pisz że to wina OOo. Trzeba zastosować w firmie na wszystkich stanowiskach OOo i wtedy znikną problemy.
  Tak przy okazji OOo wcale nie został stworzony na wzór M$O. OOo wywodzi się wprost z StarOffice'a firmy SUN, który to StarOffice funkcjonuje równie długo na rynku jak M$O (o ile nie dłużej) i co ciekawe z lubością jest wykorzystywany w niektórych środowiskach akademickich, szczególnie w stanach, choć i u nas na niektórych uczelniach są podobne opinie.

 • #18 16 Sty 2007 20:13
  jannaszek
  Poziom 39  

  kiedyś pojechałem do anglii i zrobiłem sobie wszelkie dokumenty w o.o -na cd
  w Angli oczywiście nie dało się tego odczytac w WORD -bardzo się cieszyłem...co mnie obchodzi że m.o nie zgadza się czy zgadza...
  a już szczególnie gdy się okazało że tam nikt się nie bawi[nie zna] o.o
  W zasadzie to na 1 rzut oka klon m.office ,i to ulepszony
  ale to jakby pozornie -jednak jest to program dla ubogich
  wreszcie sobie ulżyłem

 • #19 16 Sty 2007 21:14
  Tdv
  Poziom 33  

  jannaszek napisał:
  kiedyś pojechałem do anglii i zrobiłem sobie wszelkie dokumenty w o.o -na cd
  w Angli oczywiście nie dało się tego odczytac w WORD -bardzo się cieszyłem...co mnie obchodzi że m.o nie zgadza się czy zgadza...
  a już szczególnie gdy się okazało że tam nikt się nie bawi[nie zna] o.o
  W zasadzie to na 1 rzut oka klon m.office ,i to ulepszony
  ale to jakby pozornie -jednak jest to program dla ubogich
  wreszcie sobie ulżyłem


  Nie przyszło Ci do głowy, żeby sobie te dokumenty zrobić w .pdf? Wniosek wyciągnij sam...
  Po drugie proponuję lekturę www.openoffice.pl i www.openoffice.org tam znajdziesz informacje o instytucjach międzynarodowych i nie tylko, stosujących OOo.

 • #20 16 Sty 2007 21:51
  jannaszek
  Poziom 39  

  nie wgłębiałem się przed wyjazdem,bo to miało być kompatybilne...,a miałem o czym myśleć
  cóż ,odwiedziłem 5 national library, w trzech miastach : Manchester,Liverpool,Northampton-pewnie to prowincja ...a już szczególnie nikt tego nie używa w firmach w dziale kadr ,tam trochę inaczej wiruje życie ,w koszu na śmieci można znależć windows media edition , w oryginalnym pudełku ,monitor lcd compaq z zasilaczem ,[przywiozłem to, bo ja inaczej żyję],więc nikt nie instaluje w sprawnym systemie informatycznym, jakichś doświadczalnych darmowych programów tracąc czas na konwertacje i udowadnianie co jest lepsze-przyglądałem się temu 6 miesięcy i jakieś sondaże śą dla mnie bezużyteczne

  mimo wielkiej dobroduszności i chęci, nie potrafili mi pomóc -nie pukałem do prywatnych mieszkań gdzie pewno mają tylko O.O ..-bo to było by śmieszne
  mój głos w tym poście nie jest aż tak ważny i miarodajny-dałem tylko przykład,co mnie spotkało
  ,a tworząc to, miałem zainstalowany OFFICE,więc następnym razem po prostu zrobię wszystko w WORD,zie
  ktoś woli O.O -niech go używa, jak już wspomniałem poprzednio,nawet jakieś podleciałości corel draw tam są ,słowem 5 w jednym i za darmo

 • #21 17 Sty 2007 00:34
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Tdv napisał:
  Napisz jeszcze ile czasu Ci to zajmie

  Wcale nie tak dużo i beż żadnych dodatkowych modułów. A tak przy okazji do tworzenia skomplikowanych dokumentów nie służą edytory tekstu tylko zupełnie inna klasa programów.
  Tdv napisał:
  Owszem są problemy w obsłudze plików M$

  Cieszę się, że kolega to dostrzegł.
  Tdv napisał:
  za ten stan rzeczy odpowiedzialny jest M$, który z uporem maniaka chroni swoje standardy plików

  Ciekawe rozumowanie: autor chroni swoje standardy i to jest naganne? To co: autor powinien swoje standardy rozdawać za darmo po świecie?
  Tdv napisał:
  Trzeba zastosować w firmie na wszystkich stanowiskach OOo i wtedy znikną problemy.

  Do chwili, w której firma zechce wymieniać dokumenty elektroniczne z innymi firmami i urzędami.
  Tdv napisał:
  Tak przy okazji OOo wcale nie został stworzony na wzór M$O.

  A na wzór którego programu?
  Tdv napisał:
  OOo wywodzi się wprost z StarOffice'a firmy SUN

  Nie jest to prawda. StarOffice jest produktem firmy Star Division, która w 1999 roku została wykupiona przez firmę SUN.
  Tdv napisał:
  który to StarOffice funkcjonuje równie długo na rynku jak M$O (o ile nie dłużej)

  I tutaj pojawia się ciekawy temat: dlaczego ten tak świetny produkt nie opanował całego świata? Jakiż ten cały świat jest głupi! Nie chce korzystać z darmowego wspaniałego programu a posługuje się komercyjnym i drogim fatalnej jakości produktem Microsoftu!
  Tdv napisał:
  co ciekawe z lubością jest wykorzystywany w niektórych środowiskach akademickich, szczególnie w stanach

  Pozwolę sobie zwrócić uwagę na określenie użyte przez kolegę: niektóre. jest to bardzo dobre i prawdziwe określenie.
  Tdv napisał:
  choć i u nas na niektórych uczelniach są podobne opinie.

  Czy kolega mógłby te niektóre uczelnie wymienić. I co kolega ma na myśli używając określenia "podobne opinie"? Podobne do jakich? I co za tym idzie? Czy te "niektóre uczelnie" wykluczyły Microsoft Office i oficjalnie nakazały swojej kadrze naukowej i studentom korzystać z OO?

 • #22 17 Sty 2007 00:56
  Fredw
  Poziom 20  

  jannaszek napisał:
  jednak jest to program dla ubogich

  O mistrzu, ja biedak kajam się przed Tobą i wale głową o beton.
  I dziwie się, że Ty w ogole rozmawiasz z pospólstwem/plebsem, czyli użytkownikami OO. Czy nie czujesz się przez to poniżony ?

  Fakt, że OO nie jest w 100% kompatybilny z MO i w pewnych aspektach jest słabszy, ale czy to powód aby obrażać jego użytkowników ?

 • #23 17 Sty 2007 08:55
  jannaszek
  Poziom 39  

  Fredw napisał:
  jannaszek napisał:
  jednak jest to program dla ubogich

  O mistrzu, ja biedak kajam się przed Tobą i wale głową o beton.
  I dziwie się, że Ty w ogole rozmawiasz z pospólstwem/plebsem, czyli użytkownikami OO. Czy nie czujesz się przez to poniżony ?

  Fakt, że OO nie jest w 100% kompatybilny z MO i w pewnych aspektach jest słabszy, ale czy to powód aby obrażać jego użytkowników ?


  już się obyłem z prymitywnymi reakcjami nieobytej, narowistej części pospólstwa -i nie robi to na mnie wrażenia ,wręcz współczucie

  tak -dla ubogich i nie ma czego się wstydzić,czy wierzgać ,to jest normalne w tym naszym kochanym kraju ,członkiem uni,boże już rumunia nim jest,czy będzie- wróży to za.. dobrobyt

  a firma która stosuje ten program ,bo jest darmowy, to firma już widać jaka -pewnie wytwarza końcówki do sznurówek i daje zarobić pracownikom 600 zł/mieś.
  to jest program dla domowego użutku i jak najbardziej dla uboższej części

 • #24 17 Sty 2007 09:33
  TONI_2003
  Moderator

  Szanowni koledzy zaczęli co niektórzy z Was zbaczać z głównego wątku Tematu!
  Proszę tonować swe wypowiedzi bo polecą do kosza , a może zaistnieć i coś więcej!

 • #25 17 Sty 2007 10:06
  Tdv
  Poziom 33  

  jankolo napisał:
  Tdv napisał:
  Napisz jeszcze ile czasu Ci to zajmie

  Wcale nie tak dużo i beż żadnych dodatkowych modułów. A tak przy okazji do tworzenia skomplikowanych dokumentów nie służą edytory tekstu tylko zupełnie inna klasa programów.

  OK, już wyjaśniam - w OOo wzory matematyczne można tworzyć na dwa sposoby - ten znany z M$, czyli klikanie myszką i uzupełnianie odpowiednich pól, jak też poprzez wpisanie odpowiedniego ciągu symboli. Przykład:
  P_1=sqrt{{x^3}over{int from 0 to 12 {x^2+x-1}dx}}
  to nic innego niż wzór
  Czy Open Office obsługuje wszystkie formaty Microsoft Office
  "Skrypt" jest stosunkowo intuicyjny i przy niewielkiej wprawie pozwala tworzyć wzory w tempie ekspresowym.
  jankolo napisał:
  Tdv napisał:
  Owszem są problemy w obsłudze plików M$

  Cieszę się, że kolega to dostrzegł.
  Tdv napisał:
  za ten stan rzeczy odpowiedzialny jest M$, który z uporem maniaka chroni swoje standardy plików

  Ciekawe rozumowanie: autor chroni swoje standardy i to jest naganne? To co: autor powinien swoje standardy rozdawać za darmo po świecie?

  Jak widać zaznaczyłem to od razu w pierwszym poście w tym wątku. Co do standardów M$ i jego "ochrony", to przytoczę tu inny przykład z serii M$ chroni swoje (a może nie swoje) standardy. Chodzi o HTML, standard stworzony daleko od M$, a jednak... Wersja 4 HTML zaimplementowana w IE z tamtego (tamtego czyli czasu obowiązywania wersji 4) okresu znacząco różniła się od werji 4 HTML rzeczywistego. Jeżeli wziąć pod uwagę, że w tamtym okresie IE był praktycznie monopolistą, efekt był taki, że na większości stron królował HTML udziwaczniony przez M$, bo ten faktycznie standardowy miewał problemy po otwarciu w IE.
  Moim zdaniem ochrona standardu pliku pakietu biurowego, tak powszechnego jak M$O jest zła bo w zasadzie ma na celu tylko i wyłącznie nie dopuścić do wyparcia M$ z rynku. Z innej beczki, ponoć otwarty standart M$, czyli XML, też jakoś nikt do końca nie może go odtworzyć (choć tu opieram się na informacjach sprzed kilku - kilkunastu miesięcy, coś się mogło zmienić).
  Jeszcze jedno - moje zdanie zdaje się podzielać firma Adobe, która zabroniła M$ implementacji formatu .pdf w M$O - z tego co mi wiadomo była to jedyna decyzja odmowna w podobnym przypadku. Dla porównania, nikt nie zabronił implementacji pdf w OOo, gdzie mało, że mozna generować te pliki, to można je zabezpieczać hasłami itp.
  jankolo napisał:

  Tdv napisał:
  Tak przy okazji OOo wcale nie został stworzony na wzór M$O.

  A na wzór którego programu?
  Tdv napisał:
  OOo wywodzi się wprost z StarOffice'a firmy SUN

  Nie jest to prawda. StarOffice jest produktem firmy Star Division, która w 1999 roku została wykupiona przez firmę SUN.

  Zgadza się prawie w 100%. Prawie robi różnicę. StarOffice za czasów firmy Star Division był pakietem bezpłatnym, po przejęciu przez SUN'a stał się pakietem płatnym (ale wcale nie drogim). SUN po wprowadzeniu opłat za Star Office udostępnił cały kod źródłowy tego programu, co było faktycznie początkiem OOo (i ewenementem na tamte czasy). SUN do dzisiaj rozwija Star Office jako program płatny, OOo żyje swoim życiem, oczywiście przy wsparciu firmy SUN.
  Jako ciekawostkę napiszę jeszcze, że w czasach kiedy Star Division wydawało Star Office (było to z tego co pamiętam w 1983 roku) to w M$ pakietu typu office nie było (a własciwie był, zwał się MS Works, kto to widział to wie o czym mowa). Istniejący wtedy Word i Excel były programami niezależnymi.
  jankolo napisał:

  I tutaj pojawia się ciekawy temat: dlaczego ten tak świetny produkt nie opanował całego świata? Jakiż ten cały świat jest głupi! Nie chce korzystać z darmowego wspaniałego programu a posługuje się komercyjnym i drogim fatalnej jakości produktem Microsoftu!
  Tdv napisał:
  co ciekawe z lubością jest wykorzystywany w niektórych środowiskach akademickich, szczególnie w stanach

  Pozwolę sobie zwrócić uwagę na określenie użyte przez kolegę: niektóre. jest to bardzo dobre i prawdziwe określenie.
  Tdv napisał:
  choć i u nas na niektórych uczelniach są podobne opinie.

  Czy kolega mógłby te niektóre uczelnie wymienić. I co kolega ma na myśli używając określenia "podobne opinie"? Podobne do jakich? I co za tym idzie? Czy te "niektóre uczelnie" wykluczyły Microsoft Office i oficjalnie nakazały swojej kadrze naukowej i studentom korzystać z OO?

  Konkretnie to Politechnika Śląska, wydział AEiI nazwisk nie będę wymieniał z oczywistych względów. Tam się spotkałem z opiniami, że Star Office miał sporo rozwiązań, których M$ nie ma (było to już kilka lat temu, moze i w tym zakresie coś się zmieniło). Oczywiście nikt studentom nic w tej kwestii nie narzucał. Od narzucania to niestety mamy M$.

 • #26 17 Sty 2007 10:08
  jannaszek
  Poziom 39  

  gwoli jasności ,jeśli kogoś uraziłem ,to przepraszam -nie to było moim celem,wszystkim powszechnie jest znana sytuacja w kraju ,i z tąd popularność programów,systemów free weere
  nikt tego nie zmieni że jesteśmy społeczeństwem ubogim w znakomitej większości - nie jest to powód do ośmieszania kogokolwiek ,czy drwin,to smutna rzeczywistość-cała wrzwa jest z tąd że przy okazji niektórzy starają się postawić świat na głowie

  to tak jakby właściciel samochodu corsa okrzyknął go mianem najlepszego na świecie ,zapominając że ktoś ma ferrari czy inne
  szanowny toni ,masz oczywiście rację i jak najbardziej wywal do kosza co uznasz za godne tego-bynajmniej z mojej strony ,ja już nie zabieram głosu w tej kwesti

 • #28 18 Sty 2007 00:23
  adderek
  Poziom 11  

  To ja taką dyskusję zaogniłem? Przepraszam. Nie chciałem. To nie było moim celem. Walka trwa i niechaj trwa ale kłótnie na temat "co jest lepsze" nie prowadzą daleko. Obydwa produkty są ciągle intensywnie rozwijane.


  Komentarze do postu Tdv:

  1. Nie mam pojęcia o OOo? To Twoja opinia i nie powinieneś używać tak dosadnych słów. Miałem na myśli to, że OOo nie czyta makr Microsoft(R) Office(TM) i że jest to związane z patentami firmy Microsoft(R). Wydawało mi się, że wyraziłem to wystarczająco klarownia. Jeśli z treści mojej wypowiedzi nie wynika to wystarczająco jasno to przepraszam - na przyszłość napiszę specjalnie dla Ciebie sprostowanie.

  2. "Na szybko" można napisać jakiś dokument. Do poważniejszych celów (np. gdy pracujemy w rozległej korporacji) OOo okazuje się słabszym wyborem niż Microsoft(R) Office(TM). A poza tym dlaczego mam to uzasadniać? Napisałem o swoich doświadczeniach z tymi aplikacjami - ale każdy może mieć inne uwagi. Zauważ jednak, że nie twierdzę że jeden produkt jest wspaniały a drugi do bani. Trzeba na nie zawsze umieć spojrzeć z odpowiedniej strony.

  3. Wzory matematyczne. W Microsoft(R) Office(TM) mamy prawie-standardowo edytor równań "Microsoft Equation Editor" (nie mam pewności co do nazwy). Ale poprzez osadzanie obiektów możliwe jest również wstawianie innych obiektów. Dokument zawierający sporo wzorów matematycznych? Moja praca magisterska? Dokument dawno stworzony :)
  Osobiście preferuję edytor równań z AMI-PRO. Mam nawet jeszcze gdzieś płytkę z pełną wersją :)

  4. Kwestia przenośności "przy okazji". Napisałem przecież że Microsoft(R) nie chce przenośności a nie napisałem nic o sytuacji odwrotnej. Ale skoro już do tego uderzasz - spróbuj zaimportować dokumenty Microsoft(R) Access(TM). Jeszcze jakiś czas temu aplikacja "OpenOffice DB" wprowadzona do stabilnego pakietu OpenOffice była.... niestabilna.

 • #29 18 Sty 2007 11:29
  Tdv
  Poziom 33  

  adderek napisał:

  2. "Na szybko" można napisać jakiś dokument. Do poważniejszych celów (np. gdy pracujemy w rozległej korporacji) OOo okazuje się słabszym wyborem niż Microsoft(R) Office(TM). A poza tym dlaczego mam to uzasadniać? Napisałem o swoich doświadczeniach z tymi aplikacjami - ale każdy może mieć inne uwagi. Zauważ jednak, że nie twierdzę że jeden produkt jest wspaniały a drugi do bani. Trzeba na nie zawsze umieć spojrzeć z odpowiedniej strony.


  Ano dlatego, że stawiając bardzo drastyczną tezę, należy poprzeć ją konkretnymi argumentami. Jak widać takowych nie potrafisz przytoczyć. W świetle powyzszego faktu pozwolę sobie reszty nie komentować.

 • #30 06 Maj 2007 00:50
  adderek
  Poziom 11  

  Tdv napisał:

  Ano dlatego, że stawiając bardzo drastyczną tezę, należy poprzeć ją konkretnymi argumentami. Jak widać takowych nie potrafisz przytoczyć. W świetle powyzszego faktu pozwolę sobie reszty nie komentować.


  Wydaje mi się, że podałem pełną listę argumentów powyżej. Jeśli chcesz abym podał bardziej szczegółową listę - proszę napisz tak. Ale na wszelki wypadek cytuję moją wypowiedź podaną powyżej:

  adderek napisał:

  OpenOffice
  Darmowy i wciąż rozbudowywany.
  Posiada dużą funkcjonalność i za tę cenę jest świetny.
  Jeśli ktoś się wgryzie głębiej to stwierdzi, żę z OpenOffice nie da się pracować. Niemniej "na szybko" można napisać jakiś dokument.
  Otwiera większość dokumentów Microsoft Office. Nie czyta makr (Microsoft na to nei pozwala w związku z czym nie ma pełniej przenośności między tymi aplikacjami - tak chce M$).

  Microsoft Office
  Dużo lepszy od OpenOffice.
  Makra tworzy się dość przyjemnie.
  "Standard" dokumentów (niestety).
  Drogi.

  Przy porównaniu tych produktów można zauważyć, że Microsoft Office kosztuje sporo a OpenOffice nie. Ale za Microsoft Office warto moim zdaniem zapłacić.

  Moja osobista ocena: obydwa produkty remisują (wliczam w to już różnice kosztów)


  Jeśli zaś chodzi o moją wypowiedź:
  adderek napisał:

  OpenOffice Jeśli ktoś się wgryzie głębiej to stwierdzi, żę z OpenOffice nie da się pracować. Niemniej "na szybko" można napisać jakiś dokument.

  To mam na myśli to, że Microsoft Office jest produktem rozwijanym od dawna i jako taki jest bardziej dopracowany. Jest pod wieloma względami lepszy niż OOo. Ma jednak wiele błędów. Ale takowe posiada każda aplikacja. Nie ma aplikacji bez błędów. To jedna z zasad programowania. Inna głosi, że na każdą linię kodu poprawioną przypadają dwa nowe błędy.
  Korzystałem z wielu narzędzi. OOo, M$O, AMI i innych. Niektóre komercyjne, niektóre darmowe. I stwierdziłem że każda aplikacja ma swoje zalety i wady. W ostatnim czasie stwierdziłem, że w M$O występuje poważny bug: jeśli zapiszemy plik z "wersjami" to w nowszych wersjach M$O mogą z tym być problemy.
  M$O jest lepszy i jest ku temu jeden poważny argument - na jego utrzymanie są wydawane pieniądze. I to duże. A kod OOo jest utrzymywany z dużo mniejszej puli kaski. Niestety zazwyczaj tak to bywa, że zależność między jakością a ceną jest wprost proporcjonalna.

  Pozdrawiam

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME