Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odcięcie zapłonu w motorze jak? MZ ETZ 150

Przybysz1224 11 Sty 2007 17:11 4835 9
  • #1 11 Sty 2007 17:11
    Przybysz1224
    Poziom 16  

Witam.

Chcę zrobić odcięcie zapłonu do MZ ETZ 150ccm.
    Chciałbym abym mógł sobie regulować obroty przy których zapłon miałby być odcinany.

Proszę o pomysły i schematy.

Za pomoc z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.

0 9
  • #2 11 Sty 2007 22:21
    miron_102
    Poziom 14  

Odetnij zasilanie cewki zapłonowej :D

0
  • #3 11 Sty 2007 23:11
    mactronic
    Poziom 20  

Mam jedno pytanko: a po co ?

0
  • #4 12 Sty 2007 14:00
    Przybysz1224
    Poziom 16  

Nie chodzi mi o włącznik zapłonu bo to chyba każdy potrafi założyć, tylko zabezpieczenie przed przekroczeniem dopuszczalnych obrotów silnika. Chodzi mo o to aby jakieś urządzenie(które zamierzam wykonać) odcinało zasilanie cewki przy obrotach np.7 000 obr../min, i nie chodzi mi o podanie wszystkiego na tacy ponieważ szukałem i użyłem tego magicznego przycisku "szukaj" ale większość tematów które w tedy znajduję dotyczą po prostu włącznika zapłonu który chroni przed kradzieżą, a mi chodzi o zabezpieczenie silnika przed zbyt wysokimi obrotami.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

1
  • #5 12 Sty 2007 14:52
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bo to nie "wyłącznik zapłonu", czy "odcięcie zapłonu", tylko "ogranicznik obrotów" lub "limiter". Pomocne ci też będzie hasło "shift light".
    A najprościej to będzie zrobić posługując się obrotomierzem i komparatorem. Jeśli napięcie na wskaźniku obrotomierza zrówna się z napięciem odniesienia, to nastąpi blokada zapłonu. Można też użyć obrotomierza na diodach i zamiast jednej wstawić transoptor. I już masz sterowany tranzystor. Można zrobić też cyfrowo ze zliczaniem impulsów lub zrobić cyfrowy moduł zapłonowy.

0
  • #6 13 Sty 2007 09:42
    Przybysz1224
    Poziom 16  

Znalazłem schemat(zamieszczam go w załączniku) z układem na LM2907 który zapala diodę przy określonych obrotach.
    Teraz tak, jeśli dobrze rozumiem to jeśli doprowadzę do nóżki 1 układu sygnał z przerywacza a zamiast diody użyje czegoś co rozłączy zapłon, po pojawieniu się napięcia to będzie to o co mi chodzi a potencjometrem mogę regulować obroty zadziałania tak??
    Jeśli źle rozumuje to proszę mnie poprawić.

PS. Schemat w załączniku a cały dokument tu -
    http://www.emesystems.com/pdfs/parts/LM2907.pdf

Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 13 Sty 2007 12:25
    Tomek665
    Poziom 28  

Do diody możesz podłączyć jeszcze jeden tranzystor(zasilany pełnym napięciem) i przekaźnik który swoim stykiem rozwiernym odłączy cewkę zapłonową. Może sie okazać że trzeba równolegle do cewki (czyli pomiędzy punki"1" i "14V"na rysunku) dołączyć opór który nie będzie odłączony przez przekaźnik, po to aby układ nie pozbawiał siebie impulsów po przekroczeniu zadanej prędkości obr.

0
  • #8 13 Sty 2007 14:58
    tarzan107
    Poziom 20  

Witam.
    W mojej kosiarce jest odśrodkowy regulator obrotów, ogranicza przy 3500 obr. min.
    W BMW. mam sprężynkę w palcu rozdzielacza zapłonu, też działa.
    Pozdrawiam

0
  • #9 14 Sty 2007 16:56
    Przybysz1224
    Poziom 16  

Witam.

Wolałbym rozwiązanie na LM2907 (wydaje mi się najpewniejsze oraz najprostsze) tylko chciałbym czymś zastąpić ten stycznik ponieważ odcinanie i ponowne załączanie się zapłonu będzie następowało dosyć szybko i stycznik może nie nadążyć (mieć za małą maksymalną częstotliwość), co propozycje zamiast tego stycznika??

Dziękuje za zainteresowanie.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 15 Sty 2007 11:40
    Przybysz1224
    Poziom 16  

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?? sprawdzi się?? bo jakoś nikt sie już nie odzywa :cry:

No więc postanowiłem, że sie nie dowiem jak nie sprawdzę :Di
    Jako że koszt układu jest niewielki postanowiłem go wykonać i się przekonać czy sprawdzi się w tym zadaniu, tylko nie jestem pewien czy dobrze dobrałem tranzystor i przekaźnik, tranzystor to BF258 a przekaźnik to MCL-112D2H. Takie elementy miałem akurat pod ręką.
    Postaram się wykonać układ jak najszybciej (pewnie jeszcze w tym tygodniu) i dam znać jak działa. I jeszcze czy mogę podłączyć przekaźnik bezpośrednio pod ten tranzystor czy muszę dać jeszcze jeden tranzystor do załączania przekaźnika??

PS. Przepraszam za pisanie postu pod postem :D
    proszę o odpowiedź w sprawie tycz elemętów.

Dziękuję za zainteresowanie.
    Pozdrawiam.

0