Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana częstotliwości na CB

11 Sty 2007 22:10 3748 24
  • Poziom 22  
    Witam!
    Mam radio Cb stacjonarne Pace 8155, tylkko, ze jest w nim mały mankament, otóż zasięg kanałów jest tylko od 4 do 15. Wie ktoś może jak to przerobić aby były wszystkie kanały?
    Dodam, ze jestem w tym nowy i nei wiem zabardzo co i jak.
    Dziękuje z góry za pomoc i pozdrawiam macio8888
  • Poziom 11  
    Z tego co się orientuję te CB jest przywiezione zza zachodniej granicy ;/ Nie pamiętam dobrze ale chyba z tego wynika że pracuje również w "5" ...

Na przeróbce się znam więc nie pisze ;)

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    No przywiezione jest, i tez mi sie wydaje, ze na 5, ale niby jest tam regulacja "delta tune" i z tego co kojarze to to jest d regulowania częstotliwości, tlyko nie wiem w jakim zakresie :(
  • Poziom 40  
    Wrzuć dokładne foty wnętrza albo dokładnie opisz scalaki jakie są w środku.
  • Poziom 22  
    Witam!
    w środki są 3 scalaczki
    1) TBA810S
    2) UA723PC
    3) MM55107N
  • Poziom 40  
    3) MM55107N to prawdopodobnie układ syntezy. Zobacz jeszcze jakie kwarce siedzą w tym CB - myśle że jest ich przynajmniej 3szt.
  • Poziom 22  
    Sa 2 kwarce.Z jednego neibardzo moge sie odczytac, jest to chyba 0.24, drgi to 15,815.
    pzodrawiam.

Dodano po 20 [minuty]:

Przejzałem ta note katalogowa, ale dalej niebadzo wiem o co chodzi :( nei znam sie na w.cz :( znaczy sie, wiem już mniejwięcej gdzie grzebać.

http://www.energy.cba.pl/technika.htm#pll
    Na tej stronce jest PLL z wyświetlaczem. Nie dało by się jakoś tego przerobić do moich potrzeb? Chyba, ze ma ktoś taki schemat, z odbiornikiem oczywiście.
    Chodzi o to, zebym najlepiej miałw tym wyswietlacz, zebym wiedział, na którym kanale siedze. Chyba, ze dałoby sie przerobić ten moj wysiwetlacz, ale wydaje mi sie, ze łatwiej będzie wymienić cała PLL.

pzodrawiam macio8888
  • Moderator
    Cześć

Raczej nie...
    Jak napisane jest w opisie tej syntezy: " Zakres częstotliwości: 82,50 - 108 MHz". Twoje radio ma pracować na 27 MHz.

p.s. Czy to jest to radio ?

Zmiana częstotliwości na CB
    http://www.cb-museum.de/index2/Station-Base/station-base.html
  • Poziom 22  
    No wiem jaki jest zakres i nba jakij czestotliwosci ma moje pracowac. To radfio ma obcęty zakres kanałów i chciałbym go poszerzyć. Najprawdopodobniej to radio pracuje tez na "5" wiec nawet tych kanałów w Polsce nie odbieram. Jesli ktos miałby schemat takiej syntezy zeby pracowała na odpowiedneij czestotliwości to czy mogłby tutaj zamiescic albo wysłac na maila? albo chociaz konwertera czestotliwosci, który podłaczałbym pod antene i do CB i na nim ustawiał czestotliwosc, a na CB miał ustawiony cały czas jeden kanał.

dziękuje z góry za pomoc i pozdrawiam macio8888
  • Poziom 40  
    Musisz wymienić przełącznik kanałów na taki który da kody binarne dla wszystkich 40stu kanałów - łatwo to policzyć. Albo przekodowć jakiś przełącznik matrycą na EPROMie. W zerówki przeciągniesz kwarcem 15,815MHz. Dziwi mnie ze nie ma trzeciego kwarcu? Jak to możliwe?
  • Poziom 22  
    sq6ade, czyli, ze jak to mam zrobic? bo nei bardzo wiem.
    No jak narazie znalazłem dwa, jak wróce do domu to zobacze czy nie ma trzeciego, moze przeoczyłem. Jak go przeciagnac? Ja juz mam tam ten kwarc, chyba, ze ten drugi tez wymienic na 15,815?
    pozdrawiam macio8888
  • Poziom 40  
    Tego 10,240 nie ruszaj. Z tego co sie orientuje powinny być jeszcze 2 kwarce oprócz tego 10.24 i one muszą być przeciągnięte w dół o 5kHz.
  • Poziom 22  
    czyli ten jeden wymienic na 15.810??
  • Poziom 40  
    Wymienić? NIE - przeciągnąć - poczytaj na forum o przeciąganiu kwarców.
  • Poziom 22  
    sq6ade, nie moge jakoś zabardzo znaleźć o tym;( jesli mas zjakies materiały albo wiesz jak to zorbić, to mógłbyś napisać??

pozdrawiam macio8888
  • Poziom 40  
    Napisz czy jest tam jeszcze jeden kwarc bo jego brak mi jakoś nie pasuje.
  • Poziom 40  
    Idź i kup :D Kwarce to nie rezystory że dostaniesz dowolną wartość.
    Ok macio coś mi sie zdaje że toczę walke z wiatrakami jak don Kiszot. Może zlecisz tą robotę komuś kto się orientuje w temacie?
  • Poziom 22  
    No włsanie i tutja zaczyna sie problem bo niebardzo mam do kogo;(
    ale wracając tak do pierwotnej wersji pytania to czy ktoś ma schemat takiej syntezy PLL na 27MHz?
  • Poziom 24  
    Kolego przeciągnąć kwarc to znaczy dodać do niego indukcyjność albo pojemność. Wiec podłącz cewkę w szereg z kwarcem aby przeciągnąć kwarc w dół a równolegle kondensator aby przeciągnąć w górę...POZDRAWIAM

Daniel
  • Poziom 22  
    161MDS01,dzięki za tą odpowiedź! tylko jak wyliczyć tą cewke?
  • Poziom 26  
    161MDS01 napisał:
    Wiec podłącz cewkę w szereg z kwarcem aby przeciągnąć kwarc w dół a równolegle kondensator aby przeciągnąć w górę...

Cewką da sie przesunać rezonans kwarcu i w gore i w dol. Natomiast dolaczac kondensator rozwnolegle do kwarcu tylko w dol. Mowie oczywiscie o czestotliwosci rezonansowej kwarcu, bo w przypadku gdy jest ona mieszana z inna czestotliwoscia kierunek zmiany czestostliwosci wyjsciowej zalezy od tego czy na wyjscu mieszacza wykorzystuje sie sume czy roznice czestotliwosci wejsciowych.
    Skoro twierdzisz, ze dolaczajac do kwarcu kondensator rownolegle, wyjsciowa czestostliwosc (po mieszaniu) przesuwa sie w gore, to niewatpliwie z mieszacza wykorzystuje sie roznice czestotliwosci.
  • Poziom 10  
    macio8888 może jakąś fotkę. Czy to CB posiada mod. FM jeżeli tak to ile kanałów.