Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB radio na PASMA AMATORSKIE

3fazy 12 Sty 2007 02:15 4956 13
  • #1 12 Sty 2007 02:15
    3fazy
    Poziom 15  

Czy ktos probowal przerobic jakis model CBradia z emisja SSB na pasmo amatorskie 3,5Mhz lub 14Mhz.
    Pomińmy dyskusje nad filtrami "LC" odbiornika i "Π" nadajnika.

0 13
  • #2 12 Sty 2007 06:43
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

W 2004 roku założyłem podobny temat. Głównie interesowało mnie pasmo 6 m, ze względu na łatwość przestrojenia. Temat niestety umarł śmiercią naturalną... :)
    Trochę informacji jest w tym linku (kłopoty z otwieraniem obrazków):
    http://members.tripod.com/~Malzev/radiodoc/sixmeter.htm

Temat jest tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...light=cb&sid=94649600bd967a3703774e0aa56060b5

Myślę, że na niskie pasma się nie opłaca. Z oryginalnego radia pozostanie tylko p.cz i m.cz. gałki i obudowa... Chyba, że konwerter, ale to już nie przestrojenie, tylko proteza dla tych, co niewiele potrafią.
    Chyba najprościej przestroić na 28 MHz (niektórych nawet nie trzeba :) ). A może zamiast oryginalnej syntezy wstawić DDS ? Mam gdzieś niedokończoną Cobrę 146 GTL z wstawionym już DDS-em. Ale to miało być radio na pasmo 10 m. Praca niestety nie dokończona, ale próby były obiecujące. Pole do popisu jest szerokie :) .

0
  • #3 12 Sty 2007 14:27
    161MDS01
    Poziom 24  

Można zrobić konwerter 80/11 i nie jest to takie trudne, ja akurat tak słucham. Nadawać nie nadaje bo nie mam licencji jest w sieci dużo opisów jak np w edw.com.pl POZDRAWIAM

Daniel

0
  • #4 13 Sty 2007 18:56
    3fazy
    Poziom 15  

Pasmo 6m dobry pomysl przymierzalem sie kiedys do takiej przerobki
    CB President Jack,pomysl zarzucilem.
    Podłączalem blok p.cz "Jacka"do innego TRX i sluchalem stacji na 20m.Po podłączeniu Zewnetrznego VFO 5,5Mhz i dodaniu prowizorycznie filtrow LC z pozostalosci plytki po starym SP5WW dalo sie odbierac stacje radiofoniczne i czasem cos z profesjonalych rozmow obcojezycznych wiadomo w okolicach 16Mhz.Calosc mimo wielkiej prowizorki dawala ladny odsluch.
    Zastanawiam sie nad przerobka Unidena PC122 na pasmo 20m (14Mhz SSB)jako urzadzenie mobilowo weekendowe.
    Moze sie orientuje ktos ktora synteza z tych popularnych typow CB (SSB) moze pracowac ze skokiem 5Khz.
    Zakladam wykorzystanie oryginalnej syntezy danego modelu.
    Jakiego radia CB szukac?

0
  • #6 13 Sty 2007 22:29
    sp8gsc
    Poziom 26  

Tez myslalem, ze przerobienie radiotelefonu CB na transciver na 14 MHz powino byc proste, ale bez sytezy dajacej krok przynajmnie 0,1 kHz to nie ma wiekszego sesnu - zabawa z ritem ±10 kHz bylaby mocno upie...dliwa.

0
  • #7 13 Sty 2007 22:50
    medicb
    Poziom 28  

Przecież to ma być zabawka weekendowa a nie maszyna do strzelania. Płynna regulacja nie wchodzi w grę? Ma swoje minusy ale to chyba lepsze i prostrze niż mozolna budowa syntezy i latanie ritem w lewo i prawo. A całość i tak sprowadza się do tego, że trzeba przerabiać prawie całe radio.

0
  • #8 13 Sty 2007 23:09
    sp8gsc
    Poziom 26  

medicb napisał:
    Płynna regulacja nie wchodzi w grę?

No wlasnie zeby byla plynna regulacja trzeba przerobic synteze, a chyba sie nie da. (tzn oczywiscie mozna, ale bylaby to chyba calkiem nowa synteza, a nie "przerobiona")
    medicb napisał:
    ...mozolna budowa syntezy i latanie ritem w lewo i prawo.
    No wlasnie jak sie nie przerobi syntezy to trzeba bedzie "latac ritem".

0
  • #9 13 Sty 2007 23:09
    sq6ade
    Poziom 40  

Akurat synteza to "mały pikuś" w porównaniu do przeróbki obwodów w.cz. TX i RX.

0
  • #10 13 Sty 2007 23:12
    sp8gsc
    Poziom 26  

sq6ade napisał:
    Akurat synteza to "mały pikuś" w porównaniu do przeróbki obwodów w.cz. TX i RX.

Bo ja wiem? Obwody na 14Mhz beda mialy w przyblizeniu dwa razy tyle zwojow co na 27MHz.

0
  • #11 13 Sty 2007 23:20
    sq6ade
    Poziom 40  

Matematyczne uproszczenia są dobre do jałowej teoretycznej dyskusji. Nie zapominaj o sprzężeniach miedzy blokami i obwodami, o parametrach elementów dyskretnych w funkcji częstotliwości itp.
    Daje to w sumie kilkadziesiąt elementów do wymiany i wątpie że da się zrobić taką listę na podstawie kilku wzorków - bez żmudnych eksperymentów na konkretnym modelu CB!

0
  • #12 14 Sty 2007 00:35
    juro54
    Poziom 15  

witam!SQ6ADE ma rację.Nie kombinuj aby odb. radiowy przerobić na telewizor(jak się uprzesz to można.Kup płytkę AVT2310,to jest TRX na 80m SSB.Jest trochę problemów z TX-em,aby uzyskać 4W,ale jest mnóstwo inf. na ten temat.Odb. jest bez problemów.Na tych pasmach trzeba mieć licencję.
    Zrobiłem taki i przy tej cenie jego parametry są zadowalające.

-1
  • #14 12 Wrz 2009 13:40
    yelka
    Poziom 12  

Również poszukuję gotowych rozwiązań. Szczególnie chodzi mi o przeróbke na 20m.

0