Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VCR Panasonic F-55 EE - kłopoty z zapisem dźwięku HiFi

t.catch 12 Jan 2007 16:42 1074 6
    t.catch
    Level 16  
    Magnetowid 6-głowicowy HiFi stereo - jakiś czas temu zaczął mieć kłopoty z zapisem dźwięku HiFi. Najpierw na słabszych kasetach zapisany dźwięk "rwał" się (jednocześnie znikały literki "L" i "R" przy wskaźnikach wysterowania - oznaczało to przejście na odtwarzanie ze ścieżki nagranej tradycyjnie, głowicą nieruchomą - tak jak w zwykłych magnetowidach).
    Potem problem był już na wszystkich kasetach. Zacząłem wtedy nagrywać w LP bo w tym zapisie dźwięk był dobry. Niestety, po pewnym czasie również w LP dzieje się to samo. Na innych magnetowidach stereo wada brzmi identycznie - czyli to sprawa zapisu.
    Warto dodać, że odtwarzanie dźwięku jest cały czas doskonałe, oczywiście z kaset nagranych wcześniej lub na innych sprzętach.

Czy to zużycie głowic? Nowy bęben kosztuje ok 180 zł - czy wystarczyłoby wymienić tylko bęben czy trzeba razem z całym mechanizmem? W tej opcji serwis powiedział 600-700 zł za taką naprawę :!:
    Jeśli wystarczy wymiana samego bębna, czy dam radę zrobić to sam?
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Zabrakło jednego ważnego stwierdzenia - jak odtwarza i nagrywa obraz?
    t.catch
    Level 16  
    Jeśli chodzi o obraz, to nie dostrzegłem specjalnie żadnych wad - być może łatwiej niż kiedyś "zapaprać" głowicę, szczególnie na przewijaniu wstecz na podglądzie. Kiedyś można było to robić swobodnie, teraz juz po kilku sekundach śnieg i trzeba conajmniej wrzucić kasetę czyszczącą. Kasety mam wprawdzie niezbyt "młode" ale z reguły wysokiej klasy (np BASF PHG HiFi), zawsze przechowywane w pudełkach. Nigdy tez nie wrzucałem w vcr dziadostwa, np kaset z giełdy czy tanich "wynalazków". Kaseta czyszcząca to oryginalny produkt Panasonica, do czyszczenia "na sucho".
    oldboy
    Podejrzewam zużycie głowic czyli dysk do wymiany. Można by oczywiście dokonać stosownych pomiarów ale trzeba dysponować odpowiednim sprzętem kontrolno-pomiarowym.
    Żadna kaseta czyszcząca nie jest odpowiednim środkiem, polecane jest jedynie tradycyjne czyszczenie głowic alkoholem izopropylowym. Kasety czyszczące znacznie skracają "życie" głowic wizyjnych (fonicznych).
    t.catch
    Level 16  
    Czyli wymiana - ale czego konkretnie? Głowice są na bębnie, więc sam bęben wystarczy? Jeśli tak, czemu serwis upierał się, że musi wymienić bęben z całym mechanizmem? I ostatnie pytanie - jeśli wystarczy wymiana samego bębna z głowicami, czy to bardzo "specjalistyczna naprawa? Bo na logikę, powinna to być "zmiana koła" - czyli jedno zdejmuję, drugie zakładam i hula. Wydaje mi się, że żadnych regulacji i pomiarów wykonywać nie trzeba. Proszę fachowców o radę.
    oldboy
    t.catch wrote:
    Czyli wymiana - ale czego konkretnie?

Napisałem wyraźnie, jeżeli to nie trafia do przekonania to polecam jednak serwis. VCR trudno porównywać do samochodu, chociaż dla serwisantów taka wymiana ma coś w sobie z "wymiany koła w samochodzie". Można się nauczyć pacierza jednak znajomość takich czynności serwisowych (wymiana dysku wizyjnego) nie nabywa się przez jednorazową poradę (nawet fachowca) ale jast efektem praktyki i doświadczeń.
    Temat przenoszę do bardziej odpowiedniego działu.
    Brunet41kr
    Level 12  
    witam- popierwsze sprawdź tor prowaszenia taśmy - ustawienie hamulca naprężenia taśmy. Jesli w tym modelu dysk jest przykręcany na śróbach to wymiana jest prosta - jesli trafisz na dysk dobrze ustawiony fabrycznie. jesli bedziesz miał pecha to regulacja juz nie jest taka prosta