Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Finlux 5021

12 Sty 2007 17:52 3503 30
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie.
    To już chyba 3 naprawa moja tego telewizora i wszystko dzieki pomocy z forum udało się zrobić, tak więc prosze o kolejną pomoc.
    Sprawa jest taka:
    Od pewnego czasu zaczął mi zanikac obraz, tzn właczalem telewizor i właczył się po czym nagle wygasalobraz, audio pracowało dalej, ale obraz nagle zainkał, po pewnym czasie wstawał i znowu tak ze 3-4 razy aż trochę się rozgrzał i zaczelo wszystko chodzic oki. Po wylaczeniu i odczekaniu trochę znowu podobna sytuacja. Od miesiąca sytuacja zaczela się pogarszać pogarszać aż do dzisiaj kiedy wogóle telewizor nri dotaje WN, tzn właczam włacznikiem reakcja diód na panelu poprawna, reakcja na pilot też, ale telewizor się nei włacza, co moze być przyczyną ? Przelutowałem już chyba całą płytę główną, bezpiecznik głowny jest oki, co to są bezpieczniki Su1 Su2 (4A) i Su3(1,6A) i czy mogą ponosić za to winę ? Nadmienię że jeżeli telewior wygasał to lekko klepnałem rękę z tyłu w obudowę albo poruszałem wtyczką antenową i wskakiwał i było oki ! Prosze o pomoc ! Aha napięcie na wtyku UM_S jest, sprawdzalem !
  • Poziom 36  
    Witam !

Kineskop elektryzuje jak obraz zniknie i czy żarzenie kineskopu nie zanika .

Przeoczyłem że wn. brak , trzeba sprawdzić czy + B zasila Hota i czy sterowanie do bazy dochodzi .
    Przede wszystkim zimne luty koło tranzystora i trafa wn .
  • Spec od TV
    cyna, utownica, przelutować dookoła tr. WN, PK, ramkę, nie żałować cyny, pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Bez wyników podstawowych pomiarów pomoże tylko wróżka.

Remeknapr
  • Poziom 15  
    Nie chodzi mi narazie o mierzenie, proszę o instrukcje tak jak koledzy czy się spotkali koledz z takimi przypadkami i jakie są najczęstsze przyczyny takich rzeczy, żarzenia nie ma, lampa nie żarzy na kineskopie, WN to zapewne to z czego odczodzą przewody Wn do kineskopu a przedewszystkim główny, pwoiem szczerze że tych punktów nie przelutowywałem i mogą być tam zimne luty tylko czy to może świadczyc o takiej sytuacji padania napięcia a później jego stabilizowania się? Dodam ze to było kiedyś a teraz całkowicie padł, UM-S ma napięcie tak więc zasilanie na zasilacz napewno idzie i zapewne wszystko przed WN, chociaż audio nie słychać, chciałem przelutowac też Ta1 i Ta2 ale nei mogłem sie ich doszukać jeżeli można to prosiłbym o jakąś lokalizację ich jeśli można. Jeżeli wskazówki nei pomogą rozwiązać problemu, zabiorę się za napięcia. Z góry oczywiście bardzo dziekuję za zainteresowanie tematem ! TV ma już 10 lat, wymieniłem w nim już prawie wszystkie elki, ostatnio układ TDA bo pasek miałem w obrazie na dole, a kiedyś padła elka gdzieś w okolicach trafa i były tylko "mrówki" na ekranie. Idę przelutować płytę tylko proszę wyjaśnić co to jest PS?? Bo mam przelutować trafo WN i PS??? - co to PS ?
  • Spec od TV
    a moż chodzi o PK-płyka kineskopu, okolicu tr. wn, do przelutowania, pozdrawiam
  • Poziom 33  
    -KrZySieK- napisał:
    Nie chodzi mi narazie o mierzenie, proszę o instrukcje...

Właśnie chodzi o mierzenie. Bez tego ani rusz. Można napisać historię napraw i podobnych przypadków będą setki/tysiące. Każdy z nich wymagał diagnozowania przy pomocy wiedzy i miernika. Coś mi się wydaje, że nie spełniasz żadnego z tych warunków. Zacznij od zdobycia tych podstaw.

Remeknapr
  • Poziom 15  
    No więc tak, nie ma napięć 200V, 27V i 12V z punktów pomiarowych, reszta jest OK ! Wątpię żeby płytka kineskopu, bo jeżeli by nawet nie żażył kiol to dźwiek chociażpowinien być według mnie !
    Poradźcie, przelutowałem płytę w okolicach zasilania i WN, narazie bez zmian, podczas właczania słychać taki trzask jakby wysokie napięcie było, ale kinol nei chce wystartować !
    Ale przelutuję też płuytkę kineskopu !
  • Poziom 43  
    A sprawdzałeś napięcie zasilające trafo WN?
  • Poziom 15  
    Napisałem jakich napięć nie ma wogóle, reszta jest oki !
    Co wy na to? Pomocy !
  • Poziom 33  
    -KrZySieK- napisał:
    No więc tak, nie ma napięć 200V, 27V i 12V z punktów pomiarowych, reszta jest OK !

Chodzi o napięcia wtórne z przetwornicy? W takim razie, jakie napięcia są O.K.? Jakie to chassis?

Remeknapr
  • Poziom 15  
    Chyba tak, nie ma tych napięć ktore są opisane na płycie jako: 27V, 12Vs, 200V.
    Dokladny opisna tV to: Finlux 5021(S), gdzie pisze chassis., na płycie nei znalazłem nic takiego.
  • Poziom 36  
    Witam !

Ja i Kolega _OBCY_ i Kolega Remeknapr pytali Cię o napięcia wychodzące z przetwornicy a ty z uporem maniaka piszesz jakich nie ma .

Bez tych wiadomości nie można Ci pomóc !
  • Poziom 15  
    oki przeprasam ale nei ejstem specjalista i z każdą pomoc bardzo dziękuję iproszę o bliższe wskazówki jak mam zmierzyć w takim razie te napięcia i jakie powienny być wartości. Niestety jestem laikiem w tych sprawach. Ale wystraczy podac lokalizację i między jakimi nogami albo na jakich nogach przetwornicy mam sparwdzić napięcia i jakie powienny być i podam wszystko, nei ma sprawy, nioe boję się i bez wiekszego trufu mogę wsio zrobić, prosze o instrukcje !
    Przeprzaszma za uporczliwość, wyniak ona z niewiedzy a nie ze złośliwości.
  • Poziom 15  
    Schemat mam i czekam na instrukcje ta przetwornica to który jest transformator? ten bliższy czy ten dalszy ?
    Ten który jest już połączony z kineskopem czy ten wcześniejszy ?
  • Poziom 36  
    Ten wcześniejszy , i z tych diod co od niego wychodzą po wtórnej
    stronie , mierzysz z dzioba czyli z plusa do masy .
  • Poziom 33  
    Prawdopodobnie nie pracuje przetwornica (jeśli dobrze mierzysz). Na elektrodzie jest sporo materiałów na ten temat. Poczytaj trochę i wyciągnij choć częściowo samodzielne wnioski. Nie ma sensu powtarzać setki razy tego samego:

- odłącz obwody wtórne i jako obciążenie gałęzi +B zastosuj żarówkę
    - jeśli w takim połączeniu żarówka nie zaświeci, wymień elektrolity i półprzewodniki w przetwornicy

itd. itp. Naprawa jakiegokolwiek sprzętu wymaga znajomości jego budowy i zasady działania. Forum to nie miejsce na naukę od podstaw.

Remeknapr
  • Poziom 15  
    Przetwornica jest oki, sprawdzałem zarówką, poza tym wszystkie napięcia "za nią" są zgodne ze schematem, problem jest przed trafo WN, tzn doszukałem się lini gdzie brakuje tych 200V o których cały czas mowię, wygląda na to ze winowajcą jest rezystor RU5 wedlug schematu, ten który przepuszcza za Cu18 napięcie 138V, jego wartość to chyba
    1 Ohm +/- 5% ponieważ stanowi totalną przerwę. Ale mam tutaj pytanie według schematu jest to niska tolerancja błędu (kod 5 paskowy: crązowy, czarny, zloty, złoty, złoty) zresztą widać po nim że chyba szczelił bo pęknięty, ale opis na schemacie to Ru5 S1 co to oznacza ?
    To jest linia 138V za dlawikiem LU1 i Cu18 zaraz przed 9 nóżką trafo.
  • Poziom 33  
    To jest rezystor bezpiecznikowy. Jego spalenie oznacza prawdopodobnie zwarcie, lub przeciążenie obwodu, który jest przez niego zasilany. Sprawdź tranzystor linii (WN), może mieć zwarcie. Jeśli będzie dobry, może to oznaczać uszkodzenie trafopowielacza.

PS. Czy "szczelił", oznacza może "strzelił"?

Remeknapr
  • Poziom 15  
    Podejrzewam ze chodzi o BU508AF, wydaje się byc oki ale sprawdzę go, jeżeli to nie o ten chodzi tranzystor proszę o poprawkę, aha rezystor nie wygląda na spalony jest nadpęknięty i nic więcej. Tak czy inaczej przed nim jest jeszcze 138V a za nim już nie ma.
  • Poziom 36  
    Wylutuj wreszcie ten BU 508 i w miejsce K-E podłącz żarówkę .
    Wlutuj ten 1 Ω i odpalaj .
  • Poziom 15  
    OK tylko mam pytanie czy zamiast tego rezystora bezpiecznikowego mogę wsadzić normalny i z jakąś większą tolerancją albo ze zblizoną wartością oporu, nie 1 a 2 albo kilka więcej ohmów ? o to mi chodzi bo teraz nawet niewiem czy dostanę taki rezystor w elektroniku. Bo z takimi sie nei spotkalem. Chyba że jest to zwyklay rezystor.

Aha obciązenie w pozstaci 40W żarówki wystarczy w miejsce C-E Bu 508 ?
  • Poziom 36  
    Taki jak piszesz możesz śmiało wstawić i żarówka 40 w też dobra i do roboty .
  • Poziom 43  
    Na czas uruchomienia z żarówką wstaw zwore.
  • Poziom 15  
    Wstawilem nowy, napięcie 138V pojawilo się na nózce trafo i trafo zaczelo dzilać. jednak po właczeniu zasilania słychać takie "pikanie z pewną częstotliwością", po ponownym wylutowaniu rezystora brak reakcji ale i brak pikania. wlutowałem od nowa, wsadziłem między C-E tranzystora WN BU508AF żarówkę 60W, odpalilem i trafo działa, tzn jest sprawne, słychać że WN wchodzi na kineskop, chociaż po żarówce jest to kilkanaście Voltów. Sprawdziłem zatem tranzystor WN, i po sprawdzeniu okaząło się ze mial przebicie pomiedzy C-E a nawet bramką. Po jego wylutowaniu i pracy na żarówce "pikanie ustało". Kupiłem nowy BU508AF i podstawilem. Odpaliłem TV z pilota, WN weszło, kineskop żarzy i jest obraz, czyli wszystko jak należy, elegancko.
    Ucieszylem się bo myślalem ze problem rozwiązany.

Ale otóż nie ! No więc po próbie zabrałem się za wyłączenie odbiornika z sieci i złozenie go z myslą ze jest już "sprawny". Ale po wyłączeniu zasilania i ponownym włączeniu, znowu słyszę :pikanie z pewną stałą częstotliwością". Sprawdziłem, znowu BU508AF, sprawdzilem - USZKODZONY. Znowu przebicie na C-E. Szlag.
    Podłączyłem znowu żarówkę, zmierzyłem napięcie i jest 135V na kolektorze, jednak podczas wyłączania TV na kolektorze rośnie napięcie, nastepuje skok napięcia do ok. 145V i widać wyraźnie że żarówka podczas wyłączania TV (pilotem) jaśniej ząświeci.
    Tak więc mam pytanie o co chodzi, czy może jakieś kondensatory są odpowiedzialne za odprowadzanie WN podczas wyłaczania odbiornika albo do zabezpieczenia przed wzrostem napięcia powrotnego? Bo na mój gust musi chyba coś być uwalone skoro następuje taki skok napięcia na tym tranzystorze.
    Powtarzam, TV działa dopóki go nie wyłączę, jak wyłączę automatycznie BU508AF jest przebijany na C-E, skoro na 60W żarówce jest skok na 145V to normalnie na samym tranzystorze tam musi być ogromne napięcie, przynajmniej ponadprogowe.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 36  
    W kolektorze tego tranzystora najlepiej wszystko wymienić .
    Sterowanie bazy sprawdzić i zimne luty lub przerwy .
  • Poziom 43  
    Na linii +135V masz elektrolit-wymień.
    W kolektorze tranzystora powymieniaj kondensatory (nie sprawdzaj).
    Popraw lutowania trasformatorka sterującego,trafa WN,jak i okolic całego sterowania tym tranzystorem.
  • Poziom 15  
    Niewiem, jasny gwint,normalnie porażka, wymieniłem wszystko do sterowania tranzystorem ! Oprócz transformatora. Reakcja jest taka że wchodzi wysokie obraz się pojawia, w tym momencie szczela BU i przetwornica zaczyna pikać, szlag mnei już trafia, ostatnim razem właczyl sie i chodził dobrze dopóki go nei wyłączyłem.
    Już niewiem co robić !