Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 - buczy po włączeniu i dymi się rezystor

12 Sty 2007 18:11 2181 10
  • Uczeń
    Witam. Mam problem ze wzmacniaczem "Unitra Tosca 303". Problem polega na tym ze po włączeniu wzmacniacza burczy w głosnikach i dymi sie tranzystor. Jaki to jest dokłanie tranzystor, gdzie go mozna kupic, i ile to kosztuje? pzdr:
  • Poziom 27  
    Tobie chodzi o to białe na rysunku?
  • Poziom 15  
    To jest rezystor nie tranzystor. Rezystor emiterowy. Masz spalone tranzystory końcowe. Sprawdź je miernikiem i sprawdź też sterujące. Standart. Pozdrawiam;]
  • Uczeń
    tak to białe, no to renzystor przepraszam :D

Dodano po 1 [minuty]:

tak poprostu słuchałem muzyki i nagle sie zaczeło dymic własnie z tego renzystora :D
  • Poziom 15  
    Napisałem Ci co masz zrobić. Posprawdzaj te tranzystory, następnie sprawdź te rezystory czy się nie spaliły. Wszystkie spalone tranzystory wymień, ustaw prąd spoczynkowy i będzie działać. Koszt to kilka złotych.
  • Poziom 30  
    fajny sprzęt:-D tez to mam, ale juz na strychu, i tez wiele razy to robilem, tak jak ktoś to już napisał pośprawdzaj miernikiem zwarcia końcówek tranzystorów, tych na radiatorze, ale najpierw je wylutuj i jwk są zwarcia to wstaw inne, dowolna para komplementarna o prądach kolektora ok 10a i bądzie good
  • Uczeń
    no to mam problem, nie mam miernika:D

Dodano po 4 [minuty]:

gdzie znajdują sie tranzystory sterujące?? :D

Dodano po 41 [sekundy]:

no to mam problem, nie mam miernika :D

gdzie znajdują sie tranzystory sterujące?? :D
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Posprawdzaj najlepiej wszystkie tranzystory wokół radiatora... I te rezystory białe też. Musisz pożyczyć albo kupić miernik i na teście diód sprawdzasz czy nie ma przebicia na nogach tranzystorów... Nie musisz ich wylutować, bo jak bedzie przebicie to i tak Ci pokaże na mierniku 0.00. ;] Powodzenia. Jak nie będziesz czegoś wiedział to pisz ;]
  • Uczeń
    Zauwazyłem dzisiaj ze nie dymi sie z tego białego renzystora tylko z oprnika pod nim, zrobił sie czarny :D czy to dlatego moze nie grac?? jeszcze nic nie mierzyłem miernikiem bo go jeszcze nie mam :D pozdro
  • Poziom 18  
    Witam, na twoim miejscu bym nic nie ruszal, to wymaga jednak podstawowej wiedzy, rezystor mozesz wymienic ale z tranzystorami mozesz miec klopot z wylutowaniem dobraniem i wlutowaniem odpowiednich.
  • Uczeń
    sprawdzałem te tanzystory na tescie diód i nie ma przebicia :D co mam jeszcze sprawdzic???