Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do świetlówek 12V/230V,8W

12 Sty 2007 19:08 3373 10
  • Poziom 30  
    Witam. musze przyznać że chcialem kupić tą przetwornicę ale się rozmyślilem bo wcześniej zlożylem mocniejszą samodzielnie.
    Więcej mocy? OKI, zaluż mocniejszy tranzystor zamiast tego 2n3055, na większym radiatorze, wymień diodę na mocniejszą i załuż mocniejszy transformator a uzyskasz większą moc. Kupileś to cuś??
  • Poziom 42  
    Mocniejszy tranzystor od 2N3055? Jaki i po co?
  • Poziom 12  
    :arrow:-RoMan- napisałeś po Karol966:Mocniejszy tranzystor od 2N3055? Jaki i po co?

Pewnie to dla Ciebie proste. Proszę więc, udziel jakiejś rady.

Dodano po 6 [minuty]:

Karol966 napisał:
    Witam. musze przyznać że chcialem kupić tą przetwornicę ale się rozmyślilem bo wcześniej zlożylem mocniejszą samodzielnie.
    Więcej mocy? OKI, zaluż mocniejszy tranzystor zamiast tego 2n3055, na większym radiatorze, wymień diodę na mocniejszą i załuż mocniejszy transformator a uzyskasz większą moc. Kupileś to cuś??

Tak kupiłem jedną. Wiem, że moc mała, ale za 10 zeta?.
    Dobrze byłoby jednak trochę to wzmocnić, pozdrawiam, dzięki
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    ciampel napisał:
    Doradzi ktoś trybem zrozumiałym dla laika, jak w prosty sposób przerobić tę małą przetworkę ..., aby dała trochę więcej mocy?

Musiał byś określić co dla Ciebie oznacza "trochę". Dopuszczalną moc jaką można pobierać z przetwornicy określają jej elementy robocze - trafo i klucz. Tranzystor ma spory zapas, ale trafo na pewno nie. Żeby radykalnie zwiększyć moc przetwornicy, trzeba zmienić trafo i dobrać odpowiednio elementy sterowania kluczem.

Remeknapr
  • Poziom 12  
    Dzięki Romeknapr
    No tak. Jak względnym może być pojęcie (trochę). Rozumiem Cię. Powinienem się określić w wartości stricte oczekiwanej, potrzebnej. Sorry.
    Mam tu na myśli wykorzystanie tej przetworniczki do jakiejś żarówki energooszczędnej w maksymalnym zakresie do 18W. Jak możesz coś jeszcze dodać w temacie, to bardzo proszę.
  • Poziom 33  
    Jak łatwo zauważyć, z urządzenia zaprojektowanego na 8W chcesz "wyciągnąć" 18W, czyli dodatkowo ponad 100%. Wątpię, czy to się uda. Jeśli trafko nie ma odpowiedniego zapasu mocy, to po zwiększeniu prądu odcięcia tranzystora, rdzeń może wejść w nasycenie i uszkodzić klucz (oczywiście, jeśli wydajność baterii będzie odpowiednio duża). W każdym razie nie sądzę, aby przetwornica pracowała prawidłowo. Żeby wypowiedzieć się miarodajnie, trzeba znać parametry tego trafa.

Remeknapr
  • Poziom 12  
    Remeknapr napisał:
    Jak łatwo zauważyć, z urządzenia zaprojektowanego na 8W chcesz "wyciągnąć" 18W, czyli dodatkowo ponad 100%. Wątpię, czy to się uda. Jeśli transformator nie ma odpowiedniego zapasu mocy, to po zwiększeniu prądu odcięcia tranzystora, rdzeń może wejść w nasycenie i uszkodzić klucz (oczywiście, jeśli wydajność baterii będzie odpowiednio duża). W każdym razie nie sądzę, aby przetwornica pracowała prawidłowo. Żeby wypowiedzieć się miarodajnie, trzeba znać parametry tego trafa.

Remeknapr

Zaczynam sobie zdawać sprawę, że byłoby za dużo zachodu, aby taki wynik z czegoś takiego uzyskać. Parametry trafa nie są mi znane. Sprzedawca na allegro.pl ich nie podał, czekam na przesyłkę. Dzięki za zainteresowanie, pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    witam.do energooszczędnej się to nie nadaje.chyba ,że zastosujesz sam element wyładowczy.Przetworniczkę którą kupiłeś znajdziesz w każdym autobusie starszego typu w komlecie ze świetlówką.Na wyjściu w momencie zaplonu masz 600-900V a to uszkodzi żarówkę energooszczędną.orginalny układ zasilany jest z 24V.Aby Twój poprawnie pracował konieczne przewinięcie trafa, a z tym sobie raczej nie poradzisz.pozdrawiam.Dzido

Dodano po 2 [minuty]:

AAA i jeszcze.Maksymalnie uzyskałem zapłon 11W świetlówki.

Dodano po 19 [minuty]:

AAA i jeszcze.Nowsze modele miały dwa tranzystory, Mosfety i bez problemu z 24V paliły rurę 20W
  • Poziom 12  
    zdzislaw walotek napisał:
    witam.do energooszczędnej się to nie nadaje.chyba ,że zastosujesz sam element wyładowczy.Przetworniczkę którą kupiłeś znajdziesz w każdym autobusie starszego typu w komlecie ze świetlówką.Na wyjściu w momencie zaplonu masz 600-900V a to uszkodzi żarówkę energooszczędną.orginalny układ zasilany jest z 24V.Aby Twój poprawnie pracował konieczne przewinięcie trafa, a z tym sobie raczej nie poradzisz.pozdrawiam.Dzido
    Dodano po 19 [minuty]:
    AAA i jeszcze.Nowsze modele miały dwa tranzystory, Mosfety i bez problemu z 24V paliły rurę 20W

Dzięki za wskazówki i wnioski. Dzięki nim czegoś się dowiedziałem. Wczoraj na tę przetworkę dałem rurę 15W. Najpierw ostrożnie prze ok. 10 min. , później przez ponad dwie godziny. Ekstra efekt, elementy tylko letnie. Żeby tylko z aku mniej zasysało:D .