Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywarka DVD chyba źle działa? Mam tylko 7 dni rękojmi!

DJCHUCKY 13 Jan 2007 00:58 2899 10
    DJCHUCKY
    Level 19  
    Witam.

Kupiłem na ALlegro nagrywarkę NEC do Laptopa Dell Lattitude C640.
    Sprzedawca dał 7 dni rękojmi więc ostro ją testuję i już mi cos nie gra.
    Nie znam się na tym jak powinna działać nagrywarka w laptopie, ale chyba tak samo jak w PC.
    Co do tej pory ustaliłem.
    Na DVD+RW nagrywa normalnie z szybkością 4X.
    Dziwne jest to że płyty różnych firm które wszystkie mają prędkość 16x wczytuje TDK 6X, Benq 2,4X, EasuTouch 6X. Verbatima wczytuje 8X.

ALe na płycie TDK przy początku nagrywania wyskakuje:
    "Błąd kalibracji mocy" i nie nagrywa.
    To w NERO.

Płyty innych firm nagrywa, ale...
    Wczytuje prędkość 8x i włączam nagrywanie jako 8X, ale to nagrywanie trwa 15 min czyli wolniej niż normalnie by nagrywało 4X.
    Podczas nagrywania chwilami buffer spada z 97% do 7% i wtedy lampka na nagrywarce mignie raz i nagle zwiększa obroty, ale nagrywa dalej.
    Widać na nagranej płycie różne odcienie na różnych średnicach jakby laser wypalał z różną mocą.

Poza tym podczas weryfikacji kompilacji na dwóch płytach wykazało Błąd Odczytu Sektorów od 0 do 15.
    No i płyty z tym błędem chodzą, ale pod koniec kopiowania nagle DVD zwalnia, aby je odczytać!
    Natomiast na jednej z nich wogóle przestaje czytać plik który znajdują się pod koniec płyty.
    Pliki nagrane dalej już czyta czyli tylko w 1 miejscu płyty coś jest nie tak.

No i wogóle nagraną płytę bardzo powoli mi inne DVD kopiuje na dysk. Tak jak by nie mógł z pełną prędkością odczytać danych.

Mam kilka dni rękojmi .
    Proszę o pomoc bo sam się nie znam, a sprzedawcy nie będę pytał co jest nie tak bo pewnie nic nie pomoże.
    Jeżeli te objawy świadczą o zużyciu to ją oddam lub wymienię, alę chcę być poprostu pewny.
    NIe chcę żeby nie wyszło że ona jest sprawna tylko ja mam jakieś "widzimisie":D
    badgerman
    Level 14  
    Podaj może co masz za laptopa - nagrywanie DVD z takimi prędkościami wymaga odpowiedniej przepustowości od dysku i nie mniejszej mocy od procesora...
    mpn103
    Level 34  
    Wszystko jest normalne i nagrywarka jest w 100% sprawna. Twój laptop nie potrafi sobie wepchać do pamięci danych z taką szybkością a nagrywarka juz je wypala na płytę.
    Dlatego ja zawsze nagrywam wolniej niż potrafi nagrywarka dla bezpieczeństwa.
    majtek007
    Level 15  
    Pierwsza sprawa: czas nagrywania, zalezy od trybu pracy nagrywarki CAV (predkosc katowa, zmienna wzraz ze wzrostem odleglosci - promienia r - od srodka plyty), CLV (predkosc liniowa, stała). Wiekszosc producentow robi napedy pracujace w trybie CAV, co oznacza ze maksymalna predkosc np 16x jest osiagalna tylko na zewnetrznych obszarach plyty - jej brzegach. Dokladniejsze objasnienia: http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/metody_zapisu/technologia.php

Bufor sie oproznia, m.in. z przyczyn jakie juz podalo dwoch poprzednikow, a ja dodam ze defragmentacja dysku tez sie przydaje od czasu do czasu, bo jesli pliki ktore nagrywasz sa sterasznie "poszatkowane" to dysk nie nadaza z ich odczytem.

Dziwi mnie to ze przy oproznieniu bufora nagrywara zwieksza obroty - powinno byc na odwrot (gdy bufor robi sie pusty > zmniejsza obroty i buforuje dane, dopiero potem moze przyspieszac - choc zazwyczaj pozostaje przy wolniejszej predkosci).

Co do zmiennych odcieni na roznych srednicach: bardzo podejrzana sprawa, czegos takiego jeszcze na oczy nie widzialem.

Jesli bardzo zalezy Ci na czasie, to jesli za to mnie tu nikt nie zlinczuje ;) to zapytaj tutaj: http://www.cdrlab.pl/forum/ lub http://forum.cdrinfo.pl/ czyli na forach stricte nagrywarkowych.
    gorzyga
    Level 20  
    Witam. Na sam poczatek, proponuje zworcenie uwagi na nosniki - u mnie na 2 nagrywarkach mialem problemy z TDK... Radze stosowac Verbatimy, a najlepiej to dobrac do swojej nagrywarki nosnik metoda prob i bledow. Jezeli chodzi o predkosc nagrywania to zgadzam sie z DJCHUCKY. Jezeli uzywasz pakietu Nero, to mozesz sobie przetestowac nagrana plyte programem CDSpeed (wybrac z zakladek u gory "Jakosc dysku"). Po zeskanowaniu dysku, bedzie podsumowanie, informujace o jakosci zapisu (opisalem tu proces testowania ogolnie, bo to bardziej skomplikowana sprawa). Co do kregow w roznych odcieniach, to spotkalem sie z tym w kilku nagrywarkach i nie mialo to wplywu na jakosc zapisu - widzialem plyty, ktore na "oko" pieknie wygladaly, ale w praktyce byly nagrane z bledami. Rozne odcienie powstaja m.innymi podczas zmiany predkosci zapisu i wtedy gdy nastepuje oproznienie bufora nagrywarki. Gorzej sprawa wyglada, jak na dysku powstaja ciemniejsze plamy, nieco rozmyte, o nieregularnych ksztaltach - z praktyki wiem, ze oznacza to, ze nagrywarka "umiera". Rowniez polecam przestudiowanie linkow podanych przez DJCHUCKY'ego, tam jest wszystko na temat nagrywania:)
    DJCHUCKY
    Level 19  
    Przeprowadziłem testy programem NERO CD-DVD SPEED i co wyszło.

Po pierwsze mam zrobiony dysk 5Gb na który wrzucam dane do nagrania na płytkę i z niego nagrywam. Oczywiście dane są od razu ładnie zdefragmentowane.

Test szybkości odczytu z tego dysku to 12,8X. Buffer odczytu nie spada i trzyma się na 100% ale spada buffer nagrywarki.
    Komputer to P4 1,8 Ghz 512 Ram.

Wracając do programu testującego.

Dam screeny z programu testującego.

Tak więc test na płycie CD-RW szybkość 10X.

Oto jak nagrywało: nawet ładnie :D

A oto jakość tego nagrania: wyskoczył jakiś błąd i nie zbadało do końca.

I wykonany Scan Disk tego nagrania: pełno żółtych uszkodzonych wraz z czerwonymi złymi sektorami.

A teraz ta sama płyta nagrana moją starą nagrywarką w tym samym laptopie:

Tutaj wszystko ok oraz na jeszcze innej nagrywarce w PC też 100 % dobrze.

A teraz sprawdzenie sektorów na płytach DVD nagranych tą trefną nagrywarką:

1 płytka Verbatim 8X zły sektor pod koniec płyty :

2 płytka Titanium 8X , to samo co poprzednia pod koniec płyty

Te dwie płyty nagle pod koniec zwalniają i się zacinają.

No i jeszcze jak zachowuje się nagrywarka podczas nagrywania:

1 płyta Easy Touch 8X:

W zasadzie jakieś jaja, nagle nagrywarka zaczęła mielić aż wyskoczył błąd. Jakoś dziwnie skacze ta szybkość. A potem nawet tej płyty nie chciało wczytać chociaż na innym kompie bez problemu.

2 płytka TDK prędkość 4X:

I co wy na to?
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Błąd kalibracji mocy zazwyczaj oznacza, że napęd nie potrafi poprawnie rozpoznać nośnika, a co się z tym wiąże, nie potrafi dobrać mocy lasera potrzebnej do nagrania płyty. TDK ma dość dobre nośniki (chyba, że mamy do czynienia z podróbką) więc komunikat jest niepokojący. Rozważyłbym aktualizację firmware nagrywarki bądź jej wymianę na inny egzemplarz.
    PS. Zobowiązuję kolegę do poprawienia postu wg https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    mnementh
    Level 14  
    DJCHUCKY wrote:
    Sprzedawca dał 7 dni rękojmi więc ostro ją testuję i już mi cos nie gra.

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że rękojmia za wady fizyczne i prawne dotyczy odpowiedzialności
    Sprzedającego względem Kupującego, która wynika z ustawy (kodeksu cywilnego art. 556 - 576), a nie z umowy stron.
    Sprzedający nie może się z niej zwolnić, nie może także jej ograniczyć ani wyłączyć.
    W umowach z udziałem konsumentów (osób fizycznych) takie działanie jest niedopuszczalne.
    Rękojmia za wady fizyczne trwa rok czasu.
    DJCHUCKY
    Level 19  
    No to jest tak jakby gwarancja na 7 dnia ale mniejsza z tym.

Ustaliłem ostatecznie co i jak.

Buffer nagrywarki skaczy cały czas między 97% a 7% no i czasami 66%.

Skacze tak przy każdej prędkości nagrywania 2,4X, 4X lub 8X.

Gdy tak sakacze to widać na wykresach które wkleiłem jak szybkość nagrywania skacze.

Ale za to na płytce DVD+RW przy szybkości 4X nie skacze.

Czyli z tego wynika że to nie wina wolnego komputera.

Płytę CD-RW nagrywa tak że przy weryfikacji wyskauje setki błędnych sektorów.

Według mnie to wina nagrywarki.
    A co wy na to?
    konandramx
    Level 11  
    Nie masz się co zastanawiać tylko jak najszybciej wymień nagrywarkę jeśli masz możliwość.Te jest uszkodzona też tak kiedyś miałem ale ze zwykła nagrywarką CD-RW niektóre płyty działały a niektóre nie i płyty CD-RW jakiej bym nie nagrał za cholere nie mogłem jej potem odczytać bo miała dużo uszkodzonych sektorów.

Ale decyzja należy do ciebie.Ja proponuje ją wymienić póki masz na to czas.
    DJCHUCKY
    Level 19  
    Ostatecznie wymieniłem nagrywarke na inną firmy PHILIPS i ona działa ok.
    Tamta musiała być jakas uszkodzona.

Czyli mylili się ci co mówili że to wina mojego laptopa a zwłaszcza transferu czy defragmentacji dysku.

Dzieki za pomoc:D