Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakie napiecie prostownika

woronka 13 Jan 2007 02:38 19006 8
    woronka
    Level 12  
    Witam
    Mam taki problem
    potrzebuje podladowac akumulator samochodowy. Pozyczylem od sasiada prostownik i przed podlaczeniem go do aku zmierzylem napiecie woltomierzem i jest ok. 19V. Czy takim prostownikiem mozna ladowac akumulator 12V. Wyczytalem na forum ze napiecie ladownia takiego aku powinno wynosic nie wiecej niz 14,4 V, czyli takie jakim laduje alternator.
    Mam wiec pytanie. To napiecie 14,4 V to ma byc po podlaczeniu prostownika do aku czy przed podlaczeniem????
    Jak podlacze prostownik do aku to napiecie z tych ok. 19V spada do ok. 14V.
    Dodatkowe pytanie dotyczy kondensatora filtrujacego w prostowniku. Otoz zauwazylem ze we wszystkich schematach ideowych prostownikow brak takiego kondensatora. Natomiast w tym moim jest i to chyba dosyc duzej wartosci.
    Czy ktos moglby mi wyjasnic ten problem. Chodzi mi po prostu o to czy moge tym prostownikiem ladowac, aby nie uszkodzic akumulatora.

Dziekuje i pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Ah, jeszcze jedno.
    czy ktos moze mi powiedziec jakiej pojemnosci jest moj akumulator. Pierwszy raz sie z tym spotykam zeby nie bylo to napisane na nim
    oznaczenia sa nastepujace:
    YUASA type 025
    Amps 430
    R.C. (Mins) 90
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    emeryt2
    Level 42  
    Witam. Tak napiecie bez obciazenia moze miec taka wartosc.aaaaado ladowania akumulatorow nie stosuje sie napiecia stabilizowanego.W/g tych napisow co podfales,widze tam wartosc rozruchowa aku - 430A.
    mczapski
    Level 39  
    Same zagadki. A więc napięcie mierzysz podczas ładowania akumulatora czyli po podłączeniu. Bez obciążenia prostownik może osiągać takie wartości, tym bardziej jeśli ma kondensator. Nic nie wiemy o prądach jakie zamierzasz stosować do ładowania. Co do pojemności to widać, że jest to akumulator tzw uniwersalny, gdzie dla laika taki parametr nie ma znaczenia. Masz napięcie i prąd maksymalny obciążenia i to wystarczy do doboru obciążenia.
    shulc
    Level 22  
    Napięcie ładowania musi być większe od napięcia akumulatora żeby wymusić przepływ prądu, 14 V podczas ładowania jest OK. Nastepnie to prąd ładowania , lepiej mniejszy prąd a większy czas ładowania
    Pozdrawiam:D
    woronka
    Level 12  
    Dzieki Panowie
    Czyli wynika z tego ze prostownik jest ok.

Jezeli chodzi o to oznaczenie aku to pytalem o pojemnosc bo wyczytalem ze prad ladowania nie powinien byc wyzszy niz 1/10 pojemnosci.Czyli jezeli np. prostownik poda prad 6A, a aku ma 40Ah to nie wplynie to zbyt dobrze na aku,nieprawdaz?
    Nie bardzo rozumiem co to znaczy aku uniwersalny. Mozecie mi to wyjasnic?
    Np. jak bede chcial go wymienic (pare dobrych lat temu jak bylem na wymianie to wszyscy sprzedawcy pytali mnie wlasnie o pojemnosc) to co? Mam kupic dowolny aku z prodem obciazenia 430A albo wyzszym. Oczywiscie na 12 V. No a co bedzie jak ten stary ma np. 60Ah a ja kupie 30 Ah. To nie ma znaczenia???Jestem laikiem ale uwazam ze ta pojemnosc jest istotna. Tzn. powinienem ja znac i kupic nowy o takiej samej wartosci.
    Pozdrawiam
    Mirek Z.
    Moderator
    Pojemność akumulatora jest przecież określona dla danego modelu pojazdu.
    daduszeryf
    Level 28  
    Cześć
    Naładuj akumulator do pełna do takiego napięcia jakie jest przewidywane dla twojego akumulatora powiedzmy 14,4V potem podłącz obciążenie o znanej wartości powiedzmy 33omy i rozładuj go do 10V sprawdzaj ile minie czasu do rozładowania mając czas i znając jaki płynie prąd w przybliżeniu wyliczysz pojemność akumulatora.Jako obciążenia najlepiej wykorzystaj żarówki.
    janek_vip
    Level 11  
    Witam!
    Przyłącze się i też coś dodam... :)
    Jeżeli chodzi o napięcie, to u mnie w prostowniku też jest podobne.

Zobacz tutaj: http://www.atct.co.uk/data/05d40e/SC.pdf
    Od strony 9 podają dla twojego akumulatora prądy ładowania:
    -- wolne: 7 A,
    -- standardowe: od 6 do 3 A (dla różnego ciężaru właściwego (charging gravity)). Ciężar właściwy mierzy się hydrometrem (aerometrem) w 20 'C :)
    -- szybkie: 20 A.

Można określić ile będzie się ładował (na podstawie powyższego linka), ale ja bym to spokojnie zrobił na oko. W tym dokumencie podają, że jeżeli napięcie akumulatora jest powyżej 15 V, to ładowanie powinno się skończyć.

W sumie wydaje mi się, że ładowanie powinno wyglądać tak (str. 7):
    -- mierzysz ciężar...,
    -- określasz na podstawie ciężaru... prąd ładowania (i tym samym czy ma być wolne, standardowe, a może szybkie),
    -- jak zrobione jest to powyżej, to można na podstawie z tego dokumentu odczytać czas ładowania.

Oczywiście to moje przypuszczenia na podstawie przypadkowo znalezionego linka :)

"Amps 430" -- też sądzę, że chodzi o maksymalny prąd rozruchowy.

Pozdrawiam.
    LeDy
    Level 43  
    Ja od siębie dodam,że nie ważne jest napięcie ładowania(zależy od stanu akumulatora,zasiarczenia itp) a wazny jest prąd ładowania ,który powinien wynosić max. 0,1 pojemności akumulatora czyli dla pojemności 45Ah to wskazany jest prąd 4,5A.Napięcie prostownika ,jeżeli jest bez kondensatora-same diody ,jest zawsze zaniżone,a dopiero po podłączeniu akumulatora wzrasta(mierzona wartość)Napięcie ładowania nie powinno przekroczyć wartości 14,3V gdyż powyżej tej wartości występuje" gazowanie"gotowanie" się akumulatora-robią się kropelki elektrolitu .