Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji elektrycznej w łazience - jakie przewody?

strymiet1 13 Jan 2007 08:40 9098 12
Wago
    strymiet1
    Level 9  
    Chcę` wymienic całą instalację elektryczną w łazience ponieważ przeprowadzam jej remont jakiego kabla powinienem użyc dwu czy trzy żyłowego i jakie zabezpieczenia powinienem użyc chodzi mi o to aby kogoś nie poraziło prądem bardzo proszę o pomoc jak to wykonac
  • Wago
    Edek45
    Level 29  
    Witam,potrzebny będzie ci przewód trzyżyłowy,do oswietlenia 1,5 i do gniazd 2,5.Wszystkie gniazda i oprawy powinny być hermetyczne,w łazience nie powinno być żadnych puszek
    Zabezpieczenia-zasilanie instalacji powinno być zrealizowane na wyłączniku różnicowoprądowym,jeżeli go niema,to należy zamontować
    Bezpieczniki-wyłączniki nadmiarowo prądowe,na oświetlenie B10,na gniazda w zależności od tego jak duże będzie obciążenie C10 do C16
    Pozdrawiam
    gigamaas
    Level 16  
    Powyższy komentaz jest tak wyczerpujący, że jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to tylko to aby żadnych puszek elektrycznych nie robic w łazience (poza tymi pod gniazdka) No i jeszcze trzymac sie przepisów dtyczacych stref w łazience (każde gniazdko nie może przekroczyc pewnych stref) Ale o tym napisze cie napewno nastepny uzytkownik szeżej ( Najprościej mówiac nie zamontujesz przecież gniazdka zaraz nad wanną, albo w prysznicu....)
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Autor tematu nie podał jaki jest układ sieciowy w tej sieci nn.zasilającej budynek.Nie wiadomo czy będzie można rozdzielić PEN na N i PE.Przewody DY 2,5 mm2 w rurkach PVC lub kabelkowe 3-żyłowe p/t.,w izolacji na napięcie 750V ,nie mogą być ułożone nad wanną i w strefie 0 i 1 .Gniazda wtykowe szczelne zabezpieczone jeśli to będzie wyłącznik nadmiarowy to B16A oraz wyłącznik różnicowo-prądowy o prądzie zadziałania 3omA ,typ AC,W łazience muszą być wykonane połączenia wyrównawcze miejscowe.Tyle ogólnie .Pozdrawiam
  • Wago
    gigamaas
    Level 16  
    Ale chyba nie bedzie grzechem jak położy instalacje przygotowaną już pod instalacje 3 żyłową. Trzeba myślec przyszłościowo. Bo dajmy na to jak ktos połozy w łazience kafelki warte 3 tys, a za pół roku spółdzielnia przyjdzie wymieniac instalacje, to chyba nikt by nie wyraziłby zgody na skuwanie tej glazury. Oczywiście połozenie instalacji to jedno, ale przyznając racje koledze Janhen podłączenie musi sie odbyc zgodnie z systemem w jakim pracuje instalacja.
    Pozdrawiam.

PS. Nie dochodząc do całkowitego absurdu z tym moim mysleniem przyszłościowym nie mówie o kładzeniu odrazu instalacji przygotowanej do systemu EIB (Eusropejskiej Magistrali Instalacyjnej) :):):)
    slawek1111

Level 27  
    A ta różnicówka nie jest wymagana na ścisłość tak jak kolega pisał.Dodatkowy koszt i przeróbka instalacji.
    JanuszJ26
    Level 14  
    Warto doprowadzić dwa obwody do lustra byś przy goleniu się nie zacinał.
    n.kamil
    Level 11  
    Witam!
    Nawet jesli wyłacznik różnicowo-prądowy nie jest wymagany to warto przygotować nową instalacje w łazience pod jego założenie, czyli ułożyć przewody 3 żyłowe, na oświetlenie 1,5mm2 a na gniazda 2,5mm2, o napieciu izolacji 750V mimo że troche droższe od tych do 500V, warto też pomyśleć o miejscowych połoczeniach wyrównawczych.
    I napewno gniazdo przy lustrze( ale min. 0,8m od umywalkli) sie przyda np. dla maszynki do golenia

Pozdrawiam!
    strymiet1
    Level 9  
    zapomniałem dodac że chcę też podpiąc wannę z chydromasażem ,a tam są trzy przewody a w mojej instalacji są tylko dwa przewody faza i zero.
    and61
    Level 26  
    strymiet1 wrote:
    chcę też podpiąc wannę z chydromasażem ,a tam są trzy przewody a w mojej instalacji są tylko dwa przewody faza i zero.

dlatego warto zrobić nową instalację dla łazienki, wg nowych zasad, rozdzielić PEN w skrzynce bezpiecznikowej, punkt rozdzielenia uziemić
    slawek1111

Level 27  
    strymiet1 wrote:
    zapomniałem dodac że chcę też podpiąc wannę z chydromasażem ,a tam są trzy przewody a w mojej instalacji są tylko dwa przewody faza i zero.

Witam
    I tu już musisz wymienić instalację (chodzi o łazieńkę)no i jeżeli chodzi o tą wannę to różnicówka jest bezwzględnie wymagana.
    Garcia24
    Level 16  
    A jeżeli jest to układ TT to jak ma rozdzielić przewód PEN, skoro idzie tylko N???
    and61
    Level 26  
    Garcia24 wrote:
    A jeżeli jest to układ TT to jak ma rozdzielić przewód PEN, skoro idzie tylko N???

Fakt, tego nie wiemy jaki jest układ sieciowy, ale to już strymet1 powinien sie dowiedzieć .
    w przypadku ktory podajesz pozostaje uziemienie wanny